אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1028/05

גזר דין בתיק פ 1028/05

תאריך פרסום : 17/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
1028-05
31/05/2006
בפני השופט:
עוני חבש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. אמיר (בן מוסא) ברהום
2. בלאל (בן מחמוד) ברהום

עו"ד א' כץ
עו"ד ע. ענאן
גזר דין

פתח דבר

1.         הנאשמים הורשעו, במסגרתו של הסדר טיעון, במיוחס להם בכתב האישום המתוקן - ביצוע עבירת שוד בנסיבות מחמירות ( אישום 1). הנאשם 1 הורשע גם בעבירה נוספת של גניבה ואיומים ( אישום 2).

2.         כתב האישום מכיל שני אישומים, כדלקמן:

כעולה מעובדות האישום הראשון (שעניינו כאמור, שוד בנסיבות מחמירות), נפגשו הנאשמים, בני דודים, ביום 24.10.05, בסמוך לשעה 21:00, ותכננו לשדוד חנות ולחלק ביניהם את כספי השלל. במסגרת הקשר כאמור, פנה הנאשם 2 לחברתו, סנזנה לזניק, וביקשה לספק לו כפפות וסכין מטבח. סנזנה נעתרה לבקשה ומסרה לו מבוקשו. ביום 25.10.05, בסמוך לשעה 02:00, הגיעו הנאשמים ברכבו של הנאשם 2 לחנות "הפיצוציה", המצויה על הכביש הראשי בכפר אבו גוש (להלן: החנות). בחנות שהו אותה העת המוכרת, היא המתלוננת, ושני ילדיהם של בעלי החנות, ילדה בת 11.5 שנים (להלן: הילדה), וילד בן 8.5 שנים (להלן: הילד). המוכרת עסקה אותה העת, בספירת הפדיון היומי של החנות. הנאשם 1 יצא מן הרכב, נכנס לחנות כשהוא מסתיר פניו בחולצה וכן אוחז בסכין. הנאשם 1 תפס בצווארו של הילד ונופף בסכין אל מול פניו, כשהוא צועק לעבר המוכרת, שתתן לו את הכסף. המוכרת נאבקה עם הנאשם 1 על מנת לחלץ את הילד. הילד ברח החוצה ואילו הילדה פתחה את הקופה על מנת שהנאשם לא יפגע בהן. הנאשם 1 נטל את הכסף, אשר היה על הדלפק, בסך 1,700 ש"ח והמשיך לצעוק לעבר המוכרת שתתן לו את הכסף שבקופה. משראה כי הקופה ריקה, דחף את המוכרת לרצפה והיא נפלה. הנאשם 1 נמלט מן המקום יחד הנאשם 2 כשהכסף ברשותם, והשניים חילקו השלל ביניהם.

כעולה מעובדותיו של האישום השני (שעניינו גניבה ואיומים), המיוחס כולו אך לנאשם 1, הרי כחודשיים וחצי לפני השוד המתואר במסגרת האישום הראשון, ביום 10.8.05, בשעה 01:00, הגיע הנאשם 1 לחנות ברכב נהוג בידי אחר. הנאשם נכנס לחנות בריצה, כשהוא מצויד בגרזן ופניו מכוסים בחולצה. בחנות היה באותה עת המוכר. הנאשם בעט בשולחן ומעד, קם והניף את הגרזן שבידו ואמר למוכר כי אם יזוז, יביא אקדח ו"יחורר" אותו. הנאשם נטל סך 2,700 ש"ח ונמלט מהמקום.

תסקירי המבחן בעניינם של הנאשמים

3.         הנאשם 1, אמיר ברהום - מדובר בבחור בן 23 שנים, הלומד, במסגרת מעצרו, ראיית חשבון באוניברסיטה הפתוחה. עוד טרם מעצרו, למד הנהלת חשבונות (סוג 3 ויועץ מס). בחודשים האחרונים, עובר למעצרו, עבד במועצה המקומית מבשרת ציון במסגרת צו לתועלת הציבור, בת"פ 3966/04, בבית משפט השלום בירושלים. לאחר סיום עונשו הוצעה לו משרה במועצה האמורה. הנאשם נידון אז ל-300 שעות שירות לתועלת הציבור, בגין עבירות תקיפה ואיומים. הוא תיאר חוויה קשה, שחווה במהלך מעצרו בתיק קודם בגינה חתך את בגדיו. אופייה של החוויה המדוברת אינו ברור. שירות המבחן התרשם, כי מחד, תפקודו של הנאשם תקין, שקט ונעים. מאידך, סובל הנאשם מקונפליקטים ולחצים רגשיים, אשר אינם מנותבים באופן בונה. במהלך השנה וחצי האחרונות, החל לשתות אלכוהול בכמויות הולכות וגדלות. מאז מעצרו, סובל הנאשם מסימפטומים של חרדה, חוסר שקט וקשיי שינה. שירות המבחן התרשם גם, שהנאשם מתקשה להסתגל לתנאי מעצרו ב"ניצן". הנאשם נטל אחריות מלאה ביחס לעבירות והביע חרטה וצער על מעורבותו בהן. שירות המבחן סבור, שלהליך הפלילי אפקט מרתיע והנאשם נמצא במצוקה נפשית גדולה.

שירות המבחן ממליץ על מאסר קצר אשר ירוצה בעבודות שירות, וזאת נוכח העובדה שהנאשם נמצא כבר במעצר מזה כששה חודשים. בנוסף ממליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם מבחן, למשך שנה - במהלכו יעבד עמו השירות את הטראומה שעבר במעצרו וכן יביא להגברת המודעות לקשיים הרגשיים. כן ממליץ שירות המבחן על גישור גפ"ן (גישור פוגע נפגע), במסגרתו יפגיש השירות בין הנאשם והמתלוננת, תוך ניסיון להגיע לאיחוי הפגיעות.

4.         הנאשם 2, בלאל ברהום -  בן 29 שנים, נשוי ואב לתינוקת בת 10 חודשים. מזה כשמונה חודשים נמצא במעצר בית מלא בביתו בעין ראפה. הנאשם מנהל אורח חיים תקין בדרך כלל. ניכר, כי הנאשם נגרר על רקע דימוי עצמי פגוע. אמו נפטרה לפני 8 שנים בשל מחלת סרטן בה לקתה. על רקע זה, הפסיק לימודיו, לקדם הנדסאים, בירושלים. הנאשם 2 מסר, כי נאשם 1 ביקשו להסיעו למקום עבודתו במבשרת ציון, וכן ביקשו להשיג כפפות וסכין לצורך עבודתו. שניהם נסעו לתל אביב ושתו אלכוהול. בדרכם חזרה, נענה הנאשם 2 לבקשת הנאשם 1 והסיעו למקום ביצוע העבירה, מבלי שידע אודות כוונותיו האמיתיות של הנאשם 1 לבצע שוד. כאשר הבין שמדובר בשוד, לא ידע כיצד לנהוג וחש חוסר אונים. עוד חש בושה ואשמה נוכח מעורבותו בשוד. הנאשם ציין בפני שירות המבחן, כי הפיק הלקחים והביע שאיפתו להיענש בצורה שתאפשר לו להשתקם במהירות ולשוב לשוק העבודה, על מנת לפרנס משפחתו.

שירות המבחן התרשם, כי העבירה בה הורשע הנאשם אינה מאפיינת אורח חייו, והוא ממליץ על ענישה מוחשית מרתיעה בדמות מאסר בעבודות שירות.

טענות המאשימה

5.         ב"כ המאשימה ביקשה להחמיר בעונשם של הנאשמים ולהשית עליהם מאסר ממושך בפועל, מאסר על תנאי בגין כל עבירת אלימות ורכוש, קנס וכן פיצוי כספי למתלוננים.

ב"כ המאשימה ביקשה להבחין בין הנאשמים: הנאשם 1 מעורב בשני מקרי האישומים. בשל בצע כסף, לא הסס הנאשם 1 לפגוע פיזית במתלוננת ובילדיה, כמתואר בכתב האישום. הוא ביצע העבירות, המתוארות באישום הראשון, בחלוף חודשיים וחצי ממועד ביצוע העבירה שבאישום השני. הנאשם 1 תאם ביצוע העבירה עם הנאשם 2, הגיע לחנות חמוש בסכין, נאבק עם המתלוננת ואיים בסכין על בנה, בן 8.5 שנים. רק בשל תושייתה של המתלוננת, חולץ הילד מידיו. הנאשם 1 לקח את הכסף ושני הנאשמים ברחו מהמקום.

ב"כ המאשימה הדגישה החומרה היתרה שבמעשיו של הנאשם 1, תעוזתו והשלכות מעשיו על הקורבנות. הנאשם 1 לא נרתע מלאיים על ילד בן 8.5 שנים, והטיל אימתו על המתלוננת ועל שני הילדים הקטנים, שנכחו במקום.

באשר למתואר בפרטי האישום השני, החזיק הנאשם 1 בגרזן ואיים על המוכר להרגו. משכך, נאלץ המוכר לתת לנאשם 1 את הכסף שבחנות. עוד הגישה ב"כ המאשימה תקליטור ובו תיעוד השוד, אשר צולם במצלמה שהותקנה בחנות, וכן מכתביהם של שני הילדים, אשר נכחו במהלך השוד.

הנאשם 2 לא היה אמנם בזירת האירוע, אך מעורבותו אינה מבוטלת. הנאשם פנה לחברתו, בבקשה לספק לו כפפות וסכין, ואף השתמש ברכבה של חברתו. הגם שלא בצע המעשים - אותם ביצע הנאשם 1, יש לראותו כאחראי באותה המידה. גם החרטה, אשר הביע בפני שירות המבחן, הנה מאוחרת. עם זאת, הנאשם 2 הביע רצון וכוונה לפצות קורבנותיו ויש לתת לכך משקל. יצוין, כי לנאשם 2 עבר פלילי ללא הרשעה. ב"כ המאשימה הוסיפה, כי חומרת העבירות מחייבת שליחתם של שני הנאשמים למאסר. עבירות שוד הנן מן החמורות שבספר החוקים, וקיים צורך בהרתעה משמעותית. המערכת המשפטית אינה יכולה להטיל, בעטיין של עבירות חמורות שכאלה, עונשים מתונים, ובעיקר אמורים הדברים נוכח הנזק הרב, שנגרם במקרה זה. ב"כ המאשימה הציגה שני מקרים של שוד - בגינם נגזרו על הנאשמים עונשי מאסר בפועל של 4.5 שנים, לכל אחד.

6.         עו"ד כץ, ב"כ הנאשם 1, ביקש להקל בעונשו. המדובר באדם נורמטיבי, אשר  סיים 12 שנות לימוד. הוא הודה בביצוען של העבירות מיד בחקירתו הראשונה, וכן הודה בביצועו של מקרה נוסף, אשר לא היה מפוענח אלמלא הודייתו. אין חולק, כי המדובר הוא במעשים חמורים, אך הנאשם 1 הביע צערו וחרטתו העמוקים במפגשים שלו עם קצינת המבחן. הוא הביע נכונות לפצות את המתלוננים ולהיפגש עמם במסגרת גישור. למעשה, לא חסר לנאשם 1 כלום ויש לו משפחה תומכת. הוא נמצא במעצר מזה תקופה ארוכה, בתנאים קשים יחסית.

עו"ד כץ איבחן התקדימים, אשר הוגשו על ידי ב"כ המאשימה, באומרו, כי המדובר בסדרת מעשים חמורים יותר, והעבירות שם כוללות כליאת שווא, חבלה ועוד.

הנאשם 1 ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא הביע צערו, ביקש סליחה, וכן הביע רצונו ונכונותו לפצות את המתלוננים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ