אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1027/06

גזר דין בתיק פ 1027/06

תאריך פרסום : 30/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1027-06
21/11/2006
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
לוטף בן גדעאן עראידה
גזר דין

הסדר הטיעון והאישומים

1.         במסגרת הסדר טיעון שהצדדים הסכימו לו, ובגדרו תוקן כתב האישום, בכך שנמחקו ממנו הוראת חיקוק מס' 1 שייחסה לנאשם עבירת הצתה בניגוד לסעיף 448 לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: " חוק העונשין"), והעובדות המהוות עבירה זו, הודה הנאשם בכל עובדות כתב האישום ובמיוחס לו על פיו ועל סמך הודאתו זו, הורשע בעבירות של מעשה פזיזות ורשלנות, עבירה לפי סעיף 338 (5) לחוק העונשין, איומים, עבירה בניגוד לסעיף 192 לחוק העונשין, חבלה במזיד, עבירה על סעיף 413 (ה) לחוק העונשין ויריות באיזור מגורים, עבירה לפי סעיף 340 (א) לחוק העונשין.

ע"פ הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי המאשימה תבקש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ראוי של שנה וחצי, בעוד שהסניגור יהיה רשאי לטעון בעניין המאסר בפועל כראות עיניו, ובאשר ליתר רכיבי העונש טיעוני הצדדים יהיו חופשיים. 

2.         המעשים בהם הואשם הנאשם, ע"פ כתב האישום, בהם הודה ובגינם הורשע בעבירות הנ"ל, הינם בתמצית:

"א.       במהלך תקופה של כחודש וחצי שסיומה ביום 7/1/06, חשד הנאשם בתושב כפר מע'אר, נאיל ג'עבר (להלן: "המתלונן") כי הלה מפיץ שמועות בדבר רומן המתנהל בין הנאשם לבין אישה אחרת מכפר מע'אר. הנאשם והאחרת נשואים לבני זוג אחרים.

ב.         במהלך התקופה האמורה ועל רקע האמור לעיל, נהג הנאשם במספר הזדמנויות להתקשר אל המתלונן ולאיים עליו כי אם ימשיך להפיץ אותן שמועות, יפגע בו וישרוף לו את הבית והרכב.

ג.          בתאריך 12/1/06, בשעות הבוקר המוקדמות, הגיע הנאשם סמוך לביתו של המתלונן כשברשותו אקדח מסוג ברטה ובו מחסנית וכדורים, הנאשם ירה מספר קליעים לכיוון ביתו של המתלונן ולכיוון מכוניתו וזאת תוך סיכון חייהם של המתלונן ובני משפחתו אשר שהו באותו זמן בבית, ותוך סיכון וגרימת חבלות למתלונן ובני משפחתו. אחד הקליעים פגע בחלון סלון ביתו של המתלונן, שני קליעים פגעו בקיר הבית, וקליע נוסף חדר לחלקו האחורי שלרכב מזדה שכור שהיה בהחזקת המתלונן.

תסקיר המבחן

3.         בטרם שמיעת טיעוני הצדדים לעונש, נעתרתי לבקשת הסניגור, לה לא התנגד ב"כ

המאשימה, והוריתי על קבלת תסקיר מבחן אודות הנאשם, ואכן לקראת הדיון שנועד לשמיעת טיעוני הצדדים לעונש, נתקבל תסקיר מבחן ממנו עולה כי הנאשם הינו אדם נשוי, אב לשבעה ילדים, בגילאים 5 עד 22, בעברו שירת כשוטר במשטרת ישראל ביחידות מג"ב, וככלל, מנהל הנאשם אורח חיים נורמטיבי ובעברו לא נרשמו הסתבכויות כלשהן עם החוק.

ע"פ תסקיר המבחן, הביע הנאשם חרטה על מעשיו ודאגה רבה מהאפשרות כי יושת עליו עונש מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח.

עוד מציין התסקיר כי הנאשם לא הביע בפני קצין המבחן נזקקות למעורבות טיפולית וכי קצין המבחן סבור שהנאשם "בעל כוחות אגו מספיקים להתמודדות עצמית ולהפקת לקחים ממעורבותו בעבירות בהן הורשע", על כן ובנסיבות אלה, תסקיר המבחן איננו בא בהמלצה טיפולית כלשהיא. יחד עם זאת, נוכח תחושת הדאגה והחרדה של הנאשם מאפשרות כניסתו לכותלי בית הסוהר, הביע קצין המבחן עמדה לפיה מההיבט ההרתעתי, די במאסר בעבודות שירות כדי להוות כלי ענישתי אפקטיבי עבור הנאשם.

ראיות הצדדים לעונש

4.         כראיות לענין העונש הגיש ב"כ המאשימה לוח תצלומים ובו 5 תמונות, 2 מהן מתעדות פגיעות של ירי בשני חלונות בדירתו של המתלונן, שלושת התמונות הנוספות מראות פגיעות ירי ברכב המזדה שצויין בכתב האישום. כמו כן הגיש ב"כ המאשימה הצהרת נפגע עבירה בה טוען המתלונן כי בעקבות המקרה ובעקבות הירי אשר בוצע לביתו, סובלים הוא ואשתו מכאבי ראש תמידיים, חרדה ונדודי שינה וכי הם מטופלים ביחד עם הילדים הקטינים במסגרת קופת חולים אצל רופא מטפל. להצהרה צורפו מספר מסמכים רפואיים שכולם מעידים על ביקור אצל רופא ועל תלונות של כאבי ראש.

            הסניגור מצידו הגיש מכתב חתום על ידי מנהל מחלקת הרווחה במועצה המקומית מע'אר שמדבר בשבחו של המתלונן, כן הגיש מכתב של ניצב משנה סלמאן ג'אנם ממנו עולה כי הנאשם שימש כסמל מחלקה במשמר הגבול בירושלים וכי גילה יכולת עבודה אנושית בטיפול בפרט ובדאגה לצורכי השוטרים הפקודים שלו. כן הגיש הסניגור הודעה בדבר ביטול רשיונו של הנאשם להחזיק כלי יריה, ומסמכים נוספים שעניינם הנסיונות לסולחה בין הנאשם למתלונן, שלטענת הנאשם לא יצאה לפועל עקב דרישת המתלונן באמצעות עוה"ד סלימאן לפיצוי כספי בסכום של 70,000 ש"ח,. כמו כן, הגיש הסניגור אישור משרד רואי החשבון פתפות את גאנם ממנו עולה כי בתקופה שלאחר האירוע נשוא כתב האישום ועד לסוף חודש 8/06 ירד מחזור העסקאות בעסקם של הנאשם ואשתו ב- 45% .

טענות הצדדים לעונש

            בטיעוניו לעונש, תיאר ב"כ המאשימה את מעשיו של הנאשם, אשר ראשיתם באיומים בפגיעה במתלונן וברכושו, וסופם בהגעת הנאשם אל קירבת ביתו של המתלונן מצויד באקדח טעון ובירי על רכבו של המתלונן ועל ביתו שעה שהמתלונן ובני משפחתו שהו בבית, יריות אשר פגעו בסלון ביתו של המתלונן וברכבו וסיכנו את המתלונן ובני משפחתו.

            עוד טען ב"כ המאשימה, כי אין מדובר בירי סתמי שבוצע כתגובה מיידית לקנטור כלשהוא אלא בירי שבוצע מתוך מודעות ותכנון.

            ב"כ המאשימה עמד בטיעוניו על חומרתן של עבירות האלימות ההולכות ומתרבות ולובשות צורות שונות ומגוונות. על כן, טען ב"כ המאשימה כי חובה לעשות הכל על מנת לבער תופעות אלה.

עוד טען ב"כ המאשימה כי בקביעת העונש בעבירות אלימות, יש להעדיף את האינטרס הציבורי שבהרתעה על פני נסיבות אישיות כאלה ואחרות.

לטענת ב"כ המאשימה, הפגיעה בכבודו של הנאשם שהניעה את הנאשם לבצע את העבירות כפי שצויין בתסקיר המבחן והיותו אדם נורמטיבי, אינם סיבה להקל בעונשו של הנאשם, וכי ראוי להעביר מסר חד וברור ולנאשם ולכמותו, אם יעברו על החוק ויסכנו חיי אדם בצורה זו או אחרת ייענשו במלוא חומרת הדין.

לטענת ב"כ המאשימה, הודאה והבעת חרטה גם אם יש בהם ללמד זכות על הנאשם, אין בהם כדי לאיין את חומרת העבירות ואין הם שקולות כנגד האינטרס הציבורי שבהרתעת מבצעי עבירות בנשק המסכנות חיי אדם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ