אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1024/05

גזר דין בתיק פ 1024/05

תאריך פרסום : 10/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
1024-05
27/04/2006
בפני השופט:
נ. אבו טהה

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
1. סעדיה רונן
2. רודריגז חורחה

עו"ד בוקר יניב
עו"ד אבו מדיעם שחדה
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בעובדות כתב האישום המתוקן, בעבירה של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית מסוג "קנבוס" במשקל של 700 גרם נטו. בנוסף הורשע הנאשם 1 בעבירה של הפרת הוראה חוקית בכך ששהה מחוץ לביתו, וזאת בניגוד להחלטת בימ"ש לנוער מיום 14.8.03 לפיה היה אמור להיות במעצר בית בשעות הלילה.

2.         המאשימה עותרת להשית על הנאשמים מאסר שירוצה בעבודות שירות במידה ויימצאו מתאימים על ידי הממונה, וכן מאסר על תנאי, קנס, שלילה מלהחזיק רישיון נהיגה והתחייבות כספית להימנע מביצוע עבירה דומה.

3.         ב"כ המאשימה ציין כי מדובר בעבירה חמורה, ומשנה חומרה יש לייחס לנאשם 1, שביצע את העבירה של החזקת הסם תוך הפרת הוראה חוקית.

4.         ב"כ הנאשם 1, עותר לאמץ את המלצת שירות המבחן לעניין העונש, דהיינו להעמיד את הנאשם במבחן למשך 24 חודשים וזאת מהנימוקים אשר צויינו בתסקיר.

5.         ב"כ הנאשם 2, עותר לאמץ את המלצת שירות המבחן לעונש, דהיינו להעמיד את הנאשם למבחן למשך שנה, במהלכה יהא נתון במעקב וישולב במערך הטיפולי, וזאת מהנימוקים שצויינו בתסקיר שירות המבחן.

6.         הנאשם 1, יליד 1986, ולחובתו 2 רישומים ללא הרשעה מבימ"ש לנוער, הראשון מיום 19.6.03 בגין עבירות של גניבה והחזקת סכין. רישום נוסף, שטרם מעודכן בגיליון הרישומים הפליליים, מיום 12.2.06, במסגרתו ננקטו כלפיו דרכי טיפול מכוח סעיף 26 לחוק הנוער, התחייבות, קנס, פיצויי, איסור לקבלת רישיון למשך 6 חודשים על תנאי למשך 18 חודשים.

7.         הנאשם 2, יליד 1986, ולחובתו רישום פלילי ללא הרשעה מבימ"ש לנוער מיום 2.4.06, בגין עבירות רכוש ונידון להתחייבות כספית בלבד.

8.         בעניינו של הנאשם 1 התקבלו 3 תסקירים של שירות המבחן. מהתסקירים עולה כי, מדובר בנאשם בן 19, שעלה יחד עם משפחתו בשנת 2000 מטוניס לישראל, סיים לימודים בבי"ס התעשייתי "פריקלס". עוד עולה מהתסקיר כי, הנאשם החל להשתמש בסמים לפני כ-3 שנים על רקע קשיי הקליטה שחווה כתוצאה ממעברו מטוניס לישראל. עוד עולה מהתסקיר כי, הנאשם מודה ולוקח אחריות על ביצוע העבירות.

            שירות המבחן מציין כי מעת שהתחיל את הקשר עם השירות, חלה תפנית חיובית וחשובה בדרכו של הנאשם, ובמיוחד במישור ההתנהגותי והפנמת חומרת מעשיו.

            בתסקיר השני מיום 2.1.06 ולאחר תקופה די ארוכה, המשיך הנאשם לשתף פעולה עם שירות המבחן באופן מלא ונמנע מלעשות שימוש בסמים. במקביל לקשר הטיפולי המשיך לעבוד בחברה להנדסה ומיזוג אוויר, ונמצא כאדם מוערך על ידי מעבידו באופן די גבוה. עוד מציין שירות המבחן כי, נוכח הצלחתו של הנאשם בטיפול, פעלו למען גיוסו מול רשויות הצבא ובעקבות פניית השירות זומן הנאשם, בחודש ינואר 2006 לראיון גיוס.

            בתסקיר השלישי, מיום 9.4.06, מציין שירות המבחן כי, הקשר עם הנאשם נמשך במשך שנה שלמה, במסגרתו גילה הנאשם מוטיבציה חיובית לשינוי ומתפקד באופן תקין וכל הבדיקות במהלך תקופת הקשר עמו מצביעות על הימנעות משימוש בסמים. גם בתסקיר אחרון זה, ממשיך שירות המבחן לפעול מבחינת אפשרות גיוסו לצבא.

            לסיכום - לנוכח תקופת הקשר הממושכת עם הנאשם, ונוכח השינוי המשמעותי שערך הנאשם, והגדלת הסיכוי לגיוסו לצבא, כערוץ, בין היתר, שיקומי נוסף,  וכן העובדה שנידון בתאריך 12.2.06 בבימ"ש לנוער ללא הרשעה, אלא ננקטו בעניינו דרכי טיפול לפי סעיף 26 לחוק הנוער, ממליצים להימנע מלהטיל עליו קנס כספי ולהסתפק בהעמדתו במבחן למשך שנתיים או עד לגיוסו לצבא.

9.         בעניינו של הנאשם 2 - נערכו 3 תסקירים. הראשון מיום 20.9.05, ממנו עולה כי, מדובר בנאשם בן 19, עלה יחד עם משפחתו ארצה בשנת 1999 מקובה. המשפחה מונה עוד אח בכור בן 24, שעבר להתגורר בארה"ב, לאחר עלייתם ארצה, ואח הצעיר בן 14 לומד בפנימייה.

            עוד עולה מהתסקיר כי, לפני 4 שנים נעשה ניסיון לשלב גם את הנאשם במסגרת חינוכית מחוץ למשפחה, בפנימיית "נווה הדסה", והכל על רקע של מצוקה כלכלית בה שרויה המשפחה. גם כתוצאה מקשיי הקליטה עם הגעתם לארץ.

            עוד מציין שירות המבחן כי, הנאשם הופנה תחילה ליחידה לטיפול בנוער נפגע סמים, "קשב לנוער", במסגרת הטיפול הנאשם שמר על שיתוף פעולה ועל כן עתר שירות המבחן לדחות את הדיון לתקופת ניסיון טיפולית נוספת בת 3 חודשים.

            בתסקיר השני, מיום 2.1.06, במהלך תקופת הניסיון היו עליות וירידות בתפקודו של הנאשם. יחד עם זאת, שירות המבחן התרשם כי, חל שינוי ראשוני חיובי ובמיוחד העובדה שהנאשם המשיך לשמור על ניקיונו מסמים, בהמשך אף שולב בתוכנית לימודית להשלמת 12 שנות לימוד, כאשר הכוונה להפנותו לשיקום תעסוקתי עם סיום התוכנית הלימודית. עוד מציין שירות המבחן כי, נוכח תקופת הקשר הארוכה, הקשר הטיפולי המשמעותי, שחל אצל הנאשם בחודשים האחרונים, ועל כן שוב עתר שירות המבחן לתקופת ניסיון נוספת כדי להמשיך לעקוב אחר יכולתו של הנאשם להתמיד למשך זמן למגמת השינוי ושמירה על יציבות.

            התסקיר השלישי, מיום 9.4.06, מסכם את ההליך הטיפולי שעבר הנאשם, כתהליך טיפולי איטי במסגרתו שולב במערך הטיפול "קשב לנוער" וביטא מוטיבציה גבוהה לשינוי. עם זאת, מציין שירות המבחן כי, דרישות החיים מהנאשם, להתעסקות בצרכיה הקיומיים-הבסיסיים של משפחתו הגבילו את יכולתו להתפנות אך ורק לטיפול. על אף שחלה החמרה במצבה הכלכלי של המשפחה, הנאשם התאמץ להמשיך ולהשתלב בטיפול, וגם בתעסוקה והוא עובד בחברת גינון. כמו כן, שמר וממשיך לשמור על ניקיון מסמים, בהתאם לבדיקות שנערכו לו.

            לסיכום - נוכח האמור לעיל, ממליץ שירות המבחן להסתפק בפיקוח למשך שנה במסגרתו ימשיכו לעקוב אחר מצבו והמשך שילובו במערך הטיפולי בשירות המבחן.

10.        אין מחלוקת ביחס לחומרת העבירה בה הורשעו הנאשמים ואין מחלוקת שיש למגר את תופעת הסמים נוכח הנזקים שגורמת לחברה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ