אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1023/06

גזר דין בתיק פ 1023/06

תאריך פרסום : 08/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1023-06
05/07/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד צפריר
הנתבע:
אזולאי מישל עדיאל
עו"ד עפרוני
גזר דין

א.        ההליכים

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות הבאות:

סחר בסם מסוכן - עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד - עבירה לפי סעיף 7(א) + (ג) לפקודת הסמים הנ"ל.

קשירת קשר לשם ביצוע פשע - עבירה לפי סעיף 499 (א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

הכשלת שוטר במילוי תפקידו - עבירה לפי סעיף 245 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

הסתייעות ברכב לשם ביצוע פשע - עבירה לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א-1961.

על פי האמור בכתב האישום, קשר הנאשם קשר עם אחר, לפיו ימכור לו האחר 100 גרם סם מסוכן מסוג הרואין, תמורתו ישלם הנאשם 100 ש"ח לכל גרם. ביום 2.2.06 בשעות הצהריים קבע הנאשם עם אחיינו כי הלה יסיעו במכונית שבבעלותו יחד עם האחר, לצורך קבלת הסם המסוכן. סמוך לצומת כישור פגשו השלושה את ספק הסם שנהג במכונית מסוג טנדר, אשר העביר לידי הנאשם שקית ובה סם מסוכן מסוג הרואין, במשקל 98.60 גרם, וכן חומר המשמש כחומר ערבוב לסם. האדם האחר, עבר לטנדר ואילו הנאשם ואחיינו שבו על עקבותיהם, כאשר בדרך פתח הנאשם את שקית הסם, ועשה שימוש במנת סם, על דרך של הרחה. משהגיעו השניים לקרית שמונה, נעצרו על ידי מחסום משטרתי. הנאשם, אשר הבחין בשוטרים, נעל את דלתות המכונית למען מנוע את פתיחתן והסתגר במכונית.

2.         עוד בשלבים המוקדמים של הדיון שנערכו בפני, ראה הנאשם להודות בעבירות המיוחסות לו. הנאשם אף ביקש כי לדיון יצורפו שני תיקים, אשר היו תלויים ועומדים נגדו בבתי משפט השלום. התיק האחד שמספרו ת"פ 287/05 בבית משפט השלום בקרית שמונה, ייחס לנאשם מעשה תקיפה של קטין, בכך שביום 14.5.05 הוא סטר לקטין, יהונתן ניצה, בפניו ללא הסכמתו. האישום השני, ת"פ 1149/06 של בית משפט השלום בצפת, ייחס לנאשם עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית בכך שביום 10.10.05 הוא החזיק ברכבו 3 שקיות, ובהן סם מסוכן מסוג הרואין, במשקל 1.8776 גרם. כן נמצא, בחיפוש שנערך בביתו סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 4.333 גרם נטו. כן נמצאו בביתו של הנאשם פריטים החשודים כגנובים, כאשר הנאשם לא הראה כי קיבל את החזקה בהם כדין.

כאמור, הודה הנאשם באישומים המיוחסים לו בכל שלושת כתבי האישום, והורשע על פי הודאתו.

לאחר הרשעת הנאשם, הוריתי על המצאת תסקיר מבחן. שכן, ממילא ניתנה הוראה על המצאת תסקיר כאמור בת"פ 1149/06 של בית משפט השלום בצפת. לאחר שנתקבל תסקיר שירות המבחן, טענו הצדדים באופן חופשי לגבי העונש הראוי לו לנאשם, כאשר ב"כ התביעה ביקשה כי אורה על מאסרו לתקופה ממושכת, בנוסף לעונש מאסר על תנאי והשתת קנס כספי ופסילה מהחזקת רישיון נהיגה. הסניגורית עתרה לדחיית הדיון, וזאת לצורך בחינת אפשרות גמילתו של הנאשם  משימוש בסמים מסוכנים, תהליך בו החל הנאשם מיוזמתו לאחר שנעצר.

ב.         תסקיר המבחן

3.         מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם, שהינו בן למשפחה מרובת ילדים, עבר ילדות קשה, בה חווה אלימות מצד בני משפחתו, והושלך אל הרחוב כבר מגיל צעיר. מרבית שנותיו של הנאשם התאפיינו בביצוע עבירות ומאסרים חוזרים, כאשר משפחתו לא השכילה לספק לו תנאים בסיסיים לשם התפתחות תקינה. מצבו זה גרם לו לסגל דפוסי התנהגות אנטי-סוציאליים תוך כדי מציאת מפלט ממצוקותיו בשימוש בסמים מסוכנים. רב שנותיו היה מכור הנאשם לשימוש בסם, עד אשר נגמל מהתמכרותו, במסגרת מאסרו בשנת 1999, וזאת באופן עצמאי. לאחר שחרורו מצא הנאשם בת זוג, כאשר לשניים נולדו שלושה ילדים. בתקופה זו, עד לפני כשנתיים החל הנאשם לתפקד באורח נורמטיבי, תוך שהוא עובד, משתכר, ודואג לצרכי הבית. עקב משבר משפחתי, שחווה הנאשם לפני כשנתיים, עזבה בת הזוג את הבית עם שניים מן הילדים. משבר זה גרם לנאשם לחזור לשימוש בסמים מסוכנים.

לאחר שנעצר, הודיע הנאשם לקצינת המבחן למבוגרים כי החליט לשקם עצמו מחדש ולהשתלב בתהליך טיפולי לגמילה מסמים. ואכן, הנאשם פנה לקהילה טיפולית בנפגעי סמים לשם כך. (ראה אישור עמותת "בית חם").

4.         הנאשם הביע רצון מילולי להשתלב בטיפול. שירות המבחן לא הצליח לגבש המלצה חד משמעית לעניין זה. שכן, הנאשם מכור לסמים לסירוגין שנים ארוכות. אמנם זוהו בנאשם כוחות לשינוי ורצון לשיתוף פעולה עם שלטונות החוק - המעידים על רצון לשנות את חייו ולחזור למסגרת חיים נורמטיבית, אולם אופי העבירות, ומסגרת החיים העבריינית שמנהל הנאשם, והעובדה כי הנאשם לא פנה לשום טיפול גמילה, קודם המעצר, יש בהם כדי להעיד על כך, כי אין לנאשם מוטיבציה אמיתית לטיפול מעבר לאמירה המוצהרת, שכן יתכן והמעצר והאיום המשפטי הם המכתיבים את מגמתו.

5.         לסיכום הדברים, אין שירות המבחן נוקט עמדה חד משמעית, אלא מביע עמדתו כי יפעל בהתאם להחלטות בית המשפט, במידה ובית המשפט יחליט לאמץ גישה שיקומית. במקרה אחרון זה, יהא צורך בדחיית הדיון לצורך עריכת כל הבדיקות ההולמות באשר להתאמתו להשתלבות בקהילה לגמילה טיפולית.

ג.         טענות הצדדים

6.         כאמור, ב"כ התביעה עותרת להשתת עונש משמעי על הנאשם. התנהגותו של הנאשם, העולה מן העובדה כי פתוחים נגדו שלושה תיקים שונים, מלמדת על כך כי הנאשם ממשיך בהתנהגות העבריינית שהחלה עוד בצעירותו. לנאשם גיליון הרשעות קודמות מרשים, אשר העבירות נשוא כתבי האישום הנוכחיים, מלמדות על כך, כי עד היום לא חדל מדפוס התנהגותו העבריינית. גיליון ההרשעות הקודמות מלמד על כך כי הנאשם ביצע אין ספור עבירות קודמות, אשר גרמו לחברה נזק רב. התנהגותו המתמשכת של הנאשם מלמדת, כי אין מנוס מהרחקתו מן החברה לתקופה ממושכת וזאת על מנת להגן על הציבור מפניו. המדובר בעבריין רצידיביסט, בעל עבר פלילי עשיר, אשר סיגל לעצמו דפוס חיים עברייני. אין מקום להקל ביחס לעבריין זה. פנייתו של הנאשם להליכי שיקום, לא באה אלא לאחר מעצרו. על כן, אין לייחס ממש להצהרתו של הנאשם, כי בכוונתו לשקם עצמו ולהיגמל. אף תסקיר שירות המבחן אינו מקל עם הנאשם. לנוכח כל האמור, עותרת ב"כ התביעה כי אגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ארוכה, עונש מאסר על תנאי ארוך ומרתיע וכן קנס כספי, ופיצוי המתלונן בת"פ 1150/06.

7.         מנגד, מוצאת הסניגורית בתסקיר שירות המבחן מגמה הפוכה מזו שמייחסת לו ב"כ התביעה. לשיטת הסניגורית, שונה מצבו של הנאשם מנאשמים אחרים, אשר נקלעו למעגל הסמים מבלי יכולת להנתק ממנו. לנאשם נמצא רצון כן ואמיתי, לפתוח דף חדש בחיים ולנסות להתנתק ממעגל השימוש בסמים מסוכנים אליו נקלע. נכון אמנם כי הנאשם משתמש בסמים קשים שנים רבות, על בסיס שימוש יום יומי, אולם יש לזכור כי המדובר באדם שניסה פעם להיגמל משימוש בסמים ואף הצליח בכך. בנאשם קיימים כוחות, אשר זכו לאמון שירות המבחן. לשיטת הסניגורית, אמנם אין קל מלגזור על הנאשם עונש מאסר, אולם כל עוד קיים הרצון להגמל משימוש בסמים מסוכנים, מן הראוי שהחברה תעודד רצון זה, תתמוך בנאשם, ותיתן לו את ההזדמנות ההולמת את אמיתות כוונותיו. גמילתו של הנאשם תהא רווח לחברה כולה. מאידך, במידה ולא ייגמל , עדיין ניתן יהא לגזור עליו עונש הולם ביחס לחומרת העבירה. הנאשם פתח בתהליכי גמילה, ומן הראוי ליתן לו לסיימם. הליך הגמילה אינו מחזיר את הנאשם אל חיק החברה , אלא נעשה במסגרת נעולה ובתנאי מעצר בית מלא. על כן,  מבקשת הסנגורית כי בטרם ייגזור בית המשפט את עונשו של הנאשם, ידאג למיצוי הליך גמילתו ולשם כך יידחה את הדיון עד לאחר שייערכו לנאשם כל הבדיקות לגבי התאמתו לתהליך הגמילה.

8.         הנאשם עצמו נשא בפני בית המשפט דברים נרגשים. בדבריו תיאר את ילדותו הקשה, וההתעללות שחווה בביתו וכתוצאה ממנה הושלך לרחוב והתדרדר. לאחר ששוחרר ממאסרו, הוא פגש בת זוג, שיקם עצמו, עבד לפרנסת בני משפחתו ואף הוכר כעובד מצטיין. לפני שנתיים נגרם משבר במסכת נישואיו וכתוצאה מכך, עזבה אשתו את הבית כשהיא נוטלת עימה שניים מן הילדים. כתוצאה מכך, חזר הנאשם אל חיק השימוש בסמים מסוכנים כדי להימלט מהתמודדות עם המצב אליו נקלע. הנאשם גמל בליבו, לדבריו, למענו ולמען בנו המחונן, לנקות עצמו מן השימוש בסמים מסוכנים, ולשם כך מבקש הזדמנות מבית המשפט, כאשר לדבריו הוא יצליח להוכיח כי אכן יכול לשוב הוא ולהיות אזרח טוב ואב טוב.

ד.         דיון

9.         אין להתעלם מן העובדה כי הנאשם הצליח, לפרק זמן של מספר שנים, לשוב ולהיות אדם נורמטיבי. אין ספק כי החיים לא הקלו עם הנאשם, אשר הושלך לרחוב מגיל צעיר, לאחר שחווה התעללות קשה. עם  זאת, מששיקם הנאשם את עצמו, הרי ניתן היה לצפות ממנו כי לא ישוב על נקלה לעולם הפשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ