אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1019/05

גזר דין בתיק פ 1019/05

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
1019-05
12/06/2007
בפני השופט:
1. ר. אבידע
2. ח. סלוטקי
3. א. יעקב


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרולה יגאל
הנתבע:
אליאס אלירן
עו"ד ויסגרבר
גזר דין
  1. הנאשם הורשע, על-פי הודאתו, בביצוע המעשים המיוחסים לו בכתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, בעקבות הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים. הנאשם הורשע בחמישה אישומים בהם יוחסו לו עבירות של תקיפת בת זוג, ניסיון לתקיפת בת זוג, הדחה בחקירה, הטרדה ואיומים.                                                     

הנאשם והמתלוננת היו בני זוג במשך כשנה וחצי, בין השנים 2003-2004, ובתקופה זו התגוררו יחד בדירה בפתח תקווה ובסמוך לחודש אפריל 2004, עברו להתגורר יחד בדירה באילת (להלן: "הדירה"). המתלוננת, בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, למדה במכללת אריאל והתגוררה במעונות המכללה, והיתה מגיעה כל סוף שבוע לדירה, עד שהנאשם והמתלוננת נפרדו בסוף שנת 2004. 

נטען באישום הראשון לכתב האישום המתוקן כי במועדים רבים אשר אינם ידועים למאשימה, במהלך מגורי בני הזוג באילת, הכה הנאשם בשעות הלילה את המתלוננת בכך שסטר לה והכה אותה בידיו בגופה. כמו כן, במועד שאינו ידוע למאשימה במדויק, בעת שהתגוררו בני הזוג באילת בדירה, בשעות הלילה, הלך הנאשם עם המתלוננת בטיילת ואז סטר לה מספר פעמים לאחר שסבר כי לכלכה את חולצתו.                                                                                              

בגין מעשים אלה ייחסה המאשימה לנאשם, עבירה של תקיפת בת זוג, עבירות רבות לפי סעיף 382(ב)(1) בצירוף סעיף 379 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק") ועבירה  של תקיפת בת זוג לפי סעיף 382(ג) בצירוף סעיף 380 לחוק.

באישום השני נטען כי במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, במהלך חודש אוקטובר 2004, דרש הנאשם מהמתלוננת לכתוב מכתב בו תתחייב שלא תתלונן נגדו. עקב חששה מהנאשם, הבטיחה לו המתלוננת שלא תתלונן, אולם הנאשם המשיך לדרוש ממנה לכתוב זאת וניסה לדקור אותה בעיפרון שהחזיק בידו. לאחר שהמתלוננת סירבה לעשות כן, תפס אותה הנאשם והשליכה על המיטה והכה אותה בידיו בגופה ותפס בשערה. בגין מעשים אלה ייחסה המאשימה לנאשם, עבירה של הדחה בחקירה לפי סעיף 245(א) לחוק, עבירה של ניסיון לתקיפת בת זוג, עבירה לפי סעיף 382(ב)(1) בצירוף סעיפים 379, 25 לחוק ועבירה של תקיפת בת זוג, עבירה לפי סעיף 382(ב)(1) בצירוף סעיף 379 לחוק. 

באישום השלישי נטען כי בפעמים רבות, במועדים שאינם ידועים במדויק למאשימה, מסוף חודש אוקטובר 2004 ועד תחילת חודש ינואר 2005, התקשר הנאשם למתלוננת לטלפון הנייד שלה  כששהתה במעונות במכללת אריאל ובשיחות אלו איים על המתלוננת בכך שאמר לה שיהרוג אותה ויפתח אותה מלמעלה עד למטה. עוד נטען כי הנאשם, במועדים אלו, גם השאיר הודעות במענה הקולי של הטלפון הנייד של המתלוננת בהן דרש מהמתלוננת שתענה לו לטלפון, אחרת יפגע באחים שלה. כמו כן, הנאשם, במועד שאינו ידוע למאשימה במדויק, במהלך חודש דצמבר 2004, הגיע לחדרה של המתלוננת במעונות המכללה באריאל, הבחין בדובי צעצוע בחדר של המתלוננת וסבר כי קיבלה אותו מתנה מאדם אחר. הנאשם הלך למטבח, לקח משם סכין, התקרב למתלוננת וניסה לדקור אותה בסכין.

בגין מעשים אלה ייחסה המאשימה לנאשם, עבירה של הטרדה לפי סעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושירותים) התשמ"ב-1982, עבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק ועבירה של ניסיון לתקיפת בת זוג, עבירה לפי סעיף 382(ב)(1) בצירוף סעיפים 379, 25 לחוק. 

באישום הרביעי נטען כי ביום 27.02.05, באילת, התקשרה המתלוננת לנאשם בשעות הבוקר וביקשה ממנו שיחזיר לה את הטלפון הנייד שלה שהיה ברשותו וישלם את החוב בגין הטלפון. הנאשם ביקש מהמתלוננת להיפגש עמו סמוך לבית אימה באילת. כשהגיע הנאשם למקום, סירב להחזיר למתלוננת את הטלפון הנייד, קילל אותה, ירק בפניה ואיים עליה בכך שאמר לה "שאם ישב עליה בכלא אז באמת כל יום תהיה לו סיבה לשבת". בגין מעשים אלה ייחסה המאשימה לנאשם, עבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק.

באישום החמישי נטען כי ביום 25.01.05 או בסמוך לו, באילת, הנאשם נסע עם המתלוננת ברכב ביחד עם אחיה הקטן ס.ב. על מנת ללוות את האח למסיבה בבית ספרו. במהלך הנסיעה התווכח הנאשם עם המתלוננת על רקע הזמנתו את אביה של המתלוננת למסיבה בניגוד לרצונה של המתלוננת ואז הנאשם תקף את המתלוננת בכך שהכה אותה בידיו בפניה. מאוחר יותר באותו יום ברכב, בשעה שהמשיכו להתווכח באותו עניין, תקף את המתלוננת בכך שהכה אותה בידיו בפניה ובראשה. בגין מעשים אלה ייחסה המאשימה לנאשם, שתי עבירות של תקיפת בת זוג, לפי סעיף 382(ב)(1) בצירוף סעיף 379 לחוק. 

ב"כ הצדדים הגיעו להסדר טיעון אף לעניין העונש, לפיו המאשימה קיבלה על עצמה לאמץ את המלצות שירות המבחן כפי שתהינה בתסקיר שיערך לנאשם. כן הוסכם כי הנאשם יפצה את המתלוננת בסך של 15,000 ש"ח.

  1. ב"כ המאשימה הגיש את הצהרת המתלוננת בהתאם לסעיף 18 לחוק זכויות נפגעי עבירה, החתומה על ידי בא כוחה של המתלוננת בלבד (ת/1).  ב"כ המאשימה טען כי הסדר הטיעון נערך תוך ידיעת המתלוננת ולאחר שהביעה בפניו חוסר עניין ביחס לתוצאות ההליכים בתיק זה. כמו כן ציין כי בתסקיר המעצר שנערך לנאשם צויין כי המתלוננת הביעה רצונה שהנאשם יקבל טיפול.                                                     

לדיון שהתקיים ביום 29.05.07. התייצבה המתלוננת וטענה כי שירות המבחן וב"כ המאשימה אכן שוחחו עימה והיא הביעה בפניהם את הסכמתה כי הנאשם ישוחרר מהמעצר לצורך קבלת טיפול בבית נועם. באשר להסדר הטיעון, טענה המתלוננת, כי אכן ב"כ המאשימה התקשר אליה אך היא השיבה לו שברצונה להתייעץ עם הוריה ובן-זוגה וכי אינה רוצה בהסדר טיעון, וכי היא מעוניינת "להמשיך עם המשפט". כן טענה כי נודע לה שנעשה הסדר טיעון אך מבאי כוחה, אליהם פנתה בשל חוב משותף לה ולנאשם. המתלוננת טענה כי הנאשם ביצע בה את כל המעשים עליהם התלוננה במשטרה וכי ברצונה לשקם את עצמה והמשיך הלאה בחייה. 

  1. ב"כ המאשימה, ביקש כי הסדר הטעון יכובד. הוגש גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם (ת/2), המונה  10 רישומים פליליים. העבירות בהן הורשע הנאשם, הינן, בין היתר, עבירות של שימוש ברכב ללא רשות ונטישה במקום אחר, טיפול לא זהיר בחומר נפץ, הונאה בכרטיס חיוב, החזקת נכס החשוד כגנוב, החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית, פריצה לבניין וביצוע גניבה, איומים, העלבת עובד ציבור, תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה, גניבה, הטרדת עד, תקיפה סתם, נהיגה בזמן פסילה ונהיגה בקלות ראש. לאחרונה ביום 3.10.06 נדון הנאשם לשנת מאסר לריצוי בפועל בגין מספר עבירות. ריצוי המאסר עוכב עד לשמיעת ערעור שהוגש לבית משפט זה.
  1. גם ב"כ הנאשם ביקשה כי הסדר הטעון יכובד. לדבריה הנאשם שולב בתוכנית שיקום מאוד קפדנית  במהלכה עמד בכל המשימות, שיתף פעולה באופן מלא וחתם בהסכמתו על הארכת תקופת שהותו בבית נועם. ב"כ הנאשם אף טענה  כי הטיפול שהנאשם קיבל הביא לשינוי קיצוני בתפיסת עולמו, וכי עוד מתחילת ההליך בחר לפנות לאפיק התנהגות נורמטיבי ולהשאיר מאחוריו את העולם העברייני. עוד ציינה כי הנאשם התנדב בתוכנית הבוגרים של בית נועם, הכוללת הדרכה והרצאות ושולב במרכז לאלימות בבת-ים לשביעות רצונם של הממונים. ב"כ הנאשם ביקשה ללמוד על השינוי שחל בנאשם בעובדה שבמשך שנתיים וחצי מיום ביצוע העבירות, נשוא כתב האישום המתוקן, לא ביצע הנאשם כל עבירה פלילית נוספת. כן הוסיפה כי הנאשם יפקיד לזכות המתלוננת 15,000 ש"ח כפיצוי ואף מוכן לשלם סכום כסף נוסף בגין החוב לגביו טענה המתלוננת.
  1. הנאשם ביקש לאפשר לו להשלים את ההליך השיקומי. כן ציין כי הינו מודע לעברו  ולאלימות בה נקט וכי כיום מודע למקור לכך. הנאשם הביע חרטה על מעשיו והבטיח כי מעשים אלו לא יישנו.  
  1. שירות המבחן הגיש שני תסקירים אודות הנאשם. בתסקיר מיום 11.2.07 צויין כי מאז אפריל 2005 נמצא הנאשם במסגרת ההליכים בתיק זה תחת פיקוח מעצר של השירות. מטפליו של הנאשם בבית נועם ושירות המבחן, התרשמו כי קיים סיכוי שתוצאותיו של הטיפול אותו הוא מקבל יביאו לשינוי הרגליו בנושא האלימות. עוד צויין, כי למרות חוסר יציבות שהנאשם גילה בהגעה למפגשים קבוצתיים, הרושם המתקבל הוא שהנאשם מתייחס לקשייו במסגרת הקבוצה, וכי קיימת התקדמות במסוגלותו להבין את דפוסיו האלימים. הנאשם קיבל טיפול פרטני במסגרת היחידה למניעת אלימות במשפחה בבת ים, ממאי 2006 עד ינואר 2007. עם זאת צויין בתסקיר כי קיים אצל הנאשם סיכון להישנות התנהגות אלימה, ולפיכך, יש צורך בהמשך טיפול, ולכן ביקש שירות המבחן דחיה של שלושה חודשים על מנת לעקוב אחר התקדמות הנאשם. באותו תסקיר צויין כי נערכו שתי שיחות עם המתלוננת, האחת בסמוך למעצרו של הנאשם, והשניה סמוך למועד כתיבת התסקיר. בשיחות עימה תיארה המתלוננת את הזוגיות שהיתה לה עם הנאשם כרוויות אלימות, פיזית, נפשית ומינית, ותיארה את השלכות הפגיעה בה וכן את הכעס אשר יש לה על הנאשם בשל התנהגותו כלפיה.

בתסקיר מיום 13.5.07 נאמר כי במהלך תקופת הדחיה בלטו קשייו של הנאשם בהתמדה ויציבות, אך למרות זאת התרשם השירות הן מהתקדמותו באשר למסוגלותו לשלוט בדחפיו התוקפניים, והן במסוגלותו להיעזר בגורמי טיפול. התרשמות השירות היא כי הנאשם כן ברצונו לעריכת שינוי. בסיום התסקיר העריך שירות המבחן כי המשך פיקוח ומעקב במסגרת השירות בשילוב השתתפות הנאשם בקבוצת בוגרים בבית נועם, עשויה לענות על צרכי הטיפול של הנאשם. לפיכך, המליץ שירות המבחן על העמדתו של הנאשם תחת פיקוח שירות המבחן במשך שנה, בתנאי שימשיך להשתתף בטיפול בקבוצת הבוגרים בבית נועם. שירות המבחן המליץ כי כל עונש שינתן בנוסף לא יפגע בהליך הטיפולי של הנאשם.

  1. העבירות בגינן הורשע הנאשם על פי כתב האישום המתוקן הינן חמורות. כמו כן  אין להקל ראש בעברו הפלילי של הנאשם, המונה כאמור, עשרה רישומים פליליים, ביניהם רישומים בגין עבירות אלימות ואיומים. מעשיו הפליליים של הנאשם בגינם נותן הוא היום את הדין, פגעו בצורה קשה במתלוננת, כפי שהתרשמנו, וכעולה אף מתסקיר שירות המבחן. ההליך הטיפולי שבו נוטל הנאשם חלק כעת, כפי שנמסר לנו, התאפשר, בין היתר, בזכות המתלוננת.
  1. משהגיעו הצדדים להסדר טיעון, ולנוכח האמור אודות הנאשם בתסקירים, והיות הנאשם בעיצומו של הליך טיפולי, מוכנים אנו לכבד את הסדר הטיעון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ