אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1009/06

גזר דין בתיק פ 1009/06

תאריך פרסום : 23/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1009-06
30/07/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מורן מרגלית
הנתבע:
אבו עיאש מועאד
עו"ד מני
גזר דין

1.         נגד הנאשם הוגש כתב אישום ובו יוחסו לו עבירות של אספקת סם מסוכן, סחר בסם מסוכן והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית לפי סעיפים 13, יחד עם סעיף 19א, וכן סעיף 7 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג-1973, בכך שבשלושה מקרים שונים, במהלך חודשים דצמבר 2005 וינואר 2006, מכר הנאשם סם מסוכן מסוג גראס (קנבוס) לסוכן משטרתי בכמויות של 600 גרם; 821 גרם ו- 3,830 גרם. כן נמצא כי הנאשם החזיק במקום מחבוא סם מסוכן, מן הסוג האמור, במשקל של 7,700 גרם. לצורך המסחר בסם, נעזר הנאשם בשני קטינים, אשר סייעו לו בתהליך הסחר בסם המסוכן.

            לאחר שהוגש כתב האישום נגד הנאשם, השכילו באי כח הצדדים להגיע להסדר טיעון, לפיו יודה הנאשם בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום ויורשע, כאשר המדינה תטען לעונש ראוי של 4 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי קנס של 10,000 ש"ח ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה. מאידך, הסניגור יטען באופן חופשי לעונש ראוי.

            עוד הוסכם כי מכונית מסוג וולבו וסכום כסף בסך 11,000 ש"ח יחולטו לטובת המדינה.

            הוסכם כי הטיעונים לעונש ישמעו רק לאחר שיומצא תסקיר שירות המבחן.

2.         על פי תסקיר שירות המבחן שהומצא לעיוני, הנאשם הינו בן 24, אב לשני ילדים, השוהה בתנאי מעצר בית בגין כתב האישום דנן. הנאשם מסייע אף לכלכלת משפחתו הרחבה, אשר נקלעה למצוקה כלכלית קשה. על רקע מצוקה זו, חבר הנאשם לגורמים פליליים, אשר סיפקו לו סמים מסוכנים בתנאי אשראי, ובכך ניסה לשפר את מצבה הכלכלי של המשפחה.

            הנאשם הביע חרטה על מעשיו, והבין את שגיאותיו, ואת הפגיעה הקשה שפגע בעצמו ובמשפחתו.

            עם זאת, התרשמות שירות המבחן היא מצעיר טוטאלי בתפיסת עולמו, הנוטה לדרמטיזציה, החווה את העולם בקצוות של הכל או כלום ובעל תלות בבני משפחתו.

            בשיחות שנערכו בין הנאשם לשירות המבחן לא הפנים הנאשם את חומרת העבירות המיוחסות לו ולא גילה נכונות להקשבה. כל שביקש הנאשם הוא, את סיוע שירות המבחן להקלה בעונשו. הנאשם לא הביע נזקקות טיפולית, ואף לא נתגלו אצלו קונפליקטים פנימיים, המהווים תנאי דרוש לשם כניסה להליך טיפולי. על כן, לא מצא שירות המבחן מקום לבוא בהמלצות טיפוליות לגבי הנאשם. שירות המבחן התרשם מחרדה אמיתית שגילה הנאשם, וחרדה זו עשויה להוביל, במקרה של הטלת עונש מאסר, לחוויה מפרקת ולמצוקה נפשית אמיתית. כן המליץ שירות המבחן כי במידה ויוטל על הנאשם עונש מאסר, הוא יהיה נתון למעקב של הגורמים המתאימים בשב"ס אחר מצבו הנפשי.

3.         ב"כ המאשימה ביקשה כי אגזור על הנאשם את העונש, אשר הוסכם כי תטען לו במסגרת הסדר הטיעון, הנתפס על ידה כעונש הראוי ולא כתקרת העונש. הנאשם ניהל רשת מאורגנת, שעסקה בסחר בסמים בצורה שיטתית, לשם כך הוא הצטייד בציוד הולם, לרבות טרקטורון ומכשירים סלולריים וכן פתקיות עם מספרי טלפון, אשר שימשו ככרטיסי ביקור, והופצו בין הרוכשים הפוטנציאלים. כן יצר הנאשם קשרים עם ספקי סמים וגורמים עבריינים, והקים לעצמו "זולה", אשר שימשה להסלקת הסם ולהפצתו.

לשיטת ב"כ התביעה, אף כי מדובר בסם, הנחשב כסם קל יחסית, הרי אף פגיעתו של סם זה הינה קשה ומן הראוי, במסגרת המאבק בנגע הסמים המסוכנים, גם להחמיר בעונשם של מפיצי סמים אלה.

לשיטת התביעה, המאבק בנגע הסמים המסוכנים מחייב ענישה מחמירה, ביחוד כאשר מדובר בעבירות מסחריות, כאשר על העונש לבטא את עקרונות הגמול וההרתעה. אין המדובר במעידה חד פעמית, אלא במסכת סדורה של הפצה.

העובדה כי שותפיו של הנאשם, שהינם שני קטינים, נענשו בעונשים קלים, אין בה כדי להביא כדי לגזור גזירה שווה לגבי עונשו של הנאשם, אשר היה בגיר, והוא היה הרוח החיה מאחורי העסקאות. הוא ניהל את הקשר עם הקונים וספק הסמים, הוא אשר הפעיל את הקטינים, ואלה האחרונים רק סייעו לו כשליחים להעברת הסם המסוכן, רק לאחר שהנאשם קשר עסקאות עם קונים. כל אחד מן הקטינים הורשע בביצוע עסקה אחת, בעוד שהנאשם הורשע בשלוש עסקאות ובנוסף החזיק בכמות גדולה של סם.

לשיטת התביעה, עונש בן 4 שנות מאסר וקנס כספי בסך של 10,000 ש"ח, יהוו עונש הולם גבי נאשם זה, אשר יהא בו כדי להעביר מסר מרתיע לנאשם ולאחרים.

4.         הסניגור, מצידו, מבקש כי אקל בעונשו של הנאשם. לשיטתו, טוענת המדינה טענות עובדתיות, אשר זכרן אינו מופיע בכתב האישום. על כן, בנסיבות כתב האישום שלפנינו, יש לגזור גזירה שווה בין הנאשם, לבין העונש שנגזר על שני שותפיו הקטינים, אשר נדונו לעונשי מאסר שירוצו בעבודות שירות. גילו של הנאשם קרוב לגילם של הקטינים ואין לעשות הפרדה ביניהם. הנאשם הינו אדם, אשר שמר עד כה על נורמות התנהגות תקינות. אין לכנותו כסוחר סמים. הנאשם הינו אב למשפחה, אשר חוויית המעצר הותירה בו צלקות קשות, אשר יש בהן כדי להשליך אף על העונש שייגזר עליו. הנאשם היה שרוי במצב נפשי ורגשי סוער. החזקתו במעצר השפיעה עליו בצורה קשה והחזקתו מחדש בין כתלי הכלא עלולה להיות בעלת השלכות שליליות וקשות ביותר בתפקודו העתידי.

הסניגור אינו מקל ראש בעבירות המיוחסות לנאשם, אך מציין את העובדה כי מדובר בסמים מן הסוג הקל ביותר, וכי כל האירועים נשוא כתב האישום התרחשו במהלך תקופה קצרה של שבועיים ימים בלבד. אין לראות בנאשם, לטעמו, כ"סוחר סמים" במובן הקלאסי של המונח - אדם עתיר הון המפיק רווחי עתק מסחר בסמים, אלא כנער צעיר, אשר בהיותו שרוי במצוקה כלכלית, שודל ומעד ומביע חרטה כנה ואמיתית שלא לחזור על מעשיו. הסניגור צירף לטיעוניו אסופת פסקי דין, בהם הקלו בתי המשפט עם עברייני סמים קלים מסוג קנבוס, וגזרו עליהם עונשים קלים.

לשיטת הסניגור, מן הראוי להעדיף במקרה שלנו את הפן האישי - השיקומי ולא לגזור עליו עונש מאסר בפועל, אשר יביא לחשיפתו לנורמות שאינו מורגל אליהן, ובכך תפגע החברה.

הנאשם עצמו הביע בפני צער וחרטה על מעשיו. הנאשם הודה בטעותו וביקש את סליחת בית המשפט, תוך הבעת צער, ובקשת התחשבות ורחמים מבית המשפט. הנאשם הבטיח כי לא יחזור על טעותו זו לעולם.

5.         בבואי להכריע בעונשו של הנאשם, נתתי דעתי לעובדה כי הנאשם ביצע את העבירות המיוחסות לו תוך כוונה להפיק רווחים כלכליים על חשבונה של החברה.

            הנאשם הקים מערכת מאורגנת ומשומנת היטב, לצורך ביסוס "עסק" של סחר בסמים מסוכנים, תוך קבלת אשראי הולם, יצירת קשרים עם ספקים ולקוחות פוטנציאלים, ויצירת מערכת הפצה יעילה, להובלת הסמים אל הלקוחות הפוטנציאלים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ