אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1004/07

גזר דין בתיק פ 1004/07

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
1004-07
30/10/2007
בפני השופט:
1. ר. אבידע
2. ו. מרוז
3. א. יעקב


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מיטל חלפון
הנתבע:
כפארנה מוחמד
עו"ד ג'ברין
גזר דין
  1. נגד הנאשם הוגש כתב אישום מתוקן על פי הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים.

באישום הראשון לכתב האישום המתוקן נטען כי הנאשם, במועד כלשהו שאינו ידוע במדויק בשנת 2004 ברצועת עזה, הצטרף לארגון החזית העממית (להלן: "הארגון") אשר הוכרז כארגון טרוריסטי. במסגרת הארגון הצטרף הנאשם לחוליה צבאית בראשה עמד יאסר כארמן (להלן: "יאסר") וחבריו היו מוסא כפארנה, מחמוד אל-מצרי וצאבר זענין (להלן: "חברי החוליה"). חברי החוליה החזיקו ברשותם רובה מסוג קלצ'ניקוב שהוחזק בידי כל אחד מהם אחת לשבוע, ובתהלוכות נשאו הנאשם וחבריו רובים שסופקו להם על ידי יאסר. פעילות החוליה הופסקה בשנת 2005. בשל העובדות שיוחסו לנאשם באישום הראשון, יחסה לו המאשימה עבירה של חברות בארגון טרוריסטי, לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור.

באישום השני נטען כי במועדים שונים אשר אינם ידועים במדויק, משנת 2004 ועד להפסקת הפעילות בשנת 2005, סיכמו חברי החוליה לאסוף ידיעות על כוחות צה"ל כדי להעביר לאחראים בארגון. הנאשם וחברי החוליה אספו מידע על תנועת כוחות צה"ל והטנקים של צה"ל, מועדי תנועתם ומסלולי תנועתם והעבירו אותם לפעילי הארגון. בשל מעשים אלה יוחסה לנאשם עבירה לפי סעיף 111 (חלופה שנייה) לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

הנאשם הודה במעשים המיוחסים לו בכתב האישום המתוקן והורשע בביצוע עבירות שיוחסו לו.

  1. ב"כ המאשימה טען כי במעשיו, פעל הנאשם כחבר בארגון טרור, השתתף בתהלוכות מזויינות וכן פעל לשם מסירת מידע לאויב, מידע העלול להביא לפגיעה בחיילי צה"ל. על מנת לפגוע בארגוני הטרור, טען ב"כ המאשימה, יש לפגוע בכל חוליה בשרשרת הפעילים ועל כן יש לראות בפעילות הנאשם פעילות חמורה ולא פעילות חד פעמית שנכפתה על הנאשם. ב"כ המאשימה ביקש להעביר מסר מרתיע אשר ימנע הצטרפות אחרים לפעילות טרוריסטית. ב"כ המאשימה הפנה לפסק דין שניתן בת.פ. 1073/05 מחוזי באר שבע, בהרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, שם נגזרו על הנאשם, 10 שנות מאסר, אם כי אישר כי העבירות שיוחסו שם לנאשם היו חמורות יותר מאלו המיוחסות לנאשם בענייננו. יצויין, כי באותו עניין, ת.פ. 1073/05, הנאשם הורשע בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת ומתן שירות להתאחדות, וזאת משהתגייס לארגון החמא"ס במסגרתו פעל לאיסוף מודיעין אודות תנועת כוחות צה"ל, והסכים לבצע פיגוע התאבדות.

ב"כ המאשימה ביקש להטיל על הנאשם בענייננו עונש מרתיע וארוך של מאסר בפועל  ומאסר על תנאי.

ב"כ הנאשם טען כי הארגון אליו השתייך מרשו, הינו ארגון יחסית קטן, אשר רוב פעילותו במישור האזרחי,  ואין לו פעילות טרוריסטית ממשית המסכנת את בטחון אזרחי המדינה ותושביה. העובדה שברשות החוליה היה רובה, מעידה לטענת ב"כ הנאשם, על אי מסוכנות החוליה, אשר פעילותה היחידה היתה הפגנת כוח בבית חנון ותהלוכות, ולא לחימה בכוחות צה"ל ובאזרחי המדינה. ב"כ הנאשם טען, כי החוליה פורקה לאחר מספר חודשים שלא בעקבות מעצר מי מפעיליה, וכי הנאשם הצטרף לחוליה שלא מיוזמתו אלא לאחר בקשתו של יאסר.

אשר לאישום השני בכתב האישום המתוקן, טען ב"כ הנאשם כי המידע אותו מסר הנאשם הינו מידע סתמי ללא ערך מודיעיני מיוחד, אשר אין קושי לקבלו והוא בהישג יד של כל אדם העובר בקרבת מקום. לטענתו, על מועדי כניסת הטנקים לבית חנון ניתן ללמוד אף מכלי התקשורת הישראליים. כן טען כי אין כל ראיה כי המידע שהנאשם מסר היה בסיס לביצוע פיגוע איזשהו או נוצל לפעולה חבלנית כנגד כוחות צה"ל. 

לטענת ב"כ הנאשם, מרשו נמצא במדרג הנמוך של הענישה בגין עבירת מסירת המידע לאויב, משהינו תושב חוץ החב חובת אמונים לעם הפלשתינאי. הנאשם הפסיק את פעילותו בחוליה בשנת 2005 מיוזמתו, עניין שיש לזוקפו לזכותו, העובדות המפורטות בכתב האישום נודעו מפיו, הנאשם בהודאתו, חסך זמן שיפוטי, מצבו המשפחתי קשה, לא נגרם נזק לגוף או לרכוש כתוצאה ממעשיו, ולפיכך, ביקש ב"כ הנאשם שלא להחמיר בעונשו של מרשו. הנאשם ציין כי הוא אב לארבעה ילדים, בוגר האוניברסיטה הפתוחה בירושלים, סיים לימודי מינהל, עבד בחברת חשמל, והיה מסור לעבודתו. מאז פרש מפעילותו הפוליטית בשנת 2005, התמסר לטיפול במשפחתו. הנאשם הביע חרטה על מעשיו נשוא כתב האישום, אמר כי הוא מאמין בשלום, שהארגון אליו השתייך הינו ארגון חילוני המאמין ותומך בשלום. 

ב"כ הנאשם הפנה לפסיקה אותה צרף ממנה ביקש ללמוד על רמת הענישה ההולמת את עניינו של הנאשם.

א. בפ.ח. 115/05 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירה של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, משסייע באיסוף מידע על תנועות צה"ל באזור "ציר כיסופים" לקראת פיגוע. הפיגוע לא יצא לפועל בסופו של יום. מאחר שהנאשם היה קטין ומעורבותו הקצרה בפרשה, בית המשפט גזר עליו 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי.

ב. בפ.ח. 1163/06 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירה של חברות בארגון טרוריסטי, משגוייס לארגון החמא"ס על ידי בן-דוד והצטרף לפלג בארגון בשם "אוסרה" ועסק עם חברי הפלג בשעורי דת. לאחר מכן, תקופה מסויימת חדל מפעילותו בארגון,  אך שב והצטרף לארגון לבקשתו. כמו כן הורשע הנאשם בסיוע להחזקת נשק ונשיאת נשק עבור ארגון טרוריסטי, משהרחיק מטען חבלה שהובא ע"י חברי ארגון בסמוך לביתו כדי לגרום לפגיעה בחיילי צה"ל, שכן, חשש כי אם יפגעו חיילי צה"ל בקרבת ביתו יפגעו הוא ומשפחתו. בית המשפט גזר על הנאשם 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי.

ג. בפ.ח. 1153/06 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירה של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, משגוייס לארגון "גדודי חללי אל אקצה", לאחר שפנה בבקשה לעבוד במודיעין המסכל הפלסטיני. כמו כן הורשע הנאשם בעבירות בנשק (נשיאת נשק) משנשא אקדח כדי לשמור על פעיל בארגון. בית המשפט גזר עליו 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי.

ד. בפ.ח. 1101/05 (הרכב כבוד השופטים יפה-כ"ץ, מרוז וואגו, בית המשפט המחוזי בבאר-שבע) הורשע הנאשם בעבירה של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, משגוייס לארגון "גדודי חללי אל אקצה", ובעבירה של אימונים צבאיים אסורים משהשתתף באימון צבאי של פעילים חדשים והעביר כספים מאחיו לארגון. בשל העובדה שהנאשם לא פעל במסגרת הארגון במטרה לפגוע במדינת ישראל, בית המשפט גזר עליו 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי.

ה. בפ.ח. 1096/06 (מחוזי באר שבע) הורשע הנאשם בעבירות של חברות בארגון טרוריסטי ונשיאת נשק ותחמושת, משגוייס לארגון החמא"ס והשתתף בחלוקת מזון ברפיח ובתפילות במסגד ומסר טיל ומשגר אותם מצא לפעילים בארגון. הנאשם נדון ל-11 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי.

ו. בע"פ 4355/05 (הרכב כבוד השופטים ריבלין, ארבל וג'ובראן, בית המשפט העליון) נידונה הרשעתו של הנאשם, שהוא תושב ירושלים, בגין חברות בארגון טרוריסטי ובעבירות של חיפוי על עבירה, משגוייס לארגון "אל כתלה" ונמנע מלהתריע בפני כוחות הביטחון מפני פניות שהגיעו אליו מחברים בארגון חמא"ס, בהן התבקש לסייע לביצוע פיגוע, והחדרת מחבלים מתאבדים לירושלים, ואשר סירב לקחת חלק בהן. בית משפט המחוזי בירושלים הטיל על הנאשם 8 חודשי מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי. בית המשפט העליון דחה את הערעור על חומרת העונש.

ז. בתיק עד"י אזח"ע 4/03 (כבוד המשנה לנשיא סא"ל חניאל, בית המשפט הצבאי לערעורים באיו"ש ובאזח"ע), הנאשם הורשע בגין מתן סיוע למפגע בהשגת מידע לקראת ביצוע פיגוע, וכן בשל כך שמסר על תנועות כוחות הביטחון באזור המואסי. בית משפט הצבאי ארז גזר עליו שנת מאסר לריצוי בפועל ומאסר על תנאי. לאור העובדה כי הנאשם ידע שהמידע אותו התבקש להשיג נועד לביצוע פיגוע, דחה בית המשפט את ערעור הסנגוריה.

ח. בתיק אזח"ע 344/04 (כבוד הנשיאה סא"ל ורד אורנשטיין זהבי, בית המשפט הצבאי אזח"ע), הורשע הנאשם בעבירות של ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת ואיסוף ומסירת ידיעות בעלות ערך צבאי, בשל כך שעקב אחר מתיישבי מורג ואסף מידע אודות ג'יפ צבאי במורג ומסר המידע לשולחיו, לאור גילו הצעיר של הנאשם, אשר היה מתחת לגיל 17 בעת ביצוע המעשים, והודאתו, אימץ בית המשפט את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים וגזר על הנאשם 8 חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי וקנס.

ט. בפ.ח. 3009/06 (הרכב כבוד השופטות שטמר, וילנר וסלע, בית המשפט המחוזי בחיפה) הורשע הנאשם בעבירות של מסירת ידיעה לאויב, יציאה שלא כדין ובריחה ממשמורת חוקית, משבשעה שהיה בחופשה מבית הסוהר, ברח ועבר את הגבול ללבנון, שם נעצר על ידי חוקרי החיזבאללה ומסר להם מידע אודות ישראל, כגון מיקום בסיס צה"ל, חנויות וכד'. בשל העובדה שהנאשם לא יצא ללבנון על מנת למסור מידע לחיזבאללה ולאור אופי המידע אותו מסר שאינו חסוי ברובו, בית המשפט גזר עליו, בהתאם להסדר טעון, 24 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ