אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1004/05

גזר דין בתיק פ 1004/05

תאריך פרסום : 01/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1004-05,1028-05
03/07/2005
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סנא ח'יר
הנתבע:
1. ג'דעאן בן באסם עביד - יליד 1985
2. חמזה בן סאמי עביד - יליד 1981
3. מאהר בן מזיד עבאס - יליד 1972
4. עבד בן ופיק מורסי - יליד 1970

עו"ד דר' סלמאן ח'יר
עו"ד מאדי דאהר
עו"ד כרמל מיכאל
גזר דין

האישום

1.         הנאשמים הובאו לדין, יחד עם שניים נוספים, עלי אבו חמאם ('עלי') ופאוזי ח'אלדי ('פאוזי'), בגין פרשיה של עבירות בנשק, וזו תמציתה:

2.         באישום הראשון (מבין חמישה שכלל כתב האישום במקור) סופר, כי הנאשם 1 שרת, בעת הרלוונטית, כשוטר מג"ב. במחצית שנת 2004 הוא גנב מן הבסיס בו עשה את שירותו רובה סער מסוג M-16 ואקדח מסוג יריחו 9 מ"מ, כמו גם כדורים ומחסניות לשני כלי הנשק, ופנס המיועד להתקנה על רובה M-16. את השלל הוא העביר לביתו שבישוב ג'ת. אחר כך הוא חבר לנאשם 2, והשניים החביאו את השלל בביתו של האחרון.

3.         האישום השני ממשיך ומגולל את הפרשה ומספר, כי הנאשמים 1-2 מכרו לנאשם 3 את כלי הנשק הגנובים תמורת סך כולל של 12,000 ש"ח.

4.         באישומים השלישי והרביעי נטען, כי הנאשם 3 סיפר לנאשם 4 אודות כלי הנשק שרכש, וזה איתר את עלי ופאוזי, שנכונים היו לרכוש אותם. ואמנם, הנאשמים 3-4 מכרו את הרובה לעלי תמורת 10,000 ש"ח (לא לפני שטשטשו - בהשחזה - את מספרו של הרובה), ואת האקדח - לפאוזי, תמורת 8,000 ש"ח.

5.         בגין כל המעשים שלמעלה הואשמו הנאשמים, כל אחד לפי חלקו, בעבירות של גניבת נשק (ס' 383 (א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977, להלן - 'החוק'), סחר ועשיית עסקה בנשק (ס' 144(ב2) לחוק), החזקה, נשיאה והובלה של נשק (ס' 144 (א)+(ב) לחוק), וקשירת קשר לביצוע פשע (ס' 499 (א)(1) לחוק).

6.         באישום החמישי הואשמו הנאשם 4 ופאוזי בכך שבמהלך פגישה מבוקרת שנתקיימה במסגרת חקירתם במשטרה הם ניסו לתאם עדויות, ועל כן יוחסה להם עבירה של שיבוש מהלכי משפט (ס' 244 לחוק).

הפרדת האישום

7.         בפתח משפטם של השישה ביקשה המאשימה להפריד את הדיון, כך שהנאשמים 2-1, 4-3 ועלי ופאוזי, יואשמו - משמע כל זוג מן הנ"ל - בכתב אישום נפרד. בקשתה נענתה, והמאשימה הגישה שלושה כתבי אישום נפרדים, בהתאם (לא חל שינוי של ממש בעובדות שנפרסו בכתב האישום המקורי, כפי שהובאו בתמצית למעלה), ואלה נקבעו לדיון בפני שלושה שופטים, כשהנאשמים 2-1 נידונו בפניי.

8.         אחרי הדברים הללו ביקשו בעלי הדין לאחד את הדיון בעניינם של נאשמים 4-1 על מנת שעניינם יתנהל בפניי, וכך היה. נאשמים אלה הודו אחר כך והורשעו, במסגרת של הסדר טיעון, בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום המקורי.

עלי ופאוזי

9.         עניינם של עלי ופאוזי נדון, בנפרד, בפני כב' השופטת נ. מוניץ. במסגרתו של הסדר טיעון הם הודו והורשעו בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום. בגידרו של ההסדר הסכימו בעלי הדין לתקן את כתב האישום, תיקון שעיקרו נוגע לידיעתם של פאוזי ועלי את דבר היות כלי הנשק גנובים. לכן נמחקה עבירת הסחר ועשיית העסקה בנשק מן האישום, כמו גם נשיאתו והובלתו, עבירות שייחס להם כתב האישום בטרם תיקונו. סופו של יום הם הואשמו בהחזקה ורכישה של נשק, ובקשירת קשר לביצוע פשע.

במסגרתו של הסדר הטיעון הסכימו בעלי הדין, כי המאשימה תטען, כי העונש הראוי לעלי ופאוזי הוא שנת מאסר בפועל, ובידי האחרונים יהא לשכנע לכל עונש אחר הראוי להם, לטעמם. סופו של יום גזרה השופטת מוניץ על עלי ופאוזי 9 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי לשנתיים, וקנס בן 7,000 ש"ח. פאוזי נדון, בנוסף, לשבעת חודשי מאסר על תנאי לשנתיים.

תסקירי מבחן

10.        מטעם שירות המבחן נינתו תסקירים לנאשמים. אשר לנאשם 1 מתאר התסקיר את הרקע האישי והמשפחתי ממנו הוא צמח, משמע במשפחה נורמטיבית שחינכה לערכים. הנאשם 1 טען בפני קצינת המבחן, כי לא גנב את הנשק על מנת לסחור בו. הוא תלה את הסתבכותו בשיקול דעת לקוי שהפעיל, ובהתלהבות יתר ממגע עם גירויים אליהם הוא נחשף. גם קצינת המבחן התרשמה, כי המעשה נבע מן 'הצורך לחיפוש ריגושים'. היא נמנעה, סופו של תסקיר, מלהמליץ כל המלצה טיפולית ביחס אליו.

11.        אף התסקיר בעניינו של נאשם 2 מתאר את הרקע האישי והמשפחתי שלו, כמי שבא ממשפחה נורמטיבית, וחי - הוא עצמו - חיים נורמטיביים עד הלום. הוא שירת בצה"ל, ומאז שחרורו הוא עובד עם אביו. הוא נטל אחריות חלקית על מעשיו בפני קצין המבחן, תוך שהכחיש כי החביא את הנשק בחצר ביתו, וכי פנה לנאשם 3 כי יקנה ממנו את הנשק. הוא גם טען בפני קצין המבחן, כי לא ידע שהנשק גנוב. סופו של תסקיר, קצין המבחן אינו ממליץ כל המלצה טיפולית בעניינו.

12.        גם את הנאשם 3 מתאר תסקיר המבחן כמי שצמח במשפחה נורמטיבית, וחי, עד שנעצר בפרשה זו, חיים נורמטיביים רגילים. הוא שירת בצה"ל, נפצע במהלך השירות, ולאחר השחרור החל עובד בעבודת כפיים. הנאשם 3 מסביר לקצין המבחן את מעורבותו בפרשה בקשיים הכלכליים אליהם הוא נקלע לאחרונה. הוא נשוי ואב לשלושה. הוא קיבל אחריות מלאה על מעשיו. הוא בוש, כשלעצמו, מחד, וכלפי משפחתו, ובה קצינים רבים בצה"ל ובדרגות גבוהות, מאידך. הדברים הגיעו כדי כך, שהוא ניסה לפגוע בעצמו במהלך מעצרו, בחיתוך ורידיו. קצינת המבחן מתרשמת, סיכומו של דבר, כי עניין לנו 'באדם בעל יסודות חיוביים', וכי 'האירוע הנוכחי הינו חריג ואינו משקף את אורח חייו'. ואף שלא ניתנה המלצה טיפולית ביחס לנאשם 3, קצינת המבחן ממליצה להתחשב בנסיבותיו האישיות בגזירת העונש.

13.        הנאשם 4 מתואר אף הוא, בתסקיר המבחן, כאדם שחי חיים נורמטיביים עד כי הסתבך בפרשה הנדונה. הוא נשוי ואב לחמישה, שעבד עבודת כפיים עד כי הובטל מעבודה בשנים האחרונות. הוא נטל אחריות על חלקו בפרשה, עם שהסביר שעשה את המעשה על מנת לעשות 'רווח קל ומיידי'. הוא הביע חרטה על מעשיו. השירות נמנע מלתת המלצה טיפולית בעניינו, משום שלא ראה נחיצות בטיפול.

הרשעות קודמות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ