אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 10037/03

גזר דין בתיק פ 10037/03

תאריך פרסום : 14/04/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
10037-03
20/03/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
בן שושן מאיר
עו"ד גולדנר
גזר דין

לא בכדי קידשו בתי המשפט מלחמת חורמה בנגע הסמים ומאבק בלתי פוסק, סיזיפי, יש לומר, במיגורו. אותו נגע ממאיר ונורא המשחית כול חלקה ועושה שמות בכול המישורים. הורס את המתמכרים, ההופכים לשברי כלי, נעדרים יכולת וכוחות לתפקד במשורי החיים בהיותם עבדים נרצעים לסם, שכול עולמם סב סביב צירו. ההתמכרות אינה רק בעיה אישית. היא משליכה על כול המעגלים הסובבים את המתמכר. הקרובים - משפחות המתמכרים, והרחוקים- החברה, הנושאת בנטל הכבד של התמודדות עם תוצאותיה הקשות; העבריינות הכרוכה בה בדמות תופעות הסחר בסמים על השלכותיו, ועבריינות רכוש בעיקרה שהינה חלק מהמרדף העיוור והבלתי פוסק של המתמכרים אחר אספקת הסם ומימונו. המקרה שבפני מהווה בהרבה מובנים בבואה של "רעה חולה" זו וממחיש היטב מגוון היבטיה.

מיהו אפוא הנאשם ועל אלה עבירות עומד הוא ליתן את הדין.

עוד ביום 3.3.05, מתוקף הסדר טעון דיוני, הורשע על יסוד הודאתו בעבירות של גניבה והתפרצות למקום מגורים וניסיון גניבה, פרי מעשיו מיום 18.6.03. עת באישון לילה יחד עם אחר, פרץ לדירת מגורים בת"א, ובאותן נסיבות ניסה לגנוב רכוש אישי רב השייך לבעלת הדירה. הוא לא השלים את הגניבה, והפריטים נמצאו מתחת לחלון מחוץ לדירה.

מעשי העבירה בהם הורשע הנאשם במסגרת תיק זה משקפים רק קצה קרחון שמתחתיו שוכנת קופת שרצים, פרי באושים של אורח חיים עברייני- התמכרותי של נאשם כבן 44 שלא הצליח מעולם להשתחרר ממנו. הפן העברייני נודע מפעילות פלילית רצופה ומתמשכת, כמתועד בגיליון הרשעותיו (ת/1), המחזיק רצף של תשע עשר הרשעות קודמות במגוון הקשת הפלילית, שילוב של עבירות רכוש, אלימות וסמים, אותן ביצע מאז היותו נער, כשהוא נע במעגל שוטה, חוזר ונשנה, של עבירות, סמים ופשע. כול דרכי הענישה נוסו כלפיו על ידי בית המשפט: טיפוליות, חינוכיות, מרתיעות- מתונות וחמורות. החל מאי הרשעה, מבחן ופיקוח, מעון נעול, מעון פתוח, עובר למאסרים מותנים, וכלה במאסרים בפועל לתקופות קצרות וארוכות, חמישה במספר, וחוזר חלילה, אך ללא הואיל. ברקע עבריינותו, מוסכם על הכול, היות הנאשם נרקומן, מכור לסמים קשים. על רקע הכרוניות המאפיינת את חייו לא רק שהתקשה לערוך שינוי בדפוסי התנהגותו ולעבור הליך גמילה מסמים, אלא שההתמכרות רק העמיקה ברבות השנים, והיא שולטת בו ובחייו ומהווה אחד הגורמים העיקריים להסתבכויותיו. יש להדגיש, כי קיימים גורמים אישיותיים- חברתיים ומשפחתיים נוספים שחברו לחולשת ההתמכרות והפכוהו לעבריין מועד.

מכאן, בבוא בית המשפט למוד את עונשו עמד נושא השיקום במוקד הדיון, ובמרכזו השאלה מה עשה הנאשם כדי להיחלץ מן התהום בה הוא שקוע עד צוואר ולהתמודד עם שדי ההתמכרות שאינם יודעים שובעה.

לצורך זה נדחה מתן גזר הדין עת ארוכה, פעם אחר פעם, לאחר שהנאשם הופנה לשירות המבחן לשם אבחון מעמיק של מסוגלותו להתגייס ולהתמיד בהליך טיפול וגמילה. הממצאים, ההערכות והמסקנות של שירות המבחן מפורטים בהרחבה בשלושה תסקירים שניתנו אודותיו במהלך תקופה זו. התמונה העולה מהם בעייתית ומורכבת, במיוחד לגבי כישלונו להיגמל במסגרת מרכזי יום אליהם הופנה. בהחלטתי מיום 1.2.06 עמדתי בהרחבה על כישלון הליך הגמילה. הדברים שנאמרו שם שרירים וקיימים גם היום, ועל כן, יהוו חלק בלתי נפרד מגזר הדין. עם זאת, ראיתי לחזור על עיקריהם.

התנהלותו של הנאשם מצביעה על חוסר יציבות מהותית בהליך הטיפולי ברמה הפנימית והחיצונית. גם בתקופה בה שמר על קשר עם גורמי הטיפול התקשה להתייחס ולהתמודד עם הגורמים שבבסיס התמכרותו ולבחון את דפוסי התנהגותו בעבר ובהווה. כפועל יוצא, לא הצליח לשמור על תפקוד ואורח חיים נקי מסמים לאורך זמן. אם בתחילת הדרך גילה מוטיבציה והשכיל לשמור על נקיונו תקופה מסוימת לחדול משימוש בסמים, הרי בהמשכה התקשה להתמיד ולשמור על קשר עקבי בפגישות במרכזי הגמילה ונטש את המסגרות הטיפוליות, חזר אליהן, וחוזר חלילה. מובן, שבמצב דברים זה לא הצליח הנאשם להתייצב תעסוקתית. ומכאן ועד חזרה לצריכת סמים בבד בבד עם ניתוק הקשר עם הגורמים המטפלים, הדרך הייתה קצרה. נוכח תמונה זו אין תמה בהערכה שהתגבשה על ידי שירות המבחן, ולפיה מצוי הנאשם כיום בסיכון גבוה יותר להידרדרות לסמים וחזרה לעולם הפשע.

התביעה בטיעוניה לעונש לא התקשתה בהצגת פני החומרה היתרים הנודעים מהשילוב של עבירות חמורות עם עבר פלילי מכביד והעדר שיקום. ואם לא היה בכול אלה כדי להעיד על מידת החומרה המופלגת נוסף עונש מאסר על תנאי, נשוא ת.פ. 267/95 של בית משפט השלום ברמלה (להלן: "המאסר המותנה"), שהיה תלוי ועומד נגד הנאשם בשעת מעשה, ולא היה בו, כמו גם לעונשים שהושתו עליו בעבר, כדי להרתיעו מלשוב לסורו ולגרום נזק לרכוש הציבור. במטרה לשכנעני בעוצמת החשש לחזרת הנאשם למעגל הסמים והפשע, חרף הצהרותיו, הצביעה התובעת על הדמיון הרב, כדי זהות ממש, בין תבנית התנהגותו וטעוני השיקום שהעלה בטרם הושת עליו העונש הכולל את המאסר המותנה. כאז כן עתה, לא השכיל לאחוז ביד שהושטה לו ולהתמיד בהליך טיפול, ורק לקראת גזר הדין בקש להיקלט במוסד גמילה, אותו מרכז "חוסן", כדי להיחלץ ממאסר. בנסיבות כאלה סבורה התביעה, הגיעה העת שהנאשם ייתן את הדין על מעשיו, ומכאן עתירתה להפעיל את המאסר המותנה ולהשית עליו במצטבר מאסר בפועל, וכן מאסר על תנאי.

הסנגורית מן העבר השני לא פסחה על נסיבה, טעון או נתון בעתירתה להימנע משליחת הנאשם לבית הכלא, מקום בו יחרץ, לדידה, גורלו לחזרה למעגל הסמים. בבקשה להסתפק בעונש שבמרכזו מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות עמדה על שיקולי הקולא שראוי לזקוף לזכותו של הנאשם, הנודעים מהודייתו המיידית, המקפלת בתוכה קבלת הדין, ובמיוחד, הכרה, נטילת אחריות וחרטה על מעשיו, כמו גם חיסכון זמן שיפוטי יקר. וכן, הפנתה לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות ואי חזרה לפשיעה. ברם, במוקד הציבה את נושא השיקום בבקשה ליתן לו משקל בכורה. שיקומו של הנאשם, חזרה ושנתה, הינו לעולם לא רק אינטרס אישי אלא אינטרס החברה. לפיכך, לטעמה, אם קיים סיכויי לגמילתו של הנאשם על בית המשפט להושיט לו יד ולאפשר לו זאת.

לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים, שיוויתי לנגד עיני האמור בתסקירי שירות המבחן, ובחנתי אל כלל הנתונים לקולה ולחומרה, הגעתי לכלל דעה כי לא ניתן לפטור את הנאשם מעונש ממשי, העונש הראוי וההולם את מעשיו. בית משפט זה, כבתי משפט רבים לפניו, נתן לו הזדמנות נוספת להירתם להליך גמילה, אך בדומה להזדמנויות הקודמות החמיצה גם הפעם. כבעבר כן עתה, משהוא ניצב בפני גזירת דינו, הוא שב ומבטיח כי הפעם ייעלה בידו לעלות על מסלול שיקום. דא עקא, שניסיון העבר מלמד כי הבטחותיו אינן עומדות במבחן המציאות. לדאבון הלב, הפוטנציאל השיקומי דל ביותר ואינו עומד ביחס לעומק ההתמכרות. ובאשר להשפעת המאסר. אין זו גזירת גורל כי ישיבה בכלא תוביל אסיר חזרה למעגל הסמים. לא פעם נטען כי בתי הסוהר מהווים חממת סמים. אולם, זוהי רק תמונה חלקית לא מאוזנת. במסגרת בתי הכלא מתקיימות תוכניות גמילה מוצלחות הנושאות פרי. צריכת סמים תלויה באדם עצמו. כך גם הגמילה. אם אכן עז רצונו של הנאשם הוא יוכל להמשיך בצעדים הראשונים בהם החל בכיוון זה בתוככי בית הכלא, אך על בסיס העבר לא ניתן לסמוך, שהרי אין בו דבר זולת ספקנות וכישלון.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את השיקולים הצריכים לעניין, החלטתי להשית על הנאשם את העונשים הבאים:

  1. אני מפעילה את העונש המותנה בן ארבעת החודשים.
  2. אני מטילה על הנאשם בגין העבירות בהן הורשע ששה חודשי מאסר בפועל אותם יירצה במצטבר לעונש שהופעל, כך שבסה"כ ירצה עשרה חודשי מאסר בפועל.
  3. 12 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שלא ייבצע במשך שלוש שנים מיום שחרורו מהכלא את העבירות בהן הורשע .

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום כ' באדר, תשס"ו (20 במרץ 2006) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

הסנגורית

אבקש עיכוב ביצוע על גזר הדין. אנו מדברים על נאשם שמנהל את הדיונים מבחוץ. הוא התייצב לכל הדיונים. יחד עם זאת, מדובר בתקופה יחסית קצרה, ועל מנת לאפשר לו להתארגן, אבקש עיכוב ביצוע עד אחרי הפסח.

החלטה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ