אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1002/04

גזר דין בתיק פ 1002/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1002-04
03/11/2005
בפני השופט:
1. ר. יפה כץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א.ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אלטמן אלון
הנתבע:
חביב שלום ת.ז. 052167145
עו"ד וולשטיין שי
גזר דין

1.         בעקבות הסדר טיעון שנערך בין הצדדים, תוקן כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם, הוגש כתב אישום מתוקן והנאשם הודה בעובדות של כתב האישום המתוקן והורשע בהתאם. תחילה לא כלל הסדר הטיעון גם הסכמה לענין העונש, אך לאחר הגשת תסקיר שירות המבחן, הגיעו הצדדים להסכמה גם בענין זה.

2.         בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם, עולה כי הנאשם, במספר רב של הזדמנויות, במועדים שאינם ידועים במדויק למאשימה, במהלך השנים 1995 עד 2002, תקף שלא כדין את בתו ת.ח., שהיא קטינה ילידת 14/4/91 (להלן: "המתלוננת"), בכך שסטר לה בפניה וברגליה.

            בין השנים 1999 - 2000, במועד מדויק שאינו ידוע למאשימה, תפס הנאשם את המתלוננת, השליכה על כסא ודרש ממנה לאכול. המתלוננת סרבה לאכול ובתגובה היכה הנאשם בחוזקה עם ידו על רגלה של המתלוננת.

            בחודש דצמבר 2001, במועד מדויק שאינו ידוע למאשימה, יצאה המתלוננת מביתה יחד עם הנאשם, שאמור היה לקחתה ברכבו לבית הספר. ביציאה מהבית הבחינה המתלוננת, כי חצאיתה מלוכלכת וביקשה מהנאשם לאפשר לה להחליף את החצאית. בתגובה, תפס הנאשם את המתלוננת, דחף אותה בכוח והשליך אותה לתוך הרכב. המתלוננת החלה לבכות ואז נכנס הנאשם לרכב והחל להכות עם ידיו ברגליה ובכתפה של המתלוננת.

            היות ובמעשיו האמורים לעיל תקף הנאשם שלא כדין את בתו, הוא הורשע באישום זה בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382(ב)(2) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977.

            הנאשם הודה עוד, במסגרת האישום השני, כי בחודש אוקטובר 2001, במהלך ארוחת חג הסוכות, שאל אותו בנו א.ח., שהוא יליד 21/8/84, מדוע הוא חוסך באוכל לארוחת חג הסוכות. הנאשם פנה אל אשתו ושאל אותה מה תגובתה לדברים אלה. האשה השיבה, כי יתכן ובנה צודק בדבריו, והנאשם התרגז למשמע דברים אלה.

            למחרת, בשעות הבוקר, חזר הנאשם מבית הכנסת ושאל את אשתו כיצד היא יכולה להגיד דברים אלה ולתמוך בבנם, ובהמשך תקף אותה בכך ששפך עליה כוס קפה שהחזיק בידו וכן שבר צלחות על הרצפה.

            עוד הודה הנאשם, כי במהלך השנים 1999 עד 2002, במספר רב של הזדמנויות ובמועדים מדויקים אשר אינם ידועים למאשימה, נהג לצעוק ולאיים על אשתו בכוונה להפחידה בכך שאמר לה, שיעשה לה חיים שחורים ושיגמור אותה ויקבור אותה.

            היות ובמעשיו אלה תקף הנאשם את אשתו ואיים עליה ואף הרס נכס במזיד שלא כדין, הוא הורשע במסגרת אישום זה בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382(ב)(1) לחוק העונשין, איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין ו-גרימת היזק בזדון לפי סעיף 452 לחוק זה.

3.         שירות המבחן התבקש להגיש תסקיר על הנאשם.

            מהתסקירים שהוגשו למדנו, כי הנאשם הוא בן 51, נשוי לרעייתו מזה 30 שנה ולהם 4 ילדים.

            בראשית חייו המשותפים של הנאשם עם רעייתו עבדו שניהם בהוראה למשך מספר שנים. לאחר מכן, החל הנאשם לעבוד כפקיד בבנק הפועלים, שם עבד במשך 19 שנים. לכשפרש מעבודתו בבנק, השקיע את כספי הפיצויים שקיבל באולם שמחות, אך ההשקעה כשלה והנאשם נקלע לקשיים כלכליים. כיום עובד הנאשם בעבודות בניין מזדמנות, כאשר אשתו אינה עובדת והיא עקרת בית.

            המערכת הזוגית שבין הנאשם ורעייתו מאופיינת מזה שנים במחלוקות רבות ושונות בכל הנוגע לעבודה, חינוך הילדים ונושאים נוספים, וזהו הרקע לביצוע העבירות נשוא התיק שבפנינו. כך גם הסביר הנאשם את הרקע לביצוע העבירות כלפי בתו, אשר רצתה באורח חיים חילוני הנוגד את השקפתו הדתית. לדבריו, תלונותיה של הבת הן ביטוי לרצונה להרחיקו מהבית כדי שתוכל לחיות את החיים החילוניים כרצונה.

            במהלך החודשים בהם נדחה תיק זה, נערכו לנאשם שיחות במסגרת שירות המבחן כדי לחזק את מודעותו לגבי דפוסי התנהגותו ולהפחית את ההכחשה לגבי הבעייתיות בהתנהגותו. יש לציין, כי בטרם הגשת כתב האישום הנוכחי, טופל  הנאשם במרכז לטיפול מניעת אלימות בירושלים, אולם גם לאחר הטיפול הנ"ל נשאר הנאשם עם לא מעט הכחשה והמעטה בנוגע להתנהגותו האלימה. כל זאת, עד שאשת הנאשם יצאה למקלט לנשים מוכות בסמוך להגשת התלונה נשוא התיק שבפנינו. אולם, לאחר זמן חזרה להתגורר עם הנאשם והיא שללה אלימות מצידו מאז. האשה, יש לציין, אושפזה במהלך התקופה הנ"ל במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים ברזילי, והעו"ס המטפלת בה ציינה בפני שירות המבחן, כי האשה תלויה רגשית וכלכלית בנאשם ויש חשיבות רבה לסיום ההליכים המשפטיים גם עבורה. העו"ס עוד הוסיפה, כי יש חשיבות בהמנעות מענישה מחמירה, אשר עלולה להביא אך לנזק, אפילו ייתכן לנזק בלתי הפיך, לאשה וליחסים המשפחתיים.

            בעקבות השיחות שניהל שירות המבחן עם הנאשם, ניכרה התקדמות במידת הבנתו של הנאשם להתנהלותו עד כה והוא הביע נכונות לשתף פעולה לטיפול זוגי בעתיד ולהשתתף בקבוצות טיפוליות ארוכות טווח במסגרת שירות המבחן לגברים המופנים בגין עבירות אלימות.

            לאור כל האמור לעיל ועל מנת שלא להפר את האיזון העדין אליו הגיעה המערכת המשפחתית במהלך הזמן שחלף מאז הגשת התלונה, המליץ שרות המבחן להמנע מהטלת ענישה מוחשית מחמירה. להערכתם יש מקום לשלב במקרה זה מעורבות טיפולית של שרות המבחן ביחד עם הטלת ענישה מרתיעה הצופה פני עתיד, ולכן המליצו על הטלת צו מבחן למשך שנה ומאסר מותנה מרתיע.

4.         לנאשם שתי הרשעות קודמות, הראשונה - בגין טיפול בנשק ללא נקיטת זהירות, והשניה - בגין עבירות אלימות. הוסכם בין הצדדים, כי המאסר על תנאי שהוטל בהרשעה השניה הנ"ל אינו חל וזאת בשל העדר מועדים מדוייקים של העבירות נשוא כתב האישום שבפנינו.

5.         הצדדים הסכימו, כי נוכח האמור בתסקיר ולאור כתב האישום שתוקן, הם ימליצו במשותף להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל למשך 6 חודשים אשר ירוצה במסגרת עבודות שירות, מאסר על תנאי וצו מבחן למשך שנה. הצדדים הסבירו הסדר זה הן בהיותו הולם את נסיבות כתב האישום המתוקן, הן בזמן שחלף מאז ביצוע העבירות והן במערכת המשפחתית העדינה והסבוכה, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בתסקיר. הצדדים היו מודעים לכך, שלא מדובר בארוע יחיד או ראשון בו מעורב הנאשם, אך הסניגור הדגיש, כי הארוע הקודם (נשוא ההרשעה השניה) בוצע לפני כ-10 שנים ולכן, לדבריו, לא ניתן ללמוד ממנו על דפוס התנהגות אלים של הנאשם.

6.         נוכח כל האמור לעיל, ובמיוחד לאור המפורט בתסקירים של שרות המבחן ובנימוקים שצויינו על ידי הצדדים באשר לנסיבות אשר הביאו אותם לעריכת הסדר הטיעון, אנו סבורים, כי הסדר הטיעון שאליו הגיעו הצדדים הינו הולם וראוי ויש לאמצו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ