אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ.ח. 13/03

גזר דין בתיק פ.ח. 13/03

תאריך פרסום : 04/10/2006 | גרסת הדפסה
ת"פ, פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
13-03,3154-04
14/07/2005
בפני השופט:
1. ש. ברלינר - ס. נשיא [אב"ד]
2. ב. בר-זיו
3. ר. סוקול


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מחמוד בן סלים רובעי ת.ז. 028353381
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, לפי הודייתו ובמסגרת הסדר טיעון, בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן בתיק פ.ח. 13/03 - חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ועבירות בנשק, וכן במיוחס לו באישומים מס' 1, 9, 10 ו - 11 בכתב האישום המתוקן שבת"פ 3154/04 - עבירות סמים (תיווך, סחר והחזקה שלא לשימוש עצמי).

            על פי הסדר הטיעון יוטל על הנאשם עונש מאסר בפועל שלא יפחת מ - 4 שנות מאסר ולא יעלה על  6 שנות מאסר. בנוסף לכך, כך הוסכם, יופעלו נגדו שני עונשי מאסר על תנאי, האחד של 24 חודשים והשני של 9 חודשים, כך שהתביעה תטען כי מוצדק להפעיל במצטבר את המאסרים המותנים לתקופה כוללת של 28 וחצי חודשים, ואילו הנאשם יטען כי ראוי להפעילם בחופף.

            עוד הוסכם כי בחישוב תקופת המאסר ינוכו הימים בהם היה הנאשם עצור בגין שני האישומים: מיום 21.10.03 עד ליום 22.7.04 וכן מיום 22.9.04 עד היום.

            כמו כן הסכימו הצדדים בהסדר הטיעון שהוגש לנו כי התביעה תטען כי יש להטיל על הנאשם עונש של קנס שייקבע בשים לב לויתור מטעמה על בקשתה לחילוט דירתו כמפורט בכתב האישום שבת"פ 3154/04 הנ"ל. מוסכם, כמו כן, כי הכספים שנתפסו בחזקת הנאשם (7,000 ש"ח וכן 2,659 $) יחולטו לטובת הקרן שהוקמה מכח פקודת הסמים המסוכנים. הסדר הטיעון כולל, כמו כן, הסכמה כי יוטלו על הנאשם עונשי מאסר מותנים אם יעבור עבירות סמים, אלימות ועבירות בנשק.

2.         שני הצדדים פירטו בפנינו את הסיבות להסדר הטיעון ואת הנימוקים להצדקתו. הנימוק העיקרי אותו הביאה המאשימה להצדקת ההסדר הינו הקשיים הראיתיים שהתגלו במהלך ניהול ההוכחות בתיק פ"ח 13/03 והקשיים שהתגלו בנוגע לזיהויו של הנאשם כמי שירה במתלונן.

לאחר שבחנו את השיקולים השונים ואת האינטרסים השונים ביניהם, על בית המשפט לאזן בשקלו האם לאמץ או לדחות הסדר טיעון שהושג בין הצדדים, כפי שפורטו בע"פ 958/98, פלוני נ' מדינת ישראל, פד"י נז(1) 577, אנו מקבלים את ההסדר ולא ראינו סיבה בעלת משקל לחרוג ממנו. עלינו לגזור איפוא את העונשים שיש להטיל על הנאשם בטווח הענישה דלעיל, על יסוד המוסכם בין הצדדים בהסדר הטיעון, וכפי שמתחייב ממכלול הנתונים הרלוונטיים שבעניננו.

3.         כתב האישום המתוקן שבתיק פ"ח 13/03 מפרט כי על רקע סכסוך כספי בין הנאשם לבין המתלונן אחמד רוסתום, נסע הנאשם ביום 21.10.03 לכפר מכר כשהוא נוהג ברכב ועמו עוד 3 אנשים. במועד האמור נסע המתלונן עם אחרים במכונית מיצובישי בכפר האמור, וכשהיו שני כלי הרכב סמוכים זה לזה ירה הנאשם מאקדחו שהיה ברכבו ואשר הנאשם החזיק בו שלא כדין שתי יריות מטווח קרוב לעבר המתלונן. המתלונן נפגע מחדירת קליע למותנו הימנית והובהל לבית החולים שם אושפז למשך מספר ימים ונותח. קליע שני פגע בכסא הרכב. בכך, נטען בכתב האישום, חבל הנאשם במתלונן חבלה חמורה שלא כדין וביצע עבירה על סעיף 333 + 335 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן - החוק) וכן ביצע עבירה בנשק שלא כדין - עבירה לפי סעיף 144(א) + (ב) לחוק.

            כתב האישום בת"פ 3154/04 הוגש לאחר הפעלת סוכן סמוי על ידי המשטרה על 5 נאשמים ובהם הנאשם כנאשם מס' 1. הוא כולל 11 אישומים שרק חלקם מיוחסים לנאשם ובהם הוא הורשע על פי הודייתו. באישום הראשון מתואר כי הנאשם תיווך בין הסוכן לבין הנאשם מס' 3 לצורך עשיית עסקאות סמים ורכישתם והביא לביצוע עיסקת סמים במהלכה קיבל הנאשם מס' 3 מהסוכן סך של 5,000 ש"ח תמורת 34.34 גרם נטו של סם מסוג קוקאין. הוא הואשם על כן, והורשע על ידינו בגין אישום זה, בתיווך - עבירה לפי סעיף 13 + סעיף 19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן - הפקודה או פקודת הסמים).

            באישום מס' 9 שבכתב האישום הנ"ל מתוארת עיסקת סמים אותה ביצע הנאשם ביום 11.8.04. מדובר ב - 48.77 גרם של סם קוקאין, במחיר של 12,000 ש"ח. על כך יוחסו לנאשם עבירה של סחר בסם מסוכן - לפי סעיף 13 + סעיף 19א לפקודת הסמים + ס' 29 לחוק העונשין וכן עבירה של החזקה שלא לשימוש עצמי - עבירה לפי סעיף 7(א)(ג רישא) לפקודת הסמים + ס' 29 לחוק העונשין.

            עבירות זהות מיוחסות לנאשם, ובהן הוא הורשע במסגרת הסדר הטיעון ולפי הודייתו, באישום העשירי ובאישום האחד עשרה שבכתב האישום הנ"ל. באישום העשירי מדובר על סכום של 6,850 ש"ח בתמורה ל 21.20 גרם קוקאין ועוד 19.70 גרם אבקה לערבוב סמים. באישום האחד עשרה מדובר על סכום של 7,500 ש"ח בתמורה 19.48 גרם קוקאין וכן כדור אחד של סם מסוכן מסוג MDMA.

4.         מדובר איפוא בעבירות סמים (תיווך, סחר ואחזקת סמים שלא לשימוש עצמי) ובעבירת אלימות חמורה נגד המתלונן תוך שימוש בנשק. העבירות כולן חמורות ביותר, במיוחד יש לראות חומרה מיוחדת בכך שבצהרי היום, בכיכר הכפר מכר, העז הנאשם לירות במתלונן מטווח קרוב שתי יריות מאקדח אותו נשא שלא כחוק. העבירות בהן הורשע הנאשם מעידות בבירור על הסיכון הטמון בו לציבור. סיכון זה מחייב ענישה מחמירה תוך הרחקתו לתקופה ממושכת מן הציבור. עוד ראוי לציין לחומרה את העובדה כי הנאשם ביצע חלק מעבירות הסמים בהיותו נתון במעצר בגין העבירות בתיק פ"ח 13/03 וקיומו של ההליך לא הרתיעו.

לאחרונה שב בית המשפט העליון והתריע מפני גל האלימות השוטף את רחובותינו והמחייב את בתי המשפט ליתן יד למיגורו. וכך אומר כבוד השופט מ. חשין ב ע"פ 8314/03 רג'אח שיהד בן עווד נ. מדינת ישראל (אתר בית המשפט www.court.gov.il):

"בית-המשפט חייב להעלות את תרומתו הצנועה במלחמה הקשה שיש לחברה בישראל באלימות הגוברת והולכת ברחובות ובבתים, ותרומה זו תמצא את ביטויה בעונשים החמורים ששומה עליהם על בתי-המשפט לגזור על מעשי אלימות שפשו במקומנו כמגיפה. עלינו למוד את הרחמים שבליבנו כמידה הראויה להם, והרי ידענו כי כל מי שנעשה רחמן במקום אכזרי סוף שנעשה אכזרי במקום רחמן. יצא הקול מבית-המשפט ויילך מקצה הארץ ועד קצה. יצא הקול ויידעו הכל כי מי שיורשע בעבירת אלימות יישא בעונש חמור על מעשהו. והעונש יהיה על דרך הכלל כליאה מאחורי סורג ובריח. וככל שייעצם מעשה האלימות כן תארך תקופת המאסר"

גם עבירות הסמים המיוחסות לנאשם מחייבות ענישה הולמת. כבר נאמר רבות על החומרה הרבה שיש בנגע הסמים ופגיעתו הרעה בחברה. על בתי המשפט מוטלת המשימה להילחם בנגע זה ללחום את מלחמת החברה בעוסקים בסמים. בית המשפט הדגיש את התוצאות ההרסניות שיש בסמים לשלומה של החברה, לבריאותה ולבטחונה(ראה ע"פ 332/87 אורי בר-און נ' מדינת ישראל, פ"ד מב(1) 382) . בע"פ 2649/00 בועז ישראל נ' מדינת ישראל, דינים עליון, ס 183, מציין בית המשפט העליון:

"החברה בישראל שמה לה למטרה להדביר את נגע הסמים ולבתי המשפט תפקיד ראשון במעלה להבטיח שיעד זה יושג, ולא יהווה משאלת לב בלבד".

5.         הסיכון האמור והצורך להעניש את הנאשם בחומרה מקבלים דגש נוסף לאור עברו של הנאשם שכלל מאסרים מותנים שלא היה בהם כדי להרתיעו מביצוע העבירות בהן הוא הורשע. גיליון הרשעותיו (סומן ג') מכיל 15 הרשעות. תחילתן ביום 12.10.90 בגין התנהגות פרועה במקום ציבורי, המשכן בקבלת נכסים שהושגו בפשע, נסיון לפירוק חלקים מרכב, תקיפת שוטר והעלבת עובד ציבור, תקיפות הגורמות חבלה של ממש, נשיאת נשק וסכין והחזקת אגרופן (פעמיים), איומים, סחיטות באיומים , ושוב פעם, העלבת עובד ציבור.

            הצטברות עבירות אלה לחובתו של הנאשם משך תקופה ארוכה מעידה על כך כי מדובר בעבריין שהפשע הוא לו דרך חיים, וכשיטה הוא עובר עבירות מגוונות. יש להענישו, על כן, בחומרה וליתן ליסוד ההרתעה משקל מרכזי.

6.         לחובתו של הנאשם שני עונשי מאסר על תנאי ברי הפעלה. הראשון הוא למשך שנתיים מתיק פלילי 216/01 של בית המשפט המחוזי בחיפה. כתב האישום בתיק זה נסב על קשר לסחיטת דמי חסות באיומים ממתלוננת שניהלה מכון ליווי בעכו, שבעקבותיו נאלצה המתלוננת למסור לידי הנאשם ושותפיו סכומים שונים מדי פעם בפעם וביום 6.5.01 מסרה להם סכום של 12,000 ש"ח. גזר הדין הוא מיום 24.9.01.

            המאסר המותנה השני הוא בן 9 חודשים שנגזר על הנאשם ביום 29.6.03 בבית משפט השלום בנצרת (ת.פ. 2056/03) לאחר שהנאשם איים על שוטר וגידפו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ