אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ.ח. 1076/04

גזר דין בתיק פ.ח. 1076/04

תאריך פרסום : 12/10/2006 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי חיפה
1076-04
22/06/2005
בפני השופט:
1. מ. לינדנשטראוס - נשיא [אב"ד]
2. ש. ברלינר - ס. נשיא
3. א. שיף


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
זאהר בן יוסף דיאב עלי ת.ז. 026255596
גזר דין

השופטים ש. ברלינר, ס. נשיא ו - א. שיף:

1.         על פי הסדר טיעון שהושג בין הצדדים (ראה עמודים 11-9 לפרוטוקול) הורשע הנאשם, על פי הודייתו, בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן המסומן באות א': סיוע לאוייב במלחמה - עבירה לפי סעיף 99 סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן - החוק); מגע עם סוכן חוץ - עבירה לפי סעיף 114 לחוק, וכן חיפוי - עבירה לפי סעיף 99 +  95 לחוק.

            על פי אותו הסדר, הטיעון לעונש הוא חופשי, ולהלן יש לגזור את דינו של הנאשם.

2.         כתב האישום מפרט את הפרשה שהביאה להגשת כתב האישום.

            הנאשם הוא אזרח ישראל, תושב כאוכב, תלמיד התואר השני באוניברסיטה העברית בירושלים ובתקופה הרלוונטית לכתב האישום עבד כמורה למתמטיקה בבית ספר ביישוב בית צפאפה.

            פעילים של ארגון החמאס, המוגדר כארגון טרור על פי הכרזת ממשלת ישראל מכח סעיף 8 לפקודת מניעת טרור, תשי"ח - 1948 תכננו להוציא לפועל פיגועים בישראל ובהם פיגוע התאבדות בירושלים במטרה לרצוח כמה שיותר אזרחים ישראלים. אנשי החמאס האמורים הם נאאל ג'לאד (להלן - נאאל) וואסים ג'לאד (להלן - ואסים).

            במהלך המחצית הראשונה של שנת 2004 הכיר הנאשם את נאאל והם נפגשו לעיתים תכופות. ביוני 2004 סיכמו נאאל והנאשם כי הנאשם יסייע לארגון החמאס במלחמתו נגד ישראל על ידי הוצאה לפועל של פיגועי טרור בישראל, ובעיקר בירושלים. נאאל הבהיר לנאשם, כי המחבלים המתאבדים מוכנים לצאת לפיגוע, וכל שנותר הוא למצוא יעד מתאים לביצועו. הנאשם הסכים לסייע לארגון החמאס בביצוע הפיגועים והוא יחד עם נאאל יצאו מדי יום לסידורים בירושלים ברכבו של נאאל על מנת למצוא יעדים לפיגוע. הוסבר לנאשם על ידי נאאל, כי "העדיפות של הארגון היא לבצע פיגוע התאבדות בבית קפה ולא באוטובוס וזאת היות והאנשים היושבים בבתי קפה 'איכותיים' ומכובדים יותר מאלה הנוסעים באוטובוסים וכן (כי) פיגוע בבית קפה נחרט בזכרון טוב יותר מפיגוע המבוצע באוטובוס". עוד דובר ביניהם על תוכנית הפיגוע, כך ש - 3 מחבלים מתאבדים יגיעו לבית הקפה, האחד יתקוף את השומר, השני יפרוץ לתוך בית הקפה ויפוצץ עצמו על יושביו והשלישי, יפוצץ עצמו לאחר מכן סמוך לכוחות הבטחון וההצלה.

            בתקופה שלאחר מכן המשיכו השניים בעריכת הסיורים כדי למצוא אתרים מתאימים לפיגוע. הנאשם הוביל את נאאל לבית קפה בסמוך לאוניברסיטה העברית והצביע עליו כיעד מתאים לפיגוע. כמו כן הוביל הנאשם את נאאל לאורך מסלול נסיעתו של האוטובוס מס' 4א בירושלים והציע כי יבוצע פיגוע בקו זה, שכן האוטובוס הוא דו מפרקי והוא מכיל נוסעים רבים. הנאשם אף הצביע על אחת מן התחנות כמתאימה לפיגוע, שכן שם שוהים בד"כ הרבה אנשים הממתינים לנסיעה. הנאשם אף הציע שהמחבל ירד מן האוטובוס שתי תחנות לפני אותה תחנה, שכן משם נוח לברוח חזרה אל העיר העתיקה בירושלים.

            עוד הוביל הנאשם את נאאל לבית קפה הסמוך לגן הפעמון בירושלים והצביע עליו כיעד מתאים לפיגוע. אח"כ הם עברו ברח' עמק רפאים בירושלים ובחנו מסעדות ובתי קפה המצויים שם, כיעדים פוטנציאלים לפיגוע.

            במהלך הסיורים שערכו נאאל והנאשם, הם סיכמו על מספר יעדים לפיגוע: בית הקפה בסמוך לאוניברסיטה, בית הקפה בסמוך לגן הפעמון, ומסעדה ברח' עמק רפאים, קווי אוטובוס שונים, אזור חנויות ברמת אשכול, וכן אולם חתונות בבית צפאפה.  בשיחות ביניהם נכנסו השניים לפרטים אודות השעות בהן רצוי לבצע את פיגועי ההתאבדות, היינו שעות שבהן יש במקום ריכוז גדול של אנשים.

            נאאל אף עדכן את הנאשם על כך שנרכש רכב על ידי ארגון החמאס לצורך הסעת המחבלים, וכן דיווח לנאשם  כי אחראים עליו בארגון החמאס ישבו בבית הקפה שנבחר על ידי הארגון כיעד לביצוע הפיגוע, כלקוחות, כדי להשיג מידע.

            ביום 8.7.04 ביקר נאאל בביתו של הנאשם וקיבל שיחות בטלפון בעקבותיהן שב לירושלים. הנאשם הבין ששיחות אלה קשורות להכנות ההולכות ומתממשות לקראת הוצאתו לפועל של פיגוע ההתאבדות.

            ביום 11.7.04 הובילו פעילי החמאס מחבל מתאבד מחברון לבית הקפה "קפית" הנמצא בעמק רפאים בירושלים. המחבל היה מצוייד במטען נפץ ובאקדח, אך מסיבה כלשהי, הוא שב על עקבותיו, מבלי שביצע את הפיגוע. נאאל התקשר אל הנאשם ביום 12.7.04 והודיע לו כי "הגבינה התקלקלה", היינו, כפי שגם הבין הנאשם, כי פיגוע ההתאבדות לא יצא אל הפועל.

            עוד מצויין בכתב האישום המתוקן, שבמהלך החודשים יוני -  יולי 2004, הציע הנאשם לנאאל לבצע פיגוע התאבדות נגד חיילים בצומת גולני, וכן הציע כי יבוצע פיגוע  נגד חיילי יחידת "תלפיות" הלומדים באוניברסיטה העברית בירושלים.

            ביום 7.7.04 נפגשו הנאשם ונאאל בביתו של הנאשם בכאוכב. מגג ביתו של הנאשם הם ערכו תצפית על האזור ואז הצביע הנאשם על מיקומו של מתקן בטחוני בגליל, הסביר לנאאל כי מדובר במפעל לייצור נשק וכן הציע לו לבצע פיגוע ירי נגד אוטובוסים היוצאים מן המתקן בעת יציאת העובדים הביתה בתום יום העבודה. הוא הציע לו תוכנית מפורטת להוצאתו לפועל של הפיגוע לרבות הסתרת המחבלים במבנה ישן של המתקן, משם יבוצע הירי. נאאל צילם את המתקן, וסייר סמוך אליו יחד עם הנאשם.

            המידע באשר לאפשרויות השונות לביצוע פיגועים, הועבר על ידי נאאל לואסים.

            במעשיו כמתואר לעיל, וכפי שמודה הנאשם, קיים הנאשם ביודעין מגע עם סוכן חוץ בכוונה לפגוע בבטחון המדינה. המעשים נעשו כדי לסייע לאוייב במלחמתו נגד ישראל, תוך שהנאשם ידע שנאאל זומם לעבור עבירה של פגיעה בבטחון המדינה, ולא פעל באופן סביר כדי למנוע את עשייתה.

            עד כאן, כתב האישום המתוקן שבמפורט בו הודה הנאשם. בעקבות זה, באה ההרשעה בעבירות הנ"ל, כרשום בעמ' 11 לפרוטוקול.

3.         בטיעוניה לעונש פירטה המאשימה את הנימוקים שבגינם יש לראות בחומרה מיוחדת את מעשיו של הנאשם עד כי מוצדק, לשיטת המאשימה, להטיל על הנאשם עונש מאסר לתקופה מקסימלית ומצטברת בגין כל העבירות בהן הורשע. העבירה של סיוע לאוייב דינה - מאסר עולם. העבירה של מגע עם סוכן חוץ  דינה - 15 שנות מאסר. עבירת החיפוי דינה - 7 שנות מאסר. מדובר באזרח ישראל, משכיל, מורה, אשר לאורך זמן ובשיטתיות, ביצע עבירות חמורות ביותר נגד בטחון המדינה, כל זאת הוא עשה ביודעין ובכוונה תוך ירידה לפרטים ונקיטת יוזמה. לא רק שהושיט סיוע לאנשי החמאס אלא הוביל אותם ממקום למקום, הציע הצעות לביצוע הפיגועים, מסר אינפורמציה וכל זאת במטרה לתרום ככל יכולתו להצלחתם של פיגועי התאבדות שטניים שיביאו לרציחתם של כמה שיותר אזרחים. התכנון לקח בחשבון ביצוע פיגועים איכותיים אשר יפגעו במורל האזרחים ובכושר המדינה אל מול הטרור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ