אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ' 8126/05

גזר דין בתיק פ' 8126/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8126-05,8127-05
24/11/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טל אדיר כהן
הנתבע:
1. מחמד (בן רזאק) עאבד אל קדר - ת.ז. 027536697
2. סאמר (בן ג'מיל) תאיה - ת.ז. 034831016
3. קאסם (בן ג'אמל) מוהנד - ת.ז. 033798661
4. מוחמד (בן עלי) ג'בלי - ת.ז. 033892167

עו"ד דוד זילברמן
גזר דין
  1. ארבעת הנאשמיםהורשעו בעבירת קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן:" החוק").

כן, ובנוסף, הורשעו הנאשמים 1 ו - 2 בעבירת נשק (הובלה), לפי סעיף 144 (ב) רישא לחוק; ובנוסף, הורשע הנאשם 1 גם בעבירת הסתייעות ברכב לביצוע פשע, לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה.

הרשעת הנאשמים, כאמור, מבוססת על הודאתם בעובדות כתב האישום המתוקן  והמאוחד (בשני התיקים שבכותרת), ואשר הוגש במסגרת הסדר טיעון כולל שהושג בין הצדדים (במקום שני כתבי האישום המקוריים שבשני התיקים הנ"ל, טרם איחודם).

נסיבות ביצוע העבירות - כך על פי עובדות כתב האישום המתוקן האמור, ואשר בהן הודו הנאשמים - הן, כדלהלן:

במהלך חודש 3/2005, קשרו הנאשמים 1 ו - 2 קשר ביניהם לרכוש כלי נשק, וביום 31.3.05 צרפו לקשר זה את הנאשמים 3 ו - 4. ואכן, ובמסגרת קשר זה, נסעו ארבעת הנאשמים לדרום הארץ לשם רכישת הנשק, כשהנאשמים 1 ו - 2  נסעו ברכב אחד, שהיה נהוג בידי הנאשם 1; והנאשמים 3 ו - 4 נסעו ברכב אחר.

סמוך לשדה בוקר, נפגשו הנאשמים 1 ו - 2 עם אדם מסויים, שמסר לידיהם 26 רובי "קלצ'ניקוב", ואותם העמיסו הנאשמים 1 ו - 2 ברכבם ונסעו מהמקום.

  1. הסדר הטיעון בין הצדדים כלל הסכמה גם ביחס לענש אשר יוצע לביהמ"ש להטיל על כל אחד מהנאשמים, היינו, כי על הנאשם 1 ייגזרו 6 שנות מאסר בפועל, בנוסף לשלילת רישיון הנהיגה שלו לתקופה שביהמ"ש יקבע; על הנאשם 2 ייגזרו 7 שנות מאסר בפועל; ועל כל אחד מ הנאשמים 3 ו - 4 ייגזרו 15 חודשי מאסר בפועל.

כן ייגזר על כל אחד מארבעת הנאשמים גם מאסר מותנה.

  1. אין צריך להכביר מילים על חומרת העבירות בנשק, ככלל,  ומעצם טיבן וטיבען, בהיות כלי נשק ותחמושת מיועדים, מעצם תכליתם ומטרת ייצורם - ועל פי רוב, וכשהם מוחזקים בידי גורמים בלתי מורשים - לשימוש נגד גופם וחייהם של בני אדם. זאת, אם על רקע פלילי, במסגרת יריבויות וסכסוכים בקרב עולם הפשע העברייני; ואם - ולצערנו, ובמציאות הבטחונית בה אנו שרויים - גם על רקע בטחוני, נוכח השימוש שנעשה בהם נגד אזרחי המדינה ותושביה, בידי גורמים חבלניים עויינים.

מכאן, ונוכח נפוצותן של עבירות מסוג זה בשנים האחרונות, אשר גם גבו קורבנות רבים בנפש - אם על רקע עברייני/פלילי, ואם על רקע בטחוני/לאומני - גם הצורך שבנקיטת ענישה מחמירה ומרתיעה, הן לפרט והן לרבים (ראה, למשל: ע.פ.  4609/98 אחמד טהא נגד מדינת ישראל, תקדין עליון, כרך 99 (2), עמוד 716).

בנסיבות המקרה דנן, אמורים הדברים, במיוחד ובעיקר, ביחס ל נאשמים 1 ו - 2, אשר הורשעו בעבירת הנשק ואשר היו הדומיננטיים בפרשה זו, בהשוואה לנאשמים 3 ו - 4; ומשאין מדובר בכלי נשק בודד, אלא בלא פחות מאשר 26 (!) רובים.

  1. ברם, בטיעוניה, ביקשה ב"כ המאשימה להטעים כי השיקול המכריע שעמד ביסוד נכונותה להסדר הטיעון, כאמור, נעוץ בהשתכנעות המאשימה - לאור חומר הראיות שבידיה - כי כלי הנשק, אכן, לא נועדו לשם סחר בהם או להעברתם לידי גורמים עויינים על רקע בטחוני, אלא לצרכים ועל רקע נסיבות מיוחדות אותן פירט הסניגור בטיעוניו.

ואכן, ולדברי הסניגור, בהקשר זה, ביקשו הנאשמים 1 ו - 2 להצטייד בכלי הנשק אך לצורכי הגנה עצמית, על רקע סיכסוך חריף הנטוש מזה שנים בין המשפחה המורחבת של הנאשמים 1 ו - 2 לבין משפחה יריבה אחרת במרכז הארץ - סיכסוך אשר כבר גבה מחיר דמים כבד - עד אשר נרגע זה, בעקבות "סולחה" שנערכה בשנת 1998 בין שתי המשפחות, ואשר לה נרתמו אף קציני משטרה בכירים ונכבדים רבים מהאזור. אלא, שלפתע, ובלא כל סיבה נראית לעין - כך נטען - התחדשו, מאז חודש 9/2004, מעשי האיבה מצד המשפחה היריבה כלפי משפחת הנאשמים, ותוך שאותה סולחה קרסה, נרצחו מאז עוד מספר אנשים מקרב משפחת הנאשמים 1 ו - 2; ועל רקע זה - כך נטען - ביקשו אלה להצטייד בנשק, לעת הצורך, ומטעמי הגנה עצמית, כאמור, ובהיותם תחת תחושה מתמדת של סכנה לחייהם.

ואולם - ולמעשה, אין ולא יכולה להיות על כך מחלוקת - אין צריך לומר, כי גם בנסיבות אלו, אין כדי לבסס כל הצדקה או אף הבנה למעשיהם של הנאשמים 1 ו - 2.

תהא אשר תהא תחושת הסכנה שהם חשים, אין בידיהם ליטול את החוק לידיהם ולהצטייד בכלי נשק, כאוות נפשם, ואין להשלים עם מצב כזה של אנרכיה, למעשה, משל לית דין ולית דיין; ומה גם, שאף אם הנאשמים יקפידו על מיקוד כלי הנשק אך למטרה האמורה, הרי שלעולם אין לדעת לידי אלו גורמים עלולים כלי הנשק או חלקם להתגלגל, גם אם בלי משים ובלא כוונה מראש; ובמיוחד, משמדובר במספר רב ביותר של כלי נשק.

  1. עוד ביקשה ב"כ המאשימה לנעוץ את נכונותה להסדר הטיעון - וכשיקול משני - בקשיים הנעוצים בניהול ההתדיינות, עקב העיכוב הממושך בקבלת תעודת חסיון מטעם שר הבטחון, וזאת, שעה שהנאשמים עצורים זה למעלה מ - 7 חודשים וטרם ניתן להתחיל, עקב כך, בשמיעת הראיות; וכן בשיקול של חיסכון בזמן שיפוטי יקר.

כן, הסבירה ב"כ המאשימה, כי ההבחנה בין הנאשם 1 לנאשם 2 נעוצה בעובדה שבמהלך לכידת הנאשמים עם הנשק, נאלצו השוטרים לעשות שימוש בנשק, ועקב כך, נורה הנאשם 1 בגופו, ובאופן שבכך בא כבר, במידה חלקית, על עונשו.

הסניגור המלומד, שהחזיק החרה אחר טיעוני ב"כ המאשימה להצדקת אימוץ הסדר הטיעון, הוסיף עוד מדידו, כי מלכתחילה, לא התכוונו הנאשמים לרכישת יותר ממספר כלי נשק בודדים. אלא, שבפועל, ניצל אותו ספק את שעת הכושר ואת מצוקת הנאשמים 1 ו - 2, ומסר להם אותה כמות של 26 רובים, בשעת חשיכה, וכשהם ארוזים.

מכל מקום - כך נטען עוד - הרי שהעונשים המוצעים ביחס לנאשמים 1 ו - 2, אינם קלים, כלל ועיקר; ובכלל הנסיבות, הסדר הטיעון ביחס לכל הנאשמים הינו סביר, שקול ומאוזן; ועל כן, מן הדין לאמצו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ