אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פלילי: 1017/04

גזר דין בתיק פלילי: 1017/04

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1017-04
20/06/2005
בפני השופט:
מוניץ נחמה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עדי אינשטיין
הנתבע:
אריק בן יצחק כהן
עו"ד יהלי שפרלינג
גזר דין
 

הנאשם - אריק כהן, הורשע על פי הודאתו בעבירות המתייחסות לשני האישומים, כדלהלן:

(א)       סחר בסם מסוכן, - עבירה לפי סעיפים 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), התשל"ג - 1973 (להלן: " הפקודה").

(ב)        החזרת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי בלבד, - עבירה לפי סעיף 7 (א) ו- (ג) רישא לפקודה.

מכתב האישום עולה כי, הנאשם ביצע עבירות אלה בשני אירועים נפרדים. בתקופה הרלבנטית לאישומים היו, שמעון איטח (להלן: " שמעון"), וזיוה ממן (להלן: " זיוה"), סוכנים משטרתיים לשם ביום עסקאות סמים עםסוחרי סמים, והתגוררו בדירה בבית שאן (להלן: " הדירה"). בכל עת ולפני שיצאו לביצוע עסקת סם עם הנאשם, נפגשו הסוכנים עם המפעילים במקומות מפגש שונים.

על פי האישום הראשון, בתאריך 24/5/03, שוחח הנאשם עם שמעון טלפונית. שמעון היה אותה עת בדירה. הנאשם הציע לשמעון לרכוש ממנו סם מסוכן מסוג קוקאין. למחרת התקשר שמעון מאחד ממקומות המפגש, אל הנאשם, וסיכום עימו לאחר מו"מ, כי הנאשם ימכור לו 100 גרם סם מסוגן מסוג קוקאין (להלן: " הסם"), בסכום של 24,000 ש"ח (להלן: " התמורה"). בטרם ביצוע העסקה יקבל שמעון דוגמאת סם. הסוכנים נסעו לבית הנאשם, שם בדק הנאשם את התמורה והחזירה לשמעון. משם ובהנחיתו של הנאשם נסעו הסוכנים אחרי הנאשם ואדם נוסף שנהג ברכב מסוג פורד פיאסטה, לחניית הקניון בעיר לוד. שם מסר הנאשם לשמעון דוגמת סם במשקל 3 גרם. לאחר בדיקת איכות הסם, מסר שמעון את התמורה לנאשם וקיבל את הסם מסוג קוקאין במשקל של 92.26 גרם נטו.

על פי האישום השני, בתאריך 27/3/03, במהלך שיחת טלפון שערך שמעון מהדירה של אחד בשם דודו קריספין (להלן: " דודו"), סוכם כי דודו ימכור לשמעון סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 50 גרם, תמורת סכום של 15,000 ש"ח. לאחר שתואמה פגישה בין הסוכנים ודוד בשיחה טלפונית שבוצעה מאחד ממקומות המפגש, נפגשו הסוכנים עם דודו בפרדס חנה, ונסעו אחריו ברכבם אל ביתו של הנאשם בחדרה. בטרם עלו שמעון ודוד לבית הנאשם, מסר שמעון לדודו את הסך של 15,000 ש"ח, עבור הסם. בבית הנאשם מסר הנאשם לידי שמעון סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 47.57 גרם נטו.

הסדר הטיעון :

במהלך ישיבת יום 2/11/04, ובטרם שמיעת הראיות, ביקשו הצדדים להודיע כי הגיעו ביניהם להסדר טיעון. הנאשם הודה במפורט בכתב האישום והורשע על פי הודאתו. באשר לטיעון לעונש סברו הצדדים כי טיעון זה יוצג רק לאחר שיסתיים שלב גזר הדין בתיק האחר אשר התנהל כנגד הנאשם בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בשל כך נתבקשו מספר רב של דחיות.

הצדדים הגיעו להסדר לפיו, במידה ויגזר על הנאשם עונש של 4 שנות מאסר, בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, תטען התביעה במשותף עם הסניגור לעונש של 4 שנים מתוכם שנתיים מאסר בפועל שירוצו באופן מצטבר לעונש שנגזר בתיק של בית משפט בתל-אביב. כן יטענו לעונש מאסר על תנאי וקנס. בשל כך שהעונש שנגזר על הנאשם בבית משפט המחוזי בתל-אביב הוא חמש וחצי שנות מאסר, הרי שהטיעון לעונש יהא פתוח.

טיעוני הצדדים לעונש :

(א)       התובעת טענה כי, בשל כך שהכמות הכולל בה סחר הנאשם מגיעה כדי 150 גרם קוקאין, הרי ברור שלנאשם נגישות לסם מסוכן מאוד בכמויות גדולות. סם בכמות כזו מספיק לאלפי מנות. הכמות עצמוה והרווחים קלים. בפרשה זו נידונו מספר נאשמים והעונש אשר הוטל על הנאשמים בתיקים בהם נסחרה כמות של כ- 100 גרם הינה כ- 3 שנות מאסר, לנאשמים ללא כל עבר פלילי. לפיכך לטענתה יש לגזור על הנאשם עונש של חמש שנות מאסר, גם בשל כך שלנאשם הרשעות קודמות בעבירות סמים, רכוש ואלימות, ובעברו ריצה מאסר בדרך של עבודות שירות. אולם, בשל כך שהושג הסדר טיעון, לפיה נבקש להסתפק בשתי שנות מאסר במצטבר, אך בטיעון פתוח מבקשת התביעה להטיל עונש חמור יותר.

לפיכך, ביקשה התובעת להטיל על הנאשם 5 שנות מאסר בפועל, מהם שלוש שנים ירוצו במצבטר לעונש המאסר אותו הוא מרצה עתה, לא לנכות את ימי המעצר בגין תיק זה מכיון שהוא מרצה עונשים אלה בגין שני תיקים שונים, לפיכך אין לנכות תקופה זו פעמיים, מאסר על תנאי מרתיע וקנס כספי גבוה.

(ב)        הסניגור טען לעונש ארוכות. לטענתו הנאשם שבפנינו הוא מקרה מיוחד, אדם נורמטיבי אשר נקלע למצוקה קשה בשל חובות הימורים והתמכוריות לסמים. הנאשם הודה כי נושיו איימו עליו והביאו אותו למצב כה קשה. אביו התלונן במשטרה פעמים רבות, אלא שתלונות אלה לא הואילו בשל כך שהנאשם עצמו לא התלונן. נושיו נהגו בו בדרך משפילה וקשה וביקשו לאלץ אותו לנסוע למקסיקו כדי להביא סמים. לבסוף חברה של אחותו, נערה נורמטיבית לחלוטין, נסעה והיא הועמדה לדין יחד עימו באותו כתב אישום בפני בית המשפט המחוזי בתל-אביב. הנאשם לא ביצע את עבירות הסמים לשם בצע כסף, אלא בגלל מצב כה קשה אליו נקלע.

הסניגור עוד מוסיף וטוען כי מעשי העבירה המיוחסים לנאשם בפני בית משפט זה, הינם חלק מהמסכת אשר בגינה נדון הנאשם בפני בית המשפט המחוזי בתל-אביב. יש לראות בשני המקרים מסכת אחת, שהרי הם בוצעו בזמנים סמוכים ובשל מצב נתון אחד. לפיכך הוא מבקש להורות שכל עונש אשר יוטל על הנאשם כאן, ירוצה בחופף לעונש האחר.

הסניגור ביקש להדגיש כי הנאשם עשה דרך ארוכה מתחילת המעצר בתיק זה ועד עתה, הדבר אף ניכר במראהו. בתחילת הדרך בתיק זה סבל הנאשם מבעיות נפשיות קשות מאוד, המתועדות בחוות הדעת הפסיכיאטריות אשר הוגשו במהלך הדיונים. במהלך המעצר אף סבל ממצב פסיכוטי ונאלץ להשתמש בכדורים, ביצע שלושה ניסיונות אובדניים. אלא, שמאז עבר הנאשם הליך גמילה מסמים בו הוא מצוי כיום, הנאשם עבר כברת דרך ארוכה והוא מצוי כבר בשלב שלישי של ההליך.

יש להתחשב בכך שהנאשם היה מכור לסמים, וכי עתה הוא עובר הליך גמילה. הנאשם הודה. לנאשם ילדה קטנה. על אף שלנאשם עבר פלילי, אין לקשור עברו הפלילי למעשים המיוחסים לו בתיק זה, בשל כך שאלא נעשו מתוך הלחץ של המאיימים, בשל המצב הקשה אליו נקלע.

הסניגור הגיש לבית המשפט מסמכים רפואיים ואסופת פסיקה. מבקש להסתפק בתקופה מינימלית כדי ליתן לנאשם הזדמנות ללכת בדרך הנכונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ