אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 8030/07

גזר דין בתיק פח 8030/07

תאריך פרסום : 28/12/2008 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
8030-07
18/03/2008
בפני השופט:
1. צבי סגל - סגן נשיא
2. משה דרורי
3. יורם נועם


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ואי אש מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
נאדה דירבאס (ת"ז 0200481117)
עו"ד לאה צמל מהסנגוריה הציבורית
גזר דין

1.        הנאשמת הורשעה, על-יסוד הודאתה, בעובדות כתב אישום מתוקן, בהתאם להסדר טיעון מיום 11.12.07, בביצוע העבירות הבאות: קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: " החוק"); וכן מגע עם סוכן חוץ, לפי סעיף 114(א) לחוק.

2.        על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך שאינו ידוע למאשימה במדויק, במהלך השנה שעובר להגשת כתב האישום, שעה שריצתה עונש מאסר, פגשה הנאשמת בכלא את האסירה איאת סלטי (להלן: " סלטי"), עת ריצתה האחרונה עונש מאסר בגין ביצוע עבירות בטחוניות. סלטי סיפרה לנאשמת אודות היכרותה עם מהדי אבו עיזאלה (להלן: " מהדי"), וציינה בפניה כי הלה משתייך לארגון הטרור "גדודי חללי אל אקצא", ואף מבוקש על-ידי כוחות הביטחון הישראליים, וזאת בשל ביצוע פיגועים רצחניים. בהמשך, קשרו השתיים - הנאשמת וסלטי - קשר, לפיו לאחר שחרורה מן הכלא תיצור הנאשמת קשר עם מהדי ותסייע לו בפעילותו. לצורך קידום הקשר העבירה הנאשמת למהדי, באמצעות אסירה שמשפחתה ביקרה אותה בכלא, איגרת בה צוין מספר הטלפון של אביה, אשר באמצעותו יוכל מהדי ליצור עם הנאשמת קשר לאחר שחרורה מהכלא.

           בסמוך למועד שחרורה מהכלא ביום 15.4.07, רכשה הנאשמת מכשיר טלפון סלולארי, ובמועד שאינו ידוע למאשימה, מספר ימים לאחר מכן, יצר מהדי קשר עם הנאשמת, באמצעות הטלפון של אביה, שמספרו הועבר לו כאמור באיגרת. או-אז גם מסרה הנאשמת למהדי את מספר הטלפון הנייד החדש שרכשה. בשבועיים שלאחר מכן, שוחחה הנאשמת מספר פעמים עם מהדי אודות הקשר שנרקם והסיוע הנדרש ממנה. משכך, ביום 8.5.07, נעצרה.

3.        תסקיר שירות המבחן מלמדנו, כי הנאשמת כבת 19, גרושה וללא ילדים. משפחתה הגרעינית מנתה תשע נפשות, אלא שאימה נפטרה בעקבות מחלת הסרטן. גורמי רווחה שהיו מעורבים במצב המשפחתי התרשמו מאלימות קשה של אביה כלפי אימה ואחיותיה, כמו גם חשדו בדבר גילוי עריות מצדו. לאור האמור, נקלעה הנאשמת למצוקה נפשית וטופלה בהתאם. נישואי הנאשמת נמשכו כתשעה חודשים, במהלכם גם הרתה והפילה מספר פעמים.

           במסגרת מעצרה בתיק אחר (ראו בהמשך: ת/1, ת/1/א), הדגישה הנאשמת בפני קצינת המבחן, כי פעלה ללא מניעים אידיאולוגים. בהתייחסה לתיק הנדון, אישרה הנאשמת כי פעלה כפי המיוחס לה, אלא שעשתה כן בשל תחושת לחץ שפיעמה בקירבה, ובתוך כך התקשתה להסבירה. הנאשמת טענה, כי את הקשר עם מהדי רקמה על רקע בדידותה וחוויית הדחייה שחשה במשפחתה.

           שירות המבחן התרשם, אפוא, ממצבה הקשה של הנאשמת, שלהערכתו סובלת ממחסור בחום אנושי, אהבה ותמיכה - להם היא משוועת - בהם אף נעוץ המניע להסתבכותה.

           לכן, העריך שירות המבחן, כי מאסר נוסף אומנם עשוי לצמצם את הסיכון כי הנאשמת תנוצל בטווח הקצר, אולם במידה ותימצא בעבורה קורת גג מגוננת ותומכת, יפחת זה אף לטווה הארוך. אליבא דשרות המבחן, אין עסקינן בנאשמת מגובשת מבחינה אישיותית או אידיאולוגית. לפיכך, נשקלה האפשרות להציע להסתפק בתקופת מעצרה עד כה (שמונה חודשים), תוך העמדתה במבחן למשך שנה. דא עקא, שבהעדר מסגרת משפחתית או חברתית תומכת, אשר תקלוט אותה לחיקה, הסתפק שירות המבחן בהפניית תשומת-לבה של העובדת הסוציאלית בכלא לכך, שלקראת שחרורה יש לבנות בעבורה תכנית שיקומית הולמת.

4.        במסגרת הראיות לעונש, הגישה המאשימה את כתב האישום שהוגש נגד הנאשמת בתיק האחר (ת"פ 774/06, בית המשפט לנוער בירושלים; ת/1), וכן את גזר הדין שניתן שם בעניינה (ת/1/א). באותן הנסיבות, הורשעה הנאשמת בביצוע עבירה של ניסיון פציעה עם נשק קר וקשירת קשר לביצוע פשע, ודינה נגזר לשנת מאסר בפועל, מאסר על-תנאי, וצו מבחן לתקופה של חצי שנה מיום שחרורה. יוטעם, כי עובדות אותו כתב האישום מורות, כי הנאשמת התכוונה לדקור נער יהודי באמצעות סכין בעל להב באורך של 18 ס"מ, אשר קיבלה ממפעילה, תוכנית שסוכלה.

5.        בסיכומיו לעונש הטעים בא-כוח המאשימה את חומרת התיק והענישה שיש להשית על הנאשמת לאורו. בתוך כך הוסיף, כי שיקולי ההרתעה וההגנה על האינטרס הציבורי, בעיקר עת המדובר בתושבת ישראל המהווה סכנה ברורה ומיידית לציבור, מצדיקים השתת עונש המקסימום הקבוע בחוק כנקודת מוצא. לכן, יש אף יש ליתן משקל מופחת, אם בכלל, לנסיבותיה האישיות של הנאשמת. עברה הפלילי של הנאשמת אך מחזק את קו הטיעון האמור, כך לסברת המאשימה. בסופו של יום עתר, אפוא, להשית על הנאשמת תקופת מאסר ממושכת ומאסר על-תנאי.

6.        בסיכומיה לעונש טענה באת-כוח הנאשמת, כי שומה על בית המשפט לשקול היטב בטרם יגזור דינו של נאשם למאסר ממושך, כל שכן שעה שמדובר בכזה הצעיר בימים, וודאי בעל רקע כה קשה כמו הנאשמת. לדבריה, הנאשמת קלת-דעת ומהווה טרף קל לפיתוי ולהשאה, ובתיק האחר בו כבר הורשעה ונגזר דינה ביקשה למעשה להיתפס. באשר לתיק הנדון הוסיפה, כי לפנינו קשר מעורפל מעין כמותו, "בתחתית הסולם", כך גרסה. ברוח זו אף טענה, כי המגע שקיימה הנאשמת עם מהדי היה מינימליסטי בלבד. עוד הודגש האמור בתסקיר שירות המבחן, בין השאר, בחינת ההמלצה להסתפק בתקופת מעצרה של הנאשמת בתוספת צו מבחן, אלא שכאמור נבצר הדבר. במעשיה, קוראת למעשה הנאשמת לעזרה, ומכאן שיש לאמץ את המלצת שירות המבחן בעניינה.     

7.        הנאשמת מימשה את זכותה לחתום את משפטה, תוך שהוסיפה על דברי באת-כוחה, באומרה, כי לא עשתה שום דבר ממשי, למעט שיחה טלפונית, מה גם שאילו ידעה שמהדי מבוקש על-ידי כוחות הביטחון הישראליים, כלל לא הייתה משוחחת עמו. עוד הוסיפה, כי לא תחזור עוד על מעשיה והצטערה עליהם. בהקשר זה יוער, כי במהלך דבריה התייפחה הנאשמת בקול (באת-כוחה של הנאשמת אף מצאה להדגיש בהקשר זה, כי אין בדברי הנאשמת משום חזרה מהודאתה, ראו: עמ' 10 לפרוט').

8.        המדובר בעבירות חמורות ביותר, שהעונש שבצדן - חמור אף הוא. הנאשמת, בעודה מרצה מאסר בפועל בגין ניסיון דקירה של נער יהודי (בהתאם להנחיות שקיבלה ממפעילה), חלף הקצאת משאבים יקרים לשיקומה האישי ולצמיחתה, לשובה למסלול חיים נורמטיבי ככל שניתן, ביכרה לרקום קשר נוסף, בין סורג ובריח, בעל פוטנציאל קטלני והרסני במיוחד. רק נוכח פעילות מונעת מטעם כוחות הביטחון נותק הקשר, וסוכלה תכליתו השטנית, תהא אשר תהא. בתוליות אותו הקשר, עד כדי אי התגבשותו לכלל סדרת מעשים אופרטיבית, שאינה מתמצה בדיבורים גרידא, אינה מעלה או מורידה, שכן די בעצם קיומו, מהותו ונסיבותיו כדי להזהירנו מפני מגוון תוצאותיו האפשריות, למותר לציין - קשות.

9.        נסיבותיה האישיות של הנאשמת אכן קשות ומורכבות. עם זאת, בית המשפט לא יתן לגיטימציה לפורקן תסכולים קיומיים אישיים, אפילו קשים מנשוא, על חשבון שלום הציבור ובטחונו. אין חולק, כי גילה הצעיר של הנאשמת ונסיבות חייה הופכים אותה טרף קל לארגוני טרור, או לכל אשר חפץ לעשות שימוש במצוקתה לטובתו האישית. ברם, יכלה הנאשמת לסרב להצעה שאינה עולה בקנה אחד עם ערכיה ועקרונותיה, ודאי שעה שכרוכה בה סכנה קיומית, הן לעצמה והן לאחרים - חפים מפשע. ודוק: הנאשמת ידעה מפי סלטי כי מהדי מבוקש על-ידי כוחות הביטחון הישראליים בשל ביצוע פיגועים רצחניים, ועדיין יצרה עמו קשר וביקשה לסייע לו במימוש תוכניותיו הזדוניות. לא משחק או תמימות נעורים, לא מתן משמעות לחיים או הכרה בעיני אחרים, לא בריחה ממשבר ומצוקה קשים - אף לא אחד מאלה יכולים לכונן אמפטיה לנאשמת חורשת רעה. לנאשמת ניתנה הזדמנות פז לשוב לדרך הישר לאחר ריצוי עונשה בתיק האחר, אותה החמיצה עוד מלכתחילה, מבלי שאף נתנה ולו שמץ של סיכוי או תקווה לאמון שרחש לכבודה שירות המבחן בתיק הקודם. מסוכנותה של הנאשמת ברורה מאליה, שעה שכבר אחזה פעם בסכין באמצעותו התכוונה לדקור נער יהודי, עדות וסימן ליכולתה להוציא את קשריה המפוקפקים אל הפועל. בנסיבות אלו, הסיכון האינהרנטי הגבוה הכרוך במתן סיכוי נוסף לשיקום לנאשמת, גוזר מסקנה אחת ויחידה, מתבקשת, כמעט הכרחית - נעילת הנאשמת מאחורי סורג ובריח לשנים ארוכות. והנה, שלום הציבור וטובתו - במובן הנדון - מניסים מפניהם כל נסיבה אישית.   

10.      בהערת אגב יצוין, כי בשעה שנבחר בעבורה קורבנה הפוטנציאלי הראשון - נער יהודי, ועת נניח בביטחון רב כי אף הפעם התכוונה הנאשמת לכוון חיציה המורעלים דווקא לעבר מי מקרב בני האוכלוסייה היהודית, הולכת ומתבססת המסקנה המתבקשת, כי שיקולים אידיאולוגיים אכן עומדים ביסוד בחירותיה. גם לו מתכחשת להם הנאשמת במעמקי לבה הטהור והשברירי לכאורה, הפנמתה את ה"מטרות" שסומנו בעבורה על-ידי אחרים, אם בכוח או בפועל, מדברת בעד עצמה. המדרון חלקלק מטבעו, וחשש עמוק בליבנו שמא תנוצל בעתיד הנאשמת באופן שיקפד חיי רבים, לרבות שלה עצמה.

           לא-זו-אף-זו, לפעילותה של הנאשמת השלכות רוחב ועומק מרחיקות לכת, בעלות נפקות בשדה המדיני והצבאי, ולו זאת תצלח - מחירים כבדים גלומים בה.

           זאת ועוד, האטמוספרה בה הננו חיים כיום, תחת איום מתמיד בטרור, ממומש באכזריות לא אחת והניזון בשורשיו מסבלם ומצוקתם של בני אדם - אלה שרק לכאורה לא עשויים להפסיד דבר וחצי דבר מהשותפות עמו - משמשת קונטקסט "חי" בעבור בית המשפט. ולכן נאמר בקול צלול: יידעו נא הנאשמת ועמה גם הללו שבכוונתם לילך בדרכה, לא דרך הטרור היא התשובה לפתרון מצוקתם וכאבם.

11.      לנוכח האמור, שיקולי ההרתעה והמניעה זוכים לבכורה במשוואת הענישה, ואילו שיקול השיקום - אותו זנחה הנאשמת בעצמה - נסוג לעמדת המתנה. לו תחפוץ הנאשמת להפנים חומרת מעשיה וחובתה המוסרית לזנוח אותם אחת ולתמיד, תעמוד, אולי, בתקופת מאסרה על הטוב שעוד מצפה לה בחייה ולא תנצלה, זאת הפעם השנייה, לעיגון מעמדה בעולם הפשע והטרור. ברי, כי שיקום יש ויחל עוד ביום המאסר הראשון, ותקווה בליבנו כי עם שחרורה ממאסרה תחוש הנאשמת בטוחה ובעלת ערך בפני עצמה, לא עוד אמצעי לאחרים שאת טובתה האישית כלל אינם רואים. על הנאשמת, אפוא, לוותר על מעמדה כקורבן של נסיבות, ליטול אחריות על חייה ובחירותיה, תוך התחייבות לעיצוב עתיד טוב יותר - תפור למידותיה, או-אז תתרכז בעשייה בונה, ברוח האדם ובתעצומותיה. לו תעשה כן, תמשוך אליה הנאשמת את מבוקשה, קרי - אהבה וחום.

12.      לאור המקובץ לעיל, הננו משיתים בזאת על הנאשמת את העונשים הבאים:

           א.      6 שנות מאסר בפועל, החל מיום מעצרה - 8.5.07.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ