אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 713/04

גזר דין בתיק פח 713/04

תאריך פרסום : 21/08/2007 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
713-04
30/03/2005
בפני השופט:
1. יפה הכט - סגנית נשיא
2. יוסף שפירא
3. יורם נועם


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חיים הדיה מפרקליטות מחוז י-ם
הנתבע:
1. איגור סיאנוס
2. מקסים קוראצ'י

עו"ד אלמוגית אביטל מהסניגוריה הציבורית
עו"ד ודים שוב ועו"ד דוד הלוי מהסניגוריה הציבורית
גזר דין

עיקר ממצאי הכרעת-הדין

1.         הנאשם מס' 1 איגור סיאנוס (להלן - איגור) והנאשם מס' 2 מקסים קוראצ'י (להלן - מקסים) הואשמו בכתב-האישום בעבירת ניסיון לרצח - לפי סעיף 305(1) לחוק העונשין תשל"ז -1977 (להלן - החוק), ובעבירת נשיאת נשק שלא כדין - לפי סעיף 144(ב) לחוק, בגין ניסיון להתנקש בחייו של שמעון מלכה שהנו בעל משרד למתן הלוואות וניכיון שיקים (להלן - שמעון).

            בהכרעת-הדין מיום 25.1.05, שניתנה לאחר שמיעת הראיות, הורשע איגור בעבירות שיוחסו לו בכתב-האישום, קרי - ניסיון לרצח ונשיאת נשק שלא כדין, ומקסים הורשע בעבירת סיוע לניסיון לרצח - לפי סעיף 305(1) בשילוב עם סעיף 31 לחוק, וזוכה מעבירה של נשיאת נשק.

2.         נסיבות ביצוע העבירות פורטו בהרחבה בהכרעת-הדין, ועל-כן נסקור אותן להלן אך בתמצית.

איגור יזם את התוכנית להתנקש בשמעון על-רקע של יריבויות בעולם העברייני. לצורך ביצוע זממו, הוא רתם לתוכנית את אנדרי מסטיקה (להלן - מסטיקה), אשר הועסק על-ידו אותה עת, קיבל את מרותו ואף חשש מפניו שכן היה תלוי בו כלכלית. לא הייתה מחלוקת, שמסטיקה אובחן לפני מספר שנים כחולה בסכיזופרניה פרנואידית, שהוא מטופל בתרופות שונות נוגדות פסיכוזה ונוהג לצרוך אלכוהול.

ביום 18.1.04 ביקש איגור ממסטיקה להתנקש בחייו של שמעון תמורת 7,500 דולר. לאחר שמסטיקה נענה לבקשה, צייד אותו איגור באקדח טעון (להלן - הנשק), הסיעו ברכבו להכרת הזירה, מסר לו תיאור של שמעון והצביע על מספרה הנמצאת ממול "בניין כלל" שבתוכה נמצא משרדו של שמעון. הוא אף הראה לו דרכי מילוט מהזירה לאחר שישלים את המשימה הקטלנית. לאחר מכן, הוביל איגור את מסטיקה לכיכר ציון, שם הצביע לו על קיוסק שבו נוהג שמעון לבקר. על-פי הוראתו של איגור, המתין מסטיקה להגעתו של שמעון לקיוסק. משבושש שמעון להגיע למקום, חזר מסטיקה על עקבותיו וחבר לאיגור. על-פי הוראתו של איגור, הוא הניח  את האקדח ברכבו של איגור מסוג אאודי 6 (להלן - הרכב).

למחרת, ביום 19.1.04, בסמוך לשעה 8:45 בבוקר, נפגשו איגור ומסטיקה במועדון הכושר "אגו" בהר חוצבים, על-מנת להשלים את תכנית ההתנקשות. בעת ובמקום האמורים מסר איגור למסטיקה את מפתחות הרכב על-מנת שייקח מתוכו את הנשק, שילח אותו להשלמת המשימה ועמד עמו בקשר טלפוני. בדרכו למרכז העיר, התקשר מסטיקה לחברו הטוב מקסים, וקבע עמו להיפגש באזור ככר ציון. לאחר שנפגשו, שיתף מסטיקה את מקסים בתכניתו. הוא גילה לו, כי בכוונתו להתנקש בחיי שמעון, ואף חשף לעיניו את האקדח שנשא לתכלית זו. מקסים הציע למסטיקה לסייע בידו במימוש התוכנית, והאחרון נענה להצעה. הוסכם ביניהם, כי תמורת הסיוע יקבל מקסים סך של 1,000 דולר.

לאחר הסיכום האמור, בסמוך לשעה 12:00, שמו מסטיקה ומקסים פעמיהם למשרדו של שמעון. מסטיקה נקש על דלת המשרד, והודיע באמתלת כזב כי הגיע בשליחותו של אדם בשם סלומון. אחד מבאי המקום פתח את הדלת, והשניים נכנסו לתוך המשרד, שבו שהו מספר אנשים. מקסים הושיט ידו לשמעון, אותו הכיר משהותם המשותפת בכלא, ובירך אותו לשלום. מסטיקה אמר לשמעון, כי נשלח על-ידי סלומון בענייני כספים, ובתכוף לכך שלף את הנשק שהצפין באזור המותן במטרה לירות בו. בשלב זה, ברח מקסים מהמשרד; ושמעון, שהבחין בשליפת הנשק, זינק על מסטיקה והשתלט עליו. הוא הפליא בו את מכותיו, עד שהלה איבד את הכרתו ונזקק לטיפול רפואי בבית-חולים.

3.         בהכרעת-הדין נקבע, כי איגור אחראי, כמבצע עיקרי, לניסיון ההתנקשות הכושל, מחמת היותו מי שיזם את המזימה הקטלנית, התווה את תוכניתה ושלט בביצועה. מקסים נמצא אשם אך בעבירת סיוע לניסיון לרצח, לאחר שנקבע, כי לא היה חלק מהתוכנית העבריינית ולא שלט בה, וכי תפקידו התמקד ב"סיוע חיצוני", בכך שהתלווה למסטיקה לזירה ונכנס עמו לתוך המשרד על-מנת לחזק את רוחו ולאמץ את ידיו.

4.         מסטיקה, שאמרותיו במשטרה היוו את הבריח התיכון בהרשעת הנאשמים, הועמד לדין על חלקו בפרשה בהליך משפטי נפרד בתיק פ"ח 714/04, והורשע, על-פי הודאתו, בעבירות ניסיון לרצח ונשיאת נשק. הוא נידון לעונש מתון יחסית של שבע שנות מאסר בפועל, זאת, בין השאר, מחמת מחלת הנפש שבה לקה והיגררותו לביצוע העבירה על-ידי איגור.

הרקע האישי של הנאשמים

5.         איגור הוא בן 34, נשוי ואב לשלושה ילדים בגילאים 6, 7 ו-12. הוא יליד מולדביה, שעלה לישראל בשנת 1992. בין השנים 1993 עד 1996 הוא עבד כמפקח בחברת אבטחה, ומאישור בכתב שהוגש על-ידי מעסיקו, עולה כי בעבודתו האמורה הוכיח רצינות, אחריות ודבקות במשימות שהוטלו עליו. בהמשך, הפעיל עסק של "קפה אינטרנט". במסגרת עסק זה הוא ניהל, יחד עם אחרים, משחקי מזל אסורים בתקופה לא קצרה, ועל כך הורשע בת"פ 4846/04 בבית-משפט השלום בירושלים ונידון לשלושה חודשי מאסר בפועל, למאסר על-תנאי ולקנס. רעייתו העידה בפרשת גזר-הדין, כי מאז מעצרו חרב עולמה של המשפחה, ובפרט עולמם של ילדיהם המתגעגעים לאביהם המסור. בתקופת המעצר היא הפילה את עוברה, ונאלצה להפסיק לעבוד עקב התדרדרות במצבה הבריאותי. לדבריה, על הרקע האמור התדרדר אף מצבה הכלכלי של המשפחה, שצברה חובות כבדים, בין השאר בשל משכנתא הרובצת על דירתם. היא ציינה, כי מחמת הדוחק הכלכלי נאלצה לשלוח את שני הילדים הקטנים להוריה המתגוררים בגרמניה, אך השניים מתקשים להיקלט במקום ומתגעגעים להוריהם.

 6.        מקסים הנו רווק בן 25, בן יחיד להוריו. על נסיבותיו האישיות נמצאנו למדים מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו. הוא נולד  באוקראינה, ולדבריו סיים שם 11 שנות לימוד. עובר לעלייתו לישראל החל להשתמש בסמים. הוא עלה ארצה בגפו בשנת 1998 ושהה שלושה חודשים בישיבת "אור שמח". לאחר מכן, שכר דירה עם מספר חברים, והתחבר לצעירים עולים ממדינות חבר-העמים, מהם למד דרכים ומקורות להשגת סם. תוך שנה וחצי הוא הגיע לרמת צריכה גבוהה במיוחד של סמים קשים, שלהערכת שירות המבחן טמנה בחובה סיכונים בריאותיים של ממש.

בסמוך לעליית הוריו לישראל בשנת 1999, נעצר מקסים על פי צו של בית משפט השלום בירושלים בגין עבירות סמים (ב"ש 4246/99). בשל גילו הצעיר ומצבו הרגשי והנפשי המליץ בשעתו שירות המבחן לעשות שימוש בהליך המשפטי כמנוף שידרבנו להשתלב בתהליך טיפולי של גמילה מסמים. ביום 17.2.00 הוא השתלב בתוכנית טיפולית במרכז הגמילה "ליפתא", אולם הורחק מהמקום כבר לאחר חמישה ימים בשל שימוש בסמים. בסוף ההליך המשפטי נידון מקסים בת"פ 4390/99 לחמישה-עשר חודשי מאסר בפועל (מהם ריצה תשעה חודשים) ולששה חודשי מאסר על תנאי. ביום 29.10.03 שוב הפנה בית משפט השלום בירושלים את מקסים לשירות המבחן  בגין עבירות סמים נוספות שבעטיין הורשע בת"פ 4085/02. ביום 19.1.04, לאחר שתי פגישות עם שירות המבחן, נעצר מקסים בגין מעורבותו בתיק הנדון לפנינו, וביום 24.2.04 שוחרר בערובה בתנאי "מעצר בית מלא" בבית הוריו. לאחר המעצר והשחרור בערובה נגזר דינו של מקסים בת"פ 4085/02 ובת"פ 1576/04, בגין עבירות של שימוש בסמים, לשלושה חודשי מאסר בפועל ולהפעלה במצטבר של ששה חודשי מאסר על-תנאי. הוא טרם החל בריצוי עונשו האמור, הואיל והגיש ערעור על חומרת העונש (ע"פ 8509/04), שהדיון בו נדחה מעת לעת, בהסכמת הצדדים, עד למתן גזר-הדין בתיק שלפנינו.

מאז שחרורו בערובה מטופל מקסים במרכז מתדון, אליו הופנה בעקבות ההתדרדרות במצבו הבריאותי. תחילה הופנה למרכז מתדון באשדוד, משום שהמרכז בירושלים היה במעבר למבנה חדש. על-פי דיווח שקיבל שירות המבחן, התמיד מקסים בטיפול במרכז מתדון באשדוד, אך במקביל מסר בדיקת שתן אשר הצביעה, כי התקשה להפסיק את השימוש בסמי רחוב. בהמשך, הוא קיבל את הטיפול במרכז מתדון בירושלים, ומדיווחים אחרונים עולה, כי הצליח למסור בדיקת שתן נקייה מסמים. לדבריו, במהלך שנת 2004 הפסיק כליל להשתמש בסמים, אך הוא סובל מבעיות בריאותיות הנובעות משימושו המאסיבי בסמים בעבר והמציא על כך אישור מהרופא המטפל בו בקופת-חולים. הוא סובל מבעיות בכבד ונותח בעבר בלבלב.

שירות המבחן התרשם, כי מצבו של מקסים התדרדר במהלך השנים, בעקבות משבר קליטה עם עלייתו ארצה, והעריך כי כוחותיו ואישיותו מוגבלים בהתמודדות עם טיפול גמילה מסמים. עם זאת, סבור שירות המבחן, כי המסגרת שבה הוא מטופל כיום עשויה לייצב את מצבו וכי יש לקחת נתון זה במכלול שיקולי הענישה.

הוריו של מקסים עלו לישראל בסוף שנת 1999, ונקלעו לקשיי קליטה עקב אי ידיעת השפה ופגיעה במעמדם החברתי. הם התפרנסו בשנים הראשונות מעבודות ניקיון, וכיום הם מובטלים ומתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה. אמו סובלת מבעיות רפואיות רב-מערכתיות ואין היא מסוגלת לחזור לעבודת ניקיון. אביו סובל מבעיות לב, שבגינן אושפז פעמיים - לאחרונה בחודש אוקטובר 2004. האם העידה בפרשת גזר-הדין, כי מקסים עבד וסייע בתשלום שכר הדירה, אך כיום אין מי שיסייע לה ולבעלה. היא ביקשה מבית-המשפט להימנע מלגזור את דינו של בנה למאסר מחמת מצב בריאותו והחשש שישוב להתמכר לסמים.

בנוסף, העיד מטעם מקסים מר חיים שאולוב, מגיד שיעור בישיבת "אור שמח". לדבריו, מקסים השתלב יפה בישיבה בתקופה הקצרה שבמהלכה שהה בה בשנת 1998. העד התרשם, כי מקסים מבקש כיום לנהל אורח חיים תקין, לשמור מצוות ולהקים משפחה בישראל. הוא ציין, כי אם מקסים יבקש - יהיה מוכן להחזיר אותו לישיבה. בחקירתו של העד נתחוור, כי מאז שמקסים עזב את הישיבה לפני כשש שנים לא היה לו כל קשר עמו, וממילא לא היה מודע לכך שהלה התמכר במהלך השנים לסמים קשים.

טיעוני המאשימה

7.         ב"כ המאשימה, עו"ד הדיה, סבור, כי נקודת המוצא לבחינת העונש הראוי שיש להשית על הנאשמים היא עונשו של מסטיקה, שנידון כאמור לשבע שנות מאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ