אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 7025/06

גזר דין בתיק פח 7025/06

תאריך פרסום : 29/12/2008 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
7025-06
19/12/2007
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גיאת זהר
עו"ד מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
יעיש לוי
עו"ד רון אבישור
גזר דין

האישומים

1.         הנאשם הועמד לדין בכתב אישום מתוקן בגין ביצוע עבירה של אינוס, עבירה לפי סעיף 345(ב)(1) בצירוף סעיף 345(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "חוק העונשין"), עבירה של חטיפה לשם עבירות מין, עבירה לפי סעיף 374 לחוק העונשין ועבירה של הטרדת עד, עבירה לפי סעיף 249 לחוק העונשין.

2.         המתלוננת, שהיא קטינה, הכירה את הנאשם באמצעות אחיו שעבד כמדריך של המתלוננת בעת שבקרה בביתו. באחד הימים אסף הנאשם את המתלוננת לרכבו, כשפניה מועדות לבית החולים הדסה עין כרם לבקר חולה שאושפזה שם. כאשר התקרב הרכב לבית החולים הדסה המשיך הנאשם לנסוע למרות שהמתלוננת ביקשה ממנו, כי יעצור וייתן לה לרדת מהרכב. הנאשם אמר למתלוננת לשתוק והגביר את מהירות הנסיעה של הרכב. הנאשם נסע לכיוון הסטף, נכנס עם הרכב לשביל צדדי, ושם עצר את הרכב. לאחר שהנאשם עצר את הרכב, יצאה המתלוננת מן הרכב וניסתה לברוח מן המקום, אך הנאשם תפס אותה ותוך שימוש בכוח הכניס אותה לרכב ונכנס אחריה לרכב.

הנאשם ניסה לנשק את המתלוננת וכאשר התנגדה סטר לה בחוזקה. לאחר מכן, הוריד הנאשם את מכנסי המתלוננת, פתח את מכנסיו וניסה להחדיר את איבר מינו לאיבר מינה של המתלוננת. המתלוננת ניסתה להתנגד למעשיו של הנאשם וצעקה שיפסיק, אך הנאשם לא חדל ממעשיו עד שהצליח להחדיר את איבר מינו לאיבר מינה של המתלוננת. הנאשם המשיך במעשיו מספר דקות עד שהופסק על-ידי רוכבי אופניים שעברו במקום והפרידו בינו לבין המתלוננת.

3.         באישום הנוסף מואשם הנאשם בכך שבעת ששהה בבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים התקשר מטלפון ציבורי בבית המעצר לטלפון הסלולארי של המתלוננת. לאחר שהמתלוננת ענתה לשיחה הזדהה הנאשם ואמר למתלוננת, כי תדאג לשחרורו מהמעצר. בסמוך לאחר מכן ניתקה המתלוננת את השיחה. בעת שמיעת ההוכחות מסרו הן המתלוננת והן הנאשם מספר גרסאות בענין זה.

4.         לאחר שבחנו את חומר הראיות, כאמור בהכרעת הדין מיום 9.7.07, החלטנו להרשיע את הנאשם בשלושת העבירות שיוחסו לו בכתב האישום וכן בעבירה נוספת, שהתגלתה בעת מתן עדותו של הנאשם, והיא הדחת קטין לסמים מסוכנים, עבירה לפי סעיף 21(א)(1) לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

הראיות לעונש

5.         ב"כ המאשימה, עו"ד זהר גיאת, הגיש כראיה את גיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם. מטעם ההגנה העידה אמו של הנאשם, אשר ביקשה לחוס עליו ולא למצות את הדין עמו. האם הוסיפה, כי הנאשם הוא אדם מבוגר שסובל מבעיות בריאותיות והוא נושא תעודת נכה מטעם המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, הוגש כראיה מכתב מאחותו של הנאשם המדברת בשבחו.

הטיעונים לעונש

טענות המאשימה

6.         ב"כ המאשימה טען, כי העבירות בהן הורשע הנאשם הן מהחמורות ביותר בחוק העונשין. בעת שהנאשם חטף את המתלוננת ואנס אותה, היה הנאשם בן 53 והמתלוננת בת 15 וחצי. לאחר שהנאשם נעצר, הוא הוסיף חטא על פשע וניסה בשיחת טלפון להניא את המתלוננת לבטל את התלונה שהגישה נגדו.

            הנאשם ניצל את המצב המשפחתי הקשה שבו היתה המתלוננת שרויה, הציג עצמו כידיד וכמי שאוזנו כרויה להקשיב למתלוננת שתינתה בפניו את צרותיה. הנאשם ניסה גם לקשור את המתלוננת אליו באמצעות הסמים מסוכנים שסיפק לה במספר מקרים קודמים. הנאשם ניצל את האמון שהמתלוננת נתנה בו, חטף אותה ואנס אותה.

ב"כ המאשימה הוסיף וטען, כי הנאשם לא הגיע לפורקן מיני, מפני שיד המקרה הביאה לזירת הפשע ארבעה מטיילים, אשר הבחינו במתרחש והפרידו בינו לבין המתלוננת. זהו גם אחד המקרים הנדירים שבו, בשעת מעשה, הוקלטו צעקותיה ותחינותיה של המתלוננת לנאשם שיחדל ממעשיו. המדובר בשיחת טלפון שבה חייגה המתלוננת למשטרה, במספר חירום. השיחה הוקלטה על-ידי המשטרה מבלי שהמתלוננת היתה מודעת לכך.

            בשיחה שהוקלטה ניתן לשמוע את הנאשם שווה נפש לתחנוניה של המתלוננת להרפות ממנה ומורה לה בקול קר ואדיש לשתף עמו פעולה. הנאשם לא חדל לבצע את זממו בכוח, תוך שימוש באיומים ובמתן סטירה למתלוננת, עד אשר הגיעו למקום המטיילים. גם לאחר שהמטיילים הפרידו בין המתלוננת לנאשם ניסה הנאשם מספר פעמים לחזור ולדבר עם המתלוננת בעוד היא נרתעת ממנו בצעקות היסטריות.

            למרות שהנאשם הועמד לדין על הטרדת עד, הוא המשיך לנסות ולהטריד את העדה וניסה להעביר לה מכתב.

            לטענת ב"כ המאשימה, אין ספק שהמתלוננת נפגעה קשות מהנאשם, פיזית ונפשית. גם הצורך לעמוד על דוכן העדים שלוש פעמים, לספר ולתאר פעמים חוזרות את החוויה הקשה שעברה, פגע בה נפשית ולא הוסיף למצבה הבריאותי.

7.         ב"כ המאשימה הוסיף וטען, כי לנאשם 28 הרשעות קודמות, הוא ריצה 9 מאסרים ויש בעברו 6 עבירות מין קודמות: 4 הרשעות בעבירות של מעשה מגונה ו-2 הרשעות בניסיון לביצוע מעשים מגונים. בנוסף, לנאשם הרשעות בעבירות רכוש ובעבירות סמים.

לשיטת ב"כ המאשימה העבירות מושא כתב אישום זה מהוות קפיצת מדרגה, שכן הנאשם הורשע בתיק זה באונס ובחטיפה לשם עבירות מין. עבירת האינוס היא חילול ופגיעה בפרטיות של הקורבן וחדירה לגופו ללא הסכמתו. גם העבירה של חטיפה היא שלילת חירות וכפיה על האחר לעשות את רצון החוטף. העבירה של הדחת קטין לשימוש בסמים היא אחת העבירות החמורות ביותר, בהתחשב בפגיעה החמורה בקטין המודח שהופך להיות צרכן סמים ונפגעת בריאותו הגופנית והנפשית.

8.         העונש הקבוע לעבירה של אינוס בנסיבות מחמירות הוא 20 שנות מאסר, והוא הדין בעבירה של חטיפה לשם עבירות מין שלצידה עונש של 20 שנות מאסר. העבירה של הדחת קטין לשימוש בסם מסוכן עונשה 25 שנות מאסר. לטענת ב"כ המאשימה,  צירוף העונשים של כל אחת מהעבירות האלה, וכן של העבירה של הטרדת עד, מוליכה למסקנה, כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר משמעותי שיהיה דו-ספרתי בשנים, ויביא בחשבון את הפגיעה בערכים המוגנים על-ידי כל אחת מהעבירות האמורות. בנוסף לעונש המאסר המשמעותי שיש להטיל על הנאשם, יש להטיל עליו גם עונש מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת.

טענות ההגנה

9.         ב"כ הנאשם, עו"ד אבישור, ביקש להקל עם הנאשם. עו"ד אבישור ציין את יחסו החם של הנאשם למתלוננת עובר לקרות האירוע החמור. הנאשם והמתלוננת בילו ביחד, ואף נסעו באחת הפעמים לבלות באילת. מהראיות לא עולה, כי הנאשם תכנן מראש לחטוף את המתלוננת ולאנוס אותה.

יתרה מזאת, עבירות של אינוס וחטיפה לשם ביצוע עבירות מין הן עבירות הקשורות בטבורן זו לזו, שכן חטיפה היא חלק אינטגראלי מעבירת האונס. כדי לאנוס את הקורבן יש קודם כל לשלול את חירותו. אשר להרשעתו של הנאשם בהדחת קטין לסמים מסוכנים, יש להביא בחשבון את העובדה, כי הנאשם העלה פרשה זו מיוזמתו בעת שהעיד מעל דוכן העדים, ולכן אין להחמיר עמו. ב"כ הנאשם הגיש פסיקה המצביעה על כך, כי במקרים דומים הטיל בית המשפט עונש חד-ספרתי על נאשמים שהורשעו בעבירות אונס.

10.       ב"כ הנאשם הוסיף וטען, כי הרקע לעברו המכביד של הנאשם הוא השימוש הכבד בסמים מסוכנים. הנאשם צורך סמים מסוכנים לסירוגין במשך 30 שנה. הסמים הרעו מן הסתם את מצבו הבריאותי. הנאשם גם סובל מחור בריאה ומאבנים בכיס המרה. היום הנאשם נקי מסמים, והוא מקבל תחליפי סמים. הנאשם גם מקבל טיפול תרופתי לבעיותיו הנפשיות.

משפחתו של הנאשם היא משפחה נורמטיבית. יש לו שתי אחיות, האחת עובדת במשרד החינוך והאחרת בעיריית ירושלים. אחיו של הנאשם עובד בשירות בתי הסוהר בהדרכה של מכורים לסמים. הנאשם מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה בשיעור של 65%.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ