אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 7016/06

גזר דין בתיק פח 7016/06

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7016-06
17/09/2006
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אשרת שהם
הנתבע:
פלוני
עו"ד ואיל דראושה
עו"ד איסמעיל עניזאן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על-פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בשתי עבירות: תקיפה הגורמת חבלה ממשית, עבירה לפי סעיפים 380 ו-382 (ב)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - החוק); ונסיון למעשה סדום, עבירה לפי סעיף 347(ב) לחוק, בצירוף סעיף 25 לחוק.

2.         על-פי האמור באישום הראשון שבכתב האישום המתוקן, הנאשם הוא בן 32, נשוי למתלוננת מזה שמונה שנים ולבני הזוג שלוש בנות. במועד כלשהו בחודש פברואר 2006, במהלך ויכוח בין הנאשם למתלוננת בנוגע לכסף שהחזיקה המתלוננת והנאשם ביקש לקבל, תפס הנאשם בידה של המתלוננת ודפק אותה בחוזקה אל קיר הבית, שהיה מחוספס. לאחר מכן, תוך שהוא מקלל אותה, תפס הנאשם את המתלוננת בשערה, זרק אותה לעבר הספה, והמשיך להכותה, כשהוא יושב עליה ומונע ממנה להיחלץ מתחתיו. הנאשם היכה את המתלוננת בראשה וצעק, כי אם לא תיתן לו את הכסף הוא "יעשה היום פשע". המתלוננת קראה לעבר בתה הקטינה שתזעיק עזרה, אך הנאשם, בתגובה, צעק לעבר הילדה כי אם תעשה כן הוא ירביץ לה. בגין מעשים אלה, אשר גרמו למתלוננת לחבלה ממשית, מואשם הנאשם בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה ממשית.

האישום השני מייחס לנאשם עבירה של נסיון למעשה סדום, בכך שביום 14.2.06, לאחר שהמתלוננת סירבה לקיים עם הנאשם יחסי מין, הוא אמר לה "אני לא אישן בעצב", ולאחר מכן הוריד את מכנסיו ותחתוניו, וכשהוא מחזיק בראשה של המתלוננת בכוח, ניסה לתחוב את איבר מינו לפיה של המתלוננת.

3.         כאשר הוצג הסדר הטיעון לבית המשפט, סברו הצדדים כי הנאשם והמתלוננת הגיעו לכלל הסכם גירושין, וכי עד למועד הטיעון לעונש יוסדר נושא הגט. ואולם, לאחר מכן, התברר כי המתלוננת נמלכה בדעתה והיא כבר אינה חפצה להתגרש מן הנאשם.

4.         שירות המבחן התבקש לערוך תסקיר אודות הנאשם. בתסקיר הראשון, שנערך ביום 9.7.06, התרשם שירות המבחן כי הנאשם הוא אדם בעל קווי אישיות ילדותיים, אשר מתקשה בהבנה בסיסית של חלקיו הבעייתיים. הנאשם מבטא תחושת קורבנות ומרוכז בעצמו, ואינו מסוגל לראות את האחר וצרכיו. עוד התרשם שירות המבחן, כי הנאשם עסוק בתכנים מיניים אשר מקשים על דחיית סיפוקים ומחזקים את נטייתו להתנהגות אימפולסיבית. הנאשם סיים שש שנות לימוד, ובמשך כל השנים הוא מסייע בפרנסת המשפחה. הנאשם עבד בעבודות מזדמנות, והוא מתקשה לעבוד באותה מסגרת באופן עקבי ויציב. הנאשם מסר לשירות המבחן, כי הוא נוהג לשתות אלכוהול ולצרוך סמים, לדבריו יחד עם אשתו ובעידודה. אשר לעבירות, התקשה הנאשם לקחת אחריות לביצוען, והסביר כי המדובר בעלילה שנרקמה נגדו על-ידי המתלוננת ומשפחתה. סופו של דבר, לנוכח עמדתו המתכחשת ומאפייני אישיותו של הנאשם, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית או אחרת. בעת שנערך התסקיר סבר שירות המבחן כי הנאשם והמתלוננת התגרשו. לא נוצר קשר עם המתלוננת, והתסקיר נערך על יסוד קבלת אינפורמציה מן הנאשם ומגורמי הטיפול בכלא.

בדיון שהתקיים ביום 13.7.06, התברר שהמתלוננת אינה מעוניינת בגירושין וכי בני הזוג לא יתגרשו. ב"כ הנאשם טענו, כי הנאשם לא הובן כהלכה על-ידי קצינת המבחן וביקשו כי ייערך תסקיר משלים.

התסקיר המשלים שנערך ביום 2.8.06 התבסס על שיחה עם המתלוננת ועל חוות דעת מגורמי הטיפול בה בלשכת הרווחה במקום מגוריה. שירות המבחן התרשם, כי המתלוננת היא אשה תלותית וילדותית, אשר נתונה במצב של בלבול, מצוקה ולחץ. מערכת היחסים עם הנאשם התאפיינה, על-פי האמור בתסקיר, בהתפרצויות זעם וגילויי אלימות מילולית, נפשית, פיזית ומינית כלפי המתלוננת לאורך כל התקופה בתדירות גבוהה, ולעיתים גם בנוכחות בנותיהן. נסיונות שנעשו למתן את האלימות באמצעות פנייה למכובדים בכפר ולאנשי דת, לא הצליחה. המתלוננת עשתה מאמצים רבים לרצות את בעלה, תוך התמודדות עם תחושות איום, השפלה ועלבון יומיומיות. למרות זאת, המתלוננת ביטאה רצון לחזור ולחיות לצד הנאשם, והיא אינה מעוניינת בגירושין. שירות המבחן מסכם את התסקיר בכך, שלנוכח האינפורמציה הנוספת שהתקבלה מהמתלוננת ומלשכת הרווחה, נראה כי יש לערוך לנאשם אבחון פסיכיאטרי, לנוכח תפיסת המציאות הבעייתית שלו, התנהגויותיו המוזרות ותפקודו הבעייתי והלא יציב במישורי החיים השונים.

5.         המתלוננת העידה בבית המשפט במסגרת ראיות הנאשם לעונש, וגם בבית המשפט ביטאה את הרצון לחזור ולחיות עם הנאשם.

6.         ב"כ המאשימה, עו"ד אשרת שהם, טענה, כי העונש הראוי לנאשם בגין העבירות שביצע הוא מאסר בפועל לתקופה משמעותית ומאסר על תנאי מרתיע. ב"כ המאשימה הטעימה, כי העבירות שביצע הנאשם מעידות על אלימות בוטה, אי שליטה בכעסים ונקיטה ביחס משפיל ופוגע כלפי המתלוננת. בית המשפט נקרא להילחם בתופעה של אלימות כלפי נשים, וזאת באמצעות הטלת עונשים חמורים ומרתיעים כלפי בעלים הפוגעים בנשותיהם. ענישה כזו גם תעודד נשים להגיש תלונות אמת נגד בעלים אלימים. אמנם הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, אך הדבר נעשה רק במועד ההוכחות, כאשר כל העדים התייצבו בבית המשפט. יתרה מכך, למקרא תסקירי שירות המבחן נראה, כי הנאשם מתקשה בקבלת אחריות ואינו בשל לשינוי דפוסי התנהגותו.

ב"כ הנאשם, עו"ד ואיל דראושה, טען כי הנאשם לוקח אחריות למעשיו ומתנצל עליהם. הנאשם הביע את הסכמתו לגירושין, וכיום המתלוננת היא זו שאיננה מעוניינת בכך. הנאשם הוא בן 32 וזו הסתבכותו הראשונה בפלילים. עצם ההליכים המשפטיים שננקטו נגדו מהווים גורם מרתיע, ואין צורך בהטלת עונש נוסף של מאסר בפועל. הנאשם הבין כי נהג שלא כשורה, והוא מתחייב שלא לחזור על מעשיו. סופו של דבר, ביקש הסניגור כי בית המשפט יסתפק בימי מעצרו של הנאשם ויטיל עליו בנוסף עונש של מאסר על תנאי וקנס.

7.         הנאשם בדברו האחרון הביע את צערו וביקש את רחמי בית המשפט.

8.         העבירות שביצע הנאשם כלפי המתלוננת חמורות ומכוערות. המדובר בגילויי אלימות על כל רבדיה: מילולית, פיזית ומינית, כאשר הנאשם לא נרתע מנוכחותה של בתו הקטינה ומנע ממנה להיענות לבקשת אימה ולהזעיק עזרה. עוד יש להדגיש את כיעורה של עבירת המין שהנאשם ביצע, כפי שתואר לעיל מתוך האמור בכתב האישום המתוקן, תוך השפלה קשה של המתלוננת. עיון בתסקירי שירות המבחן מעלה, כי ככל הנראה אין המדובר במעידה חד פעמית, אלא בדפוס יחסים אלימים ומעוותים ששררו בין הנאשם למתלוננת, כאשר המתלוננת משמשת קורבן לדחפיו הבלתי נשלטים של הנאשם. מצער לקרוא בתסקירים, כי הנאשם אינו מבין לעומק את הפסול החמור שבמעשיו ואת הסבל והנזק הרבים שגרם בהתנהגותו למתלוננת ולמשפחה כולה. אך מובן, כי במצב של העדר מודעות כפי שהנאשם נתון בו, לא ניתן לבוא בכל המלצה טיפולית, שכן הבסיס לכל שינוי ולתהליך שיקומי הוא הכרה במציאות כפי שהיא, לרבות החלקים הבעייתיים באישיותו של הנאשם. לנוכח עמדתה הנוכחית של המתלוננת, אשר חפצה לחזור ולחיות עם הנאשם לאחר שישתחרר מן המאסר, קיימת סכנה ממשית כי דפוס היחסים הלקוי שבין הנאשם למתלוננת יימשך והנאשם יחזור ויבצע עבירות דומות כלפי המתלוננת בעתיד.

            לזכותו של הנאשם ניתן לזקוף את הודאתו ואת העובדה כי המדובר בהרשעתו הראשונה ובמעצרו הראשון.

בתי המשפט אינם נלאים מלחזור ולקבוע, כי יש למגר את התופעה של בעלים המכים ונוהגים באלימות כלפי נשותיהם,  וזאת, בין היתר, באמצעות הטלת עונשים כואבים, אשר ירתיעו את היחיד ואת הרבים מפני התנהגות דומה. כפי שנאמר בע"פ 2157/92 פדידה נ' מדינת ישראל, פ"ד מז(1) 81, בעמ' 84: "תופעה זו של אלימות בתוך המשפחה היתה לנגע שפשט בחברה ויש לעוקרו על-ידי עונשים הולמים, למען ישמע ויראה המערער ולמען ישמעו ויראו עבריינים בכוח אחרים. בכגון דא יש להחמיר בדינו של הנאשם, הן מתוך הבעת שאת נפש והוקעת מעשיו, והן מתוך מגמה של הרתעה". כך יש לנהוג גם בעניינו של הנאשם, במיוחד לנוכח החשש לגבי התנהגותו בעתיד. בהיעדר הליך של שיקום וטיפול, לגורם ההרתעה יש חשיבות רבה בנסיון למנוע הישנות העבירות בעתיד.

9.         לאחר שנתנו דעתנו למכלול שיקולי הענישה בתיק זה, ואף עיינו בפסקי הדין שהצדדים הניחו לפנינו, אנו גוזרים על הנאשם את העונשים הבאים:

(א)        מאסר בפועל למשך 30 חודשים, שיימנה מיום מעצרו (6.3.06);

(ב)        מאסר על תנאי למשך תשעה חודשים, והתנאי הוא שתוך שלוש שנים מיום שישתחרר מן המאסר לא יעבור הנאשם כל עבירת אלימות או עבירה על סימן ה' לפרק י' לחוק העונשין, להוציא עבירה לפי סעיף 349 לחוק.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ"ד באלול תשס"ו (17 בספטמבר 2006) במעמד ב"כ המאשימה, הנאשם וסניגוריו ומתורגמן בית המשפט לערבית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ