אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1139/06

גזר דין בתיק פח 1139/06

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1139-06
13/11/2007
בפני השופט:
1. ב. אזולאי - אב"ד
2. נ. זלוצ'ובר
3. צ. צפת


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דרנבויים
הנתבע:
טרשה מוחמד
עו"ד ג'אברין
גזר דין

ההליך

הנאשם הודה במסגרת כתב אישום מתוקן בעבירה של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, בניגוד לתקנה 85 (א) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945.

לא היה הסדר לגבי העונש.

כתב האישום

בכתב האישום על פיו הורשע הנאשם נטען כי במועד כלשהו, בשנת 2002, ברצועת עזה, פנה אל הנאשם פעיל ארגון חללי אל-אקצא (להלן: "הארגון"), שהוכרז על ידי שר הביטחון כהתאחדות בלתי מותרת, והציע לו להצטרף. הנאשם נענה להצעתו והצטרף לארגון, ונמנה עם חוליה של חברי הארגון, ביניהם : מחמד פואז אבו דקה, אחמד שחאדה אבו דקא ופארס סלים אבו דקא. במסגרת פעילותו בארגון, השתתף הנאשם בעצרות ובכנסים. בסוף שנת 2002 השתתף הנאשם עם פעילי הארגון בלווייתו של רבאח אבו דקה, במהלכה נשא הנאשם ופעילי הארגון רובי קלצ'ניקוב אותם קיבלו ממוניר.

באישום המקורי שתוקן הואשם הנאשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, חברות בארגון טרוריסטי ועבירות נשק (נשיאה).

הנאשם עצור מיום 13.10.06

לטענת ב"כ המאשימה, הנאשם הצטרף לארגון חללי אל אקצא, שהינו ארגון טרוריסטי על פי פעולותיו ומהווה התאחדות בלתי מותרת, על פי הכרזת שר הביטחון, ארגון שפועל נגד מדינת ישראל  בדרכי טרור ומנסה לפגוע באזרחי המדינה ובחייליה.

הנאשם העמיד את המדינה בסכנה בכך שקיבל על עצמו את האידיאולוגיה של ארגון טרוריסטי, הכוללת תסיסה, מעשי טרור ופגיעה באזרחי מדינת ישראל, והשתייכותו לארגון כללה גם אופי מעשי, כמתואר בכתב האישום. העבירה בה הורשע הנאשם בעלת אופי בטחוני, אשר העונש בצידה הינו 10 שנים לפי תקנות ההגנה לשעת חירום,  אף שאינה מהעבירות החמורות שבביטחון המדינה. בפעילותו היה כדי ליצור בסיס תמיכה רחב בקרב האוכלוסייה בה היה פעיל, על מנת לעודד גיוס של פעילים נוספים.

המאבק של מדינת ישראל בטרור אינו מאבק רק במפגעים או במשלחיהם, אלא בכל מי שמשמן בצורה זו או אחרת את גלגלי הטרור, וכל מי שמהווה חלק מ"שרשרת המוות", ובית המשפט העליון כבר קבע, כי כל רמה מרמות הפעילות של ארגוני הטרור צריכה למצוא מענה משפטי הולם במסגרת המלחמה בטרור (ע"פ 3827/06 מ"י נ' פלוני). בפסק דין זה, השית בית המשפט המחוזי עונש מאסר בפועל לתקופה של 4 שנים, ובית משפט העליון קבע שיש להעלות את הרף בעבירה מסוג זה. שם דובר בעבירה של פעילות ומתן שרות להתאחדות בלתי מותרת בהעברת כספים, אך הרציונל זהה.

במקרה אחר בתיק ת.פ 1013/07 (מחוזי ב"ש) מ"י נ' אסמעיל עתאמנה, הטיל בית המשפט עונש מאסר של שנתיים בעבירה של חברות בהתאחדות בלתי מותרת. 

לטענת ב"כ הנאשם, יש לסווג את העבירה נשוא תיק זה ברובד הפחות חמור. פרט להצטרפות, קיבול ההצעה וההתגייסות לארגון הנאשם לא עשה דבר. המעשה היחידי שעשה במסגרת חברותו בארגון, היה השתתפותו בסוף שנת 2002 בהלוויתו של רבאח אבו דקה, שהיה מפעילי הארגון,  ופרט לכך, הנאשם לא היה קשור לכל  פעילות הקשורה להתאחדות בלתי מותרת.

ב"כ הנאשם הפנה את תשומת ליבנו לששה פסקי דין, כמו כן טען שיש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, שהינו בחור צעיר, שהתחתן בשנת 2004, אשר רצה להתנתק ולהקים משפחה.

דיון

בתיק פח 1101/05 (מחוזי ב"ש), מ"י נ' נגאר עטא, הורשע הנאשם בעבירה של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בגין פעילותו בגדודי חללי אלאקצא, במסגרת פעילות בארגון נהג לשמור ולסייר במחנה הפליטים ג'באליה, השתתף באימון צבאי של פעילים חדשים והעביר כספים לפעיל אחר עבור האימונים.

באותו מקרה טען הנאשם כי לא פעל במטרה לפגוע במדינת ישראל אלא לטובת קידום השלום.

הוטל עליו מאסר בפועל לתקופה של שנה ומאסר על תנאי לתקופה של שנה.

בפח 1013/07 (מחוזי ב"ש), מ"י נ' עתאמנה אסמעיל, הורשע הנאשם בחברות בהתאחדות בלתי מותרת בכך שהיה חבר בארגון גדודי חללי אל-אקצא, והשתתף בביקור שערכו פעילי הארגון אצל מוחמד דחאלן, והוטל עליו עונש של 24 חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי לתקופה של שנה, ערעור של הנאשם בבית המשפט העליון נדחה.

בע.פ 3827/06, נקבע:

"ישראל ניצבת בחזית המאבק בטרור. מאבק זה, כפי שכבר הובהר, אינו כמאבק במפגעים ומשלחיהם בלבד, אלא הוא מופנה נגד כל מי שמשמן בצורה זו או אחרת את גלגלי הטרור. אכן, כל רמה מרמות הפעילות של ארגוני הטרור, כל חוליה מחוליות שרשרת המוות, כפי שכינה את בית המשפט המחוזי, צריכה למצוא מענה משפטי הולם במסגרת המלחמה בטרור. במאמרו טוען אברבוך כי הפעילות התומכת בארגוני הטרור כשלעצמה אינה מהווה סכנה מיידית וישירה לבטחון המדינה או לשלום הציבור, מאחר שמדובר בפעילות בעלת אופי אזרחי-פיננסי, אך חשיבות הגורמים הממנים את מערך הטרור ואלו המסייעים להם לצורך אפשרות תפקודו של ארגון הטרור מקרינה על החומרה המרבית שיש לייחס לפעילות זו ולהכרה בה כאחת מאבני הטרור מקרינה על החומרה המרבית שיש לייחס לפעילות זו ולהכרה בה כאחת מאבני היסוד של הטרור (אברבוך, 192). כשלעצמי, אני סבורה כי גם אם עצם התמיכה הכספית בארגוני הטרור אינה מביאה לסכנה מיידית וישירה כאמור, אין הדבר משמעותי ביותר לענייננו. אזכיר כי הפסיקה הכירה בכך שפעילות בארגון טרור שהיא בעלת אופי אזרחי טומנת בחובה סיכון ממשי לבטחון הציבור בישראל (בש"פ 854/07 אבו דקה נ' מ"י, (8.3.07)). בעניננו לא נעשתה פעילותו של המערער במסגרת ארגון החמאס ממש, אך אין בכך כדי לגרוע מחומרת הדברים. טענתה של הסנגורית מובילה למסקנה בלתי למתקבלת על הדעת, כי רק כאשר סכנת הכליה מרחפת מעל ראשנו, רק אז מדובר בסיכון ממשי לבטחון המדינה. לטעמי, פעילות שיטתית שמטרתה לאפשר את פעילות ארגוני הטרור, לשפרה ולבססה בדרכים שונות על ידי יצירת גב כלכלי, כמוה ככרסום שיטתי, מתמיד, בבטחונה של מדינת ישראל.

כרסום שכזה מחליש את חוסנה הבטחוני, הכלכלי והחברתי של ישראל והוא מצטרף ליתר הסכנות הבטחוניות, חלקן קיומיות, הנשקפות באופן ממשי לישראל. בבחינת טיבו של הסיכון אין לבודדו לעצמו אלא יש לבחנו על רקע תמונת המציאות בכללותה.

בתמונה זו נשקפת לגישתי גם מפעולות מעין אלה שביצע המערער סכנה לבטחון המדינה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ