אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1133/06

גזר דין בתיק פח 1133/06

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1133-06
27/12/2007
בפני השופט:
1. ר. יפה-כ"ץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א. ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פמ"ד
הנתבע:
בהלול צאלח
עו"ד ששון צבי
גזר דין

1.         כתב האישום המקורי בתיק זה כלל שישה אישומים בעבירות בטחוניות שונות. הנאשם כפר בעובדות כתב האישום הנ"ל והתביעה החלה בהבאת ראיותיה. במהלך שמיעת הראיות הגיעו הצדדים להסדר טיעון בגדרו חזר בו הנאשם מכפירתו, הוגש כתב אישום מתוקן בו הודה הנאשם והורשע בהתאם. הסדר הטיעון כלל גם הסכמה לפיה הצדדים יעתרו במשותף להטלת עונש מאסר בפועל של 3 שנים, מאסר על תנאי וקנס בשיעור 10,000 ש"ח.  

2.         בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם עולה, כי מאז 1991 היה הנאשם חבר באירגון הג'יהאד האיסלאמי, אירגון שהוכרז כאירגון טרור על ידי ממשלת ישראל בתאריך 22/06/89 (להלן: "האירגון").

            באישום הראשון של כתב האישום המתוקן נאמר, כי בשנת 2003 שימש פעיל האירגון עבד עטואן (להלן:"עטואן") כאחראי על העברת כספים שהתקבלו ממפקדת האירגון בסוריה ובלבנון לראשי החוליות הצבאיות של האירגון ברפיח, שהיו אחראים על ביצוע פיגועים נגד ישראל. עטואן הנ"ל פנה אל הנאשם וביקש ממנו לבקר את הדיווחים הכספיים מראשי החוליות הצבאיות זיאד עבד אל-על (להלן: "זיאד") ועימאד אל-עאגז (להלן: "עימאד"), והנאשם הסכים להצעה וקשר קשר עם עטואן למלא תפקיד בהנהלת האירגון.

            במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו, במהלך השנים 2003 - 2004, מסר עימאד דוחו"ת כספיים חודשיים לפעיל באירגון בשם אחמד אבו-חסנין (להלן: "אחמד"), והלה היה מעביר את הדוחו"ת לעטואן, שהעבירם לבדיקת הנאשם. לאחר שהנאשם היה משלם את החשבונות, היה אחמד מעביר לעימאד את כספי האירגון.

            היות ובמעשיו אלה קשר הנאשם קשר למלא תפקיד בהנהלה של אירגון טרוריסטי ומילא תפקיד בהנהלה של אירגון טרוריסטי כדי לפגוע בביטחון המדינה, הוא הורשע בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 ו-פעילות באירגון טרוריסטי לפי סעיף 2 לפקודת מניעת טרור.

            במסגרת האישום השני של כתב האישום המתוקן הודה הנאשם, כי במועדים שונים ובמספר מקרים השתתף בישיבות הועדה המנהלת של האירגון ברפיח. הועדה הנ"ל פיקחה על מימון שיעורי דת מטעם האירגון ועל בעיוצ הקשורות באסירים בטחוניים חברי האירגון הכלואים בישראל.

            היות ובמעשיו אלה מילא הנאשם תפקיד בהנהלתו של אירגון טרוריסטי כדי לפגוע בביטחון המדינה, הוא הורשע בביצוע עבירה של פעילות באירגון טרוריסטי לפי סעיף 2 לפקודת מניעת טרור.

            במסגרת האישום השלישי של כתב האישום המתוקן הודה הנאשם, כי במהלך חודש פברואר 2006, במועד מדוייק שאינו ידוע, הפיץ ברצועת עזה חבר באירגון בשם חאלד דיב (להלן: "חאלד") כרוז ובו התלונן על שחיתות בחלוקת כספים מטעם האירגון. בעקבות הפצת הכרוז התמנה הנאשם לחבר ועדה מטעם הנהלת האירגון, שנועדה לפעול לפתרון הסכסוך. הועדה כללה את הנאשם, הישאם ופעילי האירגון תייסיר אלעלתי ו-ואליד אל-קטטי. חברי הוועדה הנ"ל הביאו לפתרון הסכסוך וחאלד התנצל על הפצת הכרוז.

            היות ובמעשיו האלה מילא הנאשם תפקיד בהנהלת אירגון טרוריסטי כדי לפגוע בביטחון המדינה, הוא הורשע בביצוע עבירה של פעילות באירגון טרוריסטי לפי סעיף 2 לפקודת מניעת טרור.

במסגרת האישום הרביעי של כתב האישום המתוקן הודה הנאשם, כי בספטמבר 2005, במועד מדוייק שאינו ידוע, פנה אליו פעיל האירגון בשם אברהים עטואן (להלן: "איברהים"), שהיה הממונה על פעילות האירגון במסגד אבראר, וביקש ממנו לרוש עבורו 30 כיסויי פנים עבור חברי האירגון, שהיו אמורים להשתתף בתהלוכה. הנאשם נענה להצעתו וסיכם עם אברהים, כי ירכוש כיסויים כאלו עבור האירגון. ואכן, הנאשם פנה לחייט ברפיח בשם אחמד עוג'ה וביקש ממנו לתפור עבורו 30 כיסויי פנים. החייט תפר את כיסויי הפנים ומסרם לנאשם, אלא שהם היו קטנים מידי לשימוש חברי האירגון והם נשארו ברשות הנאשם.

היות ובמעשיו אלה ניסה הנאשם לתת לאירגון טרוריסטי אמצעים לביצוע פשה והשתתף בפעולותיו, והכל כדי לפגוע בביטחון המדינה, הוא הורשע בביצוע עבירות של ניסיון למתן אמצעים לביצוע פשע לפי סעיף 498(א) + 25 לחוק העונשין ועבירה של חברות באירגון טרוריסטי לפי סעיף 3 לפקודת מניעת טרור.

3.         לנאשם הרשעה קודמת אחת משנת 1992 בגין עבירה של חברות בהתאחדות בלתי חוקית בגינה נדון בבימ"ש צבאי בעזה למאסר למשך 18 חודשים, למאסר על תנאי ולקנס.

4.         באי כוח הצדדים עתרו במשותף לאשר את הסדר הטיעון. התובעת המלומדה, עו"ד חלפון, טענה, כי אמנם מדובר בעבירות חמורות, אך הענישה מהבוקשת מאוזנת ולוקחת בחשבון את הנסיבות הספציפיות של עובדות כתב האישום המתוקן, את הודאתו של הנאשם, חרטתו ולקיחתו אחריות על מעשיו. לדבריה, העונש המבוקש עומד בסטנדרט הענישה שנקבע על ידי ביהמ"ש העליון בכל הנוגע לפעילות אזרחית/כספית באירגון טרוריסטי.

            גם ב"כ המלומד של הנאשם, עו"ד ששון, ביקש לכבד את הסדר הטיעון, תוך שהדגיש את התקופה הארוכה בה נמצא הנאשם במעצר, את תנאי כליאתו הקשים ואת חלקו המצומצם בביצוע העבירות, חלק שלא כלל שליחת מפגעים או כל פעילות צבאית אחרת. לדבריו, הנאשם אב ל-7 ילדים, שפרנסתו עליהם, ודי בעונש המוצע כדי ללמדו לקח על מנת שלא ישוב לבצע עבירות נגד המדינה.

            הסנגור הוסיף וטען, כי כיסויי הראש אותם הזמין הנאשם אינם אלא מצנפות שנרכשו ב-100 ש"ח, מצנפות שניו מיועדות לנערים כמעין "מסדר חינוכי", כשם שבמסגד היה אחראי על מימון שיעורי דת ולא כל פעילות עויינת אחרת. לכן, גם להבנתו הסדר הטיעון ראוי לאישורו של ביהמ"ש.

            הנאשם בעצמו פנה אף הוא לביהמ"ש ולדבריו, למד את הלקח. הנאשם הביע תקווה, שהמצב הכללי ירגע ו" שכל האנשים יחיו בכבוד ובאהבה".

5.         ביהמ"ש העליון פסק לא פעם, כי פעילות באירגון טרור, גם כשהיא נושאת אופי אזרחי - אירגוני, טומנת בחובה סכנה ממשית לציבור בישראל. מנהיגות אירגון הטרור מספקת את התשתית האידיאולוגית ואת מדיניות הביצוע של האירגון, שעל יסודה פועלים האנשים בשטח, ובעניין זה כבר נפסק כדלהלן:

"פעילות זו סמוכה כמטחווי קשת לבתיהם של אזרחי ישראל, והיא מאיימת איום ישיר וקשה על חייהם ושלומם. על המדינה ומערכת המשפט להגן על שלום הציבור מפני הסיכון הנשקף מארגון הטרור, ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות ניטרולם של מנהיגי הארגון מכוחם וממעמדם, והחלשת יכולתם לקדם את פעילות הארגון - בין במישרין במישור הצבאי, ובין בעקיפין, בדרך פיתוח הזרוע האזרחית של פעילות הארגון".

(ר' בש"פ 6552/05 ראסם עבידאת נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(3) 2120; ר' גם בש"פ 7385/03 אגברייה נ' מדינת ישראל, תק-על 2003(3) 971; בש"פ 7223/03 שיח' ראיד בן סאלח מחאג'נה נ' מדינת ישראל, תק-על 2003(3) 584; בש"פ 8900/04 גול נ' מדינת ישראל, תק-על 2004(4) 333).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ