אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1128/07

גזר דין בתיק פח 1128/07

תאריך פרסום : 18/05/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1128-07
02/07/2008
בפני השופט:
1. ב. אזולאי - אב"ד
2. נ. זלוצ'ובר
3. צ. צפת


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד צברי
הנתבע:
1. מאהר מטר
2. חסאן אבו גארד
3. פרג'אללה עזמי

עו"ד מריה מרשי
עו"ד צמל
עו"ד חביב לביב
גזר דין
  1. הנאשמים הורשעו על פי הודאתם, בעבירות שיוחסו להם בכתב האישום המתוקן: עבירה של הסתננות, עבירה לפי סעיף 2 לחוק למניעת הסתננות (עבירות שיפוט) התשי"ד- 1954 ועבירה של פגיעה ברכוש, עבירה לפי סעיף 108(ב) לחוק העונשין התשל"ז-1977.  
    אין הסדר לעניין העונש.
  1. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בחודש יולי 2007 הנאשמים, תכננו להסתנן מעזה לישראל, ומשם לעבור לגדה המערבית. לצורך כך, ביצעו הנאשמים תצפיות על גדר הגבול ועל פעילות צה"ל באזור הגדר, סמוך לבית חנון.                      
    בתאריך 3.8.07, בשעות הצהריים, הגיעו הנאשמים לגדר הגבול סמוך לבית חנון, בזמן שלא היו סיורים של צה"ל במקום, חתכו את הגדר בעזרת "קאטר", חצו את גדר הגבול בין ישראל לרצועת עזה באזור בית חנון ונכנסו לישראל. הנאשמים עלו, לאחר מכן, לרכב שבו המתין להם אחד מהאזרחים הישראלים, ונסעו בישראל. לאחר מספר ימים עברו הנאשמים לגדה המערבית, ולאחר מכן שבו ונכנסו לישראל ונסעו לרמלה, שם נעצרו בתאריך 11.08.07.
  1. ב"כ המאשימה עתר להשתת עונש מאסר בפועל לתקופה משמעותית, וכן מאסר על תנאי ארוך להרתעת הנאשמים מלחזור על ביצוע העבירות. בדבריו הדגיש, את הסכנה הגדולה הטמונה בתופעת ההסתננות, את קשיי הפיקוח והאבטחה של כוחות הביטחון את גדר ההפרדה והתחקות אחר עקבותיהם של המסתננים. לדבריו, השתהות כוחות הביטחון בנקודת הפירצה, גורמת לחשיפת הכוחות העובדים על גדר ההפרדה. עוד הוסיף, כי ריכוז כוחות רבים בנקודת הפירצה בגדר, מסכן את ביטחון המדינה  ומקל על חדירת מסתננים לתחומי ישראל. בנוסף, יש ליתן את הדעת על הכספים הרבים המושקעים בבניית הגדר ובתיקונה על מנת להחזיר את המצב לקדמותו. ב"כ המאשימה הפנה לפסק דינו של בית המשפט העליון בעניין כמאל עבאס שם קבע בית המשפט, כי אין מקום להקל עם מסתננים בעלי כוונות פליליות ואישר את גזר הדין שכלל 30 חודשי מאסר בפועל.

לבסוף, ביקש ב"כ המאשימה להפעיל את המאסר המותנה התלוי ועומד נגד הנאשם 1 במצטבר לכל עונש מאסר אחר ולחייב אותו בסך ההתחייבות שהושתה עליו במסגרת אותו גזר דין, בסך 5000 ש"ח. בדומה לכך, ביקש להפעיל את המאסר המותנה שתלוי ועומד נגד נאשם 3 במצטבר לכל עונש אחר.

  1. ב"כ הנאשם 1 עמדה בטיעוניה על העובדה, כי העבירות שיוחסו לנאשם 1 הן עבירות שיכולות להיות בסמכותו של בית משפט שלום. בטיעוניה הדגישה, כי כניסתו של הנאשם 1 לתחומי ישראל נבעה מתוך אילוץ קיומי, שכן הנאשם 1 נרדף ע"י ארגון חמאס. עוד הוסיפה, כי הסתננותו של הנאשם 1 איננה על רקע ביטחוני אלא מטרת כניסתו של הנאשם 1 לישראל היתה תמיד לצרכי עבודה. בנוסף הפנתה לנסיבותיו האישיות של הנאשם 1. המדובר בנאשם צעיר בן 28, נשוי ואב לשני ילדים. לדבריה, אשתו הרה ומצבם הכלכלי קשה. ב"כ הנאשם 1 הפנתה את בית המשפט לפסקי דין מקלים בעבירות הסתננות וביקשה לגזור גזירה שווה. ב"כ הנאשם 1 ביקשה להתחשב בהודאתו של הנאשם 1 ובכך שהנאשם 1 שהה במעצר עשרה חודשים. ב"כ הנאשם 1 ביקשה להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם 1, ולכל היותר, להפעיל את המאסר על תנאי של 6 חודשים.

ב"כ הנאשם 2 אימצה את טיעוני ב"כ הנאשם 1, והוסיפה, כי בשונה משאר הנאשמים, לנאשם 2, אין מאסר על תנאי להפעלה ויש לו עבירה אחת ויחידה בה היה עצור 30 יום. ב"כ הנאשם 2 ביקשה לאבחן את המקרה שבפנינו מהפסיקה שהוגשה ע"י התובע, שם העבירות בוצעו ע"י הנאשם בזדון ולא ברשלנות. ב"כ הנאשם 2 הגישה פסיקה  דומה של בית משפט זה, בעבירות הסתננות וקשירת קשר לפשע וביקשה לגזור גזירה שווה.

ב"כ הנאשם 3, הצטרף לטיעוני ב"כ הנאשם 1 ו-2 והדגיש את הרקע להסתננות הנאשם 3 לישראל שאינו נושא מימד ביטחוני מובהק. לדבריו, בשל האירועים האלימים  והאיומים על חייו, הנאשם 3 נס על נפשו, חדר לישראל כאשר פניו היו לכיוון בני משפחתו בשטחים. ב"כ הנאשם 3, פירט את נסיבותיו האישיות. לדבריו, הנאשם 3 נשוי ואב לשלושה ילדים, מהם אחד סובל מפיגור שכלי. התנהגותו של הנאשם 3 בכלא השקמה, בו מועסק הנאשם 3 כטבח, הינה לשביעות רצון הממונים וללא בעיות משמעת ויש לראות בכך כתחילתו של שיקום. לבסוף, ביקש ב"כ הנאשם 3, להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם 3 ולהפעיל את המאסר על תנאי באופן חופף.

הנאשמים ניצלו את זכותם לומר דברים בטרם מתן גזר הדין, הביעו צער וחרטה על מעשיהם וביקשו מבית המשפט להתחשב במצבם הכלכלי הקשה.

  1. לנאשמים  הרשעות ורישומים פליליים קודמים.

לנאשם 1 עבר פלילי מכביד. לחובתו 6 הרשעות קודמות, ובין היתר, בעבירות של כניסה שלא כדין לישראל, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, התפרצות, תקיפת שוטר, התחזות במטרה להונות, שימוש ברכב ללא רשות ונטישה, נהיגה ללא רשיון. זו כניסתו השביעית לישראל שלא כחוק. מאסרים שריצה ומאסר מותנה שהושת על הנאשם 1 בעבר לא הרתיעו וכך גם הפעם ביצע את העבירות בהן הורשע בפנינו שעה שמאסר מותנה של שישה חודשים מת.פ. 1239/05 של בית משפט השלום באשקלון תלוי ועומד כנגדו. בנוסף תלויה ועומדת נגד הנאשם 1 התחייבות בסך 5000 ש"ח שחתם להמנע מעבירה של שהייה לא כחוק בישראל.

לנאשם 2 הרשעה אחת בעבירה של כניסה שלא כדין לישראל, שם נגזר עליו 30 ימי מאסר ללא מאסר מותנה.

גם לנאשם 3 עבר פלילי מכביד, הכולל 6 הרשעות בעבירות של כניסה לישראל שלא כדין, הסגת גבול פלילית, גניבות רכב, נהיגה ללא רשיון וביטוח, חבלה במזיד ברכב, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, התחזות לאחר במטרה להונות, שיבוש הליכי משפט, עבירות רכוש ועוד. בנוסף, לחובתו מאסר על תנאי בר הפעלה בן 6 חודשים מבית משפט שלום כפר סבא בתיק פ 2102/05.

  1. המצב הבטחוני הקשה, הפיגועים הרצחניים והסיכון הקשה לביטחון המדינה ותושביה יצרו צורך למנוע את כניסתם של תושבי השטחים לישראל, אפילו כשמדובר בכניסה לצרכי עבודה ופרנסה ורק אלה המורשים לכך נכנסים ברשות, לאחר שעמדו בקריטריונים הנקבעים, בין היתר, ע"י גורמי הביטחון.

בתיק זה לא מדובר במי רק נכנס לישראל שלא כחוק, אלא מדובר במסתננים, שתכננו את ההסתננות, תצפתו על כוחות הביטחון, חתכו גדר, חדרו לישראל, דאגו שמסיע ימתין להם בישראל, הוסעו לגדה המערבית ואף חזרו לישראל. התנהלות מסוג זה, בדרך כלל אינה מיקרית והיא מחייבת תכנון, הערכות ומידה זו או אחרת של תשתית, אשר לצערנו עלולה להיות מנוצלת גם לצרכי טרור. התנהלות מהסוג המתואר, בדרך כלל, לא תואמת את טענות הנאשמים שנכנסו לישראל רק לצרכי פרנסה.

הנאשם 2 כבר נתפס בעבר בכניסה לישראל שלא כחוק ואף נענש.

חומרה רבה יש בעובדה, כי הנאשמים 1 ו-3 חוזרים ונכנסים שלא כחוק לתחומי ישראל, הגם שלכל אחד מהם הרשעות קודמות רבות בשל כניסה לישראל שלא כחוק. התנהגות הנאשמים, מלמדת, שהעונשים שהושתו עליהם לא הרתיעו. תלויים ועומדים כנגדם מאסרים מותנים ובנסיבות העניין, מובן, שיש להפעילם. כבר נפסק בעניין זה ברע"פ 6313/06 עיד אבו זרעאן נ' מדינת ישראל  תק-על 2006(3), 2059:

" ההרתעה מפני ביצוען של עבירות מן הסוג בהן מדובר, הנושאות עמן ממד ביטחוני מובהק, כמו גם עברו הפלילי המכביד של המבקש - שכמתברר ריצה כבר שני עונשי מאסר בגין עבירות של כניסה לישראל שלא כחוק - מחייבים כי העונש שנגזר לו הפעם הזו יהא משמעותי."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ