אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1121/07

גזר דין בתיק פח 1121/07

תאריך פרסום : 10/05/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1121-07
27/12/2007
בפני השופט:
1. ר. יפה-כ"ץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א. ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד א. אלטמן
עו"ד חלפון
הנתבע:
אבו מסאעד ראאד
עו"ד ג'אברין
גזר דין

השופטת ר. יפה-כ"ץ, אב"ד:

1.         במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הצדדים, תוקן כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם והוא הודה בעובדות שבכתב האישום המתוקן והורשע בהתאם.

בהתאם לכתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם עולה, כי במהלך שנת 2004, בעזה, פנה אל הנאשם אדם בשם אחמד אלעווידת, המכונה "אבו איאד" (להלן: "אבו איאד") והציע לו להצטרף לפלג אבו ריש, המשתייך לארגון גדודי חללי אל-אקצא, ואשר הוכרז על ידי שר הבטחון בתאריך 28/11/02, כהתאחדות בלתי מותרת. הנאשם הסכים להצעתו של אבו איאד והצטרף לפלג אבו-ריש, לחוליה בראשותו של אבו איאד, שבה היו חברים גם סאמר עווידאת, יוסף עווידאת, אישתווי עווידאת, עאמד עווידאת, פארס עווידאת ו-נידל עווידאת.

אבו איאד צייד את הנאשם ואת יתר חברי החוליה ברובים מסוג קלצ'ניקוב ובמחסנית ובה קליעים.

במסגרת חברותו בפלג אבו-ריש ובמהלך השנים 2005 עד 2006, עבר הנאשם אימונים צבאיים במשך כחודש ימים באזור שייח' עג'לין, במסגרתם למד לפרק ולהרכיב רובה מסוג קלצ'ינקוב ולירות בו, התאמן בירי טילי RPG והשתתף באמוני כושר וסדר צבאיים. עם הנאשם השתתפו באימונים גם חלק מחברי החוליה האחרים.

במסגרת חברותו של הנאשם בפלג אבו-ריש, הוא יצא יחד עם חברי החוליה לצעדות ותהלוכות, כתבו סיסמאות על הקירות ותלו תמונות של מחבלים מתאבדים. כמו כן, הפגינו חברי החוליה נגד ארגון החמא"ס, תוך שהם נושאים רובים ויורים באויר.

בנוסף, ביצע הנאשם במסגרת חברותו בפלג אבו ריש, ביחד עם שני פעילים אחרים בפלג, כשהוא נושא נשק, סיורים באזור ג'וחר אלדיק בעזה.

היות ובמעשיו אלה היה הנאשם חבר בהתאחדות בלתי מותרת ופעל במסגרתה, ואף נשא נשק שלא כדין, הוא הורשע בעבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, לפי סעיף 85(א) לתקנות ההגנה (שעת חרום) 1945 ו-עבירות בנשק (נשיאת נשק) לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין").

במסגרת האישום השני שבכתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם עולה, כי במהלך שנת 2003 פנה אל הנאשם אדם בשם סאמר אל עווידאת וביקש ממנו לקשור עמו קשר ולבצע תצפית על אזור גדר הגבול עם ישראל, על מנת שסאמר ואדם נוסף יוכלו לעבור דרך הגדר לישראל. הנאשם הסכים והצטרף לקשר, ובמסגרתו, ולשם קידומו, תצפת מביתו הסמוך לגדר הגבול על אזור הגדר. על פי המוסכם, היה על הנאשם לדווח מיד לסאמר באם יראה ג'יפ של צה"ל מתקרב למקום.

במסגרת הקשר ולשם קידומו, עברו סאמר והאחר דרך פתח בגדר והסתננו לישראל.

היות ובמעשיו אלו, קשר הנאשם עם סאמר והאחר קשר לבצע פשע - להסתנן לישראל, הוא הורשע בעבירה של קשירת קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין.

במסגרת האישום השלישי של כתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם עולה, כי במהלך שנת 2006, בעזה, התמזג פלג אבו-ריש עם גדודי שוהדא אל-אקצא. לאחר ההתמזגות ביצע הנאשם, יחד עם חברי החוליה ויחד עם אחרים מגדודי שוהדא אל-אקצא, סיורים משותפים באזור ג'וחר אלדיק, כשהם נושאים על גופם רובים מסוג קלצ'ניקוב.

היות ובמעשיו אלה נשא הנאשם נשק שלא כדין, הוא הורשע בביצוע עבירות בנשק, נשיאת נשק, לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין.

2.         במסגרת טיעוניה לעונש, עמדה התובעת המלומדה, עו"ד חלפון, על חומרת מעשי הנאשם. לדבריה, העובדה שמעשי הנאשם התמשכו לאורך שנים והעובדה שהמעשים שביצע היו מגוונים, יש בכך כדי להעיד על מעורבותו הענפה בפעילות של ארגון טרור: החל מחברות בארגון, עובר להשתתפות באימונים צבאיים הכוללים ירי טילים וכלה בסיוע לחבר חוליה להסתנן לישראל ובביצוע סיורים חמושים. לדבריה, טומנים מעשים אלה בחובם הזדהות עם מטרות הארגון, אשר כוללות פגיעה בישראליים באשר הם. ההנחה היא שאדם המתאמן בירי טילים במסגרת פעילותו בארגון טרור, יודע, כי יש בכך כדי לסכן באופן ממשי את בטחון המדינה ואזרחיה, שהרי זוהי אחת ממטרותיו של ארגון הטרור.

            עוד ביקשה התובעת לראות בחומרה את נכונותו של הנאשם לתצפת על גבול ישראל - רצועת עזה, בכדי לאפשר את הסתננותו של חבר חולייתו ואדם נוסף לישראל. לדבריה, יש לראות מעשים אלה על רקע המאמצים הבלתי פוסקים של מנגנוני הבטחון בארץ לסכל כניסה של גורמים עויינים כדי להגן על בטחון אזרחי המדינה.

            לפיכך ביקשה התובעת להעביר מסר ברור ובלתי מתפשר לנאשם ולאנשים שכמוהו, לבל יקחו חלק בשרשרת הפגיעה במדינת ישראל וזאת על ידי גזירת עונש משמעותי של מאסר בפועל ומאסר על תנאי.

3.         הסנגור המלומד, עו"ד ג'אברין, פרט בטיעוניו לעונש, את היותו של פלג אבו-ריש ארגון קטן, שרוב פעילותו פנימית, בתוך רצועת עזה - שזו גם הפעילות המיוחסת לנאשם במסגרת כתב האישום. הסנגור הדגיש שלא מיוחסת לנאשם כל פעילות שהיא כנגד אזרחי מדינת ישראל ותושביה, וכי גם אחרי ההתמזגות של הפלג הקטן הנ"ל עם גדודי חללי אל-אקצא, עדיין לא עסק הנאשם בפעילות ישירה נגד מדינת ישראל. הסנגור הוסיף, כי גם בזמן שהנאשם ביצע שמירות וסיורים, היה הדבר באזור מגוריו, לתקופה קצרה, ולא היה בכך כל פעילות כנגד חיילי צה"ל. המדובר בסכסוכים פנימיים בין הפת"ח לחמא"ס וכל השמירה היתה למען הפגנת כוח נגד החמא"ס. 

            אשר לאימונים הצבאיים שעבר הנאשם, הרי שלטענת הסנגור הנאשם לא רכש מיומנות רבה וממילא, לא התכוון להשתמש בידע שרכש כדי לפגע בצה"ל או באזרחי מדינת ישראל ויש לזקוף לזכותו, את העובדה שמאז שעבר את האימונים הנ"ל ועד למעצרו, לא השתמש בידע הפשוט שרכש וגם לא העביר אותו לאחרים.

            הסנגור הדגיש, כי הנאשם היה צעיר, כבן 20, עת גוייס על ידי אבו איאד והוא נגרר אחריו. אמנם, הנאשם היווה חוליה בשרשרת טרור מסועפת, אבל מדובר בחוליה שולית ומנורית שלא פגעה בצורה ממשית וישירה בבטחון המדינה, ומאז שנת 2006 לא עסק בפעילות בארגון כלל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ