אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1079/07

גזר דין בתיק פח 1079/07

תאריך פרסום : 20/05/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1079-07
19/03/2008
בפני השופט:
1. ב. אזולאי - אב"ד
2. צ. צפת
3. ד"ר ד. אבניאלי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפרתי נהון
הנתבע:
מחמד אלעמור
עו"ד ג'ברין
גזר דין

ההליך

הנאשם הורשע ביום 5.2.08, בביצוע עבירות של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת לפי תקנה 85(ג) תקנות ההגנה (שעת חירום) 1945, ועבירות נשק (החזקה) לפי סעיף 14(א) רישא לחוק העונשין התשל"ז - 1977.

בהכרעת הדין נקבע, כיביום 28.5.07 בלילה, לאחר פציעתם של שני פעילי החמא"ס, שהינו ארגון שהוכרז כהתאחדות בלתי מותרת, בהתאם להכרזת שר הביטחון מיום 13.9.89, מסר פאיז, אחיו של הנאשם, שהינו פעיל חמא"ס, לנאשם שני רובי קלאצ'ניקוב. בהמשך לכך, בבית החולים לקח פאיז מהנאשם רובה אחד והנאשם לקח את הרובה האחר למשמורת בביתו. למחרת ביקש פאיז מהנאשם את הרובה האחר, והנאשם אמר לו שייקח אותו מביתו. במעשיו אלה, נתן הנאשם שירות להתאחדות בלתי מותרת והחזיק נשק שלא כדין, בנסיבות שיש בהן כדי לפגוע בביטחון המדינה.

הנאשם עצור מיום 29.5.07

במסגרת הטיעונים לעונש, ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה משמעותית ומאסר על תנאי, נוכח המצב הביטחוני בו אנו מצויים, ובשל כך שבעבירות אלה יש פגיעה  בביטחון המדינה ואזרחיה.

מעשיו של הנאשם מצביעים על תמיכתו, על שיתוף הפעולה שלו ועל הלך רוחו לסייע בדרכים שונות לארגון החמא"ס - שהינו ארגון טרוריסטי המכריז, כי בכוונתו להסלים את פעילותו נגד מדינת ישראל, בין היתר, באמצעות ירי טילים לעבר המדינה. מעשיו של הנאשם מהווים חלק משרשרת פעילות הטרור נגד מדינת ישראל, על אף שהנאשם לא היה חבר בארגון ובהתאחדות הבלתי מותרת, ולא פעל כמחבל במסגרתם. הנאשם ביצע את השירות עבור פעילי חמא"ס המוכרים לו, לאחר שפעילי החמא"ס ניסו לירות לעבר ישראל ונפצעו ב"תאונת עבודה". הנאשם ידע ושמע על כך מאחיו. מעשיו סייעו לפעילי החמא"ס ומחזקים אותם בניסיונם לפגוע במדינת ישראל ובאזרחיה.

באשר להחזקת הנשק, הגם שהחזקת הנשק לא היתה לפרק זמן ארוך, והנאשם החזיק בנשק עבור אחרים, הנאשם החזיק במספר כלי נשק עבור אחיו, שהינו פעיל חמא"ס, ועבור פעילי חמא"ס נוספים לתקופה של למעלה מיום. בעבירה זו מדרג הענישה משתנה בהתאם לנסיבות המעשה, השירות שניתן וההקשר.

בהקשר זה, הפנתה ב"כ המאשימה לע.פ 3827/06, מ"י נ' אוסאמה בשיתי,בו הוטל על הנאשם עונש מאסר לתקופה של ארבע שנים על ידי בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון קבע שיש להעלות את רף הענישה בעבירה מסוג זה. שם דובר בהעברת כספים, אך הרציונל זהה. במקרה אחר בתיק ת.פ 1013/07 (מחוזי ב"ש) מ"י נ' אסמעיל עתאמנה, הטיל בית המשפט עונש מאסר של שנתיים בעבירה של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, בנסיבות שאינן חמורות כלל ועיקר.

ב"כ המאשימה הוסיפה, כי הנאשם לא הודה במיוחס לו, ומשכך אין להקל עימו כמי שמודה, מצטער וחוסך זמן שיפוטי.

ב"כ הנאשם טען מנגד, כי אין להחמיר עם הנאשם. הדבר היחידי שהניע את הנאשם לבצע את העבירות היה הקרבה המשפחתית לאחיו, הרצון לסייע לפצועים והבהלה ששררה במקום, עקב ניסיון השיגור לעבר ישראל שלא צלח, ואין בכך כדי להצביע על יוזמה מצידו או כדי ללמד על תמיכה בארגון החמא"ס. כל העבירה נעשתה כתוצאה ממעשה ספונטאני. מדובר בעבירה תוצאתית, הנעדרת יסוד נפשי, כאשר היסוד הנפשי רלוונטי לעניין העונש.

מדובר בנאשם, שחודשים ספורים טרם מעצרו, היו בידו היתר כניסה, שהייה ולינה בישראל כחוק, ויש להתחשב בכך שאבדן ההיתר הינו עונש בפני עצמו.

ב"כ הפנה את תשומת הלב לעברו הנקי של הנאשם ולעובדה שלא פעל מעולם נגד בטחון מדינת ישראל. מדובר במתן שירות לארגון החמא"ס שנעשה בעקיפין, מאחר ואחיו קשור לארגון החמא"ס.

כמו כן הוסיף ב"כ הנאשם, כי לאור העובדה שמדובר בהחזקת נשק לתקופה קצרה מאוד, יש להסתפק בתקופת המעצר שריצה הנאשם עד כה ומאסר מותנה מרתיע. כמו כן, אין לזקוף לחובת הנאשם את העובדה כי ניהל הוכחות.

בדבריו האחרונים בפנינו, טען הנאשם כי טעה בכך שהחזיק בנשק ונשא אותו לביתו. כמו כן הוסיף, כי הינו בן 40, אב לשבעה ילדים, אשר במשך כ-20 שנה עבד וחי בישראל. יש לו חברים בישראל, ולא רצה לפגוע במדינה. 

דיון

העבירות בהן הורשע הנאשם הן עבירות חמורות שיש בהן כדי לפגוע בביטחון המדינה. חומרת העבירות גוברת נוכח המאבק שמנהלת מדינת ישראל כנגד ארגוני הטרור, אשר שמו להם למטרה לפגוע במדינה ובאזרחיה. בעבירות אלה, גובר הצורך בהרתעה על שיקולים הלוקחים בחשבון את מצבו האישי של הנאשם.

הנאשם ביצע את העבירות ביודעו כי אחיו משתייך לארגון מחבלים והינו פעיל בחמא"ס, המוגדר כהתאחדות בלתי מותרת בהתאם להכרזת שר הביטחון, שבכוונתו לפגוע בביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, ומששעה הנאשם לפנייתו של אחיו, עבר עבירות של מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת ועבירות נשק (החזקה).

המאבק של מדינת ישראל בטרור אינו מאבק רק במפגעים או במשלחיהם, אלא בכל מי שמשמן בצורה זו או אחרת את גלגלי הטרור, וכל מי שמהווה חלק מ"שרשרת המוות". כל רמה מרמות הפעילות של ארגוני הטרור צריכה למצוא מענה משפטי הולם במסגרת המלחמה בטרור. בע.פ 3827/06, הנ"ל נאמר:

"ישראל ניצבת בחזית המאבק בטרור. מאבק זה, כפי שכבר הובהר, אינו כמאבק במפגעים ומשלחיהם בלבד, אלא הוא מופנה נגד כל מי שמשמן בצורה זו או אחרת את גלגלי הטרור. אכן, כל רמה מרמות הפעילות של ארגוני הטרור, כל חוליה מחוליות שרשרת המוות, כפי שכינה את בית המשפט המחוזי, צריכה למצוא מענה משפטי הולם במסגרת המלחמה בטרור".

בפח' (מחוזי-חיפה) 1076/04 מדינת ישראל נ' זאהר בן יוסף דיאב עלי, נאמר:

" ידע כל מי שנוטל חלק בשרשרת המוות, לרבות מי שקושר ומנסה ליטול חלק באותה שרשרת, כי אם ייתפס, נקה לא יינקה וכי יהא צפוי לעונש חמור... מי שהפך עצמו לכלי בידי אלה המבקשים לרצוח ולפצוע בתושבי ישראל, עושה את החמור שבמעשים, ואת עונשו יש למדוד בהתאם. מלבד הצורך שהעונש ישקף את החומרה שבמעשה, על העונש לשלוח מסר מרתיע לכל מי ששוקל לשמש בעתיד ככלי ביד ארגוני המרצחים, לשם הוצאה לפועל של פעולות חבלה ורצח".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ