אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פח 1019/05

גזר דין בתיק פח 1019/05

תאריך פרסום : 29/08/2006 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי בתל אביב
1019-05
31/01/2006
בפני השופט:
1. אברהם טל - אב"ד
2. י' אמסטרדם
3. ר' לבהר שרון


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אורלי בן ארי
הנתבע:
אל אשואח איאד
עו"ד לאה צמל
גזר דין

1.         הנאשם, אזרח דנמרק, הודה והורשע עפ"י הודאתו, אשר באה בעקבות הסדר טיעון המתייחס גם לענין העונש, בקשירת קשר עם אדם מארגון "חיזבאללה", וזאת על מנת למסור ידיעה לאויב ולתועלתו, עבירה לפי סעיף 111(חלופה 2) ביחד עם סעיף 92 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, נשוא כתב אישום מתוקן שהוגש לנו.

הסדר הטיעון נכרת בין הצדדים בטרם החלה שמיעת ההוכחות, ובעקבותיו תוקן כתב האישום המקורי בחלקו העובדתי ובהוראות החיקוק לפיהן מואשם הנאשם.

באשר לעונש, הוסכם בין הצדדים במסגרת הסדר הטיעון, כי יעתרו במשותף להטיל על הנאשם עונש של 33 חודשי מאסר בפועל החל מיום מעצרו, וכן יוטל עליו מאסר על תנאי.

2.         עפ"י עובדות כתב האישום המתוקן הגיע הנאשם ללבנון במהלך חודש יולי 2004, או בסמוך לכך, במטרה לבקר את קרובי משפחתו. במהלך שהותו בלבנון, ביקר הנאשם את אחיו שאמר לו כי יש אדם המשתייך לארגון "חיזבאללה" שמעוניין להיפגש עימו (להלן: אבו אחמד).

הנאשם נפגש עם אבו אחמד ובמהלך הפגישה הציע אבו אחמד לנאשם לסייע לארגון החיזבאללה בכך שיגיע לישראל כתייר, יאסוף מידע מזדמן על בסיסים צבאיים, וימסור שמותיהם של אנשים שיש להם פוטנציאל לשיתוף פעולה עם החיזבאללה. אבו אחמד הבטיח לנאשם שהארגון יממן את הוצאות נסיעתו ושהייתו בישראל.

לאחר שהנאשם חזר לדנמרק, התקשר אליו אחיו ושאל אותו אם הוא מסכים להצעתו של אבו אחמד. לאחר היסוס, אמר הנאשם לאחיו, כי הוא מסכים להצעה.

כעבור מספר ימים, התקשר אבו אחמד לנאשם, ואמר כי יעביר לו, באמצעות אחי אחר של הנאשם הנמצא בלבנון, סכום של 2000 דולר (להלן: "הכסף"), וזאת למימון הוצאות נסיעתו לישראל, ואמנם אחיו של הנאשם הגיע לדנמרק ומסר לנאשם את הכסף, אותו קיבל מאבו אחמד.

ביום 29.12.04 הגיע הנאשם לישראל, כשבידו דרכון דני חדש, נקי מחותמות גבול, שהונפק לו טרם יציאתו לארץ. במהלך שהותו בישראל, גר הנאשם בבית דודו בתרשיחא. לשם קידום הקשר בינו לבין אבו אחמד, חרט הנאשם בזכרונו את שמות שני בני דודיו, כאנשים בעלי פוטנציאל גיוס לחיזבאללה, וזאת כדי למסור את שמותיהם לאבו אחמד בגמר המשימה. כמו כן, בירר הנאשם אפשרות לשכור רכב.

טיעוני ב"כ הצדדים

3.         בטיעוניה לעונש עמדה ב"כ המאשימה על האינטרס הציבורי המובהק להרתיע, כמו גם למגר, תופעות של כניסת אזרחים זרים לישראל במטרה לאסוף מידע מודיעיני, בהיקף כזה או אחר, וזאת במיוחד לאור המידע המודיעיני לפיו ארגון החיזבאללה עושה כל אשר ביכולתו לגייס אזרחים ישראלים וזרים כדי לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל.

עם זאת, הסכימה ב"כ המאשימה, כי יש מקום להקל עם הנאשם, בהתחשב בכך שחלק מעובדות כתב האישום המקורי תוקנו היות ועוררו ספק סביר לטובת הנאשם.

כמו כן, לא נחשפו סממנים אידיאולוגיים מובהקים של הזדהות הנאשם עם מטרות ארגון החיזבאללה, ולא נגרם נזק ממשי ממעשיו לביטחון המדינה.

עוד הוסיפה ב"כ המאשימה כי בני דודיו של הנאשם נחקרו והתברר כי הם כלל לא ידעו את אשר עבר בלבו של הנאשם, ולא התגלתה הזדהות או נטייה אידיאולוגית שלהם עם מטרות ארגון החיזבאללה. 

4.         ב"כ הנאשם טענה כי מעשיו של הנאשם היוו רק אקט ראשוני, בלתי מגובש, מצידו בנוגע להצעה שקיבל מאבו אחמד, ויש בהם אלמנט של חרטה העולה מכך שהוא לא יצר שום קשר נוסף איתו, פרט לאותה שיחה חד פעמית שתוארה לעיל.

לדבריה, כאשר ישב הנאשם בבית דודיו בכפר תרשיחא, הוא חשב בראש ובראשונה שהוא אזרח נאמן למדינת דנמרק ומתוך חשש שמא יפגע במדינתו, החליט לא למסור את שמות בני דודיו, אותם חרט תחילה בזכרונו.

ב"כ הנאשם הציגה בפנינו תעודות רפואיות מדנמרק, המעידות על מצבו         הבריאותי של הנאשם, אשר סובל מבעיות קשות בגב, ומקבל קצבת נכות       מממשלת דנמרק.

דיון

5.         אנו מקבלים עמדת ב"כ המאשימה, כפי שעולה מהפסיקה שהציגה בפנינו, באשר לאינטרס הציבורי המיוחד שיש למדינה להגן על עצמה מפני אזרחים ישראלים וזרים כאחד, אשר נכנסים בשעריה במטרה לאסוף מידע מודיעיני עבור כוחות האויב, גם אם בסופו של דבר לא נגרם כל נזק ממשי ממעשיהם לביטחון המדינה, שכן "עצם התקשרותו של הנאשם עם סוכני החזיבאללה, כמוה כבגידה בערכים היקרים ביותר של המדינה ואזרחיה, ובקביעת העונש יש גם לקחת בחשבון את גורם ההרתעה, על מנת שמקרים כאלה לא יישנו" (ראה דבריו של השופט עמית בפ"ח 1120/02 מדינת ישראל נ' ניסים בן מוסא נאסר ופ"ח 1197/01 מדינת ישראל נ' עידן מרק, תק-מח 2002(1) 678).

6.         עם זאת, לא ניתן לגזור גזירה שווה מהפסיקה דנן למקרה שבפנינו, שכן מרבית פסקי הדין מתייחסים לאזרחים ישראליים  החבים חובת נאמנות מיוחדת למדינת ישראל (ראה פ"ח 1120/02 מדינת ישראל נ' ניסים בן מוסא נאסר הנ"ל; ת"פ (ת"א) 486/97 מדינת ישראל נ' פאיז בן אחמד דוויאת, ופ"ח (ת"א) 5062/02 מדינת ישראל נ' מוסא סלמן). כך גם לגבי עולים חדשים אשר קיבלו מעמד של תושבות ארעית או תושבות קבע בישראל, מהם יש לצפות לגילוי נאמנות מיוחדת כלפי המדינה, מאחר וזכו לקבל מעמד של עולה בישראל, והמדינה נתנה בהם אמון. (ראה פ"ח 1197/01 מדינת ישראל נ' עידן מרק תק-מח 2002(1) 678, ופ"ח 1193/02 מדינת ישראל נ' נעמאן אבו חוביזה ואח' תק-מח 2004 (1) 2652).

7.         במקרה שבפנינו, לא ניתן ללמוד על הזדהות אידיאולוגית של הנאשם עם ארגון החיזבאללה, להבדיל ממקרים אחרים בהם דובר על הזדהות אידיאולוגית מובהקת של נאשמים עם כוחות האויב. (ראה למשל פסק דינה של השופטת בייניש בע"פ 6613/99 סמירק נ' מדינת ישראל פד"י נו(3) 529 שבו "המערער פעל מתוך מניע אידיאולוגי לפגוע במדינת ישראל ובאזרחיה, והיה נחוש בדעתו לאסוף מידע אודות מקומות הומי אדם בישראל כהכנה לביצועו של פיגוע המוני" ות"פ 486/97 מדינת ישראל נ' פאיז בן אחמד דוויאת תק-מח 98(3) 4766).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ