אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזירת דינו של נאשם בביצוע עבירות מין במשפחה

גזירת דינו של נאשם בביצוע עבירות מין במשפחה

תאריך פרסום : 02/03/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1024-06
15/01/2009
בפני השופט:
1. א' שהם אב"ד
2. ש' שבח
3. ש' ברוך


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קרן וקסלר
הנתבע:
שמעון היקרי
עו"ד רינת פרידמן
גזר דין

בהכרעת דין מיום 14.9.08 הרשענו את הנאשם בעבירות מין במשפחה לפי סעיף 351(א) בנסיבות סעיף 345(א)(3) לחוק העונשין תשל"ז- 1977 (להלן: "החוק"), לפי סעיף 351(א) בנסיבות 347(ב) ביחד עם סעיף 345(א)(3) לחוק, וכן לפי סעיף 351(ג)(2) ביחד עם סעיף 345(ב)(1) בנסיבות סעיף 345(א)(2) לחוק. כן הרשענו את הנאשם בעבירת איומים.

באנו לגזור את דינו.

הנאשם יליד 1956הינו ...של ... הקטינה (להלן: "הקטינה"), קורבן העבירה, אשר נולדה בשנת 1995. הנאשם היה .... בהתאם למפורט בהכרעת הדין, הורשע הנאשם בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום, קרי: שורת עבירות מין שבוצעו על ידו בקטינה במהלך השנים 2002 - 2004. הנאשם בעל את הקטינה באיבר מינה, החדיר את איבר מינו לפי הטבעת שלה, ליקק את איבר מינה ואף החדיר את איבר מינו לפיה. הנאשם אף הורשע בעבירת איומים, משאיים עליה, תוך שהוא סוטר לה, לבל תספר על  מעשיו לאיש.

נזכיר כי עם גילוי הפרשייה ולאחר בדיקה רפואית, נמצאו באיבר מינה של הקטינה קרעים ישנים וכן סימני פגיעה בפי הטבעת שלה. הנאשם איננו מודה, אף לאחר הרשעתו בדין, בעבירות שיוחסו לו, והוא מכוון אצבע מאשימה לעבר ..., אשר רקם כנגדו, לטענתו, עלילת שווא כשהמניע המזין אותו הינו נקמה בו על שגזל ממנו את ... ונישא לה לאחר מכן, הגם שאינו יכול להצביע על "האשם האמיתי" אשר ביצע בקטינה את המעשים שסימניהם נותרו חרוטים בגופה.

בפני בית המשפט העידו שני ילדיו של הנאשם אשר הכבירו מילים בשבחו בכל הנוגע לדאגתו להם ולמסירותו לבני המשפחה.

לבית המשפט הוגש תסקיר קצין מבחן בעניינו של הנאשם מיום 30.11.08 (להלן: "התסקיר"), דו"ח הערכת מסוכנות בהתאם לחוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין, תשס"ו-2006 (להלן: "דו"ח הערכת המסוכנות") וכן תסקיר נפגע עבירה מיום 27.11.08 (להלן: "תסקיר הקורבן").

מתסקיר המבחן עולה ....

הנאשם נפלט בגיל 9 ממערכת החינוך, החל את הסתבכותו בפלילים כבר בגיל צעיר והתמכר לשימוש בסמים. גם כיום נוהג, לפי דבריו, להשתמש בסמים מסוג אקסטזי והירואין, אך שולל כל צורך בהליך טיפולי, אף שולל בעייתיות בהתנהגותו ובהתנהלותו.

שירות המבחן גורס כי מדובר בנאשם "בעל דפוסים עבריינים מושרשים" המנהל לאורך שנים "אורח חיים שולי עברייני והוא מכור לסמים" והשולל כל בעייתיות בהתנהגות. משכך, לא הוגשה כל המלצה בעניינו.

מדו"ח הערכת המסוכנות עולה כי לנאשם אישיות אנטי סוציאלית ונרציסטית. הוא ממזער את פגיעותיה של הקטינה ומדגיש את קורבנותו הוא ואת הסבל הרב שהוא סובל בעקבות "עלילת השווא" שנרקמה נגדו. הנאשם חזר להשתמש בסמים ביחד עם אישתו וצורך, לדבריו, חצי מנת סם מידי יום. המסקנה באשר למסוכנותו המינית, בשים לב ל: "שילובם של גורמי הסיכון הסטאטיים, המבוססים על הספרות המקצועית בתחום המסוכנות המינית, גורמי הסיכון הדינאמיים וההתרשמות הקלינית", הינה  "שרמת המסוכנות המינית - מסוכנות גבוהה".

תסקיר הקורבן, שהוכן בהסתמך, בין היתר, על פגישות עם הקטינה, אביה, אמה ויועצת בית הספר, סוקר את השפעת מעשי הנאשם על הקטינה, ,,,, אולם חוותה את האירועים הקשים בשנים 2002 - 2004 עת היתה בת 7 - 9 שנים. הקטינה סובלת עד .... הקטינה סובלת מסימני פוסט-טראומה כרוניים הבאים לידי ביטוי בסיוטי לילה, מחשבות מטרידות, התפרצויות בכי והבזקי מחשבות המחזירים אותה לתקופת הפגיעה. היא איננה מתפקדת לימודית ומתקשה ביצירת קשר עם בני גילה. הקטינה הופנתה אמנם להליך טיפולי אך טרם בשלה להפתח ולשוחח על הפגיעה ועל רגשותיה ומשכך הופסק הטיפול. פן נוסף המחמיר את מצבה של הקטינה .....

עורכת הדו"ח קובעת כי הקטינה "זקוקה לטיפול רגשי אינטנסיבי למשך שנים רבות".

כן הוגש לבית המשפט גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, ממנו עולה עבר פלילי מכביד למדי החל משנת 1972 ועד לשנת 2006. יצויין כי במהלך השנים 1975 עד 1986 שהה הנאשם בחו"ל כך שאין מידע לגביו בכל הנוגע לתקופה זו. עם זאת, לצורך גזר הדין נצא מנקודת הנחה כי לא הסתבך בפלילים באותה תקופה.

הנאשם כשל בעבירות נהיגה ללא רישיון, תקיפת שוטר, החזקת נשק, מספר עבירות של החזקת סמים וסחר בסם, אלימות במשפחה וכן ביצוע עבודות בניה ללא היתר.

התובעת מבקשת להחמיר בעונשו של הנאשם ולהשית עליו את העונש המקסימלי הקבוע בחוק בשל חומרת העבירות והישנותן. לטענתה, המקרה שבפנינו מצדיק את נקיטת העמדה לפיה העונש המקסימלי הקבוע בצידה של העבירה הינו נקודת המוצא, ורק בהינתן נסיבות אישיות מקלות בעלות חשיבות, יש לגזור על הנאשם עונש הנמוך מזה הקבוע בחוק. התובעת מדגישה את שורת המעשים המיניים שבוצעו על ידי הנאשם וטוענת, בצדק, כי " כמעט ואין מעשה מיני שאותו לא ביצע הנאשם במתלוננת" וכן את סבלה, מצוקתה ופחדיה של הקטינה. התובעת מפנה לתסקיר הקורבן המפרט את הצלקות שנותרו בקטינה, ואשר הוחמרו ....

התביעה עותרת לפסיקת פיצוי לטובת המתלוננת הזקוקה לטיפול פסיכולוגי רב היקף.

הסניגורית, לעומת זאת, מבקשת שלא ליתן משקל לאמור בתסקיר, הנובע, לשיטתה,  מהכחשתו של הנאשם את האירועים בהם הורשע. לטענתה, זוהי זכותו הבלתי ניתנת לערעור של הנאשם לדבוק בחפותו ולתקוף את ממצאי הכרעת הדין בפני ערכאת הערעור. הנאשם לא יכול היה לקבל אחריות על המעשים משהוא דבק בגירסה זו, ומשכך, אין לזקוף לחובתו את המסקנות המוסקות מהמנעותו זו.

הסניגורית מבקשת להתחשב בנסיבות חייו הקשות של הנאשם, התמכרותו לסמים והיותו במעצר בית מוחלט מאז שנת 2006. להשקפתה, עברו הפלילי של הנאשם אינו מכביד ומעולם לא כשל בעבירת מין. הסניגורית אף מבקשת מבית המשפט שלא ליתן משקל מכריע להערכת המסוכנות שהרי אף זו נסמכת בעיקר על התכחשותו של הנאשם למעשים בהם הורשע שעה, שכאמור, הנאשם דבק בטענתו לחפות ומתעתד להגיש ערעור על פסק הדין.

הסניגורית מדגישה כי הנאשם ואישתו מתפרנסים מגימלת הבטחת הכנסה ומשכך מבקשת לצמצם ככל האפשר את שיעור הפיצוי שייפסק לטובת הקטינה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ