אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גולדרייך נ' ברגר ואח'

גולדרייך נ' ברגר ואח'

תאריך פרסום : 17/04/2011 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית משפט השלום עפולה
47214-03-11
10/04/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
אבא יעקב גולדרייך
הנתבע:
1. ברט סטיבן ברגר
2. אג"ש אדירים - משיב פורמלי
3. מינהל מקרקעי ישראל מחוז צפון - משיב פורמלי

החלטה

מהות הבקשה

ענייננו בבקשה לצו מניעה זמני, אשר יאסור על המשיב מס' 1 להתקשר עם צד שלישי בהסכם למכירת זכויותיו במושב אדירים וכן לאסור עליו העברת זכויותיו לצד שלישי. כמו כן, מבוקש לאסור על המשיב מס' 2 להמשיך בהליכי קבלה לצד שלישי, מלבד המבקש, ולא לאפשר תפיסה של החזקה בנכס, וזאת עד למתן פסק דין סופי בתובענה העיקרית שהוגשה ע"י המבקש, בד בבד עם הגשת הבקשה לצו מניעה זמני.

בתובענה העיקרית, עותר המבקש למתן פסק דין הצהרתי, לפיו בין המבקש (להלן: "המבקש") לבין המשיב מס' 1 (להלן: "המשיב"), נכרת הסכם מכר מחייב ולפיו התחייב זה האחרון למכור למבקש את זכויות החזקה והשימוש בנחלה מס' 9 במושב אדירים, הידועה כגוש 20768 חלקה 18 בשטח של כ- 48 דונמים, והרשומה במנהל מקרקעי ישראל מס' 22088271א' (להלן: "הנכס"). כמו כן, מבוקש סעד הצהרתי, לפיו 'זיכרון הדברים' שנחתם בין הצדדים,ביום 30.11.10 לרכישת הנכס האמור, מהווה הסכם מחייב לכל דבר ועניין וכן להורות על אכיפת ההסכם. עוד נתבקש ביהמ"ש להצהיר, כי המשיב אחראי לכל הנזקים וההוצאות שנגרמו או ייגרמו למבקש כתוצאה מאי-קיום ההסכם, עד למועד קיומו. בנוסף, עותר המבקש כי ביהמ"ש יקבע שהמשיב הפר את ההסכם ולאפשר לו לפצל את סעדיו, לשם הגשת תביעה לפיצוי בגין הפרת החוזה (פיצויי קיום והסתמכות).

כלפי המשיבה 2, אג"ש אדירים (להלן: "המושב"), התבקש סעד למתן צו אשר יאסור עליה לנהל הליכי קבלה לרכישת זכויותיו של המשיב ע"י צד שלישי, וזאת עד להשלמת הליכי הקבלה עם המבקש.

ביום 24.03.2011 נעתרתי לבקשה למתן צו מניעה ארעי, במעמד צד אחד, בתנאים המופרטים שם, וקבעתי את הבקשה לדיון במעמד שני הצדדים ליום 05.04.11.

הדיון התקיים בפניי ובמהלכו נחקר המבקש. ב"כ הצדדים סיכמו את טענותיהם בעל-פה. המשיב הגיש תגובה בכתב, עם צרופה של מסמכים ותצהיר ערוך כדין ע"י הצד השלישי שעמו נכרת הסכם לרכישת זכויותיו של המשיב במושב אדירים. לעומתו, לא הגישה המושב כל תגובה ואף לא התייצב לדיון נציג מטעמו.

המשיב 3, מנהל מקרקעי ישראל, הגיש בקשה למחיקת התובענה נגדו ולמתן פטור מהתייצבות, לה נעתרתי חלקית בכל הקשור למתן פטור מהתייצבות לדיון שנקבע במעמד הצדדים והשארתי את שאלת מחיקת התביעה כנגד המינהל ללא הכרעה, וזאת עד לקבלת עמדת המשיב לכך. הואיל וטרם חלף המועד למתן תגובה, החלטה בבקשת המנהל תינתן בהמשך.

להלן השתלשלות העניינים, לפי גרסת המבקש

ביום 30.11.2010 חתמו המבקש והמשיב על זיכרון דברים למכירת זכויותיו של האחרון בנכס למבקש.

בתאריך 23.12.2010 התקיימה פגישה בין המבקש לבין הנהלת המושב הנוגעת לתהליך קבלתו של המבקש לאגודה. בישיבה נכחו יו"ר הועדה, מר גבי דרעי, ושני חברי הנהלה נוספים, במהלכה נאמר למבקש, כך נטען, כי סיכוייו להתקבל כחבר, גבוהים הם.

בתאריך 30.1.11 שלח ב"כ המשיב 'הודעת ביטול' של זיכרון הדברים שנערך בין הצדדים בטענה, כי זיכרון הדברים הופר ע"י המבקש.

בתאריך 09.02.11 שלח המבקש מכתב לב"כ המשיב בו הוא דוחה, מכל וכל, את טענות המשיב לעניין ההפרה הנטענת ועומד על קיום החוזה. בתאריך 13.02.11 נשלח מכתב תשובה על-ידי ב"כ המשיב ובו הוא דוחה על הסף את טענות המבקש. בתאריך 21.02.11 שלח ב"כ המבקש מכתב תגובה ובו הזמין את המשיב לחזור בו ביטול ההסכם/זיכרון הדברים תוך 48 שעות.

בתאריך 24.03.11 הוגשה הבקשה למתן צו מניעה זמני, נשוא התיק דנן.

נטען, כי המבקש שהה בחו"ל במהלך השבוע האחרון לחודש ינואר 2011 (בין התאריכים 23-30). מסמכים המאשרים את הנסיעה לא הוצגו.

עוד נטען, כי בכל התקופה מאז החתימה על ההסכם ועד למתן הודעת הביטול, היה המבקש בקשר רציף עם המשיב, מאחר ובא-כוחו של האחרון שהה אותה עת בחו"ל, ואף עמד המבקש מפורשות על רצונו בקיום העסקה, בכפוף להחלטתה של האגודה המאשרת את קבלתו של המבקש כחבר בה. נטען, כי המשיב היה מודע לתהליך זה ואף דאג לעדכן את המבקש, כי יו"ר המושב נסע לחופשה בחו"ל למספר שבועות. המבקש הוסיף וטען, כי במהלך התקופה האמורה לא פנה המשיב למבקש על מנת לחתום על חוזה ביודעו, כי המבקש מצוי בעיצומו של הליך קבלה אצל המשיבה וכי זה האחרון מעוניין בקיום העסקה.

בהיבט המשפטי, נטען כי בין הצדדים נכרת זיכרון דברים העונה על גמירות הדעת, מסוימות ועל קיומה של כוונה להתקשר בחוזה, ולכן הוא מהווה, לשיטת המבקש, חוזה בעל תוקף מחייב לכל דבר ועניין. הראיה לכך, שבהודעת הביטול ששיגר אל המבקש, המשיב עצמו הודה, כי נחתם ביניהם הסכם מחייב. עוד נטען, כי משלוח הודעת ביטול עוד בטרם עבר המועד לחתימת ההסכם כמתחייב עפ"י זיכרון הדברים, מהווה חוסר תום לב, שביסודו לא עומדת שאלת יכולתו של המבקש למלא אחר החוזה (הן מבחינה משפטית והן מבחינה מעשית) אלא יסודו בשיקולים זרים של המשיב בדבר כדאיות העסקה.

המבקש הוסיף וטען, כי חרף החתימה על זיכרון הדברים, המשיך המשיב, במקביל, לנהל משא ומתן עם קונים פוטנציאליים אחרים בנוגע לנחלה נשוא התביעה ואף היפנה אותם לראיונות קבלה בהנהלת המושב, ובכך הפר כלפיו את חובת תום הלב.

לשיטת המבקש, אי מתן צו מניעה עד לבירורה של התביעה העיקרית, יגרום לו נזק בלתי הפיך, הואיל והדבר יאפשר למשיב להמשיך ולהתקשר עם צד שלישי וימנע מהמבקש לממש את אכיפת ההסכם, זאת בשים לב לכך שהמשיב כבר התקשר בחוזה עם צד שלישי. לגרסת המבקש, מתן הצו דרוש על מנת למנוע את העברת הזכויות בנכס לצד שלישי, כאמור, בעיקר כאשר הליכי קבלתו של הצד השלישי כחבר באגודה השיתופית, טרם הושלמו.

טענות המשיב

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ