אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גוהר ואח' נ' וקנין ואח'

גוהר ואח' נ' וקנין ואח'

תאריך פרסום : 12/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
51271-08
03/08/2012
בפני השופט:
ריבה ניב

- נגד -
התובע:
1. אייל גוהר
2. יואל רונן
3. א.ג. סרגל ייזום וניהול נכסים בע"מ

הנתבע:
1. יוסף וקנין
2. סאן סט גרופ בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.אייל גוהר, התובע 1, הינו בעל רשיון תיווך במקרקעין המנהל משרד תיווך בנאות אפקה. בנוסף הינו יזם עסקאות במקרקעין ביחד תל אביב עם יואל רונן, התובע 2, קבלן ויזם אף הוא (להלן "התובעים, "גוהר", "רונן").

2.בנובמבר 2007 נפגש רונן עם דני דניאל, מתווך, אשר סיפר לו על מגרש בגבעת שמואל, רח' הזיתים, המתאים לבניית 42 יחידות דיור. באותה עת לא חתם רונן על התחיבות לתשלום דמי תיווך, ומיקומו המדוייק של המגרש לא נמסר לו.

3.התובעים פנו אל מר בר דעה, ששימש כמנהל פיתוח עסקי בחב' ב.ס.ר ישראל נדל"ן, העוסקת בקבוצות רכישה במקרקעין על מנת לעניין אותה במגרש. חב' ב.ס.ר דחתה את ההצעה שהיקפה היה מצומצם מדי עבורה.

4.משכך, פנו התובעים אל עו"ד וקנין, תושב גבעת שמואל, אשר ייצג את רונן בהליכים משפטיים אחרים והציעו לו את הפרויקט בידעם כי הוא בעל קשרים רבים במגזר הדתי בגבעת שמואל. עו"ד וקנין (להלן :"וקנין") שמח על ההצעה.

5.הצדדים הסכימו כי יפעלו בשיתוף פעולה להקמת קבוצת רכישה בת 42 משפחות וכי יחלקו ברווחים- 50% לתובעים ו50% לנתבעים באמצעות חברה שהינם בעליה ביחד עם אדם נוסף (יוגב). הם אף החלו לערוך פגישות במשרדו של עו"ד וקנין. במקביל, פעל גוהר לגלות את מיקומו המדוייק של המגרש.

6.ביום 12.12.07 נפגשו עו"ד וקנין ועו"ד נוימן, שותף במשרד עו"ד ש. הורוביץ, באירוע חברתי. השניים היו מיודדים מימים ימימה ועו"ד נוימן סיפר לחברו כי הוא מייצג בעלי מגרש בגבעת שמואל. כבר באותו ערב הביע עו"ד וקנין את רצונו לרכוש את המגרש ואף הציע לחברו הצעה שהייתה גבוהה יותר מהצעות קודמות שקיבלו הבעלים.

7.למחרת, נפגשו שני עורכי הדין. באותה פגישה נכח גם המתווך דניאל שהוזמן ע"י עו"ד נוימן. המתווךהחתים את וקנין על התחיבות לתשלום דמי תיווך אם ירכוש את המגרש. עו"ד נוימן אף פנה לבעלי המגרש, שכבר היו במו"מ מתקדם למכירתו, והם הסכימו כי תמורת 18.5 מליון ₪ ימכר המגרש לקבוצת רכישה (בשונה מעסקת יזמות בה נקנה המגרש ע"י הקונה במישרין) ותוענק לרוכשים אורכה של 40 ימים לגיבושה של הקבוצה. במקביל, החלו עורכי הדין להחליף ביניהם טיוטות הסכם, שבכולן שמו של הרוכש איננו מצויין. התובעים והנתבעים פנו לרו"ח בן צור לברר את ההשלכות המיסויות של העסקה וכיצד לעורכה בדרך הנכונה.

8. הצדדים החלו לעניין רוכשים פוטנציאליים להצטרף לקבוצה. על שיעורם של המעוניניים חלוקים הצדדים. התובעים טוענים כי גובשה קבוצה מלאה, ואף נותרו מתעניינים שלא זכו להכלל ברשימה ואילו לטענת הנתבעים גויסו רק 13 משפחות, רובן קרובי משפחה שהפקידו בידי עו"ד וקנין שקים להוכחת רצינותם. אין מחלוקת כי השקים לא נמשכו ולא הופקדו בחשבון נאמנות כלשהו.

9. בסוף פברואר 2008 נערכה פגישה נוספת בין השותפים. בתחילה, דחה גוהר את מועדה במספר שעות, משהגיע, סיפר גוהר לחבריו כי מאן דהוא צלצל למשרדו בנאות אפקה על מנת להתעניין בקבוצת הרכישה והביע תמיהתו כיצד ידע המתקשר לקשר בין משרדו, העוסק בנכסים באיזור אחר של העיר, לפרויקט בגבעת שמואל. באותה עת נערך מעצר מתוקשר בהקשר של קבוצות רכישה. עו"ד וקנין חשד כי אותו מתקשר הינו "מרגל" מטעם רשויות המס ודרש מגוהר שידבר עימו בנוכחותם. בין כך ובין כך, התפתחה קטטה בין גוהר לבין עו"ד וקנין, הראשון החל לצאת בכעס ממשרדו של האחרון שהודיעו כי "אם אתה יוצא אין לך מה לחזור." בתגובה, הרים גוהר את כוס המים שהיתה על השולחן ואמר לוקנין כי כוסו מלאה איתו או בלעדיו. כשהניח את הכוס ניתזו ממנה המים, בכוונה או שלא בכוונה. וקנין פירש זאת כאות של כעס וזלזול. משיצא גוהר, הודיע וקנין לרונן כי מעתה יפרדו דרכיהם של השותפים וכי התובעים רשאים לרכוש את המגרש.

10.לאחר מכן ניסה גוהר ליצור קשר עם עו"ד וקנין על מנת ליישב את ההדורים ביניהם, אך הדבר לא עלה בידו. הוא אף צלצל לשותף הנוסף, יואל יוגב שהיה מצוי בחו"ל וזה הבטיחו כי עם שובו, יסדיר את העניין בין השניים.

11.בין לבין, בפרק זמן של כחמישה ימים, רכש עו"ד וקנין את המגרש באמצעות חב' סן סט גרופ בע"מ, שהוקמה לצורך כך. בשונה מהמתווה המקורי, נרקמה העסקה כעסקת יזמות, שהתשלום בה מתבצע מתוך משאביהם הכספיים של היזמים, מבלי להיזקק לקבוצת רכישה. בעלי מניותיה של חברה זו הינם חברת נופך י.מ. יזמות ונדל"ן בע"מ, בבעלות הנתבעים ויוגב וחב' טיטו אחזקות בע"מ שהוקמה לצורך ההתקשרות ובעלי מניותיה הינם נחושתן וטיטו מחברת טיטו אדריכלים.

12.מששמע על כך גוהר נזדעק והאשים את עו"ד וקנין בגניבה ובגזל. האחרון הציע לו להצטרף לרכישה ביזמות. גוהר, שהיה מעוניין בעסקת קבוצת הרכישה שאיננה מחיבת "הבאת כספים מהבית" סירב לכך. גם יואל יוגב פנה לעו"ד וקנין וניסה לרצותו. לטענת יוגב, הבטיחו עו"ד וקנין כי יפצה את גוהר.

13.התובעים טוענים כי הם שהביאו את המגרש לידיעתו של עו"ד וקנין, אשר חתם על הסכם התיווך כנאמן הקבוצה, כי נכרת ביניהם הסכם מחייב וכי עם הפרתו על ידי הנתבעים הינם זכאים לרווחים שנמנעו מהם בסכום של כ-2.4 מליון ₪. עוד טענו כי עו"ד וקנין ייצג אותם וכי הפר את חובותיו המקצועיות כלפיהם.

14.לטענת הנתבעים אותר המגרש בעקבות השיחה האקראית עם עו"ד נוימן, כי הסכם התיווך נחתם ע"י וקנין אישית וכי קבוצת הרכישה לא התגבשה. עוד טענו כי נוכחו כי התובעים אמנם לא נקפו אצבע ולא תרמו דבר, אך הם (הנתבעים), היו מוכנים, למען "שלום בית" להמשיך בפרויקט ולצרפם כרוכשים של המגרש בעסקת היזמות- אך התובעים סירבו להשקיע כספים משל עצמם. לטענתם, לא נכרת חוזה בין הצדדים, עו"ד וקנין לא ייצג את התובעים בעסקה זו ולא הפר איזו מחובותיו כעו"ד.

אילו היו העובדות הצריכות לעניין, בקצרה. סיכומי הצדדים התפרשו על פני עשרות רבות של עמודים. על מנת להקל ולקצר, לא יובאו הטענות ביתר פירוט.

15.דיון

הצדדים ייחסו חשיבות רבה לשאלה האם התובעים הם שאיתרו את המגרש, או שנמצא ע"י עו"ד וקנין, באמצעות עו"ד נוימן. לשיטת התובעים, הנתבעים "גנבו" מהם את המגרש, ואילו הנתבעים טענו כי זכות הראשונים ממילא היא שלהם.

16.בעניין זה קשה לקבוע מסמרות. מחד גיסא, ניצבים אנשי נדל"ן המחפשים מגרשים, ומצויים ברזי איתורם (עד כדי נסיון לעקוף את המתווך ולמצוא את הנכס בעצמם, בשיטוט ברחוב ובתצלומי אוויר) מאידך גיסא ברי כי מתווך לא ימסור פרטי מגרש עד כדי זיהויו המוחלט- מבלי להחתים את המתעניין על הסכם תיווך. מתוך העדויות לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי בשאלה, האם ידעו וקנין, נוימן והמתווך עצמו, בעת שנחתם הסכם התיווך ע"י וקנין, כי המגרש- אותו מגרש הוא. מפאת התייחסותם הנרחבת של הצדדים לעניין, אתייחס לכך גם אני, למרות שלטעמי מאבדת שאלה זו את חשיבותה לנוכח הארועים שהתרחשו לאחר מכן.

17.לטענת המתווך, ניתן היה לאתר את המגרש מתוך הפרטים שמסר: "דפוס ההתנהגות שלי, כשאני מציע מגרש, אני מדקלם אותו. אני אומר יש לי ככה שטח של 3,000 מ"ר, שטח עיקר 110, זה, זה ב3-4 משפטים אני גומר את כל העניין. מי שמבין ומי שבברנז'ה הוא מקבל את זה טיק טק. הוא מבין" (עמ' 20). גם מר בר דעה שקיבל הצעה לחב' ב.ס.ר השיב כי הפרטים שהיו בידיו הספיקו לו על מנת לבחון את העסקה המוצעת. כך גם כאשר פנו אליו בשנית, לאחר רכישת המגרש, זיהה כי מדובר באותו מגרש :" ציינו בפניהם שאנחנו מכירים את העסקה מזה שהציעו לנו את זה בעבר" (עמ' 14). מאידך העיד עו"ד נוימן כי לא ידע שעו"ד וקנין כבר הכיר את המגרש עליו סיפר לו. הנתבעים גם טענו כי באותה עת סירבו המוכרים למכור את המגרש לקבוצת רכישה וכי רק בשלב מאוחר יותר, לאחר שעו"ד וקנין התחייב כלפי עו"ד נוימן כי ירכוש את המגרש במחיר של 18 מיליון ₪, (הצעה שהועלתה בחצי מליוון ₪ על מנת להפיס את דעת המוכרים ולשכנעם למכירה כזו), הובהר כי מדובר באותם מקרקעין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ