אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גוהטה ואח' נ' בן זקן ואח'

גוהטה ואח' נ' בן זקן ואח'

תאריך פרסום : 19/05/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום צפת
55291-11-13
15/05/2014
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
1. אריאלה גוהטה
2. משה גוהטה

הנתבע:
1. יוסף בן זקן
2. איריס בן זקן

החלטה

1.לפני בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר התייצבות מטעם הנתבעים לדיון שנקבע ליום 25.3.14.

לטענת הנתבעים, בשל טעות משרדית של בא כוחם, נכתב ביומנו, בשגגה, כי מועד הדיון קבוע ליום 27.3.14, קרי יומיים לאחר המועד האמיתי.

הנתבעים טענו כי מחדלם אינו נובע מזלזול בבית המשפט, או בזמנו, הואיל ומדובר בטעות אנוש בתום לב. הנתבעים הפנו לסיכויי ההצלחה של הגנתם ולכך שמומחה בית המשפט שמונה בהליך הקודם בין הצדדים קבע כי לא נגרמה ירידת ערך לדירת התובעים.

2.התובעים התנגדו לבקשה וטענו כי הבקשה לא נתמכה תצהיר מטעם בא כוח התובעים המאמת את העובדות המשמשות יסוד לבקשה ואף העלו טענות לעניין נכונות הטענה נוכח מועד קבלת פסה"ד שהיה לאחר התאריך המוטעה,אשר גם אליו לא התייצב, לטענתם,בא כוח התובעים. לעניין סיכויי ההגנה נטען כי לנתבעים אין כל הגנה מפני התביעה משום שמומחה בית המשפט קבע כי המקור לנזק הוא בדירתם. עוד נטען כי הודאת הנתבעים על אודות תיקון הנזק מהווה למעשה הכרעה בתיק ועל כן אין טעם לבטל את פסק הדין. לחילופין טענו הנתבעים להוצאות שנגרמו להם ואשר ביקשו לפסקם ככל שפסק הדין יבוטל.

דיון והכרעה:

3.ההלכה הפסוקה בשאלת ביטולו של פסק דין שניתן בהעדר, נקבעה בפסק הדין המנחה של כבוד השופט זוסמן בע"א 64/53 כהן נ' יצחק, פ"ד ח' 395, אשר קבע כי:

"פסק הדין אשר ניתן שלא כהלכה דרך משל: מבלי שהנתבע הוזמן כחוק – רשאי הנתבע לדרוש את ביטולו מתוך חובת הצדק..

ניתן פסק דין כהלכה יציג לעצמו בית המשפט אשר אליו פנה הנתבע בבקשת ביטול שתי שאלות אלו:

ראשית, מהי הסיבה אשר גרמה לכך שהמבקש לא רשם הופעה, או לא הגיש את הגנתו או לא הופיע בתאריך הקבוע לבירור המשפט.

שנית, ושאלה זו חשובה לאין ערוך מהראשונה – מה הם סיכויי ההצלחה של הנתבע המבקש". ראו בנוסף, לעניין זה :ע"א 442/89 עלאדין ואח' נ' מדינת ישראל, פ"ד מג (3), פ"ד 824; ע"א 164/63 פרידמן נ' פרידמן, פ"ד י"ז 349."

4.בענייננו אין המדובר בביטול מחמת הצדק שכן אין חולק כי הנתבעים קיבלו את הזימון לדיון שנקבע ואך בשגגה נכתב ביומנו של בא כוחם תאריך אחר. עדיין יש לבדוק האם יש לבטל את פסק הדין על פי שיקול הדעת שניתן לבית המשפט.

עוד אציין כי הבקשה כן נתמכה בתצהיר. אמנם המדובר בתצהיר המזכירה (אשר הצהירה כי בשל טעות משרדית נכתב ביומן כי הדיון נקבע יומיים לאחר מועדו) ולא בתצהיר בא כוח עצמו. אולם, לא מצאתי כי היה צריך לצרף תצהיר בא כוח דווקא ודי באמור בתצהיר המזכירה כדי לתמוך בטענה לטעות ברישום התאריך,טענה בה לא מצאתי להטיל ספק.

5.באשר לסיכויי ההצלחה- ע"פ ההלכה הפסוקה,די בכך שקיימת אפשרות כי תוצאות פסק הדין יהיו שונות במידה ותינתן לנתבע האפשרות להעלות טענותיו, על מנת שדלתות בית המשפט לא יחסמו בפני מבקש ביטול פסק הדין שניתן בהעדרו.

במקרה דנן מצוי בתיק כתב הגנה במסגרתו העלו הנתבעים טענות הגנה שונות ומגוונות. איני מקבלת את טענת ב"כ התובעים כאילו מאחר שהנתבעים הודו כי תיקנו את הנזקים, אין מקום לבטל את פסק הדין. אכן, הנתבעים הודו שביצעו הנחת שיש על מעקה המרפסת ואף ביצעו צביעה מחודשת לקירות המרפסת. אולם, ככל שטענתם זו נכונה, הרי דווקא יש בה כדי לאיין, ולו באופן חלקי, את דרישות התובעים בכתב התביעה לתקן את מקור הנזק בהתאם לחוות דעת מומחה בית המשפט (שמונה בהליך הקודם בין הצדדים). כמו- כן משהתובעים עצמם הסתמכו על חוות דעת מומחה בית המשפט בהליך האחר, אין בשלב זה כדי לשלול הגנה אפשרית ביחס לירידת ערך, לגביה כבר קבע אותו מומחה שלא נגרמה כל ירידת ערך לדירתם (ראו סעיף ד (5) לחוות דעת שצורפה לכתב התביעה).

5.ההלכה היא, כי אין הנתבע חייב להראות כי הגנתו היא איתנה ובטוחה ודי אם תהיה הגנה אפשרית ואפילו ביחס לחלק מן הסכום שנפסק: - "על המבקש להראות כי לגופו של עניין, עשוי הביטול להצמיח לו תועלת, לאמור, אם שמיעת עמדתו בנושא המחלוקת, אכן עשויה להוביל את ביהמ"ש למתן החלטה שונה מזו שניתנה בפסק הדין שביטולו מבוקש" (ע"א 5000/92 רע"א 4680/92 בן ציון נ' הנאמן על נכסי בן ציון, פד"י מח' 1, 830).

זכות הגישה לערכאות הפכה בשנים האחרונות לזכות מעין חוקתית וההלכה הינה כי תמיד עדיפה הכרעה עניינית על פני הכרעה מטעמים פרוצדוראליים. לפיכך, אין לחסום שערי בית המשפט בפניהם של הנתבעים ודי בכך שפסק הדין שיתקבל יהיה שונה ואפילו במקצת מזה שניתן בהעדרו, כדי שהבקשה תיעתר.

7.לאור האמור על מנת לא למנוע מהנתבעים את יומם בית המשפט מחד גיסא ואולם על מנת שהתובעים יפוצו בגין ההוצאות שנגרמו לו מאידך גיסא, אני מורה על ביטול פסק הדין, וזאת בכפוף לתשלום הוצאות התובעים בסך של 1,500 ₪. ההוצאות ישולמו בדרך של הפקדה בקופת ביה"מ תוך 20 יום. ככל שיופקדו,יועברו ההוצאות ע"י המזכירות לתובעים וייקבע מועד דיון נוסף. לא יופקדו ההוצאות,יוותר פסק הדין על כנו.

בהערת אגב אעיר כי ההלכה היא שביה"מ אינו כבול לשכ"ט ששילם בפועל בעל דין לבא כוחו ,ופסיקת ההוצאות,אמורה להיעשות בהתייחס לנסיבות העניין הספציפיות של כל מקרה ומקרה. בנסיבות דנן,שעה שמדובר בהעדר התייצבות לדיון מקדמי,אינני רואה מקום לפסוק הוצאות הגבוהות מהסכום שנפסק. (עוד יצויין כי טענת התובעים כי בהליך הקודם חויבו בסך של 3,000 ₪ בגין העדר התייצבות מטעמם,מתייחסת להוצאות בסך 1,000 ₪ לכל אחד משלושת הצדדים שהתייבו באותו דיון אז,שעה שבמקרה דנן מדובר בצד אחד בלבד שראוי לפסוק הוצאותיו!)

8.בשולי הדברים אעיר כי לנוכח הליכים קודמים בין הצדדים, במסגרתם כבר מונה מומחה מטעם בית המשפט, ונטען כי חלק מן הליקויים תוקנו, טוב יעשו הצדדים אם יסכימו ולו על מנת לייעל את ההליכים ולמען המשך יחסי שכנות תקינים, לפנות שוב לאותו מומחה על מנת שיתן חוות דעת משלימה ביחס לליקויים שנותרו, ככל שנותרו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ