אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גדיר נ' הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

גדיר נ' הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

תאריך פרסום : 06/03/2011 | גרסת הדפסה
בב"נ
בית משפט השלום עכו
37075-02-11
02/03/2011
בפני השופט:
רונית בש

- נגד -
התובע:
דיאב גדיר
הנתבע:
הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

החלטה

א.פתח דבר

1.בפניי בקשת המבקש להורות על ביטול צו הריסה מינהלי, אשר ניתן על ידי יו"ר המשיבה, ביום 15.2.11 (להלן: "צו ההריסה המנהלי"), החל על בניה שעניינה יציקת רצפת בטון בשטח של כ-100 מ"ר, שייעודה למגורים, בגוש 10361 חלקה 27, נ.צ. 220429/741862 השייכת לאדמות ביר-אלמכסור, זאת ללא היתר כדין (להלן: "הבנייה הלא חוקית").

2.ביום 20.2.11 הוריתי על עיכוב ביצוע צו ההריסה המנהלי עד למתן החלטה אחרת, לאחר קבלת תגובת המשיבה .

ב.טענות המבקש

3.בבקשה, הנתמכת בתצהיר המבקש ובמסמכים נוספים, טען ב"כ המבקש כי צו ההריסה המינהלי ניתן אמנם ניתן כדין, אולם עם זאת הוא אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת. ב"כ המבקש טען כי הצו ניתן, כאמור לעיל, ביום 15.2.11, וכי עוד ביום 30.12.10 ניתן צו הפסקה שיפוטי לבניה הלא חוקית. המבקש טען בעניין זה, כי לא הפר את צו ההפסקה השיפוטי, זאת על אף שהיה ביכולתו לסיים את הבניה ולהציב בפני בית המשפט עובדה מוגמרת של בניה שהסתיימה ושל מבנה שאוכלס.

4.עוד נטען בבקשה, כי הוצאת צו ההריסה המנהלי לפועל, תגרום לפגיעה קשה במבקש ואף תגרום לו לנזקים בלתי הפיכים. בבקשה צוין, כי המבקש הינו אדם מבוגר, בן 65, אב לתשעה ילדים המתגוררים עמו, רובם בגירים בגילאי נישואין, אשר אין להם מקום מגורים. עוד נטען, כי בנו הבכור של המבקש התחתן בשנת 2007, ובשל מצוקת הדיור, נאלץ המבקש לחלק את הבית בו הוא מתגורר (בשטח של 100 מ"ר) בינו לבין בנו. ב"כ המבקש טען בעניין זה, כי מזה זמן רב לא שווקו מגרשי בניה מטעם מנהל מקרקעי ישראל, וכי בקרב העדה הבדואית, עמה נמנה המבקש, נהוג כי ילדים יגורו בסמיכות להוריהם.

5.ב"כ המבקש הוסיף וטען, כי מצוקת הדיור הינה בעיה ידועה באיזור הכפר ביר-אלמכסור וכי נעשים מאמצים כבירים על מנת לפתור אותה ולהכשיר את השכונה הדרומית בביר-אלמכסור לבניה, ולשנות את ייעודה למגורים. בבקשה נטען, כי המועצה המקומית ביר אלמכסור מתכתבת עם הגורמים הרלוונטיים במטרה להביא לפתרון הבעיה התכנונית, וכי השכונה נמצאת בתהליך של צירופה לישוב האם- ביר אלמכסור. עוד נטען, כי המבנה נבנה לאחר שהשתכנע המבקש מדברי המועצה, כי הוגשה תוכנית המתאר, נשמעו ההתנגדויות וניתנה הסכמת המועצה האזורית לצירוף השכונה לישוב.

6.בבקשה נטען גם לאפלייה כלפי המגזר הבדואי בכלל וכלפי המבקש בפרט, שכן, לטענת המבקש, אחרים בנו בתים חדשים בשכונה, מבלי שניתנו כנגדם צווים, ומשכך פועלת נגדו הועדה המחוזית תוך מניעים פסולים.

7.המבקש הבהיר בבקשתו את עלותה הגבוהה של בניית המבנה עבורו, וטען כי המשיבה ומנהל מקרקעי ישראל מנהלים עמו משא ומתן למציאת קרקע חלופית עבורו, וביקש לבטל או לעכב את ביצוע צו ההריסה.

ג.תגובת המשיבה

8.ב"כ המשיבה ביקשה בתגובתה, אליה נספח, בין היתר, תצלום המבנה, המלמד כי עסקינן במבנה המצוי בשלבי בנייה התחלתיים – רצפה יצוקה בלבד, כי בית המשפט ימחק את בקשתו של המבקש, שכן המבקש לא עמד בתנאי תקנות התכנון והבניה (סדרי דין בבקשות לעניין צו הריסה מינהלי), תש"ע – 2010 (להלן: "התקנות"), זאת נוכח הגשת הבקשה לאחר המועד הקבוע בתקנות להגשתה, נוכח אי צירוף תצהיר מטעם איש מקצוע המטפל בהליך הרישוי או איש מקצוע אחר ונוכח אי צירוף מסמכים אודות הליך הרישוי ואי הגשת הבקשה בהתאם לטופס שבתוספת הראשונה לתקנות.

9.עוד טענה המשיבה בתגובתה, כי דין הבקשה להידחות אף לגופו של עניין, שכן ההתכתבויות, אליהן הפנה ב"כ המבקש בנושא מאמצים הנעשים להכשרת השכונה הדרומית לבניה בביר-אלמכסור, רובן ישנות ואינן רלוונטיות לעניינו של המבקש, וכך גם האישור של יו"ר הוועדה, אשר אינו מתייחס למקרקעין עליהם נבנתה הבניה הלא חוקית אלא לחלקה אחרת. ב"כ המשיבה הבהירה בתגובתה, כי בדיקת ההליך התכנוני העלתה, כי המקרקעין בהם בנוי המבנה נשוא הצו יוותרו בייעוד חקלאי, אף אם תאושר התוכנית עליה עמלים כיום מוסדות התכנון, וצירפה טופס מידע תכנוני וקטע מתשריט התוכנית.

10.ב"כ המשיבה טענה כי, ככל שמדובר בבניה לא חוקית בקרקע חקלאית, אזי על בית המשפט לאפשר את ביצוע הצו והגשמת תכלית החקיקה, על ידי גדיעת תוצאות העבירה בשלב מוקדם ככל שניתן, וביקשה לדחות את הבקשה ולחייב את המבקש בהוצאות.

ה.דיון והכרעה

11.לאחר שבחנתי את בקשת המבקש וכן את תגובת המשיבה, הגעתי למסקנה כי ראשית, דין הבקשה להימחק, זאת בשל אי הגשתה על פי הכללים הקבועים בתקנות- תקנות התכנון והבניה (סדרי דין בבקשות לעניין צו הריסה מינהלי), תש"ע – 2010, כפי שיפורט להלן:

תקנה 2(א)(1) לתקנות קובעת, כי בקשה לביטול צו הריסה מנהלי תוגש בכתב לפי הטופס שבתופסת הראשונה לתקנות. עיון בבקשתו של המבקש מעלה כי בקשתו לא נערכה כדין על פי הטופס הנ"ל;

המבקש לא תמך את בקשתו בתצהיר של איש מקצוע המטפל בהליך הרישוי, על אף שטען בבקשה כי קיים סיכוי ממשי שיינתן היתר בניה בטווח הנראה לעין. יודגש, כי המבקש תמך את בקשתו במסמכים ישנים משנת 1996 ו-1999, ואף משנת 1982, וכי המסמך היחיד החדש יחסית, שנספח לבקשה (מכתב יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה "גבעות אלונים", מיום 13.11.07), מתייחס לחלקה אחרת (חלקה 15), שאינה החלקה בה נבנתה הבניה הלא חוקית נשוא צו ההריסה המנהלי (חלקה 27).

12.תקנה 6 לתקנות קובעת, כי ביהמ"ש לא ידון בבקשה שלא מתקיימים בה כל התנאים הקבועים בתקנות, אלא מנימוקים מיוחדים שיירשמו, ובמקרה דנן לא קיימים נימוקים כגון דא, כפי שיובהר להלן, ומשכך אין מקום לדון בבקשה זו אשר הוגשה בניגוד לנדרש עפ"י התקנות, ודינה להימחק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ