אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גבריאלוב נ' דניאל ואח'

גבריאלוב נ' דניאל ואח'

תאריך פרסום : 24/05/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
31469-10-10
24/05/2011
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
סלומון גבריאלוב
הנתבע:
1. לירון דניאל
2. מגדל חברה לביטוח

פסק-דין

פסק דין

תביעה לשיפוי התובע בגין נזקים אשר נגרמו לרכבו כפועל יוצא מתאונת דרכים מיום 16/5/10.

לטענת התובע, במועד הנקוב נסע בנתיב השלישי, השמאלי ביותר, בכיכר בחולון שבה שלושה נתיבים, אליה נכנס מרחוב מקווה ישראל . לטענת התובע, בערך באמצע הכיכר, הוא אותת ועבר לנסוע בנתיב האמצעי ועת הגיע ליציאה מהכיכר לכיוון רחוב קוגל פנה ימינה מנתיב זה , המיועד לנסיעה ישר או ימינה, לכיוון רחוב קוגל. לטענת התובע עת הגיע למעבר חציה ברחוב קוגל שממוקם ביציאה מהכיכר, פגע בו לפתע רכב הנתבעת 1 אשר נסעה בנתיב הימני ביותר בכיכר, המיועד לפניה ימינה בלבד. לטענת התובע, הפגיעה של רכב הנתבעת ברכבו היה כאשר רכבה פוגע באופן ישר (90 מעלות) בדלת האחורית של רכבו עם חלקו הקדמי ביותר של רכבה. לטענת התובע, בנסיבות האמורות, האחריות לתאונה מוטלת לפתחה של הנתבעת 1 ומשכך, עליה ועל מבטחת רכבה- הנתבעת 2 לשפותו בגין הנזקים אשר אירעו לרכבו כפועל יוצא מהתאונה.

לטענת הנתבעות, הנתבעת 1 נסעה בנתיב האמצעי בכיכר מתוך כוונה להמשיך בנתיב ישר ולא לפנות ברחוב קוגל ואילו התובע נסע בנתיב השמאלי ביותר בכיכר משמאל לנתבעת 1. לטענת הנתבעת 1, בסמוך לפניה לכיוון רחוב קוגל סטה לפתע רכבו של התובע לכיוון נתיב הנסיעה בו נסעה הנתבעת 1 וזאת הואיל והתובע ביקש לפנות לרחוב קוגל מהנתיב השמאלי ביותר המיועד לנסיעה ישר. לטענת הנתבעות, בנסיבות האמורות, ניסתה הנתבעת 1 לעצור את רכבה ואולם, לא הספיקה בשל הסטייה המהירה ומשכך, פגע חלקו השמאלי הקדמי של רכבה בחלקו הימני של רכב התובע. בנסיבות האמורות, לטענת הנתבעות , האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של התובע ומשכך, יש לדחות את תביעתו.

בדיון אשר התקיים בפני העידו התובע , הנתבעת 1 וכן, עד מטעמה – מר זכאי שלמה אשר, בין היתר, אף הדגימו בפני את התאונה באמצעות רכבי הדגמה באופן מפורט, כל אחד לגירסתו .כמו כן, הוצגה בפני תמונה המתעדת את רכבי הצדדים לאחר התאונה ומיקום התאונה לגרסת התובע וכן, תמונות המתעדות את הנזקים לכלי הרכב המעורבים.

התרשמתי מן העדויות , עמדתי על נסיבות התאונה, מיקום הרכבים ומיקום הפגיעות ועיינתי בכל הראיות אשר הוצגו בפני .

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ,את עדויותיהם ואת הראיות בתיק , אל נוכח נטלי הראייה – מצאתי כי יש לדחות את התביעה ולהלן יפורטו טעמי.

הגם נכון שעסקינן בתביעות קטנות, בהן בית המשפט מגמיש את הדרישות הקבועות בחוק, הרי שעדיין חלה על התובע חובה להוכיח את תביעתו, וזאת בבחינת "המוציא מחברו עליו הראיה". הנטל החל על התובע בהקשר זה הינו להוכחת העובדות המשמשות בסיס לתביעתו- דהיינו את האירוע , את האחריות הנובעת מאותן עובדות, את הנזק אשר אירע לו כפועל יוצא מכך וקשר סיבתי בין הנזק לבין האירוע .

בהקשר לנטל השכנוע נקבע מפורשות בפסיקה כי :

"...נטל השכנוע הוא נטל ראייתי מהותי שהוא חלק מדיני הראיות. נטל זה הוא הנטל העיקרי המוטל על בעל דין הנדרש להוכיח את העובדות העומדות ביסוד טענותיו. אי עמידה בנטל זה משמעותה דחיית תביעתו של מי שהנטל מוטל עליו"

[ רע"א 3646/98 כ.ו.ע. לבניין נ' מנהל מע"מ, פד"י נז (4) 981]

   וכן, בע"א 6821/93 בנק המזרחי נ' מגדל כפר שיתופי, פד"י מט' (4) 221-239:

"..תפקידו של נטל השכנוע הוא להכריע בתנאי אי וודאות שכפות המאזניים מעוינות.....בהליכים אזרחיים מוטל הנטל על "המוציא מחברו" באשר הוא זה הטוען לשינוי המצב הקיים"

מן הכלל אל הפרט –

במקרה המונח בפני מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן, בדין או בראיות החיצוניות בכדי לתמוך באיזה מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו.

בחינה כאמור מעלה כי לא זו בלבד שהתובע לא הרים את הנטל להוכחת תביעתו, אלא שמאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת הנתבעות ומשכך, דין תביעתו של התובע להדחות.

כך, תחילה, הוצגה בפני תמונה המתעדת את כלי הרכב לאחר התאונה במסגרתה ניתן לראות מאחור את המקום בו היתה התאונה לפי גרסת התובע, דהיינו את מעבר החצייה הנטען. עיון בתמונה מעלה כי מעבר החציה ממוקם ביציאה מהכיכר ברחוב קוגל עצמו וכן, כי משמאלם של הרכבים הנוסעים במיקום זה, קיים אי תנועה בנוי. מיקום מעבר החצייה כמו גם מיקום אי התנועה בצידו השמאלי לנוסעים – מעלה כי גירסתו של התובע אינה עולה בקנה אחד עם נתוני השטח הואיל ותחילה, במיקום כאמור אין כל אפשרות ולפיה יפגע רכבה של הנתבעת באופן ישר ברכבו של התובע הואיל ומדובר במעבר צר יחסית בו אין מספיק מקום לפגיעה של רכב באופן ישר ברכב הנוסע. בנוסף, לאור קיום אי התנועה הבנוי הרי שלכאורה אין כל היגיון בנסיעת הנתבעת 1 ישר במיקום זה, שכן לכאורה נסיעה ישר מביאה אותה לעלות על אי התנועה.

יתרה מכך, עיון בתמונות הנזק לרכבי הצדדים מעלה כי אף הנזקים האמורים אינם עולים בקנה אחד עם גרסת התובע, באשר הנזק לרכבה של הנתבעת ממוקם בצידו השמאלי הקדמי של רכבה ולא בקידמתו כפי שהיה מצופה לו גרסת התובע היתה נכונה ופגיעת רכבה ברכבו היה בזווית 90 מעלות, דהיינו כשרכבה ישר יחסית לרכבו. בהתאמה עולים בקנה אחד הנזקים ומיקומם עם טענת הנתבעת ולפיה סטה התובע לכיוון נתיב נסיעה משמאלה ומשכך, נפגע רכבה בחלקו השמאלי הקדמי.

לאמור אוסיף כי התובע הודה בעדותו כי בתחילת נסיעתו בכיכר נסע בנתיב השמאלי ביותר ואולם, כאמור לטענתו עבר לנסוע בנתיב האמצעי באמצע הכיכר – גרסתו זו שונה מהגרסה אשר מסר במסגרת כתב התביעה שם כתב כי :"כאשר הגעתי קרוב לשד' קוגל , עברתי לנתיב האמצעי " – דהיינו המעבר מנתיב לנתיב היה קרוב לפניה לרחוב קוגל ולא באמצע הכיכר- טענה העולה בקנה אחד עם גירסתה של הנתבעת 1.

לאור האמור והמפורט הנני קובעת כי מאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת הנתבעת, התובע לא הוכיח את תביעתו ומשכך, דין תביעתו להדחות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ