אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גביש ואח' נ' חמאסי ואח'

גביש ואח' נ' חמאסי ואח'

תאריך פרסום : 24/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות טבריה
11697-05-09
23/05/2010
בפני השופט:
רים נדאף

- נגד -
התובע:
1. ינון גביש
2. שלמה גביש

הנתבע:
1. מוחמד חמאסי
2. גיה א ד ע בד אל חלים (אבו נידל)

פסק-דין

פסק דין

1.ענייננו בעסקת מכירת רכב ע"י נתבע מס' 1 לתובע מס' 1 בהתאם לזיכרון דברים שנערך בין הצדדים ביום 21.3.09.

בזיכרון הדברים הצהיר נתבע מס' 1 כי הרכב הוא בבעלותו, כי לא רובצים עליו עיקולים או שעבודים, וכן התחייב הוא לערוך ברכב מספר תיקונים על חשבונו ולהעביר בעלות ברכב על שם התובע.

2.התובע טוען כי שילם לנתבע מס' 1 תמורת הרכב סך של 15,000 ₪, סכום שאינו שנוי במחלוקת, וכן כי תיקן את הרכב בעלות של 11,000 ₪.

3.לאחר רכישת הרכב ותיקונו גילה התובע כי הרכב אינו רשום על שם נתבע מס' 1, וכי רובצים עליו מספר עיקולים שאינם מאפשרים את העברת הבעלות בו על שמו של התובע. לפיכך עותר התובע לקבל את תמורת הרכב בחזרה, וכן את עלות תיקון הרכב, בסך כולל של 26,000 ₪.

התובע טוען כי הוא פנה לנתבע מס' 2 מספר פעמים, וזה הבטיח לו כי יטפל בעניין וידאג להסרת העיקולים מהרכב.

4.נתבע מס' 1 אינו מכחיש את חתימת זיכרון הדברים כנטען, אך טוען כי הוא רכש את הרכב מספר ימים לפני כן ממגרש הרכבים המנוהל ע"י נתבע מס' 2, אשר התחייב בפניו כי ידאג להעברת הבעלות בו על שמו של נתבע מס' 1, וכן התחייב להסיר מהרכב את כל העיקולים עליו. נתבע מס' 1 טען כי התובע ראה את רישיון הרכב לפני רכישת הרכב, בו צוין כי אינו הבעלים הרשום של הרכב, וכן צוין בו כי הרכב מעוקל.

5.נתבע מס' 2 טוען כי בינו לבין התובע לא היה כל קשר חוזי, ולא בוצעה ביניהם כל עסקה. נתבע מס' 2 טוען כי הוא מכר את הרכב לנתבע מס' 1 אך השקים שמסר לו נתבע מס' 1 תמורת הרכב לא כובדו, לפיכך נתבע מס' 1 לא היה רשאי לעשות שימוש ברכב או למכור אותו לתובע כל עוד העסקה מולו לא הושלמה. נתבע מס' 2 טוען כי אינו מכיר את הבעלים הרשום של הרכב ואינו יודע אם העיקולים עדיין קיימים ורשומים על הרכב במשרד הרישוי.

נתבע מס' 2 מכחיש כי הבטיח לתובע כי יפתור את הבעיה או ידאג לביטול העיקולים על הרכב.

6.לאחר קיום הדיון במעמד הצדדים ניתנה לנתבעים הזדמנות של 60 ימים כדי להסיר את העיקולים על הרכב ולדאוג להעברת הבעלות בו על שם התובע, אך התובע הודיע בשלב יותר מאוחר כי העניין לא טופל ע"י הנתבעים.

7.ביום 22.3.10 ניתנה הוראה למשרד הרישוי להודיע אם קיימים עדיין עיקולים על הרכב, ובהודעה שהתקבלה ממשרד הרישוי ביום 22.04.10 הודיע כי על הרכב רשומים כעת 6 עיקולים, חלקם היו רשומים טרם ביצוע העסקה עם התובע, וחלקם אחריה, כולם בגין חובותיו של הבעלים הרשום של הרכב בשם ראפת לובאני.

8.מעיון בזיכרון הדברים עולה כי נתבע מס' 1 הצהיר מפורשות כי הרכב רשום על שמו ובבעלותו של נתבע מס' 1, וכי אינו מעוקל או משועבד. ברור כי מהעובדות שהתגלו לאחר מכן עולה כי העובדות עליהן הצהיר נתבע מס' 1 לא היו נכונות, דבר אשר מנע את השלמת העסקה ע"י רישום הבעלות ברכב על שם התובע.

9.התובע טען כי הוא נתן אימון בנתבע מס' 1 אשר היה מוכר לו מלפני כן, ולכן לא הקפיד לראות את רישיון הרכב וסמך על דברי נתבע מס' 1. יש לציין כי בעניין זה אני מאמינה לתובע כי לא ראה את רישיון הרכב טרם חתימת זיכרון הדברים, ומעדיפה אותה על פני גרסת הנתבע. התובע הותיר בי רוש מהימן ואמין. אילו אכן ראה התובע את רישיון הרכב לא היה רושם בזיכרון הדברים כי נתבע מס' 1 מצהיר כי הוא הבעלים של הרכב וכי לא רובצים על הרכב כל עיקול או שעבוד. רישום הדברים בזיכרון הדברים כפי שנרשמו בפועל מתיישב עם גרסת התובע כי לא ידע על כך שהרכב אינו רשום על שם הנתבע, או כי הרכב מעוקל בפועל כפי שרשום ברישיון הרכב.

10.כיוון שגם היום לא ניתן להשלים את העסקה או להסיר את העיקולים הרי התובע זכאי לסעד של ביטול העסקה וחיוב נתבע מס' 1 בהשבת הסכום ששולם לו על ידי התובע.

11. התובע אף התחייב לכך כי יתקן את הרכב על חשבונו, אך מהמסמכים שצורפו לתביעה עולה כי התובע הוא שטיפל בתיקון הרכב לצורך הפיכתו לשמיש ותקין, ושילם בגין מכלול התיקונים סך של 10,166 ₪. תיקונים אלו הם במהותם אותם תיקונים שצוינו בזיכרון הדברים, ואשר התחייב נתבע מס' 1 לבצעם ברכב על חשבונו. בנסיבות אלו זכאי התובע לקבל סכום התיקונים בחזרה מנתבע מס' 1.

12.על אף האמור בסעיפים 9 ו- 10 לעיל הרי יש להטיל על התובע חלק מהאחריות לנזקים שנגרמו לו. אדם סביר אשר רוכש רכב עליו לכל הפחות לעיין ברישיון הרכב כדי לבדוק אם המוכר הוא הוא הבעלים הרשום של הרכב, או כי הרכב אינו מעוקל או משועבד באופן המונע את ביצוע העסקה. התובע משום מה לא עשה כן, והתנהגותו אינה סבירה בנסיבות העניין גם אם הנתבע היה מוכר לו מלפני כן. בכך הוא תרם להתרחשות הנזק במידה המוערכת על ידי בנסיבות העניין באשם תורם של 20%.

13. לצורך קביעת סכום ההחזר יש לקחת בחשבון את העובדה הנוספת כי הרכב נמצא בחזקתו של התובע תקופה העולה על שנה, ובגין כך יש להפחית מסכום ההחזר חלק יחסי של 10% מהסכום לו זכאי התובע.

14.באשר לתביעה כנגד נתבע מס' 2, דין התביעה נגדו להידחות, כיוון שלא הוכחה עילת תביעה נגדו. התובע לא טען או הוכיח כי בינו לבין נתבע מס' 2 נכרת הסכם כלשהו בנוגע למכירת הרכב נשוא התביעה. נתבע מס' 2 הוא צד זר וחיצוני לעסקה בין התובע לנתבע מס' 1.

התובע טוען כי נתבע מס' 2 הבטיח בשלב יותר מאוחר כי יטפל בנושא, ואילו נתבע מס' 2 הכחיש טענה זו. לא מצאתי סיבה מדוע להעדיף את גרסתו של התובע על פני גרסת נתבע מס' 2 בעניין זה, כך שטענה זו נותרה בגדר טענה לא מוכחת. בנסיבות אלו לא מצאתי כל חבות מצידו של נתבע מס' 2 כלפי התובע. כמובן שאין בקביעה זו כדי להכריע ביחסים בין נתבע מס' 1 לנתבע מס' 2 בנוגע לאותה עסקה.

15.לסיכום אני מחייבת את נתבע מס' 1 לשלם לתובע סך של 17,616 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 21.3.09 ועד יום התשלום בפועל, וכן הוצאות משפט 500 ₪. תוך 7 ימים לאחר קבלת מלוא הסכום דלעיל יהיה על התובע למסור את הרכב בחזרה לידי נתבע מס' 1.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ