אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גבאי(עציר) נ' מדינת ישראל

גבאי(עציר) נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 27/06/2010 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי מרכז
23875-06-10
27/06/2010
בפני השופט:
אחיקם סטולר

- נגד -
התובע:
מרדכי גבאי (עציר)
הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

לא ביקשתי תגובת המשיבה. בפניי ערר על החלטת בית המשפט השלום ברמלה (כב' השופט קובו) מיום 13.6.10 בתיק מ"ת 16730-06-10 המורה על הגשת תסקיר מעצר ודוחה את בקשת העורר לשחררו כבר עתה למעצר בית בפיקוח מלא ובכפוף לערבויות.

כנגד העורר הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של הספקת סם, עבירה לפי סעיף 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973. על פי כתב האישום במהלך חודשים ספטמבר 2009 ויוני 2010 פעלה שוטרת כסוכנת סמויה של מחלק הסוכנים. בתאריך 22.2.10 התקשרה הסוכנת לטלפון של העורר ונקבע בשיחה שהסוכנת תגיע לביתו של הנאשם, הסוכנת הגיעה עם רכבה לביתו של העורר אשר נכנס לרכבה של השוטרת, העורר והשוטרת ניהלו שיחה בנושא סמים אשר במהלכה סיפר לה העורר שהוא חזק בענייני סמים, השוטרת שאלה את העורר אם יוכל לארגן לה סמים מסוג חשיש והעורר השיב לה כי יכול להשיג לה כל סם שתרצה, השוטרת והעורר קבעו שיחזיר לסוכנת תשובה אודות בקשתה. יום למחרת התקשרה הסוכנת – שוטרת לעורר והודיעה לו כי היא ליד ביתו, העורר ירד מדירתו ונכנס לטווח של השוטרת, לאחר מכן נכנסה לדירתו של העורר, כאשר יצאה יחד עם העורר מביתו הוציא העורר מתיבת הדואר סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 0.67 גרם נטו ולאחר שנכנסו לרכבה של הסוכנת מסר לה העורר את הסם.

בהחלטה על המעצר עד תום ההליכים לאחר שנקבע כי אין מחלוקת אודות קיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר, לא השתכנע בית המשפט קמא כי בשלב זה בטרם קבלת תסקיר שירות מבחן ניתן להורות על שחרורו של העורר. בית המשפט ציין שמדובר בהספקת סם מסוג חשיש בכמות קטנה בלבד, יחד עם זאת לא קיבל את טענת ב"כ העורר ולא יכול היה להתעלם מעברו הפלילי של העורר בתחום הסמים החל כבר משנת 1995 ואילך. עוד קבע בית המשפט כי אף העובדה שהעורר סירב לקבל כסף מהסוכנת המשטרתית ומסר לה שתשלם לו בפעם הבאה אין בה כדי לסייע לעורר. כך גם לא מצא ממש בטענות ההגנה בדבר מחדלי חקירה שנעשו בתיק. בית המשפט סבר שחלופת המעצר שהציע העורר לבית הוריו שם מתגורר עד עתה בפיקוח אמו וחברתו אינם ראויים שכן מדבור באותו בית אשר ממנו ירד העורר עם הסוכנת ובתיבת הדואר שלו הסליק העורר את הסם שאותו סיפק לסוכנת המשטרתית ובנסיבות הללו שבהן מקום המעצר המוצע הינו המקום שבסמוך אליו ביצע את עבירת הסמים לא סבר בית המשפט כי מדובר בחלופת מעצר ראויה ולכן החליט לשלוח אותו לתסקיר מעצר וקבע את הדיון בעניינו ביום 12.7.10.

הכרעה

העבירה בסמים בה הואשם העורר מקיימת עילת מעצר סטטוטורית מכוח סעיף 21(א)(1)(ג)(3) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996. בית המשפט העליון קבע לא אחת כי מי שנותן ידו בסחר בסמים ובעבירות סמים אחרות שלא לצריכה עצמית, לא ישוחרר לחלופת מעצר אלא במקרים חריגים ויוצאי דופן [ראו: בש"פ 3232/09 בוטרשוילי נ' מדינת ישראל (לא פורסם, [פורסם בנבו], 22.4.09); בש"פ 5715/06 אברהם נ' מדינת ישראל (לא פורסם, [פורסם בנבו], 16.7.06); בש"פ 2846/06 מדינת ישראל נ' אלעצם (לא פורסם, [פורסם בנבו], 31.3.06); בש"פ 2748/06 מדינת ישראל נ' חטואל (לא פורסם, [פורסם בנבו], 27.3.06)].

עברו הפלילי של העורר

לעורר עבר פלילי מכביד שכן עוד בהיותו נער ביום 17.10.94 הורשע בהחזקה שימוש בסמים לצריכה עצמית. עיון בגיליון ההרשעות הקודמות מעלה כי לעורר עבירות רבות בהן הורשע כדלקמן:

אפריל 96 בריחה ממשמורת חוקית; מאי 96 הפרת הוראה חוקית; אפריל 96 הפרת הוראה חוקית; אוקטובר 96 בריחה ממשמורת חוקית; דצמבר 95 בריחה ממשמורת חוקית; ינואר 96 הפרת הוראה חוקית; יוני 99 קבלת רכב או חלקי רכב גנובים שבל"ר ונטישה במקום; מאי 98 תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו והעלבת עובד ציבור; נובמבר 99 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; אוקטובר 99 תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו והפרת הוראה חוקית; ספטמבר 98 התפרצות למקום מגורים או לבית תפילה לביצוע עבירה וגניבה; נובמבר 98 פריצה לבניין שאינו דירה וביצוע גניבה; ספטמבר 99 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; מאי 99 היזק לרכוש במזיד ותקיפה; דצמבר 98 היזק לרכוש במזיד; יולי 2000 איומים ותקיפה הגורמת חבלה של ממש; מאי 2000 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; דצמבר 2000 הפרת הוראה חוקית; ספטמבר 99 הפרת הוראה חוקית; יוני 99 איומים; נובמבר 2001 הטרדת עד, שיבוש הליכי משפט, הטרדה באמצעות מתקן בזק; ספטמבר 2000 הפרת הוראה חוקית; פברואר 2000 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; פברואר 2006 שוטטות למטרה אסורה ופסולה; פברואר 2004 הפרעה לשוטר במילוי תפקידו; פברואר 2007 היזק לרכוש במזיד, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ואיומים; אוקטובר 2004 תגרה במקום ציבורי; ינואר 2006 גניבה; ספטמבר 2006 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; ינואר 2007 החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית; מרץ 2007 שוטטות למטרה אסורה ופסולה; ספטמבר 2007 הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והעלבת עובד ציבור.

הנה כי כן העורר הוא עבריין סדרתי אשר שם לו את דרך הפשע כדרך חיים. במקרה דנן חסד עשה עמו בית משפט קמא לאור עברו הפלילי המכביד ולאור העובדה שמדובר בעבירה של הספקת סמים ששלח אותו לתסקיר מעצר.

בקשתו של העורר שבמקרה דנן יש לשחררו לאלתר למעצר בית ולא להמתין לתסקיר שאמור להידון ביום 12/7/10 דינה להידחות. כאמור, הלכה פסוקה היא כי רק במקרים חריגים ויוצאי דופן ניתן יהיה לשלול את חזקת המסוכנות הסטטוטורית הנלווית לעבירות של סחר בסמים (ראו: בש"פ 5570/03 אברג'יל נ' מדינת ישראל ([פורסם בנבו], 6.7.2003); בש"פ 7517/08 מדינת ישראל נ' אדרי ([פורסם בנבו], 2.9.2008)) וספק בעיניי אם לאור עברו הפלילי המכביד של העורר הוא אכן נכלל בין אותם מקרים חריגים.

אשר על כן, הערר נדחה.

ניתנה והודעה היום ט"ו תמוז תש"ע, 27/06/2010 במעמד הנוכחים.

אחיקם סטולר, שופט

הוקלד על ידי: רחלי עוז

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ