אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גבאי נ' אילון ואח'

גבאי נ' אילון ואח'

תאריך פרסום : 13/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חדרה
32555-05-10
13/03/2011
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
לואיזה גבאי
הנתבע:
1. אביב אילון
2. מדיה מופע ובידור צפון 2000 בע"מ
3. שמעון סנדרוסי

החלטה

1.בפניי שתי בקשות, בהן ראיתי לדון במאוחד, בגדרן עותרים הנתבעים 1 ו-3 לסילוק התביעה כנגדם על הסף, בהיעדר עילה והיעדר יריבות.

2.עסקינן בתובענה כספית שהגישה התובעת בגין הלוואה ע"ס 100,000 ₪ אותה העניקה לנתבע 1. לטענת התובעת בכתב תביעתה, פנה אליה הנתבע מס' 3, עימו היתה התובעת בקשרי עבודה וידידות קרובים, וביקש הלוואה ע"ס 100,000 ₪ המיועדת לחברו - הנתבע 1. התובעת מסרה את הכספים לנתבע מס' 3 (סעיפים 1 ו- 2 לכתב התביעה) וכבטוחה להלוואה הנ"ל קיבלה שיק משוך מחשבון הנתבעת מס' 2 אשר נמסר לה ע"י הנתבע מס' 3 (סעיף 3 לכתב התביעה).

3.עוד טענה התובעת, כי בסוף שנת 2007 התערערה אמינותו של הנתבע מס' 3 בעיניה והחלה היא חוששת כי אף בעניין ההלוואה הנ"ל הוא הוליכהּ שולל. לטענתה, לאחר שיחות שניהלה עם הנתבע מס' 3 הבטיח הלה, כי הנתבע מס' 1 ישלם את מלוא סכום ההלוואה ביום המיועד לפירעון השיק (ראו האמור בסעיף 6 לכתב התביעה).

4.התובעת הביאה בכתב תביעתה תמלילי שיחות שניהלה, בנפרד, עם הנתבעים 1 ו- 3. לטענתה, הנתבע מס' 1 הודה כי הוא חייב להשיב את ההלוואה ואולם בשיחה מאוחרת טען הוא כי קיבל סך 50,000 ₪ ואך לגבי סכום זה הוא מוכן "לקחת אחריות" (ראו האמור בסעיף 13 לכתב התביעה). הנתבעת אף מצטטת שיחה שניהלה עם הנתבע מס' 1 במהלכה טוען כי הוא, הנתבע מס' 1, יכול לטעון כי לא קיבל ממנה כסף וכי היא, התובעת, נתנה את הכסף לנתבע מס' 3 (ראו האמור בסעיף 14 לכתב התביעה).

5.התובעת טענה כי על הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לה את הסך 100,000 ₪.

6.במאמר מוסגר יוער, כי בכתבי ההגנה שהגישו הנתבעים כפרו שניהם בחובם לשלם את סכום ההלוואה. הנתבע מס' 1 כפר בקבלת סכום לכיסו, והנתבע מס' 3 כפר בחובתו לשלם סכום, שלא נשאר בידיו.

7.לטענת הנתבע 3 התביעה מבוססת על העובדה שהוא תיווך בין התובעת לנתבע 1, אולם לטענתו, לא קיבל כל עמלת תיווך ולא נחתם עימו חוזה תיווך, ועל כן – עצם העובדה כי הפגיש בין הצדדים – אינה מהווה עילת תביעה. על כן עותר הנתבע 3 לסילוק התביעה, או לחלופין, להטיל על התובעת הפקדת ערובה להוצאותיו.

8.הנתבע 1 טוען כי לא לו הריב. לטענתו, גם התובעת מודה כי הוא לא קיבל לידיו ישירות כל סכום, ועל כן - הינו כופר בכך שקיבל כל סכום מהתובעת או כי ערב לסכום כלשהו שנתנה התובעת לאחר. אמנם, בידי התובעת שיק משוך על חשבון החברה שבבעלותו, אולם לטענתו, כתב היד בו נכתבה התובעת כמוטב על השיק, אינו כתב היד המופיע בשורת הסכום במילים או בספרוֹת. בנוסף, תביעה אישית כנגדו משמעה הרמת מסך ההתאגדות בינו לבין החברה - אולם לשיטתו, לא השכילה התובעת להראות התקיימותם של תנאים חריגים המצדיקים הרמת מסך כאמור. מעבר לכך, הנתבע 1 טוען כי על פי חוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות הלוואה כגון דא טעונה מסמך בכתב – מסמך שהתובעת לא הציגה, מה גם שלא הציגה כל מסמך המוכיח קיומה של הלוואה, מלבד השיק כאמור.

9.התובעת הגיבה לכל אחת מן הבקשות. לטענתה, כתב התביעה מגלה עילה ויריבות בינה לבין כל אחד מהנתבעים.

באשר לנתבע 3 – התובעת טוענת כי בכתב התביעה מצויין שהוא נטל הכסף מידיה לשם העברתו לנתבע 1 אשר אף השיב לה בתמורה שיק הערבות, ובנוסף, עימו גם עמדה בקשר לגבי החזר ההלוואה. עוד מוסיפה היא, כי כעולה מכתב התביעה – הציע הנתבע 3 להחליף השיק לביטחון אשר לא סיפק את התובעת, בשיק אחר אשר יימשך מחשבונו. לבסוף, התובעת טוענת כי עולה מכתב התביעה כי הנתבע 3 טען בפניה כי הינו מוכן "לקחת אחריות" על מחצית הסכום שניתן כהלוואה – אותו שלשל לכיסו.

באשר לנתבע 1 – התובעת טוענת כי היא אוחזת בשיק משוך על חשבון הנתבעת 2 – החברה שבבעלותו, עליו מתנוססת חתימתו. כן טוענת היא כי כתב התביעה מגלה כי הנתבע 3 הודה בפני התובעת בקיום החוב, או למצער במחציתו, והודה בכוונתו להשיבו.

10.תקנה 100 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 קובעת, כי בית המשפט רשאי למחוק תביעה במידה ואין כתב התביעה מראה עילת תביעה כנגד הנתבע. בדיון בבקשה לסילוק על הסף בשל העדר עילת תביעה, הכלל הוא:

"פרשת התביעה מגלה עילה אם התובע, בהנחה שיוכיח את העובדות הכלולות בתביעתו, זכאי יהיה לבקש את הסעד המבוקש על ידו. העדר עילת תביעה הוא, אפוא, פגם המתגלה על פני כתב התביעה עצמו מקריאת המסמך וללא חקירה ודרישה בעובדות. לצורך כך חייב הנתבע להניח כי יעלה בידי התובע להוכיח את כל אשר טען בכתב התביעה, היינו את כל העובדות המהוות עילת תובענה... אף אם ברור ונעלה מכל ספק הוא, שעל יסוד העובדות שטען להן לא יכול התובע לזכות בסעד שביקש, כי אז- ורק אז- אומרים שכתב התביעה אינו מגלה עילה... " (זוסמן "סדרי הדין האזרחי" (מהדורה שביעית, 1995) עמ' 383- 384 ).

11.בית המשפט ימחק תביעה על הסף במקרים יוצאי דופן (ע"א 35/83 חסין נ' פלדמן פד"י לז(4) 721, 724 ) אולם כאשר ברור, כי אף אם יוכיח התובע את טענותיו שהעלה בכתב התביעה, לא יזכה לסעד המבוקש בהעדר עילת תביעה טובה, ימחק בית המשפט את התביעה ( ע"א 163/84 מ"י נ' חברת העובדים העברית השיתופית בע"מ פד"י לח(4) 1, 8).

12.אציין כי בדיון שהתקיים ביום 10.1.2011 טענה ב"כ הנתבעת כי הנתבע מס' 3 צורף לכתב התביעה לאור הכחשת הנתבע מס' 3 לקבלת כספי ההלוואה. לדעתי כי ראוי היה שהתובעת תתקן את כתב התביעה ולהכליל בו את טענותיה באופן סדור, וב"כ התובעת אף ביקשה שהות על מנת לבדוק אפשרות זו, ואולם לבסוף לא הוגשה כל בקשה לתיקון כתב התביעה.

13. עלי אפוא לעיין בכתב התביעה ולבדוק אם הוא מקים עילת תביעה. עיינתי בכתב התביעה ובאתי לכלל מסקנה כי הוא מגלה עילת תביעה כנגד הנתבע מס' 1 והוא אף מגלה, אמנם בדוחק, עילת תביעה כנגד הנתבע מס' 3 . אציין כי בשלב זה בוחן בית המשפט אם עובדות כתב התביעה מגלות עילת תביעה ואין הוא דן, בשלב זה, בראיות הצדדים או בטענותיהם המשפטיות.

14.באשר לתביעה כנגד הנתבע 3 – מן המסכת העובדתית, כפי שהיא מועלית בכתב התביעה, נראה כי קמה לתובעת עילת תביעה, לכאורה, כנגד הנתבע 3 שכן במוסרו את הכסף לידי הנתבע 1 – הרי שימש כשליחהּ של התובעת, וככזה – במידה ואכן יוכח כי חלק מן הכסף או כולו לא הגיע לידי הנתבע 1 (כאשר טענה זו מועלית בכתב התביעה- כאמור לעיל) חב הוא כלפי התובעת על פי דיני השליחות מכוח חובת הנאמנות המוטלת עליו.

15.באשר לתביעה כנגד הנתבע 1 – ראשית, אעיר כי, דין הטענה לפיה עניין לנו בהלוואה חוץ בנקאית, עליה חלות הוראות חוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות תשנ"ג-1993 – להידחות. אמנם, בין יתר הוראותיו מחייב החוק כי חוזה ההלוואה יערך בכתב (סעיף 2), וסעיף זה הינו קוגנטי (ראו: ת.א. (מחוזי-ת"א) 3129/99 צוניאשוילי נ' מיסטר מאני ישראל (1997) בע"מ (טרם פורסם, ניתן 06.07.04); ה"פ (י-ם) 684/97 אוגלי נ' אביב שני חברה לשירותים כלכליים בע"מ פ''ד תשסב(2) 449, אולם סעיף זה חל רק כאשר ההלוואות ניתנו דרך עיסוק (סעיף 15(א) לחוק). בענייננו, טענה התובעת מפורשות בכתב התביעה כי לא עסקה במתן הלוואות, פרט למקרים בודדים (ראו בסעיף 8 לכתב התביעה), ועל כן איני רואה בטענה זו עילה לסילוק התביעה על הסף.

16.לגופו של עניין, על פי כתב התביעה נטל הנתבע 3 מן התובעת הלוואה בסך 100,000 ₪ בתוספת ריבית בסך 20,000 ₪ אשר הושבה - ולשם כך נתן הוא שיק משוך על חשבון החברה שבבעלותו לפקודת התובעת בסך 120,000 ₪. כן טוענת התובעת כי בכתב התביעה כי הנתבע 1 הודה בחוב המיוחס לו ואף התכוון לשלמו. אין ספק כי כתב התביעה מגלה עילה ביחס לנתבע 1, וטענותיו בעניין סילוק הסף - דינן דחייה. באשר לטענה בדבר הרמת מסך, אציין כי אין התובעת טוענת כי ההלוואה אותה נטל הנתבע 1 – ניתנה לו כאורגן בחברה, אלא להיפך, כי ההלוואה ניתנה לו באופן אישי. על כן, איני רואה מקום לדון בטענה אותה העלה הנתבע 1, בקשר להתקיימותן של עילות הרמת המסך בעניינו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ