אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גאבר נ' גבעון

גאבר נ' גבעון

תאריך פרסום : 07/07/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
39730-01-13
03/07/2014
בפני השופט:
יעל ייטב

- נגד -
התובע:
אמגד ג'אבר
הנתבע:
עמוס גבעון

החלטה

בפני בקשות שונות בעניין ההליכים המקדמיים.

בכתב התביעה שהוגש בתיק זה בסדר דין מקוצר, תבע התובע מאת הנתבע סכום של 1,178,489 ₪. פורט בכתב התביעה שהתובע והנתבע, שניהם עורכי דין במקצועם, חתמו ביום 22.8.08 על הסכם שלפיו יעביר התובע לנתבע לקוחות לצורך טיפול משפטי בתביעות נזקי גוף, ובתמורה ישלם לו התובע 40% מההכנסות בכל תיק שהועבר כאמור, וזאת לאחר קיזוז ההוצאות שלא שולמו. עוד פורט בכתב התביעה שהתובע העביר לנתבע כ- 100 לקוחות, עד שבמהלך שנת 2011 חדל להעביר לנתבע לקוחות לאור השגותיו על טיב הטיפול. תמצית טענתו של התובע בכתב התביעה הייתה שחרף העובדה שהטיפול במספר תיקים הסתיים ושכר הטרחה שולם לנתבע, טרם שילם לו הנתבע את הסכומים על פי הוראות ההסכם בין הצדדים. התובע ערך את חישוב השכר המגיע לו לטענתו תוך התבססות על הסכם שכר הטרחה הנהוג אצל הנתבע, ותוך הערכת ההוצאות שלא הוחזרו לנתבע, תוך שהוא מציין שאין ברשותו כל מידע על ההוצאות שהוצאו בפועל. התובע טען שחרף העובדה שהנתבע הודה בכך ששכר הטרחה ששולם עד מועד מסוים כיסה את ההוצאות שהיו לו עד לאותו מועד, שילם הנתבע לתובע סכומים חלקיים וזניחים, ולא את מלוא הסכום המגיע לנתבע בגין התביעות שהסתיימו.

הנתבע לא כפר בקיומו של הסכם, אך העלה שתי טענות הגנה מרכזיות: האחת, שהתובע לא מילא אחר חלקו בהסכם; השנייה, שעל פי ההסכמה בין הצדדים, חלוקת שכר הטרחה תעשה רק לאחר סילוק כל ההוצאות בכל התיקים הפתוחים, לרבות ההוצאות הצפויות, ולאחר הסכמה על שכר טרחה מופחת נוכח העובדה שהתובע לא מילא אחר חלקו בהסכם. לאור ההסכמה האמורה, כך נטען, לא מגיע לתובע סכום כלשהו על חשבון שכר הטרחה בעת הגשת התביעה.

חרף מספר החלטות שניתנו עד כה לעניין השלמת ההליכים המקדמיים, טרם הושלמו ההליכים המקדמיים. דומה במקום למלא אחר הוראות הדין באשר להליכים המקדמיים, ואחר ההחלטות השיפוטיות שניתנו חוזרים הצדדים ומגישים שוב ושוב בקשות ותגובות ונזקקים פעם אחר פעם להחלטות שיפוטיות שאינן מקוימות.

אזכיר בקצרה את ההלכה הידועה והשגורה, שלפיה נועדו ההליכים המקדמיים לאפשר ניהול ההליך המשפטי בשקיפות בין בעלי הדין, מבלי שהיריב יופתע בזמן ניהול ההוכחות, וזאת על מנת שניתן יהיה לחדד את המחלוקות בין הצדדים, לבררן עד תום ולהגיע לחקר האמת. הגישה לעניין ההליכים המקדמיים הינה שעל ההליך להתברר ב"קלפים פתוחים", ועל כן חובת הגילוי מתפרשת בדרך ליברלית ומרחיבה, ובלבד שהגילוי המתבקש הוא רלוונטי למחלוקת שבין הצדדים. ראוי (ראו סקירה מרחיבה לעניין ההליכים המקדמיים בפסק דינו של כב' השופט א' דראל בת"א (מחוזי י-ם) 16862-07-13 בר מזרחי נ' הסתדרות מדיצינית הדסה (מיום 29.5.14)).

מעבר למגמה הליברלית והמרחיבה הנהוגה בשלב זה של גילוי מסמכים, כפי שציינתי גם בקד"מ שנקבע לצורך הדיון בנושא זה, אני סבורה שבענייננו קיימת חובת גילוי מוגברת, וזאת נוכח היחסים המיוחדים שנוצרו בין הצדדים ואשר עוגנו בהסכם ביניהם. מדובר ביחסי אמון (או אמונאות), כפי שהוגדרו בספרו של המלומד ע' ליכט דיני אמונאות- חובת האמון בתאגיד ובדין הכללי, בורסי, התשע"ג- 2013, המטילים על הצדדים חובות מוגברות. זאת ועוד, ההסכם הינו הסכם הקובע חלוקת רווחים ועצם קיומו בתום לב מחייב מסירת מידע מלא בדבר ההכנסות, ההוצאות וכלל המרכיבים הנחוצים לצורך עריכת ההתחשבנות ומימוש הוראותיו.

שיקולים נוספים שיש לשקול הם העובדה שלאור פרטי ההתקשרות בין הצדדים והעובדה שהטיפול בלקוחות, כמו גם ההתחשבנות עמם הייתה במשרדו של הנתבע, מצוי התובע בעמדת נחיתות ועל כן זקוק הוא לגילו רב מאת הנתבע על מנת שיהיה באפשרותו לנהל את תביעתו ולהגיש את תצהיריו. כפי שנקבע לא אחת, אחת ממטרותיו של ההליך המקדמי היא ליצור שוויון בין בעלי הדין מבחינת המידע.

סוגיה השבה ועולה בבקשות התובע לגילוי ולעיון ובהתנגדות הנתבע כאחד, נוגעת להיקף הגילוי הנדרש ביחס להוצאות, הוצאות שהוצאו בעבר, כמו גם ההוצאות הצפויות. כזכור טענת ההגנה המרכזית של הנתבע הינה שחלוקת שכר הטרחה תיערך רק בעתיד, לאחר סילוק כל ההוצאות בכל התיקים הפתוחים. כזכור מדובר בכ- 100 תיקי לקוחות, שהטיפול בהם החל לפני שנים (כפי הנראה עוד בשנת 2008) ועל כן סביר להניח שבידי הנתבע מצויה הנהלת חשבונות מפורטת ותיעוד מלא המאפשר מעקב אחר כל הוצאה והוצאה שהייתה, אחר תשלומים ששילמו הלקוחות על חשבון ההוצאות וחישוב ההוצאות שלא שולם לגביהן, כך שבבוא היום כאשר תערך ההתחשבנות האמורה היא תהיה מבוססת על מידע מלא ואמין באשר להוצאות שהוצאו והתשלומים ששולמו בגינן. מטעם זה, וכיון שקיימת לכאורה גבייה שוטפת של הוצאות מלקוחות, סביר להניח שמצוי בידי הנתבע תחשיב מדויק באשר להוצאות הצפויות. לפיכך, לאור טענות ההגנה יש לגלות כבר עתה את המידע האמור, שכן המידע האמור נחוץ לתובע ואינו מצוי בידיו אלא בידי הנתבע בלבד.

עיון בתגובות הנתבע מעלה שהגילוי שנעשה עד כה בתחום זה הוא מצומצם. הנתבע טען למשל בהודעתו מיום 30.3.14 שהוא גילה והמציא רק את הקבלות שאיתר, ושיש לחייבו לגלות רק מסמכים מהותיים באשר להוצאות הצפויות. לאור השיקולים שפירטתי לעיל, וכיון שהגילוי נועד לקדם את עניינם של בעלי הדין כולם, ולא רק לאפשר את הגנתו של הנתבע, אין לקבל עמדה זו. על הנתבע לגלות את כלל המסמכים גם אם הוא עצמו אינו מתכוון להשתמש בהם וגם אם הם אינם לטובתו. נוכח טיבה של ההתקשרות, במיוחד נוכח פרשנותו של הנתבע להסכם, סביר שקיים תיעוד והתחשבנות מלאים, אשר כולם רלוונטיים לבירור המחלוקות שבפני, ועל כן יש צורך בגילוי ובהמצאה מלאים.

בשל אותם טעמים חלה על הנתבע החובה להעביר לידי התובע את כלל ההתכתבות עם צדדי ג' שהם הלקוחות שהועברו לטיפולו על ידי התובע, וזאת לצורך בירור ההכנסות וההוצאות (במיוחד במצב שבו לא מציג הנתבע בפני התובע ריכוז מסודר של ההתחשבנות).

טענה אחרת שהעלה הנתבע בהתנגדותו למסירת מידע הינה שהדרישה לגילוי מטילה עליו נטל רב. גם טענה זו אין לקבל, במיוחד לאור טיב ההתקשרות בין הצדדים וטיב היחסים החוזיים שנרקמו ביניהם. המסמכים המבוקשים הינם מסמכים הרלוונטיים לבירור התביעה, והמצויים בלב ליבה של המחלוקת. המסמכים האמורים נחוצים לצורך מימוש ההסכם, ומאחר שהם רלוונטיים לניהול ההליך, גילוים בשלב זה אינו גורם להכבדה בלתי סבירה שיש בה כדי להצדיק הימנעות מהגילוי או מההמצאה.

הנתבע טען בתגובתו שקיים חיסיון עו"ד לקוח, שבשלו אין לחייבו לגלות או למסור מידע. בשים לב לכך שמדובר בשני בעלי דין ששניהם עורכי דין, ושעל פי פרטי ההתקשרות היו הלקוחות לקוחות של שניהם, אינני רואה יסוד לטענה. למותר לציין שהנתבע עצמו לא יפר את החיסיון המוטל גם עליו, וישמור על סודיות המידע. מעבר לכך יש לציין שקשה לראות כיצד מידע אודות שמות לקוחות ונתונים כספיים של הכנסות והוצאות פוגע בחיסיון כלשהו.

שני הצדדים דרשו זה מזה גילוי והמצאה של כלל ההתכתבויות שהיו ביניהם. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים בנושא זה, וכיון ששניהם כאמור עורכי דין, ניתן לצפות שכל צד מהם מנהל תיעוד מלא של ההתכתבות שהייתה ביניהם כך שאין מקום לחייבם למסור את ההתכתבות שבין שניהם כל אחד למשנהו.

בהתאם לעקרונות המפורטים מעלה, מוטלת על הנתבע החובה להשיב על כלל השאלות שהופנו אליו בשאלון.

הנתבע בקשה לגלות לו את שמות הלקוחות שבהם הוחלף ייצוג. לאחר ששקלתי את התנגדות התובע, מצאתי שמדובר במידע הרלוונטי לחישוב ההוצאות הצפויות (מעבר לכך שלטעמי נובע הדבר גם מחובת תום הלב ביחסים החוזיים), ועל כן יש למסור לתובע את המידע האמור.

הצדדים יודיעו על השלמת ההליכים המקדמיים תוך 30 ימים, על מנת שניתן יהיה "להתקדם אל הטרקלין" ולהתחיל בבירור התביעה. ימי הפגרה יבואו במניין הימים האמורים.

לא מצאתי לנכון לקבוע צו להוצאות, ואולם בעתיד, ככל שהצדדים לא ישכילו לסיים את ההליכים המקדמיים, לא אראה מנוס מהטלת הוצאות, לרבות הוצאות לטובת אוצר המדינה.

ניתנה היום, ה' תמוז תשע"ד, 03 יולי 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ