אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ב.ס.ס.ח. - החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ נ' ICC Industries Inc ואח'

ב.ס.ס.ח. - החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ נ' ICC Industries Inc ואח'

תאריך פרסום : 10/08/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
12027-02-10
13/05/2011
בפני השופט:
אסתר נחליאלי חיאט

- נגד -
התובע:
ב.ס.ס.ח. - החברה הישראלית לביטוח אשראי בע"מ
עו"ד רועי קובובסקי ואח' משרד שבלת ושות' עו"ד
הנתבע:
1. ICC Industries Inc.
2. John J. Farber
3. John L.Oram

עו"ד זוהר לנדה
עו"ד רמי קסלר
עו"ד דנה קנז משרד ברנע ושות' עו"ד
החלטה

בקשה לצירוף מסמכים לתגובת המבקשת לבקשה לביטול היתר המצאה שהגישו המשיבים היא הבקשה שלפני.

תביעה כספית על סך של 10,116,900 ש"ח הגישה המבקשת נגד המשיבים.

בהתאם לתובענה ביטחה המבקשת, חברה לביטוח אשראי, את האשראי שניתן לאחת הספקיות של חברת תעשיות אלקטרוכימיות (להלן תא"ל) בהתבסס על התחייבויות וערבויות של המשיבה 1 לקיומה לטווח ארוך של תא"ל ועל סמך מצגים שהציגו המשיבים חודשה פוליסת הביטוח ותקרת האשראי הושארה חרף ידיעות על מצבה הכלכלי הקשה של תא"ל; כאמור נטען כי בבסיס הארכת תקופת הביטוח היו המצגים וההתחייבויות של המשיבים לקיומה של תא"ל ורק כחודשיים לאחר שתקרת האשראי הושארה על בסיס המצגים קרסה תא"ל עד כדי שבית המשפט הורה על פירוקה.

התובעת נאלצה לשלם לאחת הספקיות של החברה שפורקה סך השווה למלוא האשראי שביטחה המבקשת; את סכום תגמולי הביטוח שנאלצה לשלם פנתה המבקשת לתבוע מהמשיבים בעילות המבוססות על רשלנות המשיבים, הצגת מצגים מטעים עד כדי תרמית, הפרת התחייבויות לעמוד אחרי החברה שבפירוק, הפרת התחייבות לערוב לחוסנה הכלכלי של תא"ל, הפרת חובת זהירות, ניהול מו"מ בחוסר תום לב ועוד.

במקביל להגשת התביעה ניתן למבקשת היתר להמצאת התובענה אל מחוץ לתחום השיפוט.

המשיבים עתרו לבטל את היתר ההמצאה, ובגלל נסיבות אישיות של אחד מבעלי הדין לא התקיים לפני דיון, הגם שנקבע כזה, והצדדים הגיעו להסכמות דיוניות, שקבלו תוקף של החלטה ביום 1.3.11 ובהתאם לכך נדחתה הבקשה לביטול היתר ההמצאה ככל שמדובר במשיבה 1 ולגבי האחרים סוכם כי הצדדים יסכמו טענותיהם בכתב על בסיס התצהירים המצויים בתיק.

יאמר כי בטרם ניתן היתר ההמצאה הומצאו כתבי בי הדין למשרד ב"כ המשיבים אלא שהוא טען כי יפוי הכח שלו מוגבל וסרב לאשר את היותו כתובת להמצאת כתבי בי -דין, בהתאם ומשכך נעתרתי לבקשה להמצאה אל מחוץ לתחום השיפוט.

בטרם יצא לפועל ההסדר הדיוני אליו הגיעו הצדדים בקשה המבקשת לצרף לטענותיה מסמכים שנתגלו לה רק עם הסרת צו איסור הפרסום שהוטל על ההליכים שהתנהלו בבית המשפט בחיפה בתיק פש"ר 275/04.

המסמכים שנתגלו למבקשת בעת הזאת, ואותם מבוקש לצרף לתגובת המבקשת, הם בקשה למתן הוראות שהגיש הכנ"ר כמפרק תא"ל לרבות נספחים 15 ו-17 שהם חקירות המנכ"ל והסמנכ"ל של החברה מהם עולה לכאורה שלמשיבים 2, 3 בהיותם בעלי תפקיד במשיבה 1 היה קשר רציף ומעורבות ממשית עם ניהול תא"ל, וידע לגבי מצבה הכלכלי; עוד מבוקש לצרף את הודעת ב"כ המשיבים שהוגשה בתיק פש"ר 275/04 לפיה משרד ב"כ המשיבים מייצג את המשיבה 1 והוא מורשה לקבל כתבי בי-דין עבור תא"ל.

לטענת המבקשת המסמכים שקיומם נתגלה לה עתה הם חומר רלוונטי לתובענה ולבקשה ומבססים את טענות המבקשת במסגרת התובענה עת נפרשת באמצעותם לפני בית המשפט פרשת קריסת החברה ובין השאר יש בו ראיות לכאורה להעברת כספים מתא"ל למשיבה 1 ו"מודגש דבר מעורבותם עד צוואר ושליטתם המוחלטת של חברת ICC והמבקשים 2- 3 (המשיבים כאן -א.נ.ח) בניהולה השוטף של תא"ל, בהחלטותיה..." (סעיף 7 לבקשה).  

המבקשת סבורה כי מסמכים אלה מבססים ביתר שאת את עילת ההמצאה אל מחוץ לתחום השיפוט הגם שלטענתה כבר ביססה די את טענותיה.

בתגובתם טענו המשיבים בקליפת אגוז כי אין המסמכים הללו רלוונטיים להליכים כאן "ובפרט לסוגית ביטול היתר ההמצאה..." וכן כי המבקשת עושה נסיון ממשי להרחיב את יפוי הכח המוגבל שניתן לב"כ המשיבים "לפני למעלה מחמש שנים לשם ייצוגה של המבקשת 1 בלבד בהליך אחר..."; לטענת המשיבים עושה המבקשת כל שביכולתה להסיט את עיקר הדיון מהסוגיה העיקרית קרי, כי כלל אין מקום לנהל את ההליכים בארץ, כי התביעה נעדרת עילה נגד המשיבים וכי לטענתה מכתב הערבות שעליו מבססת המבקשת את טענותיה לחבות המשיבים שונה במהותו ממה שמייחסת לו המבקשת וכי במכתב שללה המשיבה את אחריותה לתא"ל, את קיום ההתחייבות הנטענת לא כל שכן את הערבות.

עוד טענו המשיבים כי המבקשת מנסה "לכפות ייצוג והמצאה על משרד הח"מ" ועל כן יש לדחות הבקשה.

לציין כי המשיבים הרחיבו בתגובתם והתייחסו גם לטענות לענין העדר עילה בתובענה עצמה ועוד טענות רבות ומפרטות שכלל אינן רלוונטיות לשאלת צירוף המסמכים.

לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה - ראיתי להתיר את צירוף המסמכים כמבוקש.

לא מצאתי באיזה מבין טענות המשיבים הסבר להתנגדותם לצירוף המסמכים, ואומר כי לטעמי המסמכים ם בהחלט רלבנטיים לבקשה ומבססים לכאורה את טענות המבקשת בדבר הקשר שבין המשיבים לעילת התובענה.

כאמור המשיבים טענו לגוף הבקשה לביטול היתר ההמצאה, הן לענין העדר עילת תביעה, הן לענין היקף יפוי הכח שניתן למשרד ב"כ המשיבים והאם הוא מוגבל כנטען או מהווה כתובת לקבלת כתבי בי-דין; אלא שבכל הטענות הללו, הרלוונטיות לשלב הבקשה עצמה ולא לשלב הזה, לא מצאתי כל מענה ממשי, ולא הסבר להתנגדותם לצירוף המסמכים - היא הבקשה דנן.

אמירות סתמיות כמו כי 'המסמכים כלל אינם רלוונטיים' אינן משכנעות והתרשמתי כי אף המשיבים אינם משוכנעים בטענות שטענו בעלמא ללא כל הסבר מניח את הדעת, ממילא לא ביססו את טענותיהם לחוסר רלוונטיות לצירוף המסמכים.

ברור כי שאלת עילת התביעה ו/או שאלת יפוי הכח שיש לב"כ המשיבים אינה רלוונטית לעת הזאת ואני מתירה צירוף המסמכים, שכאמור ציינתי לעיל כי השתכנעתי בחיוניותם להליך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ