אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 8389/15 אוסאמה מאגד אבו כאטר נ' מדינת ישראל

בש"פ 8389/15 אוסאמה מאגד אבו כאטר נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 28/12/2015 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
8389-15
27/12/2015
בפני השופט:
ס' ג'ובראן

- נגד -
העורר:
אוסאמה מאגד אבו כאטר
עו"ד נסים זידאן
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד יורם הירשברג
עו"ד ליאת בכור
החלטה


לפניי ערר בהתאם לסעיף 53(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן: חוק המעצרים), על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים (השופטת ר' פרידמן-פלדמן) במ"ת 47711-03-15 מיום 30.11.2015, במסגרתה נדחתה בקשתו של העורר לעיון חוזר בהחלטה לעצור אותו עד לתום ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו בת"פ 47762-03-15.

 

כתב האישום

 

  1. נגד העורר, חמישה נאשמים נוספים (העורר והחמישה ייקראו להלן: הנאשמים) ו-30 חברות נאשמות הוגש ביום 23.3.2015 כתב אישום, המייחס להם מעורבות בתוכנית עבריינית רחבת היקף לביצוע שורה של עבירות כלכליות. על פי המפורט בחלק הכללי של כתב האישום, הנאשמים וארבעה אנשים נוספים (להלן: הקבוצה) קשרו קשר להקמת פלטפורמה להפצת אלפי חשבוניות מס פיקטיביות בהיקף של מאות מיליוני שקלים, בתמורה לתשלומי עמלה שישולמו להם (להלן: הקשר). על פי המתואר, הנאשמים התחמקו בעצמם וסייעו לאחרים להתחמק מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף שלא כדין, בשיעורים אשר הגיעו, לכל הפחות, לסכום של 600 מיליון ₪; וכן הלבינו הון בסך כולל של לפחות 140 מיליון ש"ח. על פי הנטען בכתב האישום, פעילותה העבריינית של הקבוצה נעשתה תוך התארגנות שיטתית ומתוחכמת, ותוך חלוקת תפקידים ברורה במסגרתה היה לכל חבר בקבוצה תחום אחריות משלו, כאשר לעורר מיוחס כי היווה את הרוח החיה של הקבוצה וכי היה זה שניהל והתווה את פעילותה.

 

           בגין מעשיהם במסגרת הקשר, יוחסו לחברי הקבוצה בכתבי האישום עבירות שונות לפי חוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975; לפי פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1961; לפי חוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000 (להלן: חוק איסור הלבנת הון); ולפי חוק העונשין, התשל"ז-1977. לעורר יוחסו בנוסף לעבירות אלה גם עבירות של שוחד וזיוף.

 

  1. הפרק הראשון בכתב האישום עסק בהקמת חברות קש במרמה. על פי עובדות פרק זה, הקבוצה, בהובלתו של העורר, רכשה עשרות חברות ורשמה בהן כבעלי מניות וכמנהלים אנשים קשי-יום אשר אותרו על ידה, ואשר קיבלו משכורת חודשית תמורת רישומם כאמור (להלן בהתאמה: חברות הקש ו-השכירים) – כל זאת בידיעה כי החברות ינוהלו בפועל על ידי הקבוצה ולא על ידי השכירים. רישום השכירים נעשה תוך הכנת והגשת מסמכי תאגיד כוזבים לרשם החברות, וביניהם פרוטוקולים של אסיפות כלליות וישיבות דירקטוריון ותקנון חברה, המשווים כסות של התנהלות לגיטימית לחברות הקש. חלק מהמסמכים הללו זויפו על ידי הקבוצה, באמצעות חותמות וחתימות מזויפות של מספר עורכי דין, ללא אישורם או ידיעתם. בהמשך, פעלה הקבוצה כדי לפתוח במרמה חשבונות בנק לחברות הקש, וזאת תוך שימוש במסמכי התאגיד הכוזבים והמזויפים ותוך הצגת מצגי שווא לבנק הדואר. על פי המתואר, בשיטה זו הצליחה הקבוצה לפתוח 36 חשבונות תאגיד וחשבונות עסקיים בבנק הדואר ובבנקים שונים, על שם חברות הקש – כאשר בכל אחד מהחשבונות הללו נרשם חבר קבוצה אחר כמורשה חתימה (להלן: חשבונות הבנק). באמצעות חברות הקש וחשבונות הבנק, הונפקו לחברי הקבוצה פנקסי שיקים, פנקסי חשבוניות וקבלות, אשר שימשו להוצאת הקשר אל הפועל.

 

  1. הפרק השני בכתב האישום עסק בעבירות המס אותן ביצעו חברי הקבוצה. על פי עובדות פרק זה, הקבוצה הוציאה אלפי חשבוניות מס פיקטיביות על שם חברות הקש והפיצה אותן לגורמים חיצוניים לקבוצה (להלן: הרוכשים), בתמורה לתשלום עמלה. הרוכשים השתמשו בחשבוניות הללו כדי להגדיל בספרי החשבונות שלהם את הוצאותיהם המוכרות לצורכי מס, וכך הפחיתו במרמה את גובה הכנסותיהם החייבות במס. על פי הנטען, הקבוצה פעלה בצוותים סדורים של שלושה, כאשר בראש כל צוות עומד אחד מחברי הקבוצה, לצד איש שטח ונהג. כאשר רוכש פוטנציאלי פנה לקבוצה, נערכה פגישה בינו לבין אחד הצוותים, בה נכחו גם חלק מהשכירים. ראש הצוות היה מנחה את השכירים לחתום על חוזי עבודה פיקטיביים מול הרוכש, אשר נחזו להיות חוזי עבודה, ועל בסיס חוזים אלו הוצאו בהמשך החשבוניות הפיקטיביות לרוכש. לעורר מיוחס כי בדרך המפורטת לעיל, הפיץ 4,170 חשבוניות פיקטיביות.

 

           נוסף על כך, על פי המתואר בפרק השני לכתב האישום, חלק מחברי הקבוצה היו עורכים מדי חודש דיווחים תקופתיים לרשויות מס ערך מוסף, אליהם הוסיפו פרטים כוזבים בדבר היקף העסקאות שבוצעו על ידי חברות הקש והיקף התשומות – וזאת, במטרה ליצור מצג שווא של פעילות לגיטימית ועסקאות אמת המבוצעות מול הרוכשים, וכך להסתיר את הפעילות העבריינית המתבצעת. על פי הנטען, בדרך זו הוצאו 99 דו"חות כוזבים לרשויות המס על ידי חברי הקבוצה.

 

           עוד נטען בפרק השני, כי הקבוצה הרוויחה מפעולות הפצת החשבוניות סכום של כ-30.5 מיליון ש"ח. הרווחים חולקו כך שהעורר, כראש הקבוצה, זכה ל-50 אחוז מרווחיה, ואילו שאר חברי הקבוצה, מלבד אדם אחד, קיבלו חלק שווה מהסכום הנותר. אותו אדם לא התחלק ברווחי הקבוצה, אלא קיבל תשלומים עיתיים בעבור הפעולות אותן ביצע. על פי הנטען, העורר ושאר חברי הקבוצה לא דיווחו על הסכומים אותם קיבלו לרשויות המס ולא שילמו את מיסי ההכנסה הנובעים מסכומים אלו.

 

  1. הפרק השלישי בכתב האישום עסק בעבירות הלבנת הון אשר בוצעו על ידי חברי הקבוצה. על פי הנטען, בסך הכול התקבל בגין הפצת החשבוניות הפיקטיביות אצל חברי הקבוצה סכום של כ-140 מיליון ש"ח, כאשר רכוש זה הוא רכוש אסור, כהגדרתו בחוק איסור הלבנת הון. על פי עובדות הפרק השלישי לכתב האישום, הקבוצה ביצעה ברכוש האסור פעולות שונות, במטרה להסוות ולהסתיר את מקורו, את זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו ואת תנועותיו. זאת, הן באמצעות החזקת הכסף בחשבונות הבנק של חברות הקש – בהם כאמור לעיל, היו חברי הקבוצה מורשי חתימה – והן באמצעות הפקדת כספים אצל שני עסקים נותני שירותי מטבע, בהם פתחו כרטיסי לקוח.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ