אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 7075/15נאיל אבו ג'אבר נ' מדינת ישראל

בש"פ 7075/15נאיל אבו ג'אבר נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 04/11/2015 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
7075-15
03/11/2015
בפני השופט:
ע' פוגלמן

- נגד -
העורר:
נאיל אבו ג'אבר
עו"ד רעד מוחמד
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד אופיר טישלר
החלטה

 

           לפניי ערר על החלטות בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (כב' השופטת ז' בוסתן וכב' סגן הנשיא א' יעקב) שלפיהן יש ראיות לכאורה להוכחת האישומים המיוחסים לעורר; וכי יש להורות על מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

 

  1. נגד העורר הוגש ביום 22.7.2015 כתב אישום שבמרכזו פרשה של חטיפה וביצוע מעשה סדום באישה שעמה ניהל רומן מחוץ לנישואים (להלן:המתלוננת), והכל תוך אלימות, איומים ושימוש בנשק. על פי העובדות המתוארות בכתב האישום, בין העורר לבין המתלוננת, אישה צעירה כבת 18, נרקמה במהלך שנת 2014 מערכת יחסית זוגית. המתלוננת לא ידעה כי העורר נשוי עד לכמה שבועות קודם ליום 6.7.2015 שאז התקשרה אליה אשתו של העורר וסיפרה כי הוא נשוי; וכי היא נמצאת בהריון מתקדם. המתלוננת שהופתעה מן הדברים התקשרה לעורר אך הלה מיאן לענות לה. ביום 6.7.2015 התקשר למתלוננת אדם שהציג עצמו כקרוב משפחה של אשת העורר, ודרש ממנה להיפרד מן העורר. עוד אמר לה כי אם לא תעשה כן ייפגע העורר. באותו היום התקשר העורר למתלוננת פעמים רבות וזו לא ענתה לשיחותיו, עד לשעה 23:00 שאז שוחחו השניים לבסוף. בשיחה זו הביעה המתלוננת את רצונה להיפרד ממנו משנודע לה מצבו המשפחתי ועקב השיחות שקיבלה. העורר, שעל פי הנטען סרב להשלים עם הבשורה, ביקש מהמתלוננת לשוחח עמה "פנים אל פנים" והיא הסכימה. עקב כך הגיע העורר לביתה של המתלוננת ברחובות ברכבו (להלן: הרכב) בליל ה-6.7.2015, סמוך לשעה 23:50. המתלוננת נכנסה לרכב והשניים יצאו לדרך. בשלב מסוים תהתה המתלוננת לאן מועדות פניהם. על כך השיב העורר "רק שתדעי שזו דרך הלוך בלי חזור". לאחר מכן דרש העורר מהמתלוננת למסור לו את הטלפון הסלולרי שלה והניחו לצידו כך שלמתלוננת לא תהיה גישה אליו. בשלב מסוים בנסיעתם, בעת שהתקרבו לג'לג'וליה אמר העורר למתלוננת כי: "אם את רוצה תקפצי מהרכב אבל אני לא יודע אם זה יעזור לך", ואז נעל את דלתות הרכב. המתלוננת פרצה בבכי ואמרה לעורר כי היא מפחדת. לכך השיב העורר כי "חכי זה עוד כלום, עוד מעט תראי מה זה פחד". בהמשך הגיעו השניים לחורשה סמוכה לג'לג'וליה וחדלו מנסיעתם. העורר יצא מן הרכב, הלך אל עבר המושב שבו ישבה המתלוננת, פתח את הדלת, בעט בברכה וצעק לעברה: "מי את שתהרסי את הכבוד שלי תתני לי להרגיש מניאק". העורר הוסיף לגדף את המתלוננת, השפילה וסטר ללחייה. לבסוף הורה לה לצאת ממקום מושבה ולהיכנס אל תא המטען של הרכב. המתלוננת צייתה בעודה רועדת ובוכייה. לאחר זמן מה הוציאה העורר מתא המטען והורה לה לשבת ברכב. אז נסעו השניים אל ביתו של חברו של העורר ואספו אותו. השלושה נסעו חזרה אל החורשה. העורר הורה למתלוננת לצאת מן הרכב. העורר והמתלוננת התרחקו מהרכב, תוך שהעורר ממשיך לאיים עליה. אז קרא העורר לחברו שהתקרב לעברם ובידו טלפון סלולרי ואקדח. בשלב זה הורה העורר למתלוננת להתפשט, ומשלא הצליחה לעשות כך בכוחות עצמה עקב סערת הנפש שבה הייתה שרויה, הפשיטה בעצמו משמלתה. בו בעת הורה לחברו להדליק את המצלמה ולצלם את המתלוננת. לאחר מכן העורר הורה למתלוננת לכרוע על ברכיה וכיוון אל ראשה את האקדח כשהוא טעון בכדור יחיד ואמר: "תתפללי לאלוהים שהכדור לא ייצא". העורר לחץ על ההדק אך הכדור לא נורה. אז נתן העורר את האקדח לחברו ולקח ממנו את הטלפון הסלולרי שהיה ברשותו. בשלב זה דרש העורר מהמתלוננת לנשק את רגליו והיא עשתה כן. העורר פנה אז למתלוננת ואמר לה כי היא יכולה ללכת אך זו השיבה לו כי במצבה הנוכחי, עירומה, ללא תעודת זהות וללא טלפון סלולרי, אין לה לאן ללכת. לאחר מכן ציין העורר לפני המתלוננת כי אל לה לנסות ולהתלונן על מעשיו במשטרה שכן יש לו קרובי משפחה רבים שם.

 

  1. לאחר זמן מה שב העורר אל המקום שבו עמדה המתלוננת כשהוא אוחז בשמלתה, הלביש אותה ואמר לה "עכשיו תדעי מה זה להיות בחיים חרא" ולקח אותה לרכב שבו המתין בינתיים החבר. בחלוף חצי שעה הורה הנאשם לחבר לצאת מהרכב. אז נותר העורר לבדו עם המתלוננת ברכב, נסע עמה מרחק קצר ועבר אל המושב האחורי שבו ישבה. על פי המתואר, בשלב זה כפה העורר על המתלוננת לבצע בו מין אוראלי והגיע לפורקן. לאחר מכן חזר העורר למושב הנהג, קרא לחברו לשוב אל הרכב והשלושה נסעו מהמקום. לאחר שהורידו את החבר בביתו ביקשה המתלוננת מהעורר כי ישיבה אל ביתה. סמוך לשעה 05:00 התקשרה אמה של המתלוננת אל הטלפון הסלולרי שלה והעורר איפשר לה לענות לשיחה. המתלוננת אמרה לאמה כי היא בדרכה הביתה. סמוך לשעה 06:15 עברו המתלוננת והעורר במעבר "חוצה שומרון" (להלן: המחסום). בשלב זה התבקשו השניים לצאת מהרכב כדי לאפשר לחיילים שהיו במקום לערוך חיפוש ברכבו של העורר. החיפוש בוצע בסיוע כלבי גישוש. לטענת המתלוננת, העורר אמר לה כי ריסס את האקדח בחומר המונע את איתורו על ידי כלבי גישוש. החיפוש ברכב לא העלה דבר והשניים שוחררו להמשך דרכם. המתלוננת סיפרה כי בשלב מסוים רצתה להימלט מן הרכב אך לא יכלה לעשות כן, שכן דלתותיו היו נעולות. סמוך לשעה 07:00 הוריד העורר את המתלוננת בביתה ועזב את המקום.

 

           בגין כל אלה יוחסו לעורר בכתב האישום עבירות של חטיפה לפי סעיף 369 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק); מעשה סדום לפי סעיף 347(ב) לחוק; תקיפה הגורמת חבלה ממשית לפי סעיף 380 לחוק; נשיאה והובלת נשק ותחמושת שלא כדין לפי סעף 144(ב) לחוק; איומים לפי סעיף 192 לחוק; הדחה בחקירה לפי סעיף 245(א) לחוק; והסתייעות ברכב לביצוע פשע לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה [נוסח חדש].

 

  1. בד בבד עם הגשת כתב האישום עתרה המשיבה למעצר העורר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. ביום 5.8.2015 לאחר שעמד על מכלול חומר הראיות הקיים בתיק קבע בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (כב' השופטת ז' בוסתן) כי ישנן ראיות לכאורה לחובת העורר, הגם שמצא כי יש בהן "כרסום מזערי שאינו מצדיק כשלעצמו את שחרור המשיב לחלופת מעצר". בית המשפט ציין כי ישנן סתירות קלות בין הודעותיה של המתלוננת במשטרה אך כי אלו אינן משמעותיות. בית המשפט הורה על קבלת תסקיר מעצר בענייננו של העורר. התסקיר נערך והוגש לבית המשפט ביום 26.8.2015. מהתסקיר עולה כי העורר, כבן 20, נשוי לאישה צעירה ואב לפעוט. העורר מגיע מרקע משפחתי בעייתי וחווה התעללות מצד אביו. העורר השלים 12 שנות לימוד והשיג תעודת בגרות חלקית. עובר למעצרו ניהל העורר עסק עצמאי ונראה כי זכה בו להצלחה. כמה חודשים לאחר נישואיו החלה מערכת היחסים בין העורר לבין המתלוננת. זו תוארה על ידי העורר כמערכת יחסים מורכבת המלווה בתחושות של גועל ואובססיה מצדו של העורר. את מעצרו הנוכחי – הוא המעצר המשמעותי הראשון בחייו – תיאר העורר כחוויה קשה ומערערת. שירות המבחן ציין כי ניכר בעורר צורך בשליטה אך לא ניכרו דפוסים תוקפניים אקטיביים ודומיננטיים. אשר למידת המסוכנות הנשקפת מן העורר, שירות המבחן העריך כי ישנה רמת סיכון מעל לבינונית לחזרה ולמעורבות בעבירות בתחום האלימות והמין האלים. שירות המבחן נפגש עם המפקחים שהוצעו על ידי העורר: אמו ושני דודיו, ומצא אותם מתאימים; וכמי שבכוחם להפחית את רמת הסיכון הנשקפת מהעורר. לפיכך, בא שירות המבחן בהמלצה לשחרר את העורר למעצר בית מלא בבית דודיו בכפר קאסם בפיקוח המפקחים האמורים, בצד איסור על שימוש במכשיר סלולרי או מכשיר אחר המאפשר גלישה במרשתת; איסור על כל מגע עם גורם זר שלא בפיקוח המפקחים; ואיסור על יצירת קשר ישיר או עקיף עם המתלוננת.

 

  1. על רקע הדברים האמורים התקיים דיון נוסף בעניינו של העורר. לאחר שעיין בתסקיר המעצר, התרשם בית המשפט המחוזי כי לא ניתן ליתן אמון בעורר שיקיים את תנאי החלופה. זאת משום שהמניע למעשיו הם דחפים עמוקים היוצרים מסוכנות כלפי המין הנשי כולו. כמו כן, צוין כי לא יהיה בכוחם של המפקחים למנוע מהעורר לעזוב את הבית לפרק הזמן הדרוש כדי לחזור על מעשיו כלפי נשים אחרות. נוכח האמור, הורה בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (כב' סגן הנשיא א' יעקב) על מעצר העורר עד לתום ההליכים נגדו.

 

  1. מכאן הערר שלפניי. לטענת העורר, הראיות הקיימות בתיק אינן עולות כדי ראיות לכאורה להוכחת כלל העבירות המיוחסות לו, הגם שהעורר מסכים לקיומן של ראיות לכאורה ביחס לעבירה תקיפה הגורמת חבלה ממשית. אשר ליתר העבירות, העורר עמד על החסרים הקיימים לשיטתו בחומר הראיות. לעניין עבירת מעשה הסדום טען העורר כי המתלוננת לא סיפרה לבני משפחתה על כך בשיחותיה עמם לאחר האירוע; וכי כשנשאלה בעניין מפורשות על ידי אחותה היא השיבה לה כי העורר לא פגע בה מינית. עוד בהקשר זה טען העורר כי לא נמצאה ראיה פורנזית ברכב עצמו או על שמלתה של המתלוננת חרף המעשה המיני שתואר בכתב האישום; וכי התנהגות המתלוננת לאחר האירועים אינה הולמת את הטענה כי חוותה פגיעה מינית על ידי העורר. אשר לחטיפה, לטענת העורר ישנו קושי בטענת המתלוננת כי דלתות הרכב ננעלו; וכי לא נמצאה כל ראיה פורנזית לנוכחותה של המתלוננת בתא המטען. העורר גם טוען כי לא ניתן לייחס לו עבירה בנשק כשגם בחיפוש במחסום, גם בחיפוש מאוחר בביתו של העורר, לא נמצא נשק.

 

  1. טענות נוספות של העורר לגופן של הראיות הן כי בית המשפט המחוזי התייחס בהחלטתו מיום 5.8.2015 לשתי הודעות שמסרה המתלוננת בעוד שבפועל ישנן שלוש הודעות; וכי ישנם מחדלי חקירה שונים. לבסוף נטען כי אין להתעלם מכך שחרף הערכת שירות המבחן על אודות המסוכנות הנשקפת מן העורר ביחס לכלל הנשים, הרי שהלכה למעשה מעולם לא נחקר העורר בקשר לאלימות כלפי אישה, וכי אפילו המתלוננת עצמה ציינה בהודעתה כי ערב האירועים המתוארים מעולם לא נהג כלפיה העורר באלימות.

 

  1. המשיבה מצדה עמדה על עצמת הראיות הקיימות. זו נובעת מהשילוב בין הודעותיה הסדורות של המתלוננת לבין הראיות החיצוניות התומכות בהן. על אלה נמנות, בין היתר, נתוני תקשורת המעידים על מועדי שיחות בין העורר לבין המתלוננת ותוכן מסרונים שהוחלפו ביניהם התואמים את גרסתה של המתלוננת; "הובלה והצבעה" שביצעה המתלוננת שבמהלכה הוליכה את החוקרים במסלול הנסיעה התואם את הודעותיה; צילום הרכב במחסום בשעה התואמת את גרסת המתלוננת; חבלות שנמצאו על ברכיה; שיחותיה של המתלוננת עם בני משפחתה לאחר האירוע; ושיחת טלפון בין המתלוננת לבין העורר שהוקלטה על ידה שבה קושר עצמו העורר לאירוע ומודה בהכאתה. אשר להיעדרן של ראיות פורנזיות ברכב ציינה המשיבה כי הרכב נתפס רק כשבוע לאחר האירועים. לבסוף עמדה המשיבה על הסתירות בגרסאותיו של העורר לאורך שלבי החקירה השונים.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ