אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 641/16עדנאן עינאש ואח' נ' מדינת ישראל

בש"פ 641/16עדנאן עינאש ואח' נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 03/02/2016 | גרסת הדפסה

בית המשפט העליון
641-16
02/02/2016
בפני השופטת:
ד' ברק-ארז

- נגד -
העוררים:
1. עדנאן עינאש
2. מוחמד זקגטי

עו"ד עבדאללה עודה
עו"ד שי טובים
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד קרן רוט
החלטה

 

  1. בפני ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי מרכז-לוד מיום 20.1.2016 (מ"ת 40019-11-15, השופטת הבכירה נ' אהד). בהחלטתו הורה בית המשפט המחוזי על מעצרם של העוררים עד תום ההליכים נגדם.

 

כתב האישום והליכים קודמים

 

  1. ביום 18.11.2015 הוגש לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד שני העוררים (להלן: עדנאן ו-מוחמד בהתאמה) וארבעה אחרים. כתב האישום נסב על עבירות ביטחון שונות שעניינן פעילותם של הנאשמים בקשר לארגון המדינה האיסלאמית, הידוע גם כדאע"ש (להלן: ארגון דאע"ש). על פי האמור בחלק הכללי בכתב האישום, ביום 3.9.2014 ארגון דאע"ש הוכרז כהתאחדות בלתי מותרת על-ידי שר הביטחון. כתב האישום כלל ארבעה אישומים, אך רק הראשון שבהם נוגע לעוררים, הם הנאשמים 5 ו-6. על פי הנטען באישום זה, העוררים נהגו להיפגש אחת לשבוע עם הנאשמים האחרים ועם נדאל סאלח (להלן: נדאל), על רקע התעניינותם בארגון דעא"ש. על-מנת לשמור על סודיות המפגשים, נערכו המפגשים בשעות הלילה בחדרו של נאשם 1, מבלי שהמשתתפים בהם יביאו עמם טלפונים ניידים. העוררים ויתר הנאשמים, כך נטען, שוחחו במהלך המפגשים על פעילות ארגון דאע"ש, צפו בתכנים המתעדים את פעילותו ופיתחו הזדהות אידיאולוגית עם ערכיו. במהלך יולי 2015 או בסמוך לכך, כך נטען, קשרו העוררים קשר לפיו הם התכוונו לצאת יחד עם רוב הנאשמים הנוספים מישראל לסוריה כדי לחבור שם לכוחות של ארגון דאע"ש ולהצטרף ללחימתו בממסד הסורי. בהקשר לכך הוחלט כי העוררים יטוסו ביום 8.10.2015 לטורקיה דרך נמל התעופה בן-גוריון ולאחר הגעתם למדינה זו יחצו את הגבול לסוריה. לשם קידום הקשר החליטו הנאשמים ונדאל לאתר אנשים המשויכים לארגון דאע"ש על-מנת שאלו יסייעו להם בכניסה לסוריה ובהצטרפות לכוחותיו. במועד שאינו ידוע למשיבה במדויק, כך נטען עוד, רכש מוחמד טלפון נייד לשם ביצוע התקשרויות אל אותם גורמים בארגון דאע"ש. עוד נטען כי במהלך חודש ספטמבר 2015 או בסמוך לכך מוחמד נפגש עם נדאל ושני נאשמים נוספים בבית קפה בכפר קאסם, שם הם השתמשו ברשת האינטרנט האלחוטית של המקום כדי לנסות וליצור קשר באמצעות הרשת החברתית "פייסבוק" (להלן: פייסבוק) עם גורמים בארגון דאע"ש, ובכלל זה עם פעיל בארגון שהוא קרוב משפחה של שלושה מן הנאשמים האחרים. השימוש באינטרנט האלחוטי בבית הקפה נועד להקשות על האפשרות להתחקות אחר מעשיהם של הנאשמים. עוד נטען כי מוחמד בחן מפות של אזור הגבול בין טורקיה לסוריה, לשם איתור נקודת מעבר נוחה מטורקיה לסוריה עבורו ועבור שלושה נאשמים נוספים. טרם מימוש התכנית, בסמוך ליום 16.10.2015, הודיעו העוררים ליתר הנאשמים ולנדאל כי אין באפשרותם לקחת בה חלק, בשל התנגדות משפחותיהם. מוחמד ציין כי יצטרף לנדאל ולנאשמים 1, 3 ו-4 בהמשך, לאחר שיצליחו להיכנס לשטח סוריה.

 

  1.        בגין מעשים אלו כתב האישום ייחס לעוררים עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין) יחד עם סעיף 85(1)(א) לתקנות ההגנה (שעת חירום), 1945. למוחמד יוחסה, בנוסף לכך, עבירה של מגע עם סוכן חוץ לפי סעיף 114(ב) לחוק העונשין.

 

  1.        בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצרם של ששת הנאשמים, ובכללם העוררים, עד תום ההליכים נגדם. בדיון שהתקיים ביום 25.11.2015 הסכימו באי-כוחם של העוררים לקיומן של ראיות לכאורה, ובשלב זה בית המשפט המחוזי הורה על קבלת תסקירים בעניינם.

 

  1.        בתסקיר שהוגש ביחס לעדנאן נכתב כי נשקפת ממנו מסוכנות בינונית. בין היתר, צוין בתסקיר כי עדנאן ראה בנדאל דמות נערצת והושפע ממנו בשל רצונו להיות מקובל חברתית, אך במקביל הביע בפני קצין המבחן התנגדות עקרונית לשימוש בכוח למטרות אידיאולוגיות. עוד צוין כי בעבר הוטל על עדנאן צו שירות לתועלת הציבור, ללא הרשעתו בדין, בעקבות ביצוע עבירה של שימוש בכוח או באיומים למניעת מעצר, אך הוא התקשה לשמור על קשר עם שירות המבחן ולבצע את המוטל עליו. התסקיר בחן את האפשרות שעדנאן ישהה בחלופת מעצר בביתו בג'לג'וליה בפיקוח הוריו. שירות המבחן הביע ספק באשר ליכולתו של עדנאן לעמוד בדרישות אלה וכן באשר ליכולתם של המפקחים המוצעים להציב לו גבולות ברורים לאורך זמן, בשים לב לכך שהוא מתקשה בקבלת סמכות חיצונית. על כן, שירות המבחן המליץ שלא לשחרר את עדנאן לחלופת המעצר המוצעת, אך המליץ לשנות את תנאי המעצר כך שהוא ישהה בבית המשפחה בתנאי פיקוח אנושי ואלקטרוני ותוך איסור שימוש באמצעי תקשורת והשתתפות ברשתות חברתיות.

 

  1.        ביחס למוחמד צוין בתסקיר כי אורח חייו יציב, כי דפוס חשיבתו אינו אלים וכי מעורבותו בפרשה נובעת מקשרי החברות בינו לבין הנאשמים האחרים. לפי האמור בתסקיר, מוחמד ביקש להתקרב לדת אך משהבין כי המפגשים עם חבריו נוגעים לנושאים החורגים מגדר שיעורי דת, חש חרדה וביקש לסגת מהמפגשים, אלא שחשש מפגיעה בתדמיתו בעיני חבריו. התסקיר בחן עבור מוחמד חלופת מעצר בבית הוריו בג'לג'וליה בפיקוח הוריו ואחיו, תוך הגבלת השימוש באמצעי תקשורת ורשתות חברתיות. קצין המבחן העריך כי הסיכוי לפריצת גבולות מצדו הוא בינוני-נמוך וכי המפקחים המוצעים הינם נורמטיביים, סמכותיים ומסוגלים להציב לו גבולות. לפיכך, הומלץ על השמתו של מוחמד בחלופת מעצר ביתית בפיקוח אביו ואחיו, תוך שיוטל עליו איסור לעשות שימוש באמצעי תקשורת ורשתות חברתיות.

 

  1. ביום 20.1.2016 הורה בית המשפט המחוזי על מעצרם של ארבעה מן הנאשמים, ובהם העוררים, עד לתום ההליכים נגדם. בית המשפט המחוזי קבע כי החלטתו מבוססת על חומרת המעשים המיוחסים להם, על המסוכנות הנשקפת מכל אחד ואחד מהם, ועל חזקת המסוכנות הסטטוטורית בעניינם. לעניין חומרת המעשים והמסוכנות הנשקפת מן הנאשמים, התייחס בית המשפט המחוזי להחלטתו של השופט י' עמית בבש"פ 6539/15 מדינת ישראל נ' אבו סאלח(19.10.2015) לפיה יש באופיין האידיאולוגי של עבירות בטחוניות המבוצעות על-ידי צעירים המבקשים להצטרף לשורות ארגון דאע"ש כדי לחזק את יסוד המסוכנות.

 

הטיעונים בערר

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ