אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 5324/15 אברהם לוז נ' מדינת ישראל

בש"פ 5324/15 אברהם לוז נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 16/08/2015 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
5324-15
16/08/2015
בפני השופטת:
א' חיות

- נגד -
העורר:
אברהם לוז
עו"ד ששי גז
עו"ד משה סוחמי
עו"ד עדין שני
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד אופיר טישלר
החלטה

 

 

           ערר על החלטותיו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב מיום 14.5.2015, מיום 19.7.2015 ומיום 28.7.2015 בהן נקבע כי בידי המדינה ראיות לכאורה המבססות סיכוי סביר להרשעת העורר בעבירות המיוחסות לו והתקבלה בקשת המדינה למעצרו עד תום ההליכים נגדו.

 

רקע עובדתי

 

  1. ביום 26.5.2015 הוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כתב אישום מתוקן נגד העורר ונגד נאשם נוסף, גל שרר (להלן: שרר). כתב האישום מונה חמישה אישומים, ארבעה מהם נוגעים לשרר בלבד ואישום אחד (האישום הרביעי) נוגע לעורר ולשרר יחדיו, בו הם מואשמים בעבירה של סחר בסם מסוכן ובעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. על פי הנטען באישום הרביעי, במועדים הרלוונטיים הפעילה המשטרה שוטר-סוכן (להלן: הסוכן) אשר בהוראת המשטרה רכש סמים מסוכנים בסכומי כסף שונים. הסוכן התגורר בתקופה הרלוונטית במלון דירות "קולוני ביץ'" בבת-ים (להלן: המלון), בו התגורר גם שרר ועל-רקע זה נוצרה היכרות בין השניים. ביום 24.2.2015 פגש הסוכן את שרר במלון ולאחר שיחת חולין ביניהם אמר שרר לסוכן כי באפשרותו למכור לו סמים, והסוכן אמר לו כי בסוף השבוע יזדקק ל-100 גרם קוקאין. בין השניים התנהל משא ומתן בנוגע לתנאי העסקה בו השתלב גם אדם בשם חסן אבו אעמר (להלן: חסן). ביום 26.2.2015 (להלן: יום האירוע) בשעות הצהריים התקשר שרר לסוכן והורה לו להגיע למסעדה ביפו, שם פגש הסוכן את חסן ואת שרר מלווה באישה ובמפגש זה סוכמו תנאי העסקה. בהמשך אותו יום, בשעה 18:30 או בסמוך לכך, הגיע הסוכן לדירתו של שרר במלון ומסר לידיו מחצית מתמורת העסקה ובשעה 19:50, לאחר ששרר קיבל שיחת טלפון, יצאו הסוכן ושרר ברכבו של הסוכן לרחוב הקוממיות בבת-ים ובהגיעם לרחוב הורה שרר לסוכן לעצור את הרכב בצד הכביש. באותו שלב הגיעו למקום, על פי הנטען, העורר ואדם בשם מוטי סימן טוב (להלן: מוטי) ברכב מסוג מאזדה עם לוחית רישוי שמספרה פורט בכתב האישום (להלן: המאזדה). על פי הנטען הייתה המאזדה באותה עת בשימושו של העורר והוא זה אשר נהג בה ולצידו מוטי. שרר יצא מרכבו של הסוכן, ניגש למאזדה ונטל מידיהם של העורר ומוטי את הסם, מסר לידיהם מחצית מתמורת העסקה וחזר לרכב. מיד לאחר מכן עזבו הסוכן ושרר את המקום וחזרו לדירת הסוכן במלון ואילו העורר ומוטי שנסעו אף הם מן המקום עצרו ברמזור, שם ספרו את הכסף שנתן להם שרר קודם לכן והמשיכו בנסיעה במהירות. שרר מסר לסוכן את הסם ולאחר מספר ימים מסר הסוכן לשרר את יתרת התמורה.

 

  1. בד בבד עם הגשת כתב האישום הגישה המדינה בקשה למעצרו של העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשה נטען כי בידי המדינה ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של העורר ובהן דו"חות פעולה של הסוכן המתעדים ומתארים את עסקת הסמים ואת סוג הרכב עמו הגיע העורר לביצוע העסקה; דו"ח של קצין הסוכנים המתאר את סדר האירועים ואת זיהויו של העורר בתוך הרכב; מחקרי תקשורת ואיכונים המחזקים את גרסת הסוכן; חוות דעת סם; העובדה כי המאזדה רשומה על שם חותנתו של העורר ומחומר הראיות עולה כי היא נמכרה לאחר ביצוע העסקה לבנו של חסן; וגרסת העורר בחקירתו לפיה הכחיש כי המאזדה הייתה בחזקתו אך אישר כי מוטי הוא חברו.

 

           להשלמת התמונה יצוין כי שרר שנעצר אף הוא שמר על זכות השתיקה בחקירתו והמדינה ביקשה גם לגביו כי ייעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. עוד יצוין להשלמת התמונה כי עד למועד הדיון בערר טרם עלה בידי המשטרה לאתר את חסן ומוטי ולעוצרם.

 

  1. הראיה לכאורה שהינה לטענת המדינה הראיה המרכזית והמשמעותית ביותר לביסוס אשמתו של העורר, היא "דו"ח פעולה, שיגור, תפיסה וסימון" שנערך ביום האירוע בשעה 23:00 על-ידי קצין הסוכנים שהפעיל את הסוכן, פקד יריב שטיינויס (להלן: שטיינויס). במסגרת הדו"ח מפרט שטיינויס כיצד עקב אחר הסוכן במשך כל אותו היום, ומציין כי לאחר שקיבל הודעה מהסוכן הגיע לרחוב הקוממיות בבת-ים, שם בוצעה העסקה, כאמור. שטייוניס תיאר בדו"ח את מקום ביצוע העסקה כצומת "מואר מאוד" בתאורת פנסי כביש והוסיף וציין "יכולתי להבחין בבירור ב[סוכן] ובאדם שהיה עימו אותו זיהיתי כגל שרר אשר גם נפגש עימו בצהריים במסעדה". בהמשך הדברים מתאר שטיינויס את הגעתם, לכאורה, של העורר ומוטי לנקודה בה בוצעה עסקת הסם, ומפאת חשיבות הדברים נביאם כלשונם:

 

"כעבור מס' דקות בסמוך לשעה 20:03 הבחנתי ברכב מסוג מזדה 6 בצבע כסף שמספרה ... עם וו גרירה בחלקה האחורי ובה 2 חשודים אשר מגיעה על דרך בן גוריון מצפון לדרום ונעצרת מאחורי הרכב של ה[סוכן]. בשלב זה התקרבתי לכיוונה והבחנתי בבירור כי נוהג בה חשוד המוכר לי היטב מעבודתי כאיש משטרה ששמו: אבי לוז [העורר] מת"א מאיזור שכונות, לציין כי לידו ישב חשוד נוסף ששמו: מוטי סימן טוב אף הוא מת"א איזור שכונות.

כעבור מס' שניות הבחנתי בגל שרר יוצא במהירות מהרכב של ה[סוכן] וניגש לעבר חלון הנוסע של רכב המזדה אותה תארתי קודם ורוכן פנימה, כעבור עוד מס' שניות גל עזב את המזדה וחזר במהירות לרכב של ה[סוכן] אשר עדיין עמד באותו מקום ונכנס פנימה במהירות ותוך כדי שהמזדה אותה תיארתי מתחילה בנסיעה לכיוון מזרח עד לרמזורים של צומת הרחובות הנביאים ודרך בן גוריון בבת ים ושם עמדנו ברמזור אדום ופעם נוספת הבחנתי בשני החשודים אותם תארתי קודם לכן סופרים כסף בתוך הרכב, מיד כשהתחלף האור לירוק החלו בנסיעה מאוד מהירה מזרחה [...]"

 

           מתיאורו של שטיינויס שנכתב מספר שעות לאחר ביצועה, לכאורה, של העסקה עולה כי הוא נכח במקום וזיהה פעמיים את העורר ואת מוטי יושבים ברכב: בפעם הראשונה כאשר הגיעו למקום בו בוצעה העסקה ושרר נטל מהם את הסם והעביר להם את התמורה עבורו ובפעם השנייה כאשר עצרו בצומת הנזכר לעיל בבת-ים וספרו את הכסף בתוך הרכב. ראיה לכאורה נוספת אשר נטען כי אף היא קושרת את העורר לאירוע היא המאזדה בה נסעו, לכאורה, העורר ומוטי. זאת, שכן במועד הרלוונטי הייתה המאזדה רשומה בבעלות חותנתו של העורר ועל-כן, כך נטען, עמדה לרשותו של העורר. המדינה ציינה כי ידוע לה שהמאזדה נמכרה בהמשך לבנו של חסן אלא שהמכירה והעברת הבעלות בוצעו ב-11.3.2015, היינו לאחר ביצוע עסקת הסם.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ