אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 2886/15 מדינת ישראל נ' שריף חאלד אבו סאלח ואח'

בש"פ 2886/15 מדינת ישראל נ' שריף חאלד אבו סאלח ואח'

תאריך פרסום : 04/05/2015 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
2886-15
03/05/2015
בפני השופטת:
ד' ברק-ארז

- נגד -
העוררת:
מדינת ישראל
עו"ד הילה גורני
עו"ד עילית אפשטיין
המשיבים:
1. שריף חאלד אבו סאלח
2. פאדי בשיר
3. מוחמד אבו סאלח

עו"ד אחמד מסאלחה
עו"ד מאהר תלחמי
עו"ד יוסף סמארה
החלטה


 

  1. בפני ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי בחיפה מיום 26.4.2015, שהורתה על שחרור המשיבים לחלופות מעצר בתנאים. בו ביום נקבע, לבקשת המשיבה, כי החלטה זו תעוכב עד ליום 28.4.2015, בשעה 12:15 (מ"ת 17907-01-15, השופט י' ליפשיץ).

 

כתב האישום וההליכים הקודמים

 

  1. המשיבים הם חלק מן הנאשמים בפרשה שעניינה פעילות של תמיכה בארגון דאע"ש (להלן גם: הארגון). בחודש פברואר 2015 הוגשו לבית המשפט המחוזי בחיפה שני כתבי אישום מתוקנים, הקשורים שניהם בפרשה זו. כתב האישום הראשון הוגש נגד חמישה משיבים, ובכללם המשיבים 1 ו-2, שריף חאלד אבו סאלח (להלן: שריף) ופאדי בשיר (להלן: פאדי), וכתב האישום השני הוגש נגד שני נאשמים, ובכללם המשיב 3, מוחמד אבו סאלח (להלן: מוחמד). כתבי האישום מפרטים את פעילותם של הנאשמים, ובכללם המשיבים, הקשורה לארגון ולאידיאולוגיה שלו. לפי העובדות המפורטות בהם, החל משנת 2014, נהגו הנאשמים בפרשה להיפגש באזור סחנין ולשוחח ביחס לרעיונות הסלפיה-ג'האדיה ולתמיכתם ברעיונות אלה ובארגון. יצוין כי ארגון דאע"ש הוכרז על-ידי שר הביטחון כהתאחדות בלתי מותרת מכוח תקנות ההגנה (שעת-חירום), 1945 (להלן: תקנות ההגנה) ביום 3.9.2014. בעת פגישותיהם, נהגו הנאשמים להשאיר את מכשירי הטלפון הסלולאריים שלהם בכלי רכבם בשל חשש מפיקוח והאזנה. שריף ופאדי, כך נטען, אף הביעו רצון לצאת לסוריה בעתיד על מנת להילחם לצד הארגון ולהצטרף רשמית לשורותיו. הנאשם המתואר בכתבי האישום כבעל מעמד מרכזי הוא עו"ד עדנאן עלא אדין (להלן: עדנאן). עדנאן הציג עצמו בפני הנאשמים האחרים כבעל מעמד בארגון. הוא לימד את שריף ופאדי לרכב על סוסים על מנת שיהיו בכושר גופני ו"יתאימו לפעילות של ג'יהאד". כמו כן, שלושת המשיבים נטלו חלק בפעילות של שחיטת כבשים שארגן עדנאן, לצורך "התחזקות" והכנה לקראת "ביצוע ג'יהאד". הפגישות נמשכו גם לאחר ההכרזה על הארגון כהתאחדות בלתי מותרת. במהלך אחת הפגישות בין הנאשמים לאחר ההכרזה הם דיברו ביניהם על משמעויותיה ועל הצורך לשמור על חשאיות פעולותיהם, ואף נערך "תדרוך", בין היתר על-ידי עדנאן ופאדי, באשר לאופן שבו יש לנהוג בחקירה במקרה שייעצרו. בעקבות נאום של דובר מטעם הארגון ביום 22.9.2014 במסגרתו הוא קרא ל"מלחמה נגד הכופרים", ציין עדנאן במפגש שבו נכחו שריף ופאדי, כי יש צורך לבצע פעולות נגד ה"כופרים" בכל העולם. פאדי הסתייג מכך ככל שמדובר בישראל, באומרו כי אין זה המצב הנכון והמתאים לבצע פיגועים.

 

  1. בשל כלל הפעילויות שתוארו בכתבי האישום יוחסו לשלושת המשיבים העבירות הבאות: חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת (לפי תקנות 84(1)(א) ו-(ב) ו-85(1)(א), (ד), (ה), (ו), (ז) ו-(ט) לתקנות ההגנה, בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין)) וניסיון למגע עם סוכן חוץ (לפי סעיפים 114, 25 ו-29 לחוק העונשין). לשריף ופאדי בלבד יוחסה גם עבירה של תמיכה בארגון טרוריסטי (לפי סעיף 4(ב) ו-(ז) לפקודת מניעת טרור, התש"ח-1948) יצוין, כי לשניים מן הנאשמים בפרשה מיוחסות גם עבירות נוספות – לכרים אבו סאלח (להלן:כרים) (שהוא אחיו של שריף) מיוחסות גם עבירות נשק שונות, ולעדנאן מיוחסת גם עבירה נוספת של תמיכה בארגון טרוריסטי במסגרת אישום נפרד בכתב האישום הראשון.

 

  1. עם הגשת כתבי האישום הוגשה בקשה למעצרם של כל הנאשמים בפרשה, ובכללם המשיבים, עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.
  2. ביום 11.3.2015 קבע בית המשפט המחוזי בעניינם של כל הנאשמים כי קיימות ראיות לכאורה אשר יש סיכוי סביר שיהיה בכוחן להביא להרשעתם, וכן כי מתקיימת בעניינם עילת המעצר של מסוכנות כללית – הן בשל המעשים המיוחסים להם והן בשל העובדה שמדובר בעבירות ביטחון המקימות חזקת מסוכנות. יחד עם זאת נקבע כי יש לבחון את האפשרות של שחרור לחלופת מעצר בהתאם לנתוני העושה והמעשה.

 

  1. בהמשך לכך, בית המשפט המחוזי חילק את הנאשמים בפרשה בהתאם לשלוש דרגות חומרה. הקבוצה הראשונה כללה את עדנאן, כרים, ונאשם נוסף בשם חוסאם מריסאת (להלן: חוסאם). ביחס אליהם נקבע כי אין חלופת מעצר שיכולה להפחית את מסוכנותם – בשים לב לחלקם המשמעותי בפרשה של עדנאן וכרים, ובכל הנוגע לחוסאם בשל עברו הפלילי המכביד. לפיכך, הורה בית המשפט המחוזי על מעצרם של השלושה עד תום ההליכים נגדם. הקבוצה השנייה כללה את המשיבים בהליך זה. לגביהם נקבע, כי על אף שקיימת מסוכנות בעניינם, לא ניתן בשלב זה להגיע למסקנה כי אין כל חלופה שתפחית מסוכנות זו. בית המשפט המחוזי עמד על כך שהמשיבים אמנם הזדהו עם הארגון, אלא שהזדהותם לא הייתה טוטאלית ונעדרת כל הסתייגות. על כן, בית המשפט המחוזי הורה על קבלת תסקירי מבחן בעניינם. דרגת המסוכנות הנמוכה ביותר יוחסה לנאשם השביעי עלאא אבו סאלח (להלן: עלאא), אשר חלקו בפרשה היה קטן משל האחרים, ובשלב מסוים אף הביע התנגדות לפעילותו של הארגוןוהסתכסך עם עדנאן על רקע זה. לפיכך, הורה בית המשפט המחוזי על שחרורו של עלאא לחלופת מעצר בתנאים בו ביום.

 

  1. בהמשך להחלטה זו, הוגשו תסקירי מבחן בעניינם של המשיבים בהליך זה (וכן הוגש תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם השביעי, בהתייחס לתנאי השחרור שלו). בעיקרו של דבר, שירות המבחן התרשם כי רמת הסיכון להישנות מעשים מן הסוג שיוחס למשיבים אינה גבוהה, מאחר שלא מדובר באנשים הנוקטים באידיאולוגיה קיצונית או נוטים לאלימות. שירות המבחן אף התרשם לחיוב מהמפקחים שהוצעו. בכללו של דבר, שירות המבחן הציע לשחרר את שלושת המשיבים לחלופת מעצר, בכפוף להתקנת פיקוח אלקטרוני וצו פיקוח של שירות המבחן למשך שישה חודשים.

 

  1. ביחס לשריף, ציין שירות המבחן כי התרשם שההתנהגות אשר גרמה למעצרו אינה נעוצה בהזדהות מושרשת עם אג'נדות קיצוניות ואלימות, אלא עם נטייה להיגרר אחר דמויות חזקות, נטייה לרצות וקושי לעמוד בלחצים חברתיים. שירות המבחן ציין כי שריף נעדר דפוסים אנטי סוציאליים ואלימים, וכי המעצר היה משמעותי עבורו. בסיכומו של דבר, שירות המבחן התרשם כי רמת הסיכון להישנות מעשים דומים בעניינו של שריף היא נמוכה-בינונית.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ