אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בשן נ' וואליה טרנספורטיישן ישראל בע"מ ואח'

בשן נ' וואליה טרנספורטיישן ישראל בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 29/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
42418-01-12
19/12/2013
בפני השופט:
צילה צפת

- נגד -
התובע:
אליקים בשן
הנתבע:
1. וואליה טרנספורטיישן ישראל בע"מ
2. טלאול קונטקט סנטר בע"מ

פסק-דין

פסק דין

בקשה לאישור הסדר פשרה בתובענה ייצוגית לפי ס' 18-19 לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו- 2006 (להלן: "החוק").

עניינה של התובענה בהודעה קולית מוקלטת שנשלחה על פי הנטען על ידי משיבה 2, עבור משיבה 1, למכשיר הטלפון הקווי של המבקש ביום 26/11/11 (להלן: "ההודעה"). הודעה זו, שנשלחה לתושבי העיר בני ברק ובשכונות מסוימות בירושלים, עניינה בהפעלת קו אוטובוס חדש בתחבורה הציבורית- קו 422 - מבני ברק לירושלים ולהפך.

התובענה הוגשה בטענה כי ההודעה היא "דבר פרסומת" כמשמעו בסעיף 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב- 1982, אשר תוקן במסגרת חוק התקשורת (בזק ושידורים)(תיקון מס' 40), התשס"ח-2008, וידוע גם בכינוי "חוק הספאם", וכי משלוח ההודעה מהווה הפרה של חוק זה.

המבקש עתר בתביעתו ובבקשה לאישור התובענה כייצוגית להענקת הסעדים הבאים: מתן פסק דין הצהרתי לפיו המשיבות הפרו את חוק הספאם; מתן צו עשה שיורה למשיבות לחדול ממשלוח ההודעה; סעד כספי בגין משלוח ההודעה בסך של 14,000,000 ₪ לכל חברי הקבוצה.

מאידך גיסא, לטענת המשיבות, ההודעה איננה "דבר פרסומת" כהגדרתו בחוק הספאם, זאת על פי לשונו ותכליתו של החוק, כמו גם משיקולים חברתיים וכלכליים. לטעמן, "דואר הזבל", אליו מכוון החוק, בעל שלושה מאפיינים עיקריים: מדובר במסר הנשלח יותר מפעם אחת ובדרך כלל פעמים רבות מאוד- בעוד שבעניינו ההודעה נשלחה פעם אחת במועד אחד; מדובר במידע לא רצוי מבחינת הנמען- בעוד ההודעה בה עסקינן, הנה אינפורמטיבית בדבר מידע חשוב ומהותי לציבור הרלוונטי אודות חידוש בתחבורה הציבורית; כן מדובר במסר שמטרתו העיקרית היא לעודד את הנמען להוציא כספים מכיסו, מאפיין שגם כן איננו מתקיים במקרה דנא.

עוד נטען, כי יש לדחות את תביעת המבקש, שכן היא עוסקת בזוטי דברים וכן בשל העדרו של נזק בנסיבות העניין. בנוסף, נטען, כי לא הוצע מנגנון מעשי לפיו יוכח מי מבין חברי הקבוצה הנטענת ניזוק, אם בכלל, ומהו שיעור נזקו הנטען; התביעה איננה כשירה להתברר כתובענה ייצוגית לאור הצורך בקיום בירורים עובדתיים פרטניים והמבקש איננו המייצג ההולם של הקבוצה הנטענת.

טרם נידונה הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, הושג בין הצדדים הסדר הפשרה בו עסקינן. הסדר הפשרה פורסם כדין, בהתאם להחלטה והנחיות מיום 22/5/13, ועל פי הוראות ס' 18 לחוק ותקנה 12 לתקנות תובענות ייצוגיות, התש"ע-2010 (להלן: "התקנות"). הסדר הפשרה שעקריו כדלקמן:

הבקשה לאישור התובענה כתביעה ייצוגית וכתב התביעה יתוקנו על ידי המבקש, באופן שהמשיבה ונתבעת 1 תהא חברת קונקס תחבורה ישראל בע"מ, שהנה חברה המוחזקת חלקית על ידי וואליה, חלף חברת וואליה, ואשר בעבורה נשלחה ההודעה נשוא התובענה ובקשת האישור.

טלאול וקונקס תתרומנה תרומה בסך של 140,000 ₪ לעמותת זק"א- איתור, חילוץ והצלה (ע"ר). קונקס וטלאול מצהירות כי אין הן תורמות לעמותה הנ"ל וכי תרומה זו אינה חלק מהתרומות שלהן ו/או בכלל.

ביום 27/6/13 הוגשה התנגדות לאישור הסדר הפשרה מטעמו של מר אריאל יזדי, מתנגד למתן מלא התרומה לגוף המוסכם. מר יזדי, ביקש כי לפחות מחצית מהפיצוי המוצע תועבר לעמותה זק"א תל אביב. המבקש והמשיבות הותירו את ההחלטה בעניין הגוף הנתרם לשיקול דעתו של בית המשפט. יצוין, כי עד למועד כתיבת החלטה זו, לא נתקבלה עמדה מטעמו ב"כ היועץ המשפטי לממשלה באשר להסדר הפשרה.

לאחר עיון בחומר המונח לפניי, נמצא כי יש לאשר את הסדר הפשרה ולתת לו תוקף של פסק דין.

על בית המשפט המאשר הסדר פשרה בתובענה ייצוגית להשתכנע כי "ההסדר ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה.... וכי סיום ההליך בהסדר פשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין" (ס' 19(א) לחוק). בד בבד, הואיל וטרם אושרה התובענה כייצוגית, על בית המשפט להשתכנע כי "קיימות, לכאורה, שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה" (שם).

סעיף 19(ג) לחוק, מוסיף וקובע, כי החלטת בית המשפט אם לאשר הסדר פשרה אם לאו תהיה מנומקת ותכלול, בין השאר, את הגדרת הקבוצה שעליה חל הסדר הפשרה, את עילות התובענה, את השאלות המשותפות לכלל חברי הקבוצה והסעדים הנתבעים ואת עיקרי הסדר הפשרה. בהחלטתו יתייחס בית המשפט, בין היתר, לפער בין הסעד המוצע בהסדר הפשרה לבין הסעד שחברי הקבוצה היו עשויים לקבלו אילו היה בית המשפט מכריע בתובענה הייצוגית לטובת הקבוצה, להתנגדויות שהוגשו וההכרעה בהן, לשלב שבו נמצא ההליך, לחוות דעת הבודק, לסיכונים ולסיכויים שבהמשך ניהול התובענה הייצוגית אל מול יתרונותיו וחסרונותיו של הסדר הפשרה, ולעילות ולסעדים שלגביהם מהווה ההחלטה לאשר את הסדר הפשרה מעשה בית דין כלפי חברי הקבוצה שעליהם חל ההסדר. להלן אבחן את הסדר הפשרה המוצע על פי אמות מידה אלה.

חברי הקבוצה הם כל מי שקיבל את ההודעה המדוברת.

עילות התובענה עליהן התבססה הבקשה הן הפרת הוראות חוק הספאם המהווה, לדידו של המבקש, עוולה אזרחית שהוראות פקודת הנזיקין חלות עליה, וכן עילה של עשיית עושר שלא במשפט.

השאלת המהותית של עובדה ומשפט המשותפת לכלל חברי הקבוצה היא האם הפרו המשיבות את הוראות הדין הרלוונטיות, בעצם משלוח ההודעה.

הסעדים שנתבעו בבקשת האישור, הם, כאמור, צו הצהרתי על כך שהמשיבות נהגו שלא כדין, צו עשה שיורה למשיבות לחדול ממשלוח ההודעה וכן סעד כספי העומד על 14,000,000 ₪.

נראה כי יש בהסדר הפשרה בענייננו כדי לענות על מטרות החוק, הוא משקלל את הסיכויים והסיכונים בהם נושאים הצדדים בניהולו של ההליך וכי בנסיבות העניין ההסדר הוא אכן סביר והוגן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ