אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בשארי נ' אלברט אנרגיה ירוקה בע"מ

בשארי נ' אלברט אנרגיה ירוקה בע"מ

תאריך פרסום : 03/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נתניה
43025-06-11,4366-09-11
24/11/2013
בפני השופט:
ד"ר איריס רבינוביץ ברון

- נגד -
התובע:
אלברט אנרגיה ירוקה בע"מ
הנתבע:
עמוס בשארי

החלטה

1.המבקשת, אלברט אנרגיה ירוקה בע"מ, הגישה בקשה לפסילת חוות דעתו של המומחה מטעם בית משפט, המהנדס מר שמחה פלדמן. לחילופין ביקשה להורות למומחה לתקן את חוות דעתו, לאפשר למבקשת להגיש שאלות הבהרה, לחקור את המומחה, לאפשר לנתבעת להמציא חוו"ד נוספת מטעמה ו/או למנות מומחה אחר מטעם בית המשפט.

2.המבקשת, הינה הנתבעת והתובעת שכנגד, חברה בע"מ העוסקת בעיקר בייצור אנרגיה סולארית. המשיב, הינו התובע והנתבע שכנגד, מסגר במקצועו. המבקשת התקשרה עם המשיב, על מנת שיבצע עבורה עבודת מסגרות, לסגירת גג מבנה של המבקשת. המשיב טוען כי המבקשת נותרה חייבת לו כספים עבור עבודתו. המבקשת טוענת, בין היתר, כי עבודת המשיב נעשתה בצורה לקויה ואינה גמורה.

3.בדיון שהתקיים ביום 2.7.12 הסכימו הצדדים כי ימונה מומחה מטעם בית המשפט שהינו מהנדס.

ראשית מונה מהנדס אחר, כמומחה מטעם בית המשפט. הצדדים הגישו בקשה משותפת להחלפת המומחה שמונה, בטענה כי השכר שדורש המומחה הינו גבוה עבורם. ביום 26.11.12 בוטל מינויו.

4.ביום 26.11.12 מונה המומחה, המהנדס, מר שמחה פלדמן, לחוות את דעתו ביחס לטענות המבקשת בדבר ליקויים בעבודה הן לגבי העבודה בגג והן לגבי הפרגולה וככל שימצאו ליקויים לתמחר את עלות התיקון של הליקויים. כמו כן, המומחה התבקש לתמחר את העבודות שבוצעו ואשר לטענת המשיב אינן נכללות בהצעת המחיר בסך 200,000 ₪ בתוספת מע"מ.

ביום 2.7.13 הוגשה חוות דעת של המומחה מטעם בית המשפט.

5.ביום 7.7.13 הגישה המבקשת את הבקשה לפסילת חוות דעת המומחה מטעם ביהמ"ש.

לטענת המבקשת, מחודש מרץ ואילך יצר ב"כ המבקשת קשר טלפוני מספר פעמים עם המומחה שהעלה תירוצים רבים לעיכוב ושבסופו של דבר חוות הדעת נתקבלה רק ביום 2.7.13. לטענתה, המומחה לא ביצע את העבודה לשמה הוא מונה, חוות הדעת לוקה בחסרים רבים ונעשתה באופן רשלני. המבקשת טוענת כי חוות הדעת הוכנה באופן בוטה לטובת התובע, תחת חשש כבד למשוא פנים. המבקשת טוענת, כי במספר מקומות בחוות הדעת, המומחה נוטל לעצמו תפקיד שיפוטי קובע ומכריע בין הצדדים, תוך חשש כבד למשוא פנים. במקומות רבים המומחה לא חיווה דעתו אלא הסתמך על מהנדס התובע (הקונסטרוקטור). המומחה הוסיף על דעת עצמו לרשימת התוספות שהמציא לו התובע גם עבודות נוספות שלא הופיעו ברשימה.

6.המשיב מבקש לדחות את הבקשה. לטענתו, ההלכה הינה כי חוו"ד מומחה שמונה ע"י ביהמ"ש בהסכמת הצדדים תיפסל רק בנסיבות חריגות.

7.הבקשה הועברה גם להתייחסותו של המומחה. ביום 21.10.13 מסר המומחה את התייחסותו המפורטת לטענות המבקשת. המומחה הבהיר כי אינו מכיר צד כלשהו הקשור בתיק היכרות מוקדמת, לרבות הקונסטרוקטור ורק במועד הביקורת ההנדסית פגש בו לראשונה. המומחה ציין כי ממצאיו ניתנו באופן אובייקטיבי ולפי מיטב שיקול דעתו המקצועי. המומחה התייחס בפירוט לטענות שהעלתה המבקשת. בסופו של דבר, ציין כי לאור בקשת הפסילה, נאלץ לעמול שעות עבודה רבות על מכתב התשובה לטענות שהמבקשת העלתה נגדו, על כן ביקש לחייב את המבקשת בתשלום בסך של 2,500 ₪ + מע"מ.

8.לאחר קבלת התייחסות המומחה, הגישו המבקשת והמשיב את תגובותיהם. המבקשת חזרה בעיקרו של דבר על הטענות שהועלו על ידה בבקשה לפסילת חוות דעת המומחה והמשיב חזר על התנגדותו לכך.

9.נוכח תפקידו המיוחד של מומחה שמונה על-ידי בית-המשפט, מוטלות עליו חובות הנובעות מתפקידו ובהן החובה לנהוג באובייקטיביות וללא משוא פנים, תוך הקפדה שהדבר גם ייראה. סטייה מעקרונות אלה והפרת חובת הנאמנות של המומחה, עלולה להוביל לפסילת חוות-הדעת שנתן. יחד עם זאת, משמונה מומחה מטעם בית-המשפט, חזקה עליו שינהג באופן מקצועי, ויעשה מלאכתו נאמנה. לפיכך, הלכה היא, כי פסילתו של מומחה מוסכם, תיעשה רק בנסיבות חריגות כשמדובר בפגם היורד לשורשו של עניין ושיש בו כדי לגרום לעיוות דין. במיוחד, מקום שהבקשה לפסילה מוגשת לאחר שהמומחה כבר נתן את חוות-דעתו וכאשר יכול שבתוצאת חוות-הדעת יש כדי להשפיע על שיקוליו של בעל-הדין המבקש את פסילתו. (ר' בעניין זה רע"א 7098/10 אוהד טביבזה נ' שירותי בריאות כללית (פורסם במאגרים)).

10.מומחה שמונה ע"י בית המשפט משמש מעין זרוע ארוכה של בית המשפט והנחת המוצא היא, כי הוא נוהג בתום לב, ללא משוא פנים ובהתאם לדין.

לאחר שעיינתי בבקשות, בתגובות ובהתייחסותו של המומחה לבקשה, אני מוצאת כי טענת המבקשת לחשש למשוא פנים אינה מבוססת.

המומחה, כפי שציין מיד לאחר מינויו וכפי שציין שנית בהתייחסותו לבקשה נשוא החלטה זו, לא הכיר את מי מהצדדים קודם למינויו. אף לא מצאתי בהתנהלות המפורטת ע"י המבקשת חשש למשוא פנים.

המבקשת העלתה טענה לפיה, עולה מחוות הדעת כי המומחה שוחח עם הקונסרוקטור או מי מטעם התובע. המומחה ציין כי השיחות שלו עם הקונסרוקטור והתובע בוצעו אך ורק במהלך הביקורות ההנדסיות, כפי שאף עולה מחוות הדעת.

11.למבקשת טענות לפיהן, המומחה הסתמך על תשובות שקיבל מהקונסטרוקטור במקום לבדוק דברים בעצמו. עוד טוענת המבקשת, כי במסגרת התמחור של עבודות שלטענת המשיב לא נכללו בהצעת המחיר, כלל המומחה התייחסות גם לעבודות אשר המשיב לא ביקש לתמחר. בנוסף, טוענת המבקשת כי המומחה קבע לגבי ליקויים מסויימים שנטענו על ידה כי אין מקום לתמחר אותם מכיוון שלא נכללו בעבודות שהיה על המשיב לבצע בהתאם להסכם שבין הצדדים.

טענות מסוג זה אינן מבססות בקשה לפסילת חוות דעת. המבקשת רשאית להפנות בעניינים אלו שאלות הבהרה למומחה. מובהר כי המבקשת רשאית, ככל שתמצא לנכון, לבקש מהמומחה התייחסות משלימה מטעמו לנושאים אלו, אף מעבר להתייחסות שכבר ניתנה על ידו, בתגובה מטעמו לבקשה שבפני.

המבקשת אף רשאית להזמין את המומחה לעדות ולחקור את המומחה חקירה נגדית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ