אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בר"ע 69470-09-16

בר"ע 69470-09-16

תאריך פרסום : 18/10/2016 | גרסת הדפסה
בר"ע
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
69470-09-16
13/10/2016
בפני השופט:
רועי פוליאק

- נגד -
המבקשת:
שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות בע"מ
עו"ד גיורא ארדינסט
עו"ד מרים קליינברגר-אתר
עו"ד נועה בר
עו"ד רחל הררי ליפשיץ
עו"ד שירה רובשטיין
המשיב:
ראובן חי בן שמעון
החלטה
 

 

השופט רועי פוליאק

בקשת רשות ערעור על החלטת בית הדין האזורי בתל אביב יפו (השופט דורי ספיבק ונציגות הציבור גב' שושנה סוזן סמק וגב' שרה אבן; סע"ש 55280-08-16) מיום 14.9.2016, בגדרה נדחתה בקשת המבקשת למתן סעדים זמניים המורים למשיב להשיב לידיה את כל מסמכי המבקשת, לרבות אלה השמורים במדיה דיגיטלית, המצויים בידי המשיב (להלן – המסמכים), מבלי שישאיר בידיו עותק מהם; האוסרים על המשיב לעשות שימוש במסמכים "ובכלל זה לדון בהם ו/או להעבירם ו/או להעביר את תוכנם, בכל דרך ובכל צורה, לצדדים שלישיים"; האוסרים על המשיב להעביר לצדדים שלישיים מידע הנוגע לעבודתו בשירותה. עוד עתרה המבקשת, למתן צו המחייב את המשיב להצהיר בפני בית הדין אודות כל הגורמים שהעביר להם העתקים מהמסמכים. עם זאת, ניתן במסגרת החלטת בית הדין האזורי, בהסכמת המשיב, צו המורה למשיב למסור למבקשת, בתוך 48 שעות ממועד קבלת ההחלטה, העתק של כל הקבצים שהעתיק ממחשביה של המבקשת.

רקע

  1. המשיב עבד במחלקת הבטיחות של המבקשת, חברה העוסקת בתחום הבנייה, מיום 1.3.2012 ועד לסיום העסקתו ביום 15.3.2016, בהתאם להסכם סיום העסקה שנחתם בין הצדדים ביום 13.3.2016 (להלן – הסכם סיום ההעסקה או ההסכם). הסכם סיום ההעסקה נחתם לאחר משבר קשה ביחסי הצדדים בעקבות פעילות המשיב בחודשים שקדמו לסיום העסקתו, עת שהה בחופשת מחלה, ב"פורום למאבק בתאונות עבודה" שהוקם על ידי המשיב. המבקשת טענה, עובר לחתימת ההסכם, כי המשיב פעל כלפיה, בעודו נמנה עם עובדיה, באופן לעומתי ופוגעני וכי חדר למחשביה באמצעות תוכנת "עבודה מרחוק" והעתיק אלפי קבצים המכילים מידע סודי של המבקשת. בהסכם סיום ההעסקה הוסכם, לפיכך, בין היתר, כי לצד פיצויי הפיטורים ומענק הסתגלות מיוחד בסכום של 76,000 ₪ (להלן – מענק ההסתגלות) שישולמו למשיב, ישיב המשיב למבקשת כל מסמך של המבקשת המצוי בידיו. כמו כן, המשיב התחייב לשמור בסודיות מלאה וגמורה כל נושא או מידע הקשורים לפעילות קבוצת החברות שהמבקשת נמנית עמה, חזר בו מכל טענותיו כנגד המבקשת ויחידיה ואישר כי לא פנה לכל גורם בתלונה כנגד המבקשת פרט לפרסומים שכבר הגיעו לידיעתה.

  2. ביום 16.8.2016, בחלוף כחמישה חודשים ממועד חתימת הסכם סיום ההעסקה, הודיעה המבקשת למשיב, כי בעקבות פרסומים שליליים שיזם המשיב אודות טיפולה בתחום הבטיחות, היא מבטלת את ההסכם. ביום 25.8.2016 הגישה המבקשת נגד המשיב תביעה לבית הדין האזורי להשבת כספי מענק ההסתגלות ופיצויי הפיטורים, ששולמו בהתאם להסכם סיום ההעסקה, ולמתן סעדים קבועים בכל הקשור למסמכים ולמידע שבידיו. במקביל הוגשה על ידי המבקשת בקשה למתן סעדים זמניים (להלן – הבקשה לסעד זמני), מושא ההחלטה שבפני.

  3. לאחר דיון בבקשה לסעד זמני, שבמסגרתו נחקרו המצהירים מטעם הצדדים - המשיב, מנהל מערכות המידע של המבקשת והיועץ המשפטי של המבקשת - והוגשו סיכומים בכתב על ידי בעלי הדין, דחה בית הדין את הבקשה משורת נימוקים שפורטו בהחלטתו ובהם, בין היתר, שיהוי, האינטרס הציבורי בקיום דיון פתוח וער בסוגיה החשובה של מיגור הנגע הקשה של תאונות העבודה והפחתת היקפו, זכותו הלכאורית של המשיב להחזיק במסמכים או בחלקם והחשש שאחת ממטרות ההליך היא הרתעת המשיב, כמו גם עובדים אחרים, מהשמעת דברי ביקורת או חשיפת אמת, כך שההליך המשפטי שננקט אינו אלא תביעת השתקה (SLAPPׁׂׂׂׂׂׂׂ(.

  4. בית הדין הדגיש, כי החלטתו ניתנה במענה לבקשה דחופה לסעדים זמניים וכי אין בכוונתו להכריע בחלק מהנושאים כבדי המשקל העומדים בפניו, כגון מעמדם של המסמכים כ"קניין הציבור" והלגיטימיות של השימוש בהם על ידי המשיב. שאלות אלה, כך פסק בית הדין האזורי, יוותרו להכרעה בפסק הדין בתביעה העיקרית, שיסתמך על תשתית עובדתית מלאה שלא נפרסה בהליך הזמני. בד בבד עם מתן ההחלטה, קבע בית הדין לוח זמנים מואץ לדיון בתיק העיקרי, באופן שההליכים המקדמיים יסתיימו בתוך כחודשיים ממועד מתן ההחלטה וקדם המשפט ינוהל כשלושה וחצי חודשים מאותו המועד.

  5. המבקשת הגישה בקשת רשות ערעור מפורטת, המונה לא פחות מ – 31 עמודים של טענות להם התוספו נספחים בהיקף של מאות רבות של עמודים, שבגדרה בוחנת המבקשת ומפריכה, לגישתה, כל אחד ואחד מנימוקי ההחלטה "הכותבת מחדש את דיני העבודה, באופן הפוך מההלכות והעקרונות שביסוד משפט העבודה". המבקשת מציינת את עמידתה חסרת אונים מול המשיב – עובד לשעבר – העושה שימוש במסמכים המהווים קניינה, אשר ניטלו ממנה ללא רשות תוך הפרת התחייבויות חוזיות, במטרה להשמיץ אותה באופן חלקי, מעוות ומגמתי, ותוך שהוא גורם לה נזקים עצומים ובלתי הפיכים. המבקשת מדגישה את חוסר תום לבו של המשיב, אשר רק בבוקר יום הדיון חזר בו מהכחשותיו בדבר נטילת מסמכיה והודה כי ברשותו כונן קשיח שעליו מועתקים כ – 15,000 קבצים שהעתיק מהמבקשת. התכחשותו של המשיב עד לאותו המועד להימצאותם של המסמכים בידיו, מלמדת, לגישת המבקשת, גם על אומד דעתו באשר לזכותו להחזיק במסמכים ולעשות בהם שימוש. המבקשת אף סוברת, כי בית הדין האזורי התעלם מקיומם של המבחנים השונים למתן סעדים זמניים ומצביעה על קיומה של עילת תביעה לכאורה ועל שיקולי מאזן הנוחות הנוטים לטובתה.

  6. לאחר שעיינתי בבקשה לרשות ערעור ובכלל החומר שבתיק בית הדין, הגעתי לכלל מסקנה כי לא נפלה טעות משפטית מהותית בהחלטתו של בית הדין קמא וכי דין בקשת רשות הערעור להידחות אף מבלי שאדרש לתגובת המשיב.

  7. כידוע, ההחלטה אם ליתן סעד זמני אם לאו, מסורה לשיקול דעתה הרחב של הערכאה הדיונית וערכאת הערעור לא תתערב בהחלטתה אלא במקרים חריגים ובנסיבות יוצאות דופן (בר"ע (ארצי) 23207-02-14 מקסים פיאטיגורסקי – כרטיסי אשראי לישראל בע"מ (12.2.2014)). לא מצאתי כי נסיבות המקרה שבפני מצדיקות חריגה מהכלל, או כי קיימות נסיבות מיוחדות המחייבות התערבות בהחלטת הערכאה הדיונית, אשר ניתנה בעקבות התרשמותה הבלתי אמצעית מהראיות שהוגשו לה ומהעדויות שנשמעו בפניה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ