אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בר"ע 37150-06-14 איטלטג יבוא בע"מ,אילן אשכנזי נ' איטלטג יבוא בע"מ, אילן אשכנזי

בר"ע 37150-06-14 איטלטג יבוא בע"מ,אילן אשכנזי נ' איטלטג יבוא בע"מ, אילן אשכנזי

תאריך פרסום : 25/05/2015 | גרסת הדפסה
בר"ע
בית דין ארצי לעבודה
37150-06-14
13/07/2014
בפני השופט :
אילן איטח

- נגד -
המבקשים:
1. איטלטג יבוא בע"מ
2. אילן אשכנזי

המשיבים:
1. איטלטג יבוא בע"מ
2. אילן אשכנזי

עו"ד אירית ברנדס
החלטה
 

 

השופט אילן איטח

 1. לפני בקשת רשות ערעור על החלטת בית הדין האזורי בחיפה (השופטת מיכל נעים דיבנר; סע"ש 19326-10-12; החלטה מיום 9.6.14), שבה נדחתה בקשת המבקשים לתיקון כתב התביעה.

 2. בין המבקשים לבין המשיבים התקיימה מערכת יחסים הסכמית, שלגבי טיבה – כיחסי עובד ומעביד, אם לאו – חלוקים הצדדים. כפועל יוצא ממחלוקת זו מתבררת בבית הדין האזורי תובענה שהגישו המבקשים נגד המשיבים, בטענה שהאחרונים גרמו שלא כדין להפסקת ההתקשרות בין המבקשים לבין אחד מהספקים המרכזיים שלהם – TEMA. תובענה זו הוגשה לכתחילה בבית המשפט המחוזי בחיפה, בחודש אוקטובר 2012, ביחד עם בקשה למתן סעדים זמניים. לימים הועברה התובענה לבית הדין האזורי, נוכח טענות המשיבים לקיום יחסי עובד ומעביד בין הצדדים. בחודש ינואר 2013 אף הגיש המשיב 2 תביעה שכנגד, שבמסגרתה עתר לחיוב המבקשים בתשלום סכומי כסף שונים בגין תקופת עבודתו אצלם וסיומה. בחודש מאי 2013 קיים בית הדין האזורי ישיבת קדם משפט ובמסגרתה נקבעו מוסכמות ופלוגתאות וניתן צו כללי לגילוי ועיון במסמכים. בחודש אוקטובר 2013 הגישו המבקשים בקשה לגילוי מסמכים ספציפיים ולמתן צו מענה לשאלון. בחודש נובמבר 2013 הוגשה בקשה דומה מצד המשיבים.

 3. ביום 31.3.14 הגישו המבקשים בבית הדין האזורי בקשה לתיקון כתב תביעה (להלן: בקשת התיקון). לטענתם, מאז הגשת תביעתם התגלו שני מקרים דומים, שבהם פעלו המשיבים שלא כדין להפסקת ההתקשרות בין המבקשים לבין ספקים נוספים:KASSEL (הפסקת התקשרות מיום 28.11.13), ו- NETZSCH (הפסקת התקשרות מיום 19.11.12). לטענתם, הדברים התגלו לאחר שהוגש כתב ההגנה. המבקשים טענו כי יש מקום להתיר את תיקון כתב התביעה, מאחר שעסקינן במעשים דומים ובצדדים זהים.

 4. בית הדין האזורי דחה את בקשת התיקון מן הטעמים הבאים: הבקשה הוגשה בשיהוי והמבקשים לא נתנו הסבר לשיהוי זה. לעניין זה ציין בית הדין האזורי כי עניין KASSEL היה ידוע כבר מחודש נובמבר 2013 ואילו עניין NETZSCH היה ידוע זמן רב עוד קודם לכן; קבלת הבקשה תחזיר את בירור התובענה והתביעה שכנגד לנקודת המוצא, ותביעות מסוג זה כוללות סוגיות ומסמכים רבים; מדובר במערכת עובדתית שונה ביחס לכל סַפָק וביחס לסיומו של כל הסכם התקשרות עם סַפָק; היענות לבקשה תעכב את בירור התביעה שכנגד; אין כל מניעה כי העילות הנוספות יתבררו בנפרד.

 5. בבקשת רשות הערעור דנן חוזרים המבקשים על הטענות שהעלו בבקשת התיקון. נטען כי מדובר בסוגיות משיקות המאפשרות לעמוד על שיטת "ההתנהלות" של המשיבים ועל עיתוי פעולותיהם. לטענתם, בירור כל הפרשות יחד יהיה יעיל יותר ויקל על בית הדין.

 6. לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור על צרופותיה ובכלל החומר המצוי בתיק, נחה דעתי כי דין הבקשה להידחות, אף מבלי להידרש לתגובת המשיבים. ואלה טעמיי בתמצית:

  א.אשר לתיקון כתב טענות – בעניין אפלברג קבעתי כך:

  "לפי תקנה 41 (א) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב – 1991, תיקון כתב טענות יכול ויורשה על ידי בית הדין בכל שלב משלבי הדיון, ובכלל זה אפילו החלה שמיעת הראיות... ככלל ולמעט במקרים חריגים ינקוט בית הדין לעבודה גישה ליברלית, וככלל, ייעתר לבקשות לתיקון כתב התביעה מקום בו הבקשה אינה לוקה בשיהוי, הוגשה בתום לב, הנזק לצד האחר ניתן לפיצוי בכסף ומקום בו יהיה תועלת בתיקון לבירור הפלוגתאות... יחד עם זאת ושלא כפי שמשתמע מהבקשה, אין בגישתו הליבראלית של בית הדין כדי לשים לאל את סדרי הדין וכדי להביא להשחתת זמנם של הצדדים ושל בית הדין ואין משמעות הדבר שכל אימת שתוגש בקשה לתיקון כתב התביעה יעתר לה בית הדין. בקשה לתיקון כתב תביעה מחייבת איזונים בין האינטרסים של הצדדים להליך, בינם לבין עצמם, ובין האינטרסים של הציבור. לא הרי בקשה המוגשת בתחילתו של ההליך, אפילו חלף זמן לא מבוטל מתחילתו, כבקשה המוגשת על סיפה של ישיבת ההוכחות ולאחר שכל ההליכים המקדמיים מוצו. במלאכת האיזון יש להביא בחשבון שהזכות להליך הוגן אינה רק נחלת התביעה אלא גם נחלת ההגנה. לפיכך, יש להביא בחשבון לא רק את האינטרס של התובע למיצוי עילות תביעתו אלא גם את 'עינוי הדין' שנגרם לנתבע ואשר לא בהכרח ניתן לריפוי באמצעות פסיקת הוצאות. עוד יש להביא בחשבון את התנהלות התביעה, שכן זכות הגישה לערכאות אינה זכות מוחלטת ואין להתיר מצב בו זכות הגישה של האחד חוסמת את זכות הגישה של האחר. ניהול לא יעיל של הליכים ושל משאבי ההתדיינות פוגע בזכות הגישה של הציבור לערכאות. לפיכך – מקום בו תובע מבקש לתקן את תביעתו יש לבחון את התנהלותו ואת המשמעות של הענות לבקשה מבחינת ההליך עצמו ומבחינת ניצול זמנו של בית הדין; כמו כן יש לבחון עד כמה הכרחי התיקון והאם יביא הדבר לחסימת הטענה או עילת התביעה וכן האם עסקינן בזכויות משפט העבודה המגן או בזכויות חוקתיות, כאשר באלה יטה יותר בית הדין להיות 'גמיש' בהענות לבקשות לתיקון כתב התביעה."

  ב.במקרה הנוכחי שקל בית הדין האזורי מחד גיסא את השיקולים התומכים בהיענות לבקשת התיקון, ומאידך גיסא את השיקולים התומכים בדחייתה, והגיע לכלל מסקנה כי האחרונים גוברים על הראשונים. בין היתר הביא בית הדין בחשבון את השיהוי בהגשת בקשת התיקון ואת העיכוב שייגרם בבירור התביעה שכנגד.

  ג.ההחלטה אם להתיר את תיקון כתב התביעה אם לאו היא החלטה דיונית, ובתור שכזו תִטה ערכאת הערעור שלא להתערב בה אלא במקרים חריגים, שבהם האיזון שנערך על ידי הערכאה הדיונית עולה כדי טעות משפטית. בית הדין האזורי, הבקיא יותר בפרטי התובענות שלפניו סבר כי לא יהיה זה נכון לאפשר את התיקון ובכך להסיג את ההליך לאחור. לא מצאתי כי נפלה בהחלטתו טעות משפטית כלשהי או כי היא חורגת ממתחם שיקול הדעת האפשרי והסביר. בנסיבות אלה אין מקום להתערב בהחלטה של הערכאה הדיונית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ