אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בקשה להארכת מעצר של מואשם בניסיון אינוס ומעשה סדום בקטין בן משפחה-התקבלה

בקשה להארכת מעצר של מואשם בניסיון אינוס ומעשה סדום בקטין בן משפחה-התקבלה

תאריך פרסום : 25/12/2007 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
10494-07
24/12/2007
בפני השופט:
א' רובינשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אושרה פטל
עו"ד ליאת יונניאן
הנתבע:
פלוני
עו"ד ניר זנו
עו"ד זהבה קרן
החלטה

א.        בקשה להארכת מעצרו של המשיב בפעם הרביעית לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן החוק) בתשעים ימים החל ממועד מתן החלטה זו, או עד מתן פסק הדין בתפ"ח 1076/06 בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, לפי המוקדם.

ב.        כתב האישום שהוגש ביום 25.6.06 כנגד המשיב, מייחס לו עבירות של ניסיון אינוס בקטין בן משפחה, מעשה סדום בקטין בן משפחה, מספר עבירות של מעשה מגונה בקטין בן משפחה ומעשה מגונה בפני קטין בן משפחה. על פי הנאמר בכתב האישום, ביצע המשיב את שורת המעשים המיוחסת לו בבת רעייתו מנישואיה הקודמים, קטינה ילידת 1993 (להלן המתלוננת). יצוין, כי כתב אישום הוגש גם כנגד הרעיה, בתחילה במאוחד עם כתב האישום כנגד המשיב ולאחר מכן בנפרד. לפי כתב האישום, בין השנים 2006-2004 נגע המשיב במתלוננת במספר הזדמנויות וליטף אותה בחזה ובישבנה, נהג להתהלך עירום או לחשוף את איבר מינו בפניה ולבקש ממנה להסתכל ולגעת בו, באחת הפעמים - בשעה שהאכילה את אחיה הפעוט. כן מתואר בכתב האישום כי באחת הפעמים, במהלך שנת 2006, התפתחו נגיעותיו של המשיב במתלוננת לכדי אלימות, ובאותה הזדמנות הפשיט המשיב בכוח את מכנסיה ותחתוניה, נגע באיבר מינה ושפשף ידו בו והחדיר אצבעותיו לפי הטבעת של המתלוננת. אישום נוסף בכתב האישום מייחס למשיב תקיפת קטין על ידי אחראי - על פי הנאמר שם, ביום הולדתה ה-13 של המתלוננת, בעודה משחקת עם חברה בפארק, הגיעו המשיב ואמה לחפשה, ואז סטר המשיב למתלוננת בפניה.

ג.        המשיב נעצר עד תום ההליכים בהחלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו (השופט ד"ר מודריק) מיום 9.8.06 בב"ש 82163/06. בית המשפט ציין בהחלטתו, כי קיימות ראיות לכאורה, שאף בא כוח המשיב (דאז - א"ר) לא חלק על כוחן הלכאורי ולא הצביע על ספק מובנה הקיים בהן. כן נקבע, כי אין אפשרות לאיין את מסוכנותו של המשיב, חרף גילו המתקדם (המשיב יליד 1939 - א"ר), נוכח המעשים המיוחסים לו ותסקירי המבחן המאששים את מסוכנותו. בקשה לעיון חוזר בהחלטה האמורה נדחתה אף היא בהחלטת בית המשפט המחוזי (השופט רוזן) מיום 2.1.07 בב"ש 94526/06, וזאת לאחר שקיבל בית המשפט על פי הוראתו תסקיר מעצר נוסף. בית המשפט ציין בהחלטתו, כי לנוכח סיום ההליכים הצפוי במרץ 2007, ולנוכח תסקיר שירות המבחן השולל כל שחרור לחלופת מעצר, אין בידו להיעתר לבקשה, אף כי אם תתבדה הציפיה לסיום ההליכים הקרוב, מן הראוי יהיה לשוב ולחדש את בקשת השחרור.

ד.        (1) מאז ההחלטות הנזכרות, הוארך מעצרו של המשיב שלוש פעמים לפי סעיף 62 לחוק. בהחלטת בית משפט זה (מפי השופטת נאור) מיום 18.3.07 בבש"פ 2352/07 נסקרו ההתפתחויות בהליכים, לרבות חילופי בא כוחו של המשיב שלוש פעמים במהלך שנת 2006. כן צוין, כי במהלך פברואר 2007 חזרה בה המתלוננת מתלונתה בחקירתה בפני חוקרת הילדים - אף שזו ציינה, כי התופעה מוכרת בקרב קרבנות אלימות מינית במשפחה, וכי המתלוננת נמצאת במצב נפשי קשה. בעקבות כך הוגשה בקשה לתיקון כתב האישום ולהכליל עדים נוספים ברשימת עדי התביעה. נוכח ההתפתחויות, וכן נוכח התסקירים הלא חיוביים בעניינו של המשיב והחשש המובנה בנסיבות העניין להשפעה על המתלוננת, האריך בית המשפט את המעצר.

           (2)    ביום 4.7.07 הוארך מעצר המשיב פעם נוספת בהחלטת בית משפט זה (מפי השופטת פרוקצ'יה) בבש"פ 5121/07. בהחלטה נסקרו ההתפתחויות בתיק, בכללן חילוף נוסף בייצוג המשיב (ביום 17.4.07). צוין, עוד כי חלופות מעצר שהוצעו נדחו על-ידי תסקיר שירות המבחן (מיום 31.1.07), אשר נמנע מהמלצה על חלופת מעצר. בית המשפט שקל את השיקולים לכאן ולכאן - חומרתם של האישומים, מסוכנותו של המשיב, אופן התנהלותו בניהול משפטו, התקרבות המשפט לסיום, וכן מצבה של המתלוננת וניתוקה מבני משפחתה, הנותנים תמיכתם למשיב, ותהליך ההתקרבות שהחל, על פי תסקיר שירות המבחן, בינה לבין אמה העלול להיפגע עם השחרור - מזה, ותקופת המשפט הממושכת ומצבו הבריאותי של המשיב מזה. צוין אף, כי גם לחזרתה של המתלוננת מתלונתה משקל לעניין החשש לשיבוש מהלכי משפט במקרה של שחרור המשיב. בשקלול כל אלה, הורה בית המשפט על הארכת המעצר.

           (3) ביום 24.9.07 הוארך מעצרו של המשיב בשלישית בהחלטת בית משפט זה (מפי השופט גרוניס) בבש"פ 7728/07, בציינו כי המשפט עומד בפני סיום לאחר שהוגשו כבר סיכומים מטעם המדינה, ובהזכירו את תרומתו של המשיב, בחילופי הפרקליטים התכופים, להארכת ניהול המשפט.

ה.        (1) בבקשה הנוכחית נטען, כי על המשיב היה להגיש סיכומיו לערכאה הדיונית ביום 4.11.07, ובעקבות שתי בקשות דחיה, נדחה מועד הגשתם ליום 27.11.07, ואכן הוגשו באותו מועד; מכל מקום, התיק מצוי על סף סיומו. נטען, כי העבירות החמורות המיוחסות למשיב מצביעות על מסוכנות גבוהה ביותר, ומעלות חשש כבד כי שחרורו יפגע בביטחונה הפיסי ובשלומה הנפשי של המתלוננת.

           (2) אציין, כי הבקשה הנוכחית הוגשה ביום 9.12.07, ונקבעה בתחילה לדיון ביום 13.12.07. תקופת המעצר הנוכחית היתה אמורה להסתיים ביום 20.12.07. לאחר מספר בקשות נוספות לדחיית מועד הדיון, נקבע להיום, 24.12.07, ובאת כוח המשיב נתנה הסכמתה להארכת המעצר עד למתן החלטה זו.

           (3) כאמור, התיק ממתין למתן הכרעת הדין.

ו.        (1) בדיון טען בא כוחו המלומד של המשיב, כי אין מקום להמשך המעצר, הן כיוון שסר חשש השיבוש משתם הליך הראיות, והן משפחתה המסוכנות בחלוף הזמן. לשיטתו, הן מהחלטת השופט ד"ר מודריק בראשונה בענין המעצר, והן מהחלטת השופט רוזן בעיון חוזר, עלה כי חלוף הזמן יצדיק דיון בחלופה. נכון שלמשיב היה חלק מסוים בהימשכות ההליכים בשל חילופי סנגורים, אך המדובר במלחמה על חפותו, ויש לזכור גם כי המתלוננת חזרה מעדותה; לכן אין לתלות במשיב את ההימשכות כשלעצמה. יש לזכור - כך נטען - כי המשיב אדם מבוגר (קרוב לשבעים) ומצבו הרפואי והכלכלי אינו טוב ; המתלוננת בפנימיה, ואינה חוששת . נטען איפוא כי יש מקום לשחרור ולפחות לתסקיר שירות המבחן לשם בחינת הדבר.

           (2) באת כוח המדינה ציינה כי הימשכות ההליכים באה בשל המשיב, לרבות בבקשת ארכה להגשת הסיכומים.

ז.        אכן משפט זה נתארך יתר על המידה, בהתחשב בגודל התיק (8 עדים), ואין הדברים נאמרים כלפי בית המשפט המחוזי; ללא ספק, כפי שצוין בהחלטות שיפוטיות קודמות, תרם לכך המשיב בחילופי הסניגורים. אך משהוגשו הסיכומים, חזקה על בית המשפט המחוזי שיעשה כמיטב יכולתו להכריע את הדין בהקדם האפשרי. יצוין כי הסניגוריה לא הגישה, מאז החלטתו של השופט רוזן בינואר 2007, בקשה לעיון חוזר, וזאת כמובן בלא שאביע דעה בדיעבד על סיכוייה של בקשה כזו. מכל מקום, איני רואה טעם בפתיחת תהליך של תסקיר וחיפוש חלופה, שעה שהכרעת הדין בפתח, וציפיה עימנו כי לא תבושש.

ח.        בנסיבות אלה סבורני כי יש מקום להארכת המעצר ב-45 יום מהיום, מתוך  התקוה שתקופה כזאת עשויה להספיק למתן פסק דין.

           ניתנה היום, ט"ו טבת התשס"ח (24.12.07).

ש ו פ ט


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    יר

מרכז מידע, טל' 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ