אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בקשה להארכת מעצר בתשעים ימים

בקשה להארכת מעצר בתשעים ימים

תאריך פרסום : 28/10/2007 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
8686-07
24/10/2007
בפני השופט:
ע' פוגלמן

- נגד -
התובע:
1. טאהא זידאן
2. וסים עודה

עו"ד מיטל בוכמן-שינדל
הנתבע:
1. טאהא זידאן
2. וסים עודה

עו"ד רימא כמאל
עו"ד תמר טסלר
החלטה

           בקשה להארכת מעצרו של המשיב 2 בתשעים ימים לפי חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996.

1.        כתב אישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד המשיב 1 בבקשה שלפני, טאהא זידאן (להלן:"זידאן") ונגד המשיב 2 בבקשה שלפני, וסים עודה (להלן:"עודה"), עומד על סכסוך שנתגלע בין שני נהגי מוניות  - מחמוד טאהא ואליאס בסילא (להלן:" מחמוד" ו"אליאס" בהתאמה) - העובדים באותה תחנת מוניות. על פי הנטען, בגין הסכסוך האמור, פנה מחמוד לעודה וקשר עמו קשר לפיו יצית עודה את המונית שבבעלותו של אליאס (להלן:"המונית") תמורת תשלום של 2,000 ש"ח. על פי המיוחס, במסגרת הקשר ולשם קידומו נסעו עודה ומחמוד לכפר ראמה - מקום מגוריו של אליאס - שם הצביע מחמוד על מיקומה של המונית. בהמשך, נסעו השניים לכפר מנדא, שם הצטייד מחמוד בבקבוק דלק, אותו מסר לעודה לשם ביצוע ההצתה. בשלב זה, כך על פי הנטען, הסיע עודה את מחמוד לביתו. לאחר מכן, הציע עודה לזידאן להצטרף אליו ולהצית יחד את המונית. זידאן הסכים להצעה, וביום 23.12.06 סמוך לשעה 04:00 נסעו השניים לביתו של אליאס בכדי להצית את המונית באמצעות בקבוק דלק. אלא שבהגיעם סמוך לבית, הבחינו עודה וזידאן בבני הבית צופים בטלוויזיה ועזבו את המקום. בסמוך לשעה 04:23 חזרו עודה וזידאן לכפר ראמה. עודה החנה את הרכב בסמוך לביתו של אליאס והשניים ירדו מרכבם כשברשותם בקבוק הדלק והתקרבו לשער הבית על מנת להצית את המונית שחנתה בחניית הבית. בטרם הספיקו עודה וזידאן להוציא לפועל את תוכניתם, הפתיע אותם אביו של אליאס, סוהיל בסילא (להלן:"המנוח") אשר יצא מן הבית, רדף אחריהם בכביש הסמוך לבית והשיגם. בשלב זה, כך על פי המיוחס להם בכתב האישום, דקרו עודה וזידאן את המנוח שמונות דקירות במקומות שונים בגופו. כתוצאה מן הדקירות, מצא המנוח את מותו.

           בגין אלה, יוחסו לזידאן ועודה עבירות של רצח, קשירת קשר לביצוע פשע (הצתה) וניסיון הצתה, לפי סעיפים 300(א)(3), 300(א)(4), 29, 499(א), 448 רישא ו-25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן:"חוק העונשין"). לזידאן יוחסה גם עבירה נוספת של קשירת קשר לביצוע פשע (הצתה) לפי סעיף 499(א) לחוק העונשין.

2.        בד בבד עם הגשת כתב האישום הגישה המשיבה בקשה לעצור את העוררים עד לתום ההליכים נגדם והבקשה התקבלה בהחלטתו של בית המשפט המחוזי בחיפה  (כב' השופט ר' שפירא) מיום 6.3.07.  בחלוף תשעה חודשים, הוגשה הבקשה שלפני, בגדרה עותרת המדינה להארכת מעצרם של עודה וזידאן ב-90 ימים נוספים. זידאן הסכים להארכת המעצר המבוקשת, ומשכך, הדיון שלהלן יתייחס לשאלת הארכת מעצרו של עודה בלבד.

3.        בבקשה שלפני, פורשת המדינה את התקדמות ההליך המשפטי בעניינם של עודה וזידאן. מן הבקשה עולה, כי כתב האישום הוקרא לעודה. מועד הגשת התגובה לכתב האישום נדחה בעשרה ימים לבקשת באת-כוחו של זידאן. בהמשך, כפר עודה בעובדות כתב האישום, טען טענות מקדמיות ואף הציע להפנות את התיק לגישור. בית המשפט קבע, כי המדינה תגיב לטענות המקדמיות של עודה בכתב, והלה יגיב להן בתוך חמישה ימים נוספים. עוד הורה בית המשפט, כי באי כוחם של עודה וזידאן יגישו תגובתם לכתב האישום בתוך 21 ימים ממועד המצאת ההחלטה בעניין הטענות המקדמיות שנטענו מטעמו של עודה וקבע ארבעה תאריכי הוכחות. שני תאריכים נוספים שהוצעו מטעם בית המשפט נדחו לבקשת בא-כוחו של עודה. עד כה, התקיימו שש ישיבות הוכחות, ופרשת התביעה הסתיימה. המשך הדיון קבוע ליום 28.10.07 לשמיעת פרשת ההגנה. בסך הכל, כך צוין, קבועים שלושה מועדי הוכחות לחודש הקרוב. נתונים אלה, סבורה המדינה, מעידים על כך שמשפטו של עודה מתנהל בקצב סביר. עוד היא מציינת, כי נגד עודה תלוי ועומד עונש מאסר מותנה בר הפעלה בגין הרשעתו בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. מטעמים אלה, עותרת המדינה להאריך את מעצרו של עודה בתשעים ימים נוספים.

           עודה מתנגד להארכת המעצר המבוקשת. להשקפתו, עד היום לא הוצגו ראיות מספיקות להוכחת מעורבותו ברצח ונוכח כך הוא העלה בפני המותב הדן בתיק טענת "אין להשיב לאשמה", המתבררת בימים אלה. משנשמטת עבירת הרצח מכתב האישום, טוען עודה, נותרת עבירת ההצתה לבדה ובכך יש להשקפתו, כדי להפחית במידה מרובה את המסוכנות הנשקפת ממנו. עוד הוא מדגיש, כי הוא התייצב לחקירות אליהן נדרש להגיע, מסר לחוקריו גרסה מפורטת אודות השתלשלות האירועים הרלוונטית ואף הביע נכונות להסגיר עצמו מיד למשטרה. כל אלה, מעידים על העדר חשש להימלטות מאימת הדין. לבסוף מדגיש עודה, כי ההליכים בעניינו מתמשכים יתר על המידה שלא בגינו. על יסוד אלה סבור עודה כי אין להאריך את מעצרו.

4.        לאחר ששקלתי את טענות הצדדים הגעתי למסקנה כי דין הבקשה להתקבל. בראשית הדברים יש לומר, כי תשובתו של עודה לבקשת המדינה מחזיקה בחלקה הגדול, טענות העוסקות בקיומן או למצער, בעוצמתן של הראיות להוכחת עבירת הרצח. אלא שהמקום להעלאתן של טענות מעין אלה אינו בהליך של הארכת מעצר - בו הנחת המוצא היא כי קיימות ראיות לכאורה לאשמתו של הנאשם -  אלא בהליך של עיון חוזר (השוו לעניין זה: בש"פ 6388/07 מדינת ישראל נ' אלסאנע (לא פורסם, 30.7.07); בש"פ 5998/03 מדינת ישראל נ' אלימלך (לא פורסם, 6.7.03)). לפי התשתית הראייתית שהונחה לפני, הליך כזה לא ננקט במקרה הנוכחי.

           התשתית הראייתית המשמשת בסיס להליך שלפני היא, אפוא, זו שנקבעה בידי בית המשפט המחוזי בהחלטה בדבר מעצרו של עודה עד לתום ההליכים נגדו. בהחלטה זו נקבע כי קיימות ראיות לכאורה להיותו של עודה מבצע בצוותא של עבירת ההצתה וכי עבירה זו היא עבירה חמורה ומצדיקה - הן כשלעצמה והן בהצטרפותה לעבירת הקשר - את מעצרו של עודה. בצד האמור נזכיר כי עוד בהחלטה הראשונה בדבר מעצרם של העוררים עד לתום ההליכים התייחס בית המשפט המחוזי לראיות הלכאוריות המתייחסות לעבירת הרצח ובהקשר זה ציין לאמור:"מוכן אני להניח כי [עודה] החל להימלט ו[זידאן] הוא זה שדקר בפועל. בנסיבות המקרה, כאשר מדובר בעבירה של רצח שהיא לא בדרך של מעשה בכוונת תחילה אלא בדרך של עבירה הגורמת להמתה תוך כדי עבירה אחרת, כי אז יש לראות את אותו אדם שהגיע לזירה ונקלע לעימות כשותף להמתה, גם אם העימות התפתח באופן בלתי מתוכנן כשהוא עצמו אינו מבצע את הדקירות...בנסיבות העניין ניתן לייחס [לעודה] אחריות לגרימת מותו של המנוח וזאת מכוח דיני השותפות" (החלטת בית המשפט המחוזי מיום 6.3.07). הואיל והליך זה אינו המסגרת המתאימה לבירור מחלוקת ראייתית כאמור, לא נוסיף על הדברים. מכל מקום, כפי שנראה להלן, התוצאה אליה נגיע, תעמוד בעינה גם ללא זיקה לאישום בעבירת הרצח.

           כידוע, בהליך של הארכת מעצר נערך איזון בין אינטרס המשיב בחירותו לבין אינטרס ההגנה על הציבור מפני המסוכנות הנשקפת ממנו. בענייננו, אף אם מסיטים את מרכז הכובד מעבירת הרצח לעבירת ההצתה, מסוכנותו של עודה ברורה ובולטת לעין. כפי שציין בית המשפט המחוזי, בית משפט זה עמד לא אחת על הסכנה המיוחדת הגלומה בעבירת ההצתה בשל החשש מהתפשטות האש ופגיעה בחפים מפשע, ועל הצורך להחמיר עם נאשמים בעבירה זו, אפילו עברם נקי, מה שאין כן במקרה שלפנינו (ראו: בש"פ 5072/02 כבהה נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 30.6.02); בש"פ 498/06 פלוני נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 29.1.06). בנסיבות המקרה שלפנינו, בהן המשפט מתנהל בקצב סביר, פרשת התביעה באה זה מכבר לסיומה וקבועים מועדים קרובים לניהולה של פרשת ההגנה, אני סבור כי, בנקודת הזמן הנוכחית, האינטרס בדבר הגנה על הציבור מפני עודה גובר על האינטרס שלו בחירותו.

           על יסוד כל האמור, אני מקבל את הבקשה ומורה על מעצרו של המשיב 2, וסים עודה, ב-90 ימים החל מיום 25.10.2007 או עד למתן פסק-דין בת.פ.ח 4006/07 של בית המשפט המחוזי בחיפה, הכל לפי המוקדם. 

           ניתנה היום, י"ב בחשון התשס"ח (24.10.07).

ש ו פ ט


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    נב

מרכז מידע, טל' 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ