אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בצלאל דוקטורי נ' החברה הכלכלית לבית שאן בע"מ ואח'

בצלאל דוקטורי נ' החברה הכלכלית לבית שאן בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 17/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות נצרת
40789-04-13
13/03/2014
בפני השופט:
ריאד קודסי

- נגד -
התובע:
דוד בצלאל דוקטורי
הנתבע:
1. החברה הכלכלית לבית שאן בע"מ
2. 3.עירית בית שאן

פסק-דין

פסק דין

לפניי תביעה קטנה בסכום של 10,431 ש"ח.

על פי כתב התביעה, ביום 29.10.07 הזמינה נתבעת מס' 1 (להלן: "החברה הכלכלית") את שירותיו של התובע לצורך ביצוע תכנון עבודות חשמל בבית ספר "גולני" שבבית שאן, תמורת סך של 5,500 ש"ח לפני מע"מ. לטענת התובע, בשלב כלשהו לאחר מכן, נתבקש על ידי מי מהנתבעות לבצע עבודות נוספות הכוללות פירוק מונה חשמל במקלט ותכנון לוח חשמל במועדון פיס רב תכליתי ובפינת החי של בית הספר.

ביום 22.11.07 שלח התובע למר שלמה בן חיים, מנכ"ל החברה הכלכלית, בקשה לתשלום חשבון חלקי 1. תשלום זה לא בוצע, והתובע שלח דרישה נוספת ביום 21.5.08 הכוללת התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים, אלא שגם דרישה זו לא נענתה. על פי הנטען, בשלב סיום העבודה, יום 3.8.08 שלח התובע למר ז'קי אלי, ראש עיריית בית שאן דאז, דרישה לתשלום חשבון סופי, פניה זו לא נענתה. ביום 11.9.08 שלח התובע, באמצעות בא כוחו, מכתב התראה שמוען למנכ"ל החברה הכלכלית עם העתק לראש העיר דאז. לטענת התובע, רק לאחר שנשלחה התראה נוספת מיום 2.7.12, קיבל את התייחסות הגורמים הרלוונטיים, אשר טענו כי, שולמה לו תמורה חלקית באופן יחסי לגבי העבודה שבוצעה בפועל, אלא שטענה זו אינה נכונה.

התובע עותר, אם כן, לקבלת שכר עבודתו בהתאם להזמנת העבודה כאמור לעיל, שנקבעה ע"ס של 5,500 ש"ח לפני מע"מ, בנוסף עותר לקבלת שכר עבור ביצוע העבודות הנוספות בהן נדרש מעבר להזמנה המקורית מיום 29.10.07, בסך כולל של 3,854 ש"ח לפני מע"מ. כמו כן עותר לקבלת הוצאות שכ"ט עו"ד בסום של 1,077 ש"ח.

הנתבעות טוענות בכתב ההגנה, כי נתבעת מס' 2 (להלן: "עיריית בית שאן") אינה מהווה צד להתקשרות העסקית המתוארת בכתב התביעה אשר נוגעת למערכת היחסים בין התובע לבין נתבעת מס' 1, החברה הכלכלית, וביניהם בלבד. נטען כי, פניית החברה הכלכלית אל התובע נעשתה לצורך ביצוע עבודות חשמל בכיתת החי ובאולם הרב תכליתי שבבית ספר גולני, מעבר לכך הועסק התובע על ידי עיריית בית שאן בפרויקט אחר של תכנון והקמת אותם המבנים. עוד נטען כי, דרישת התובע מיום 22.11.07 לתשלום חשבון חלקי תמוהה נוכח העובדה שכתב הכמויות ותוכניות העבודה נמסרו לחברה הכלכלית רק לאחר מכן, ביום 9.12.07.

לגופו של עניין, טוענות הנתבעות כי, היות והתוכניות שערך התובע לא תאמו את דרישות החברה הכלכלית מבחינה העלויות, בוצעה העבודה על ידי חשמלאי מטעמה של החברה הכלכלית, לפיכך יוצא כי, התובע לא ביצע את העבודה שנתבקש לבצע ו/או ביצע אותה באופן חלקי. על פי גרסת הנתבעות, נערכה בין הצדדים פגישה במסגרתה הסכימה החברה הכלכלית לפנים משורת הדין להעביר לתובע תשלום חלקי ע"ס 3,400 ש"ח. תשלום זה, לדבריה, הועבר לידי התובע בשני תשלומים- הראשון ע"ס 1,500 ש"ח שולם ביום 10.3.07 עובר להתחלת ביצוע העבודות, והשני ע"ס 1,900 ש"ח שולם ביום 4.11.07.

ביום 8.1.14 התקיים בפניי דיון.

התובע העיד בעצמו ומטעם הנתבעות העיד מר יצחק כנפו, אשר שימש בתקופה הרלוונטית כמנהל פרויקטים בחברה הכלכלית.

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות של הצדדים על כלל נספחיהם, וכן לאחר ששמעתי את עדויותיהם והתרשמתי מהם באופן בלתי אמצעי, הגעתי למסקנה לפיה דין התביעה להתקבל, אם כי באופן חלקי.

אין מחלוקת כי, החברה הכלכלית אישרה את הצעת המחיר של התובע מיום 8.1.06 בעניין תכנון עבודות חשמל (ראה- נספח A1 לכתב התביעה), הצעת מחיר הכוללת הגדלת עומס החשמל בבית הספר גולני שבבית שאן. על פי הצעת המחיר, נדרש התובע לבצע, בין היתר, הכנת תשתיות חשמל, הכנת כתב כמויות, מפרט טכני, פיקוח, שכר העבודה שנקבע הינו בסך של 5,500 ש"ח (נספח B1 לכתב התביעה).

הנתבעות טענו כאמור כי, התובע לא ביצע את עבודתו כנדרש ו/או לא ביצע אותה במלואה, אלא שאינני מקבל טענה זו מקום שזו לא הוכחה.

מלבד עדותו של מר יצחק כנפו, לא השכילו הנתבעות להעיד מי מטעמן על מנת לתמוך את גרסתן, אף לא עלה בידן להוכיח, על ידי ראיות כלשהן ו/או על ידי העדת עדים מטעמה, כי הצדדים הגיעו להסכמה לעניין סיום המחלוקות על ידי תשלום הסך של 3,400 ש"ח. יוער כי, המסמכים שהוגשו על ידי הנתבעות בדיון (סומנו נ'-1) כלל אינם מוכיחים העברת התשלום האמור לידי התובע.

יודגש כי, לאור טענות ההגנה שהעלו הנתבעות שהן בבחינת טענות "הודאה והדחה", עבר הנטל הראייתי אל כתפיהן.

אבהיר במשפט אחד כי, אחד הרציונלים להעברת נטל השכנוע מתובע לנתבע מקום שנטענת טענת "הודאה והדחה" נעוץ בכך שקל יותר להוכיח טענה חיובית (כגון "פרעתי") מאשר טענה שלילית (כגון "החוב לא שולם").

אם כן, היות והנתבעת לא הוכיחה ברמת ההוכחה הנדרשת במשפט אזרחי- רמה של מאזן הסתברויות- כי התובע לא סיפק את עבודתו כנדרש ו/או בשלמות, ובנוסף לכך לא הוכיחה כי, שילמה לתובע את הסכום היחסי כפי שטענה בסך של 3,400 ש"ח, אין מנוס מלקבל את גרסת התובע, ככל שזו הוכחה.

התובע צירף לתביעתו את הזמנת העבודה מיום 29.10.07 ע"ס 5,500 ש"ח, בנוסף צירף תכניות עבודה, חשבון חלקי וחשבון סופי שהוגש למי מהנתבעות, דרישות לתשלום שנשלחו באמצעותו וכן באמצעות באי כוחו.

ביחס לעבודה הנוספת הנוגעת לתכנון החשמל בפינת החי ובאולם הרב תכליתי וכן פירוק מונה קיים במקלט (סעיף 3.4 וכן סעיפים 5.2, 5.3, 5.4 לכתב התביעה) לא הוכיח התובע כי, עבודה זו הוזמנה על ידי מי מהנתבעות ו/או בוצעה בפועל על ידי התובע. כל אותן הדרישות לתשלום שנשלחו על ידו ועל ידי באי כוחו מתייחסים אך ורק לשכר העבודה בהתאם להזמנת העבודה מיום 29.10.07 ואינם כוללים דרישה לתשלום בגין העבודה הנוספת עליה מדבר התובע.

לאור כל האמור לעיל, אני מקבל את התביעה חלקית ומורה לנתבעות, ביחד ולחוד, לשלם לתובע סך של 5,500 ש"ח בתוספת מע"מ ובתוספת הוצאות משפט בסכום של 1,500 ש"ח. הסכומים ישולמו לתובע תוך 30 יום, אחרת יישאו הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד יום התשלום בפועל.

המזכירות תמציא העתק פסק הדין לצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ