אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בעלות בנכסי מקרקעין ופירוק שיתוף בחלקה

בעלות בנכסי מקרקעין ופירוק שיתוף בחלקה

תאריך פרסום : 08/08/2007 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
16240-03
06/08/2007
בפני השופט:
1. נילי מימון
2. סגנית נשיא לענייני משפחה במחוז ירושלים


- נגד -
התובע:
1. א. ב.
2. ט. ב.
3. ר. ב. קטין
4. ל. ב. קטינה
5. עו"ד רמי גולדשטיין מנהל עיזבון

עו"ד שילוח רן
הנתבע:
1. פ. ב.
2. סו. ב.
3. אנ. ב.
4. רשם המקרקעין

עו"ד עלאא אבו חאטום
פסק-דין

התביעה

עניינה של תביעה זו בעזבונו של מר ס. ב. ז"ל (להלן: המנוח)  אשר הלך לעולמו ביום 2002... כשהוא מותיר אחריו אלמנה ו-3 ילדים (להלן: התובעים).

עיקר המחלוקת נסוב סביב שני נכסי מקרקעין הרשומים בחלקם ע"ש המנוח בלשכת רישום המקרקעין בנצרת:  ½ מחלקה 38, גוש ...(להלן: חלקה 38),  ו- 417/2568 מחלקה 51, גוש ... (להלן: חלקה 51).

התובעים טוענים כי היות והמנוח לא הותיר אחריו צוואה, הרי עם מותו עברה הבעלות בנכסי המקרקעין הנ"ל אליהם - יורשיו. 

הסעדים הנתבעים בתביעה הם: ליתן פסק דין הצהרתי לפיו מלוא הזכויות הרשומות על שם המנוח ס. ב. ז"ל בחלקות 38 ו-51 בגוש ... בנצרת הינם חלק מעזבון המנוח ומוקנות לתובעים כיורשיו; ליתן צו קבוע האוסר על הנתבעים או מי מהם לבצע כל רישום מכח המסמך נספח ד' לכתב התביעה ביחס לקרקעות אלה בלשכת רישום המקרקעין או בכל מקום אחר בו מתנהל רישום זכויות, לחייב את רשם המקרקעין לרשום את התובעים כבעלי הזכויות במקרקעין הנ"ל; לצוות על פירוק השיתוף בחלקה 38 גוש ... בדרך של מכירה, לאחר מינוי שמאי או לצוות על פירוק השיתוף בדרך אחרת.

טענה נוספת של התובעים הינה כי המשכנתא הרשומה על חלקה 38 לטובת אבי המנוח, היא משכנתא למראית עין בלבד, אשר לא עומדת ביסודה כל התחייבות מצד המנוח כלפי אביו, ולפיכך יש להורות על מחיקתה.

ההגנה

מנגד, טוענים אח המנוח, גיסתו (אשת האח) ואביו (להלן: הנתבעים), כי הרישום בטאבו אינו משקף נכונה את הזכויות בנכסי המקרקעין. לטענתם, עוד בשנת 1990 התחייב המנוח להעביר את כל זכויותיו בנכסים, ללא תמורה, לאחיו (להלן: נתבע 1), ועל כן הנכסים אינם חלק מעיזבון המנוח והתובעים אינם יורשיהם.

אשר למשכנתא, לטענת הנתבעים רישום המשכנתא על חלקה 38 נועד להבטיח את זכויותיו של האב (להלן: נתבע 3) אשר נשא לבדו ומכספו הפרטי בעלות בנייתם של שלושה מבנים בחלקה זו.  המדובר, לפיכך, במשכנתא ברת תוקף לכל דבר ועניין.

הרקע לתביעה

התובעת, יהודיה אזרחית ישראל, והמנוח שהיה אזרח ישראלי ממוצא ערבי נוצרי, נישאו בשנת 1983 והתגוררו יחד עם שלושת ילדיהם המשותפים במעלה אדומים. 

בין התובעים לבין בני משפחת המוצא של המנוח, המתגוררים בנצרת, לא התקיים כמעט כל קשר זה כ-15 שנים. 

לאחר פטירת המנוח, פנו התובעים אל לשכת רישום המקרקעין לצורך רישומם כבעלי זכויות בחלקות המקרקעין שהיו רשומות ע"ש המנוח: חלקה 38 המצויה בבעלות המנוח החל מיום 1975..., וחלקה 51 המצויה בבעלותו מיום 1994....

תוך כדי ההליך, בתחילת יולי 2003, התקבלה בלשכת רישום המקרקעין בנצרת בקשת הנתבע 1 לרישום הערת אזהרה לטובתו על זכויות המנוח בחלקות המקרקעין הנדונות, זאת מכוח מסמך בערבית (להלן: ההסכם) עליו, לטענת נתבע 1, חתם המנוח בשנת 1990 ובו העביר את זכויותיו, ללא כל תמורה, לאחיו - הנתבע 1 (העתקי הבקשה, ההסכם ותרגומו לעברית צורפו לתצהירי עדותה הראשית של התובעת).

באותה עת אף התברר לתובעים כי בשנת 1999 נרשמה לטובת נתבע 3 משכנתא בסך 12,000,000 ש"ח על זכויות המנוח ונתבע 1 בחלקה 38.

עמדת התובעים

התובעים טוענים, כי טרם הגשת בקשת הנתבע 1 לרשם המקרקעין, לא היו מודעים כלל לקיומו של ההסכם משנת 1990 ועצם העובדה שלא נעשה בו כל שימוש משך 13 שנה מיום עריכתו, לכאורה, והוא "נשלף" על ידי הנתבעים רק לאחר מות המנוח לצורך נישולם מירושתו, מעלה חשש כבד כי המדובר במסמך לא אותנטי אשר יתכן שחתימת המנוח המתנוססת על גביו זויפה.

התובעים מדגישים כי בכותרת ההסכם מופיע התאריך 10.1990 אך במועד זה טרם היו למנוח זכויות כלשהן בחלקה 51, שכן זכויותיו בחלקה זו הוקנו לו על ידי נתבע 3 רק ביום 1994.... לטענתם, לא מתקבל על הדעת כי המנוח חתם על מסמך המעביר לנתבע 1 ללא תמורה זכויות שטרם הוקנו לו, ודי בכך כדי לפסול את ההסכם כולו ולקבוע כי מדובר במסמך בלתי מהימן לחלוטין.  

בנוסף, נתבע 3 עצמו חתם כעד על אותו הסכם המעביר, לכאורה, את כל זכויות המנוח בחלקה 51 לנתבע 1. חתימתו זו אינה מתיישבת עם העובדה שבשנת 1994 חילק את זכויותיו בחלקה 51 בין שני בניו - המנוח ונתבע 1 - שווה בשווה, כך שכל אחד מהם זכה ב- 417/2568 מהחלקה, זאת במקום שינהג בהתאם להסכם עליו הוא חתום, ויעביר את כל זכויותיו לנתבע 1.

ועוד: בשנת 1999 חתמו המנוח והנתבעים 1 ו-3 על מסמכי משכנתא ביחס לחלקה 38. מסמכים אלו כללו הצהרות והסכמות מפורשות כי המנוח ונתבע 1 הינם הבעלים המשותפים בחלקה 38, נכון לאותה עת, 9 שנים (!) לאחר שלטענת הנתבעים העביר המנוח לנתבע 1 את כל זכויותיו בחלקה זו (העתקי שטר המשכנתא ותצהירי המנוח ונתבע 1 צורפו לכתב התביעה).

אומרים התובעים כי התנהלות הצדדים לאורך השנים מעידה על התעלמות מוחלטת מקיומו של ההסכם. לדברי התובעים, התנהלות זו, בצירוף העובדה שלאורך כ- 13 שנים מיום חתימת ההסכם לא דווח עליו לרשויות המס ולא נעשה כל ניסיון להעביר את הזכויות על שמו של הנתבע 1 מחזקת את המסקנה כי ההסכם השנוי במחלוקת כלל לא היה קיים בימי חייו של המנוח. 

לגירסת התובעים, היות ואבי המשפחה, הנתבע 3, טיפל בעצמו בנכסי המקרקעין של המשפחה, הכוללים דירות רבות המושכרות על ידו, אין לשלול אפשרות כי היו בידיו חתימות אמיתיות של המנוח על מסמך/ים "בלנקו", לצורך זה או אחר הקשור בהשכרת הנכסים או ניהולם. יתכן כי לאחר מות המנוח מצא נתבע 3 לנכון לעשות בחתימות אלה שימוש לצורך נישול אלמנתו וילדיו של המנוח מירושתם והשארת נכסי המקרקעין של המנוח בידי המשפחה בנצרת, וזהו ההסבר האמיתי לקיומו של ההסכם משנת 1990.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ