אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בע"מ נ' אבו זוייד

בע"מ נ' אבו זוייד

תאריך פרסום : 24/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום קריית שמונה
185-10-09
20/05/2012
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
בנק הפועלים בע"מ
הנתבע:
אבראהים אבו זוייד

החלטה

. 1בפניי בקשת הנתבע לפסילת חוות דעת הגרפולוגית- הגב' פנינה אריאלי (להלן: המומחית"), אשר מונתה,בהסכמת הצדדים כמומחה מטעם בית המשפט.

יצויין כי הבקשה הייתה אמורה להיות מובאת בפני למתן הכרעה כבר לפני כ -3 שבועות (עם תום התקופה שעמדה לנתבע להשיב לתגובת התובע) ואולם, המערכת הממוחשבת לא הביאה הבקשה בפני ולפיכך, ניתנת ההחלטה רק עתה.

2.לטענת הנתבע,המומחית מתמחה בגרפולוגיה ולא בהשוואת כתבי יד ולפיכך, הכשרתה של המומחית לוקה בחסר והיא נעדרת הידע הדרוש בהשוואות כתבי יד וגילוי זיופים. הנתבע אף חלק על ניסיונה של המומחית בהשוואת כתבי יד ומסמכים.

הנתבע הפנה לפסק דין שניתן ב- ת.פ 1710/05 מיום 29.10.07 שם קבע בית המשפט כי למומחית דנן חסרה ההכשרה הנדרשת לצורך עריכת השוואה בין כתבי יד. עוד נקבע שם כי קורס הכשרה קצר שעברה המומחית לא הכשיר אותה כמומחית בתחום השוואת כתבי יד. הנתבע הפנה לפרסומים באתר האינטרנט שם נכתב כי המומחית הינה גרפולוגית ולא צויינה הכשרה,ידע וניסיון הנדרש להשוואת כתבי יד. לפיכך עתר הנתבע לפסילת חוות דעת המומחית ולחלופין למינוי מומחה נוסף על המומחית ,או לאפשר לו להגיש חוות דעת מטעמו.

3.התובע התנגד לבקשה וטען כי טענות הנתבע הועלו רק לאחר שהתקבלה חוות דעת המומחית ממנה עלה כי החתימות על השיקים הינן חתימותיו של הנתבע.

התובע הפנה לפסיקה הקובעת כי חוות דעת מומחה בית משפט תיפסל רק כאשר נתגלה פגם היורד לשורשו של עניין או כשנתגלו עובדות חריגות וכבדות משקל שיש בהן כדי לפגום במהימנות חוות הדעת. עוד הוסיף התובע כי פסק הדין אליו הפנה הנתבע ניתן לפני כחמש שנים ואין להשליך מהנאמר בו לעניין הנדון כאן.

דיון והכרעה:

4.לאחר שעיינתי בטענות הצדדים שוכנעתי כי דין הבקשה להידחות

הלכה פסוקה היא כי פסילתו של מומחה מטעם בית המשפט היא צעד חריג שאינו נעשה כדבר שבשגרה. פסילת מומחה מוצדקת כאשר קיימת פגיעה בכללי הצדק הטבעי וכאשר נמצא פגם היורד לשורש העניין (רע"א 600/96 אדרי מוטי נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ; (ראה רע"א 2273/99 ויצמן נ. אליהו חברה לביטוח בע"מ))

גם בעניין מינוי מומחה נוסף, לא בנקל ייעתר בית המשפט לבקשה. נקבע כי יש למנות מומחה נוסף, תחת המומחה שכבר מונה במקרים שבהם תחושתו של השופט היושב לדין ביחס לחוות הדעת איננה נוחה, והיא כזו, שאין הוא יכול להכריע במחלוקת על בסיסה בלבד. כאשר יש בליבו של השופט ספק האם חוות הדעת מבוססת כראוי, יטה השופט למנות מומחה נוסף (ראה בעניין זה רע"א 337/02 רונית מזרחי נ' כלל חברה לביטוח בע"מ ואח' פ"ד נו (4), 673 ,עמ' 678-679 (2002)).

לא זה המקרה שבפני ולא מצאתי, שיש בנטען כדי להביא לפסילתה של חוות הדעת, או למינוי מומחה נוסף תחת המומחית שכבר מונתה. בעניין זה אבהיר כי כבר נקבע שמומחה לגרפולוגיה מוסמך, במסגרת הכשרתו המקצועית, להכריע בשאלת אמיתות החתימה, ובתי המשפט ממנים גרפולוגים לעיתים קרובות כמומחים לשם הוכחת אמיתות חתימות או זיופן.

עיון בפסיקה מעלה כי במקרים רבים בהם נדרשים ביה"מ להכריע במחלוקת לעניין אמיתות חתימה,לא נדרש מינוי מומחה להשוואת כתבי יד דווקא ורבים המקרים בהם התייחסות ביה"מ הינה לחוות דעת מטעם גרפולוג ללא הסתייגות נוספת.

וראה ע"א 5293/90 בנק הפועלים בע"מ נ' שאול רחמים בע"מ פ"ד מז(3) 240, עמ' 262-263:

"הבנק לא הציג לעניין זה חוות דעת של גרפולוג, ובהקשר זה נתגלעה בין בעלי הדין מחלוקת בדבר הצורך בחוות דעת להוכחת אמיתות החתימה. בסוגיה זו הלכה היא מלפנינו, כי בית המשפט רשאי להיזקק לעדויות מומחים בעניינים שבהם דרושים "ידע והתמצאות מדעיים או טכניים" (ד"נ 20/85 בחרי ואח' נ' פלדון ואח [18], בעמ' 465), ובהם עדות גרפולוג המומחה לניתוח כתבי יד. על מקצוע הגרפולוגיה נאמר, כי "הגיע לדרגת מדע שימושי ממש..." (ע"פ 352/71 טל נ' מדינת ישראל [19], בעמ' 112), ולכן מותר – ולעתים קרובות אף רצוי – לעשות שימוש בחוות דעתו של גרפולוג על מנת לבסס טענה בדבר אמיתותה (או אי אמיתותה) של חתימה. מובן כי בכך אין כדי להעביר לגרפולוג את כוח ההכרעה לעניין אמיתות החתימה, ובכל מקרה בית המשפט הוא זה המחליט אם לתת אמון בחוות דעתו של המומחה, איזה משקל – אם בכלל – יש לייחס לה, ומה המסקנה הסופית העולה משקלול חוות דעת זו עם שאר הראיות שבתיק"

עוד ראה ב-ע"א 1986/92 מדינת ישראל נ. פואד אסעד קנג', פ"ד נ(1) 499 (1996), פסקה 11 לפסק הדין:

"במצבים בהם מתעוררת שאלה רצינית בדבר אמיתות חתימה, רצוי להעזר בחוות דעתו של גרפולוג מומחה. בכך לא פורק עצמו בית המשפט מן החובה והאחריות להכריע בשאלה שמתעוררת בפניו. אכן, בית המשפט רשאי, במצב כזה, לקבל את עדות המומחה, או לדחותה, כולה או מקצתה. סמכות ההכרעה לעולם נשארת בידיו ".

אציין כי פסק הדין אליו הפנה הנתבע (ת.פ 1710/05) , דן במצב בו בית המשפט נדרש להכריע האם יש לקבל דעה שהובעה בחוות דעת מטעם אחד מן הצדדים-ההגנה. ביה"מ בחר שלא לקבל את חוות דעת המומחית שם (שהינה גם המומחית דכאן) וזאת מהנימוקים שפרט,לרבות התייחסות עניינית לעדותה של המומחית ולמסקנותיה לגופם של דברים.גם בע"פ 71012/03 אליו הפנה הנתבע, הכריע ביה"מ איזו מבין חוות דעת שעמדו לפניו הינו מעדיף ומשעמדו בפניו מספר חוות דעת, הבהיר מדוע הינו מעדיף דעת ומקצועיות מומחה אחד על פני האחר.

יחד עם זאת במקרה דנן לא נדרש ביה"מ להכריע בין חוות דעת ולהעדיף מומחיות של מומחה אחד על פני האחר.

עוד יודגש כי בכל מקרה,גם כשמדובר בחוות דעת מומחה מטעם ביה"מ ועל אף הנטייה לייחס משקל רב לחוות הדעת, כוח ההכרעה לעולם נתון לבית המשפט. לפיכך, יוכל הנתבע להעלות טענותיו לעניין המשקל שיש ליתן לחוות הדעת בנסיבות בהן לטענתו המומחית לא הייתה מקצועית מספיק והוא אף רשאי לזמן את המומחית לחקירה ולנסות לשכנע את ביה"מ כי אין לקבל את חוות דעתה. יחד עם זאת אין בטענות הנתבע בשלב זה,כדי להביא לפסילת חוות הדעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ