אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בנק פועלי אגודת ישראל בע"מ נ' בן חמו

בנק פועלי אגודת ישראל בע"מ נ' בן חמו

תאריך פרסום : 12/12/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
171258-09
12/12/2010
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
בנק פועלי אגודת ישראל בע"מ
הנתבע:
אשר בן חמו
פסק-דין

פסק דין

בפני תביעה לתשלום סך של 28,133 ₪ בטענה למימוש ערבות הנתבע. התביעה הוגשה כתביעה בסכום קצוב לפי סעיף 81א1 בחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967. בהחלטה מיום 29.3.09 ניתנה לנתבע רשות להתגונן ובהחלטה מיום 14.6.09 הובהר כי התביעה תתברר בפסים של סדר דין מהיר. בהתאם לתקנה 214טז (ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, ינומק פסק הדין באופן תמציתי.

תמצית העובדות

התובע הינו בנק מסחרי, אשר במסגרת פעילותו ניהל חשבון בנק לגב' שולמית סרי (להלן: "החייבת"). הנתבע הינו אחיה של החייבת ובהתאם לכתב ערבות מיום 7.11.05 (להלן: "חוזה הערבות") ערב לחובות החייבת כלפי התובע בערבות אשר הוגבלה לסך של 20,000 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, בקשר עם בקשה לקבלת הלוואה של החייבת מיום 14.7.04.

החייבת לא עמדה בהתחייבויותיה ולאחר שניתן נגדה פסק דין ונוהלו כנגדה הליכי הוצל"פ, ניתן ביום 14.7.08 אישור ראש ההוצל"פ לפיו מוצו ההליכים כנגד החייבת. ביום 3.8.08 הוגשה כנגד הנתבע תביעה זו ובמסגרתה עתירה לחיובו בפירעון חובות החייבת להם ערב, בסך של 28,133 ₪.

טענות הצדדים

הנתבע הגיש התנגדות לביצוע התביעה ובמסגרתה טען כי התובע לא טרח ליידעו בדבר הפסקת התשלומים על ידי החייבת וכי לו היה התובע מודיע לו זאת, היה משלם את החוב כדי להימנע ממימוש הערבות.

כנגד טענה זו, טען התובע כי הנתבע ידע זה כבר אודות פיגור החייבת בהחזר חובותיה.

לטענת התובע, חתימת הנתבע על חוזה הערבות בנובמבר 2005 נעשתה לאחר שכבר היה ברור שהחייבת איננה עומדת בפירעון חובותיה לתובע ובמסגרת הסדר שנערך עימה ביום 9.10.05 לפירעון החוב. כשנה וחצי לאחר מכן, במחצית השנייה של 2007, הפרה החייבת את התחייבותה לפירעון חובותיה וביום 25.12.07 כבר הוגשה על ידי התובע לראש ההוצל"פ בקשה למתן הצהרה בדבר מיצוי ההליך כנגד החייבת. לנוכח בקשה זו הגיש הנתבע תגובה מיום 27.12.07 (נספח ח' לתצהיר מטעם התובע) והוזמן לחקירת יכולת שנקבעה לחייבת ליום 22.1.08 אך בחר שלא להתייצב לדיון.

יצוין כי בהתנגדותו העלה הנתבע טענות גם בעניין הסמכות המקומית וטענה שאין לחייבו בתשלומי ריבית והצמדה. בהחלטה מיום 29.3.09 נדחו טענות אלו ולא ניתנה רשות להגן בגינן.

לתמיכה בטענות התובע הוגש תצהיר של מר ליינר שבתאי (להלן: "תצ' התובע") ואילו הנתבע תמך טיעוניו בתצהירו הוא.

ביום 27.10.10 התקיימה ישיבת ההוכחות ובסיומה, נוכח השעה המאוחרת, ניתנה לצדדים ארכה להגשת סיכומים בכתב.

דיון

טענת ההגנה של הנתבע מתבססת על הוראות סעיף 26 לחוק הערבות, תשכ"ז-1967 (להלן: "חוק הערבות") , אשר זו לשונה:

לא קיים החייב את חיובו, יודיע על כך הנושה לערב יחיד תוך 90 ימים מיום שהיה על החייב לקיים את החיוב; לא הודיע כאמור, יופטר הערב כדי הנזק שנגרם לו בשל כך.

אין מחלוקת על כך שהנתבע חתם על הסכם ערבות ביום 7.11.05 (נספח ד' לתצ' התובע) כחלק מהסכם פשרה שנערך עם החייבת ביום 9.10.05 (נספח ב1 לתצ' התובע). אין מחלוקת על כך שהחייבת לא עמדה בהתחייבויותיה כך שביום 25.12.07 הוגשה בקשה להצהרה בדבר מיצוי ההליכים נגדה.

לטענת התובע, "במחצית השנייה של שנת 2007" לא עמדה החייבת בתשלומים שהתחייבה לשלם (סע' 8 לתצ' התובע). לפיכך, על יסוד הוראת סע' 26 לחוק הערבות, חייב היה התובע להודיע על כך לנתבע בתוך 90 יום מיום בו הופרה התחייבות החייבת. התובע לא הציג כל ראיה למתן הודעה שכזו לנתבע עד לאחר הגשת הבקשה לראש ההוצל"פ. בכך לא עמד התובע בהתחייבותו למתן הודעה בתוך 90 יום ולמצער, לא הוכיח שעמד בכך.

יחד עם זאת, המסקנה בדבר אי מתן הודעה לערב במועד - אין בה, כשלעצמה, כדי לפטור את הערב מערבותו. על מנת שהערב יוכל ליהנות מהפטור, שמעניקה לו הוראת סעיף 26(א) לחוק הערבות, עליו להוכיח מהו הנזק שנגרם לו בפועל, עקב אי קבלת הודעה במועד, שכן בהתאם לסיפת הוראת סעיף 26(א) לחוק הערבות - הערב יופטר אך ורק "כדי הנזק שנגרם לו בשל כך". הטעם לכך הובהר בפסיקה. תכלית מסירת ההודעה לערב הינה מתן האפשרות לפעול מול החייב להביא לתיקון ההפרה. ערב המבקש להסתמך על טענה זו חייב להציג ראיות ברורות ומפורטות לפעולות שיכול היה לנקוט לו נמסרה לו הודעה מבעוד מועד ואשר עשויות היו להביא לפירעון החוב בידי החייב. זאת ועוד, לפי חוק הערבות רשאי ערב שפרע חובות להם ערב לחזור אל החייב ולהיפרע ממנו (סע' 9 בחוק הערבות). ערב המבקש לטעון שכעת, בשל מחדלי התובע ובהתבסס על סע' 26 לחוק הערבות, לא יוכל עוד לחזור ולהיפרע מהחייב, חייב להציג לכך ראיות ברורות. טענות כוללניות, היעדרה של גרסה סדורה והשערות גרידא – לא יספיקו לעמידה בנטל הנדרש מערב במקרה שכזה.

עיון בראיות אשר הציג הנתבע מראה שאין בהן ולו מקצת מהראיות הנדרשות מערב המבקש פטור מערבותו על יסוד אי מתן הודעה במועד. הנתבע איננו מתייחס כלל למערכת יחסיו עם החייבת, למצבה אז והיום או לפעולות שיכול היה לעשות אז ושאינו יכול לבצע היום. למעשה, בתצהירו אפילו לא טוען הנתבע טענה ברוח זו, כך שאין כל אפשרות לקבוע כי הנתבע עמד בנטל המוטל עליו להוכחת הטענה.

למעשה, כל שטוען הנתבע בעניין זה בסיכומיו הוא לנזק בשיעור הריבית הבנקאית החריגה, שכן לו ידע אודות הפיגורים היה "משלם בעצמו". טענה זו איננה אלא היתממות. הא ראיה, שהנתבע ידע כבר ידע אודות הפיגורים ב- 27.12.07 (מועד הגשת בקשת הנתבע לראש ההוצל"פ – נספח ח' לתצ' התובע) ובכל זאת לא טרח לפרוע חובו, במלואו או במקצתו. ובכלל, גם טענה זו איננה מפורטת, איננה מתייחסת לסכומים ואין אפשרות לקבלה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ